انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
بي قانون
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بي قانون/اشعاری که دورکرسی سروده می‌شوند
بی قانون/زبان نامادری
بی قانون/مسعود فراستی را بهتر بشناسید
بی قانون/بي‌اعتنايي غرب وحشي به تربيت كودكان
بي قانون/یه بوس کوچولو برای مدیریت بحران
بي قانون/هفت‌تپه رستم
بي قانون/یا در آتش یا در حسرت
بي قانون/داستان یک روح
بي قانون/دوستی عموخرسه
بي قانون/بازگشت پشت مو کفتری به بازار مد و فشن
بي قانون/ 80 درصد مردم میخکوب صدا و سیما
بی قانون/فرشید، فرشته فرناز و دیگران
بي قانون/قصه‌جهانگرد
بي قانون/بچه‌ها متشكريم
بي قانون/آقای ترامپ! برو از خدا بترس!
بي قانون/سماق؛ مکیدنیِ گران‌قیمت!
بي قانون/ترامپ شود سبب خیر . . .
جايي براي نئاندرتال‌ها نيست
بي قانون/وله کِن دونالد!
بي قانون/دور دور با نفت‌کش
بي قانون/جادوی یک نگاه
بی قانون/گیر و گور
بی قانون/یه حبه قند در مراسم ختم بابای خانم رشیدی
بي قانون/استوری رو هاید می‌کنی؟
بي قانون/نوشابه شیشه‌ای مال من هرچی که دارم مال تو!
بي قانون/انتخاب‌وزیر ازمیان‌همسایه‌ها
بی قانون/چرا فردوسی‌پور باید کتک بخورد؟
بی قانون/فواید بی‌شمار نوشابه برای بازنشستگان
بی قانون/برنامه جامع مقابله با قطعی اینترنت
بی قانون/دفترچه سوالات مبانی بی‌آرتی
بی قانون/بازنشسته نشو لعنتی
بي قانون/باغچه‌ بی گُلابی
بی قانون/ماه مهر، ماه مدرسه در دو رايحه
بی قانون/اي داد و بيداد از دست آقای جهانگیری
بی قانون/چرا با FATF مخالفیم؟!
بی قانون/تابستانی که در انتظار پاییز ماندم!
بی قانون/تاپ تن‌ زندگی‌ اجتماعی و شهری ما
بی قانون/محمدرضا گلزار را بهتر بشناسید
بي قانون/عشق سیاسی
بي قانون/نامه‌ای محرمانه به خودم پیرامون fatf
بی قانون/خاطرات خوابگاه شماره ۸۴ وکیل مدافع شیطان
بي قانون/مهارت‌های مناسب دختران
بي قانون/استفاده از مترِ پارچه‌ای در اقتصاد کلان
بي قانون/چرا سریال ممنوعه ممنوع التصویر شد
بي قانون/اولین تجربه روی نیمکت جلوی دانشکده ریاضی
بی قانون/آینده‌نگری تخم‌مرغی
بی قانون/اگر با من نبودش هیچ میلی، چرا منو accept نمی‌کرد لیلی؟
بی قانون/در آستانه فصلی زرد
بی قانون/واكنش‌ها به پيروزي پرسپوليس مقابل ا لسد
بي قانون/مونیکا بلوچی را بهتر بشناسید!
بیشتر
کد خبر: 66777 | تاریخ : ۱۳۹۶/۱۰/۲۱ - 09:14
بی قانون/ فرار مغزها از زندان آلکاتراز

بی قانون/ فرار مغزها از زندان آلکاتراز

خدا شاهد است وقتی اوضاع و احوال خراب خودم را می‌بینم، بیشتر از همه دلم برای شما می‌سوزد. بنده که شخصیت بارز و شناخته شده‌ای چون شررخان هستم وضعیتم این است اما شما چی که عده‌ای آدم ساده و عامی هستید و دست‌تان هم جایی بند نیست.

قانون- عابد کریمی

خدا شاهد است وقتی اوضاع و احوال خراب خودم را می‌بینم، بیشتر از همه دلم برای شما می‌سوزد. بنده که شخصیت بارز و شناخته شده‌ای چون شررخان هستم وضعیتم این است اما شما چی که عده‌ای آدم ساده و عامی هستید و دست‌تان هم جایی بند نیست.

البته خیال نکنید شرایط بنده هم خیلی بهتر از شماست، چه بسا حتی بدتر از شما هم باشد. مدت‌هاست می‌خواهم یک راز را با شما در میان بگذارم اما متاسفانه ما مردم با اینکه نخود هر آشی هستیم، نخود هم در دهان‌مان خیس نمی‌خورد. گفتم نخود، یادم افتاد عمریست دنبال نخودسیاه هم هستم.

راز من هم داستان همین نخودسیاه خودمان است. اشکال ندارد، این راز بزرگ را برای عبرت دیگران تعریف می‌کنم اما خواهش می‌کنم همین جا در «بی‌قانون» بخوانید و همین جا در «بی‌قانون» هم چال کنید که این چند مثقال آبروی باقی‌مانده بیش از این به باد فنا نرود. در حقیقت یک زمانی بنده هم مانند دیگران از پول زیاد، پیشنهادهای فراوان شغلی، سرو سامان زندگی، تفریح بیش از حد و فضای باز و قابل تنفس جامعه خسته و سرخورده شده بودم و به فکر ساده‌ترین گزینه یعنی فرار مغزها افتادم. پس تمام عزمم را جزم کردم و شروع به تحقیق و تفحص در زمینه کشورهای درست و حسابی دارای سابقه سرقتِ مغزی کردم. خیلی زود متوجه شدم که بدون داشتن پول بسیار، با 300‌کیلوگرم مغز هم نمی‌توانم ویزای برخی کشورهای درجه یک و مغزدزد جهان را بگیرم. پس یکی‌یکی گزینه‌ها و روش‌های فرارمان کم شدند و به فکر روش‌هایی چون قاچاق انسان افتادم که دیگر مغز هم احتیاج نداشت اما آن هم پول فراوان مي‌خواست.

لیکن چون شخصیت شررخان با ارزش‌تر و والاتر از این بود که قاچاق بشود و مهم‌تر از آن برای قاچاق خودمان پول کافی هم نداشتیم، این گزینه هم منتفی شد. پس دوباره تلاش برای گرفتن ویزا را سرمشق موفقیت و فرار از سرخوردگی‌ها قرار دادم. اما این بار به سراغ کشورهای درجه دو و درجه سه مغزپذیر رفتم تا مغز گرامی را فراری دهم.

در آخر یک جایی مغزي حساب شدم که برای ویزای همه کشورهای مغزدزد پیرامون جهان هستی اقدام کرده و چیزی عایدم نشده بود. حالا دیگر همه پولم را برای ترجمه مدارک تحصیلی و شناسایی به زبان‌های مختلف و هزینه ۶۰ الی ۸۰ یورویی کنسولگری‌ها خرج کرده بودم و دم در کنسولگری یک کشور دیگر ایستاده بودم که نتیجه درخواست ویزا را بگیرم. کنسولگری کدام کشور بود بماند، راستش خودم هم اسم کشورش را یادم نمی‌آید. فقط خاطرم هست که یک جزیره خیلی کوچک در آب‌های آزاد اطراف اروپا بود و جمعیتش از جمعیت محله خودمان هم کمتر. با خودم گفتم این آخرین بار است که مغزم را به حراج می‌گذارم، جایگاه من فراتر از این‌هاست. چقدر مرور این خاطره برایم سخت است؛ یک خانمی مانند برج زهرمار چند برگ کاغذ با زبانی ناشناس‌تر از زبان بومی‌های جزایر هاوایی جلوی من انداخت و گفت: ویزای شما رد شده، دلیل رِجِکت شما در این کاغذها ذکر شده است، نفر بعدی... هر چه گفتم: خانم محترم اشتباه شده، بنده چندین عدد تالیف و مدرک و جوایز بین‌المللی و فلان و... دارم. گفت: بدهید یک نفر برگه‌ها را برای شما ترجمه کند تا دلیل رجکت را بفهمید، نفر بعدی... گفتم: خانم آخه زبان ناشناس شما را به کی بدم ترجمه کنه؟ گفت: نفر بعدی... تازه موقع رفتن از شدت ناراحتی متوجه در نشدم و محکم به شیشه خوردم. همان خانم به آقایی که کنارش نشسته بود گفت: با این رفتارهاشون انتظار دارند بهشون ویزا هم بدیم تا توی کشور ما هم همین کارها را بکنند! چندبار سر زبونم اومد بهش بگم آخه به ۴۰تا خونه دوبلکس داخل یک جزیره وسط آب‌های سرد منجمد شمالی میگی کشور؟ ما دیگه چقدر بدبخت شدیم که برای زندگی توی دهات شما زیر پونز داریم دست و پا می‌زنیم؛ اما نگفتم!

بله عزیزان، این‌گونه است که شررخان و بسی مغزهای دیگر همین جا، در خدمت‌تان هستند و خواهند بود. زیرا معیارها عوض شده و هر مغزی مغز محسوب نمی‌شود و اگر هم بشود هر مغزی قابل فرار نیست. هر کسی از هر کشوری هم به این راحتی‌ها مورد سرقت مغزی قرار نخواهد گرفت و به این سادگی رفتنی نیست.

حالا هم ما به همه گفته‌ایم رفتیم، شما هم بگویید رفته؛ خوبیت ندارد. چنانکه همان روز پس از خروج از کنسولِ سفارت آن کشورکوچولو، پا بر خاک میهن نهادم و باغرور و سرفراز زیر لب زمزمه کردم:

با اینکه فرارِ من کماکان مغزیست

اندیشه مَکن مقصد من هر مرزیست

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.