انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد قانون با اپ «جار» همراه شما آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
بي قانون
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
نگاهی گذرا به بخشی از برنامه‌های صدا و سیما
بی قانون/ مصائب اول مهر یک عدد انار مهاجر
بی قانون / تورم، تورم تورمت مبارک
بی قانون/ صادرات عارضه یا عوارض صادرات
بی قانون/طنز شهري
بی قانون/پیرمرد‌ها را احتکار نکنید‌
بی قانون/نمایشگاه میلانی، تناولی و باقی ماجرا!
بی قانون/مرگ تدریجی سال چهارمی‌‌ها
بی قانون/عاشقانه‌ای بی‌قانون!
بی قانون/آخرین تاس فضایی
بی قانون/تحمل ندارینا!
بی قانون/ در صورت کمبود پوشک چکار کنیم؟!
بی قانون/آخرین اینتر رو محکم ‌تر بزن
بی قانون/هلند و چین و افغانستان!
بی قانون/چرا باید فامیلی یک نفر با پدرش فرق داشته باشد؟!
بی قانون/بحران کمبود مای بیبی و شیر خشک
بی قانون/عوارض عارضه یا ماست‌هایت را کیسه می‌کنند مبادا کلا
بی قانون/انتظارات ما از آقای جادوگر
بی قانون/یک جعبه نان خامه‌ای
بی قانون/پوشک‌هایت را برای گریه کردن دوست دارم...
بي قانون/پوشک‌پژوهی
بی قانون/قصه‌ چراغ جادو
بی قانون/تلفن‌خونه
بی قانون/سرويس امنيتی
بی قانون/حمایت نادر از سیمین
بی قانون/من و سانسورچی
بی قانون/بابايِ اختلاس‌نكن!
بی قانون/نویسنده‌ها خیلی طفلکی‌ان!
بی قانون/مخلصِ پدر اقتصاددانم برم
بی قانون/وقتی دستام خالی باشه وقتی باشم عاشق تو...
بي قانون/ قهرمان خنداننده‌شو کیست؟
بي قانون/تیزه!
بي قانون/دست در جیب هم کنیم به مهر
بي قانون/ وسط مسابقه نهار نخورين!
بي قانون/اتهامات یک بهاریتی!
بی قانون/بای فور اِوِر زلاتان!
بی قانون/جایی برای پیرمردها نیست
بی قانون/ما دو بال‌پرواز مرغ‌عشقیم!
بی قانون/از کشف مهم زمین‌شناسی توسط شهرداران
بی قانون/چه زود!
بی قانون/عبور از مرزهای نقدپذیری
بی قانون/سردت نيست؟
بی قانون/کنکور بشم خرج کردن بلدی؟!
بی قانون/خواننده سوپرمارکتی
بی قانون/نقش واردات موز در کمپین فرزندت کجاست
بی قانون/قصه عشق در جاده تهران-قزوین
بی قانون/ماهی کبابی و شنا با پیژامه در دریای خزر!‏
بی قانون/برسد به دست محسن چاوشي!
بی قانون/مناظره در باب رژیمِ حقوقی دریای خزر
بي قانون/جوجه کباب ترش و فرزندت کجاست؟!‏
بیشتر
کد خبر: 86487 | تاریخ : ۱۳۹۷/۶/۱۵ - 12:54
بی قانون/انتظارات ما از آقای جادوگر

بی قانون/انتظارات ما از آقای جادوگر

نمی‌دانم آیا شما هم به یاد می‌آورید یا نه، هرچند می‌دانم نیمی از جامعه که دلشان هم بسوزد، نه تجربه کردند که به یاد بیاورند و نه امکان تجربه دارند که یادشان بماند.

قانون-نمی‌دانم آیا شما هم به یاد می‌آورید یا نه، هرچند می‌دانم نیمی از جامعه که دلشان هم بسوزد، نه تجربه کردند که به یاد بیاورند و نه امکان تجربه دارند که یادشان بماند.

بلی، یک دوره‌ای تماشای مسابقات فوتبال به خصوص مسابقات ملی، جدا از تخمه شکستن و تُف کردن پوستش به نفر جلویی و خوردن ساندویچ کالباس بدون گوجه و خیارشور در ورزشگاه، حال و هوای متفاوتی داشت. گاهی اتفاق می‌افتاد که با ذوق‌مرگی ناقابل تصور، کار و زندگی را رها می‌کردیم و برای تماشای مسابقه به جمع دوستان و آشنایان یا کانون گرم خانواده می‌پیوستیم. اما بر خلاف خواسته و تمایل ما بازی یکطرفه و به ضرر تیم محبوب ما پیش می‌رفت. هر چه تیم حریف حرفه‌ای و قدرتمند بود در مقابلش تیم ما بسیار ضعیف و غیرحرفه‌ای و انگار برای باختن بازی می‌کرد.

در چنین مسابقاتی شانس و اقبال بود که جلوی باز شدن بیش از حد دروازه ما را می‌گرفت اما، این ظاهر ماجرا بود زیرا طبق معمول ما منتظر یک معجزه بودیم. ما ایرانی‌ها می‌دانستیم که یک جادوگر داریم و همین انتظارات ما را بالا برده بود.

همیشه امیدوار و سرخوش بوديم و با اینکه روند مسابقه تماشاگر را تا مرز سکته قلبی و مغزی پیش می‌برد باز هم یک معجزه، سِحر و جادوی پیروزمندانه را حق مسلم خود می‌دانستیم. شاید چنین معجزه‌ای خیلی زیاده‌خواهی و دور از انتظار بود ولی بیشتر اوقات این اتفاق می‌افتاد و جادوگری به نام علی کریمی مسبب جادوی آن بود.

در آن دوره تماشای مسابقات فوتبال با حرکات فوقِ نمایشی، فراانسانی و جادویی علی کریمی همراه بود. حتی اگر طرفدار رنگ پیراهن باشگاهی جادوگر هم نبودیم که بنده خودم دل خوشی از تیم باشگاهی‌اش نداشتم اما باز هم محبوب‌ترین بود. در حقیقت هر کار ماوراء‌طبیعه از دستش برمی‌آمد و ما هم به جادوهایش احتیاج داشتیم. حالا ممکن است عده‌ای بگویند در آن زمان چه احتیاجی به جادوی یک بازیکن فوتبال داشتید؟ فوق فوقش بازی فوتبال را می‌باختیم همانطور که خیلی بازی‌های دیگر را نیز همیشه باختیم و می‌بازیم! اما من در جواب می‌گویم اشتباه شما همین‌جاست.

شاید به یاد نیاورید و ندانید که آن روزها یعنی ۱۰ یا ۱۵ سال پیش و حدود ۱۰ سال قبلش و ۱۰ سال بعدش جوانان هیچ تفریحی نداشتند. البته نه اینکه هیچ تفریحی نداشتیم، تفریحات زیاد بود. ولی تفریحی که سالم باشد و به سلامت ختم شود همان تماشای فوتبال بود که تماشای بیشتر مسابقات فوتبال هم آدم را عصبی می‌کرد و لج تماشاچی را درمی‌آورد.

آن دوره برای من و خیلی‌ همسالانم روزگار خوبی بود. هیچ دغدغه‌ مالی و اقتصادی نداشتیم و همه فکر و ذهن‌مان فوتبال بود.

این فوتبال هرچند اساس و فونداسیون محکمی نداشت اما لذتش هم به همین بود که وسط این همه دلهره، امید وجود داشت و امید ما به علی کریمی بود. برای ما علی کریمی واقعا جادوگر بود. با اینکه جادویش فراتر از فوتبال و سطح ما بود اما هر جای دنیا که بود عضو تیم خودمان بود و مثل عده‌ای به فکر عشق و حال خودش نبود.

شجاع و جنگنده بود و با غیرت جلوی همه حریف‌های افسانه‌ای جهان می‌ایستاد و همین برای ما رضایت‌بخش بود. هرچند من همیشه می‌ترسیدم که یک روز بیایند بگویند خارجی بوده و این مدت هم اشتباهی برای ما فوتبال بازی می‌کرده است. الان هم خیلی تند، زود سریع با او خداحافظی کنید که قرار است برود برای تیم کشور خودش بازی کند. که خدارو شکر این اتفاق نیفتاد و این یک رویا دیگر به کابوس تبدیل نشد.

حالا سال‌هاست که از بازنشستگی علی کریمی در فوتبال می‌گذرد. اما از جادوگری که لابد بازنشسته نشده است. انتظارات ما از این جادوگر هنوز بالاست چون کسی دیگر را در جامعه نمی‌شناسیم که بتواند جلوی سرسخت‌ترین حریف‌ها دوام بیاورد و با شجاعت به رقابت بپردازد. بیشتر هم رفیق و وفادار به تیم خودمان است و حرف دل ما بیچاره‌ها را می‌زند. اهل پاس دادن توپ سرنوشت‌ساز تیم ما به هم‌بازی‌های ديگرش نیست.

همیشه هم جواب‌های دندان‌شکن به آقازاده‌های پرمدعا می‌دهد که دل ما را خنک می‌کند. از کجا معلوم است، شاید هم هنوز بتواند یک وردی بخواند و با یک اجی‌مجی لاترجی مانند حرکات نمایشی و قیچی بَرگردون‌های سابقش که به گل تبدیل می‌شد، گره همه مشکلات جامعه را باز کند.

آخر ما که یک جادوگر بیشتر نمی‌شناسیم و اینطور که تجربه ثابت کرده مشکلات اقتصادی ما با مثلا سواد دانشگاهی و تخصص حل شدنی نیست، بلکه سِحر و جادوی هفت‌سَر می‌خواهد. حالا هر چه شما منکر شوید پاسخ بنده همین است و بس؛ فقط باید از جادوگر انتظار تغییر شرایط جامعه و معجزه اقتصادی داشته باشیم. اگرنه تا به حال به غیر از علی‌آقا کریمی کدام مسئول را دیده‌اید که گل به خودی نزند و بتواند چنین اوضاع پیچیده و بازی یک‌طرفه‌ای را با گل گل گل گُــــــــل از همه رنگ، به نفع تیم از نفس افتاده ما تمام کند؟

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.