انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سرزمين
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
گردشي از زادگاه فردوسي تا ماسوله مشهد
مخالفت تشکل‌هاي مسئول با طرح گردشگري آشوراده
خنج بر چهره ميراث
شهر «دقیانوس» در خطر ویرانی
گردشگری بازاري ناکام در ایران
مسجد، تلفيق مهر ازي اير اني و اسلامي
روزگار تلخ غار باستانی بهشهر
سونامی خشکسالی و تهديد امنيت غذايي
زاگرس محمل نهفته «بيلندانا » ياجشن سده در كردستان
مسئولیت نم‌زده، بلای جان گنبد قابوس!
گزارش لغو یک جشن
خشكسالي در مديريت منابع آب
میدان هشت گنبد، زیر سایه پاساژها
تالاب‌ها در کشاکش بهره برداری و مصرف
عطش هامون
تهرانگردي در عمارت‌هاي تاريخي
دیجیتال مارکتینگ، راه پیشرفت ایران در حوزه گردشگری سلامت
تهران، محصور در فروچاله‌ها
آشوب در آشوراده
بازارهای جذاب گردشگری شهری
انتقال‌ رانتی آب
چالش های طراحی مبلمان شهری
برای نجات نقش جهان، تعارف‌ها را کنار بگذارید
گلستان در برزخ
رشد سدها بدون نظارت
از سرو ابر كوه تا قديمي‌ترين چنار تهر ان
جولان غول خشكسالي
حریم درجه یک نقش جهان اصفهان با خاک يكسان مي‌شود
گردشگري، فرصتي كه ناديده گرفته مي‌شود
جزييات وام 20ميليوني گردشگري
نفس پايتخت به شماره افتاده است
خاک سست
شیرابه، بلای جان ماهی های شمال
میر اث پارسه؛ نماد پیشکش داد و مهر به جهانیان
بازار داغ گردشگري در زمستان
روياي ديرينه تحقق حساب اقماری
تبر بر ريشه ‌ريه‌هاي تنفسي ايران
تکرار سرنوشت کارون در «تجن»
گوردخمه های همدان زیر تیغ جویندگان گنج
حفاظت پیشگیرانه، بهترین درمان برای موزه‌هاست
روستاگردي؛ كليد مهاجرت معكوس
گردشگري؛ معدن ارزي كه نمي‌بينيم
سونامي خطر با خشكي گاوخوني
ميراث عليه ميراث جهاني شوشتر
بلعیدن یک شهر به بهانه طرح توسعه دانشگاه
رازهاي آتشكده چك‌چك
شهرهاي ماشين‌محور بلاي جان شهروندان
خطر نابودي در كمين اقليم كشور
استمداد از رهبري براي نجات خليج فارس
گره پالایشگاه بر محیط‌زیست شهر ری
بیشتر
کد خبر: 11208 | تاریخ : ۱۳۹۵/۷/۱۹ - 13:27
سيراف رمق ندارد
بي‌تفاوتي به سند فارس بودن خليج فارس

سيراف رمق ندارد

بندر سيراف همچون نگيني در خليج فارس مي‌درخشد، درخششي كه نه مردم و نه مسئولان آن را نمي‌بينند. بي‌تفاوتي به اين سند محكم تاريخي ایرانیان در فارس بودن خلیج فارس حال اين روزهاي سيراف را ناخوش كرده است.

قانون- نجمه جمشيدي- بندر سیراف به‌عنوان میراث و یكی از محكم‌ترین اسناد تاریخی ایرانیان در فارس بودن خلیج فارس است. میراثی كه اگر در یكی از كشورهای همسایه قرار داشت امروز به یكی از قطب‌های گردشگری در خاورمیانه و آسیا تبدیل می‌شد اما به‌دلیل بی‌توجهی مسئولان استان در طی چند دهه اخیر به این بندر تاریخی كمتر ایرانی‌ای آن را می‌شناسد و گردشگری آن مهجور مانده است. این همه ماجرا نیست، در كنار این بی‌توجهی، این روزها شهر سیراف با مشكل ساخت و ساز در محدوده و حریم آثار باستانی‌اش مواجه است.

سيراف جايگزين سواحل مديترانه براي گردشگران ايراني

سیراف بندری است كه می‌توانست این روزها جایگزینی بهتر از شهر‌های ساحلی كشور همسایه‌مان تركیه باشد اما این بندر نیز مانند دیگر شهرهای توریستی کشور در این بخش مهجور و مظلوم مانده است. وجود دریا و اماکن تاریخی و جاذبه‌های این شهر را صدچندان و آن را به یکی از بی‌نظیرترین مناطق در کشور تبدیل کرده است. این پتاسیل‌ها نتواسته آن‌طور كه باید این شهر در مقصد گردشگری شناخته شده در كشور تبديل كند و اين روزها كمتر گردشگری این شهر را می‌شناسد.

سیراف بندری با امواج آبی زیبا، نسیم دل‌انگیز  و یكی از محكم‌ترین اسناد حضور ایرانیان در خلیج همیشه فارس است. شهر باستانی سیراف دارای معماری خاصی بوده که بسیار شبیه به روستای ماسوله در شمال کشور است. سیراف روزگاری نقش مهمی در تجارت، دریانوردی، صدور فرهنگ و هنر ایرانی و اسلام به جنوب شرق آسیا ، شرق آفریقا و كشورهای خاوردور داشته و مانند نگینی درخشان در ساحل خلیج فارس متلألو بوده است .

جلوه آثار بي‌نظيري تاريخي در سيراف

این بندر كهن در بین چهار مركز صنعتی و گازی عسلویه، پارسیان، جم و كنگان قرار گرفته است. از آثار باستانی سیراف می‌توان‌ به ‌دخمه‌ها و سنگ‌چین‌ها، چاه‌ها، سنگفرش‌ها و غارهایی شبیه آتشگاه در دل کوه‌ها، دخمه‌های باستانی؛ حوضچه‌های نگهداری و استعمال آب باران یا به عنوان قبور سنگی، گورستان تاریخی، دره لیرودی شیلو  آتشکده، کلیسا، گور سیبویه، مسجد جامع و قلعه نصوری كه برخی از آنها به ثبت ملی رسیده است. بسیاری از كارشناسان میراث فرهنگی این بندر را واجد شرایط ثبت در فهرست آثار جهانی و یونسكو می‌دانند.

ساخت و ساز در حريم آثار تاريخي سيراف

بندر سیراف به علت شرایط جغرافیایی خود كه از یك طرف محدود به دریا و از طرف دیگر به كوه متصل است و فاصله كوه تا دریا بسیار كم است باعث شده تا این بندر با كمبود زمین مواجه شود. از سوی دیگر وجود ده‌ها پالایشگاه و پتروشیمی در سیراف و اطراف آن موجب افزایش نرخ رشد جمعیت شده كه به‌دلیل كمبود زمین اهالی سیراف در حریم آثار باستانی این شهر اقدام به ساخت و ساز غیرمجاز كرده‌اند.

براساس كاوش‌های انجام‌شده قدمت این شهر به دوره ساسانی بازمی‌گردد. بندر سیراف تا قرن چهارم هجری به‌نوعی مهم‌ترین بندر سواحل شمال خلیج فارس بوده است. درباره بندر سیراف تحقیقات گسترده و چندین كنگره بین‌المللی برگزار شده است. با‌توجه به آثار باستانی كشف شده در سیراف، این شهر قابلیت ثبت جهانی را دارد. آن‌چیزی كه درباره سیراف نقل می‌شود این است كه در پايان رشته كوه‌های زاگرس و محل اتصال كوه به دریاست. در قرن چهارم یك سونامی در این بندر رخ می‌دهد كه بخشی از شهر را به زیر آب فرو می‌برد.

سيراف محصور در پارس جنوبي

سیراف در دل منطقه ویژه پارس جنوبی قرار دارد به‌دلیل وجود ده‌ها پالایشگاه و پتروشیمی آب و هوای آن متاثر از این مسئله شده است همچنین به‌دلیل محصور بودن در بین كوه و دریا و نیز زمین‌های این شهر بسیار كم است و این مسئله تبدیل به یك معضل برای این شهر شده. به‌گفته فعالان ميراث فرهنگي اين شهر؛ ساخت و ساز غیرمجاز در محدوده و حریم آثار باستانی و تاریخی انجام می‌شود و مسئولان مربوطه دراين‌باره بي تفاوت هستند.

سيراف هتل ندارد

يكي ديگر از مشكلات سيراف نبود هیچگونه هتل یا مسافرخانه است، در حال حاضر مسافران این شهر در خانه‌ بومیان این شهر مستقر می‌شوند. شهر سیراف از جمله نقاطی است كه بیشترین گردشگر خارجی را دارد؛ باتوجه به شناخت جهانی كه از این شهر وجود دارد در سال‌هاي گذشته گردشگران بسياري كه اغلب آنها باستان‌شناس بوده‌اند از سیراف دیدن كردند. بسیاری از باستان‌شناسان براین باورند كه بخش بزرگی از شهر سیراف در اثر سونامی به زیر آب رفته، و این مسئله باعث شده كه غواصی در این شهر یكی از جاذبه‌های گردشگری باشد.

 

 

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.