انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سرزمين
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
گردشي از زادگاه فردوسي تا ماسوله مشهد
مخالفت تشکل‌هاي مسئول با طرح گردشگري آشوراده
خنج بر چهره ميراث
شهر «دقیانوس» در خطر ویرانی
گردشگری بازاري ناکام در ایران
مسجد، تلفيق مهر ازي اير اني و اسلامي
روزگار تلخ غار باستانی بهشهر
سونامی خشکسالی و تهديد امنيت غذايي
زاگرس محمل نهفته «بيلندانا » ياجشن سده در كردستان
مسئولیت نم‌زده، بلای جان گنبد قابوس!
گزارش لغو یک جشن
خشكسالي در مديريت منابع آب
میدان هشت گنبد، زیر سایه پاساژها
تالاب‌ها در کشاکش بهره برداری و مصرف
عطش هامون
تهرانگردي در عمارت‌هاي تاريخي
دیجیتال مارکتینگ، راه پیشرفت ایران در حوزه گردشگری سلامت
تهران، محصور در فروچاله‌ها
آشوب در آشوراده
بازارهای جذاب گردشگری شهری
انتقال‌ رانتی آب
چالش های طراحی مبلمان شهری
برای نجات نقش جهان، تعارف‌ها را کنار بگذارید
گلستان در برزخ
رشد سدها بدون نظارت
از سرو ابر كوه تا قديمي‌ترين چنار تهر ان
جولان غول خشكسالي
حریم درجه یک نقش جهان اصفهان با خاک يكسان مي‌شود
گردشگري، فرصتي كه ناديده گرفته مي‌شود
جزييات وام 20ميليوني گردشگري
نفس پايتخت به شماره افتاده است
خاک سست
شیرابه، بلای جان ماهی های شمال
میر اث پارسه؛ نماد پیشکش داد و مهر به جهانیان
بازار داغ گردشگري در زمستان
روياي ديرينه تحقق حساب اقماری
تبر بر ريشه ‌ريه‌هاي تنفسي ايران
تکرار سرنوشت کارون در «تجن»
گوردخمه های همدان زیر تیغ جویندگان گنج
حفاظت پیشگیرانه، بهترین درمان برای موزه‌هاست
روستاگردي؛ كليد مهاجرت معكوس
گردشگري؛ معدن ارزي كه نمي‌بينيم
سونامي خطر با خشكي گاوخوني
ميراث عليه ميراث جهاني شوشتر
بلعیدن یک شهر به بهانه طرح توسعه دانشگاه
رازهاي آتشكده چك‌چك
شهرهاي ماشين‌محور بلاي جان شهروندان
خطر نابودي در كمين اقليم كشور
استمداد از رهبري براي نجات خليج فارس
گره پالایشگاه بر محیط‌زیست شهر ری
بیشتر
کد خبر: 11534 | تاریخ : ۱۳۹۵/۷/۲۵ - 13:19
مردم را برای احیای تالاب‌ها پای کار بیاوریم
ابتكار عنوان كرد:

مردم را برای احیای تالاب‌ها پای کار بیاوریم

معصومه ابتكار گفت: در شرایط فعلی بهترین فرصت را داریم تا مردم را در زمینه احیای تالاب‌ها و بهره وری اصولی و متناسب از اکوسیستم تالابی پای کار بیاوریم.

قانون- معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به تعریف مجموعه مشاغل سبز اظهار کرد: در شرایط فعلی بهترین فرصت را داریم تا مردم را در زمینه احیای تالاب‌ها و بهره وری اصولی و متناسب از اکوسیستم تالابی پای کار بیاوریم.

به گزارش قانون به نقل از ايسنا، معصومه ابتکار در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری بین سازمان حفاظت محیط زیست و صندوق کارآفرینی امید اظهار کرد: انعقاد این تفاهم نامه گامی مهم در جهت ایفای مسئولیت اجتماعی است که امروزه بنگاه‌ها ، صندوق‌ها و بانک‌ها این رویکرد را اتخاذ می‌کنند.وی با بیان اینکه مسئله آب از جمله عواملی است که ممکن است محدود کننده توسعه و آینده ایران باشد، گفت: باید به طور جدی در این زمینه سرمایه گذاری کنیم. بنابراین اصلاح الگوی مصرف و توسعه نگاه زیست بومی به آب و همچنین جلب مشارکت مردم بومی برای آینده ایران امری حیاتی است. تفاهم نامه همکاری بین سازمان حفاظت محیط زیست و صندوق کارآفرینی امید به یکی از کلیدی ترین موضوعات کشور ما می‌پردازد و با مترقی‌ترین نگاه‌های جهانی تطابق دارد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه این تفاهم نامه همراه با سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری است، افزود: این تفاهم نامه همچنین در راستای اقتصاد مقاومتی و ایجاد اشتغال بومی، اهداف 17 گانه توسعه پایدار و بحث مدیریت زیست بومی و اهمیت دادن به زیست بوم‌های حساس و همچنین توافق نامه پاریس و کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و آمادگی کشور برای مقابله با بحث تغییر اقلیم و اهداف کنوانسیون تنوع زیستی است.ابتکار با اشاره به اینکه تفاهم نامه مذکور با جهت گیری روز دنیا در مدیریت زیست بوم‌ها هماهنگی دارد، گفت: در زمینه ایجاد مشاغل سبز برای جوامع بومی حاشیه تالاب‌ها در سطح پایلوت کارهای خوبی انجام شده و مطالعات موثری صورت گرفته است. بنابراین وقت آن است که این طرح‌ها را در سطح فراگیر و در بحث حفاظت از تالاب‌ها اجرایی کنیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه احیای تالاب‌ها نشانه سلامت چرخه آب هر منطقه است تصریح کرد: به دنبال احیای یک تالاب، آب‌های زیرزمینی، رودخانه‌ها، وضعیت خاک و کشاورزی منطقه بهبود پیدا می‌کند. بنابراین در این زمینه هدف بسیار مهم و فراگیری را مد نظر داریم.ابتکار در ادامه با تاکید بر اینکه دولت یازدهم و رئیس جمهور روحانی نسبت به محیط زیست و تالاب‌ها توجه ویژه‌ای دارند گفت: دولت یازدهم علاوه بر اینکه خود را دولت محیط زیستی می‌داند رئیس جمهور بارها به اهمیت و جایگاه تالاب‌ها را در حفظ محیط زیست اشاره کرده است. مخصوصا در سفر به خوزستان به صراحت ضرورت احیای تالاب‌ها را مورد تاکید قرار دادند که این موضوع نگاه دقیق، اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی رئیس جمهور را نشان می‌دهد و فرصتی را فراهم می‌کند که سازمان حفاظت محیط زیست در زمینه احیای تالاب‌ها و بهره برداری اصولی از این اکوسیستم‌ها پیشروی کند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر همکاری‌های بین بخشی در این زمینه شکل گرفته است، اظهار کرد: باید بخش‌های آب و کشاورزی نیز نسبت به محیط زیست و اولویت تالاب‌ها توجه و تلاش بیشتری نشان دهند. بنابراین در شرایط فعلی بهترین فرصت را داریم تا مردم را پای کار بیاوریم تا برای اصلاح الگوی کشت و آبیاری و ایجاد کسب و کارهای سازگار با محیط زیست حرکتی انجام دهیم.رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه با همکاری وزارت کار مجموعه مشاغل سبز را تعریف کرده‌ایم گفت: بسیاری از این مشاغل با زندگی مردم در روستاها و مشاغل کشاورزی و دامداری و حفاظت و بهره برداری پایدار از طبیعت ارتباط دارد.

علاوه بر این رویکردهای خوبی در این زمینه در برنامه ششم لحاظ شده است که امیدواریم با انعقاد این تفاهم نامه نیز بتوانیم برای 12 تالاب و روستاییان و عشایر ساکن اطراف این مناطق و دامداران برنامه ریزی خوبی را انجام دهیم و قبل از شروع سال 96 گزارش خوبی را از این مرحله ارائه دهیم تا بتوانیم وارد مرحله بعدی شده و کارمان را در زمینه مشاغل سبز گسترش دهیم.ابتکار همچنین با اشاره به احیای تالاب ورزقان به عنوان تنها تالاب آب شیرین خراسان رضوی اظهار کرد: از اسفند سال 94 تا اردیبهشت 95 این تالاب با همکاری مردم و سازمان حفاظت محیط زیست احیا شد که علاوه بر بازگشت پرندگان به این تالاب بحث گردشگری نیز رونق گرفت و معیشت مردم منطقه نیز برقرار شد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در پایان با تاکید بر اینکه سرمایه‌های اجتماعی و جوانان تحصیل کرده بسیاری در استان‌ها و مناطق مختلف کشور وجود دارد، گفت: این سرمایه اجتماعی آمادگی لازم را دارد تا با تأمین مالی وارد مشاغل سبز از جمله تصفیه خانه فاضلاب روستایی، بازیافت و ... شود.اصغر نوراله زاده مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید نیز در این مراسم گفت: طی انعقاد این تفاهم نامه بین سازمان حفاظت محیط زیست و صندوق کارآفرینی امید فرصت اشتغال برای اقوام محلی ایجاد می‌شود .

وی افزود: از جمله اهداف مهم صندوق کارآفرینی امید حمایت مالی از کسب و کار روستایی است. بنابراین وظیفه خود دانستیم تا در کنار سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفته و در بحث تامین مالی برای ایجاد مشاغل در روستاها و بین جوامع محلی کمک رسان باشیم و در حفاظت از محیط زیست و احیای تالاب‌ها نقش خود را ایفا کنیم.مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید در پایان تاکید کرد: سازمان حفاظت محیط زیست به خاطر مطالعه مشاغل جایگزین و مشاغل سبز در بین جوامع محلی دست به کار ابتکاری زده است و مشاغل متناسب با اقلیم مناطق را پیشنهاد داده است. امیدواریم این کار به سایر عرصه‌های محیط زیستی نیز گسترش یابد. صندوق کارآفرینی امید با حمایت مالی از جوامع محلی به صورت قرض الحسنه به معیشت خانوارها کمک کرده و در حفاظت از محیط زیست نقش خود را ایفا می‌کند.

به گزارش ایسنا تفاهم نامه همکاری بین سازمان حفاظت محیط زیست و صندوق کارآفرینی امید با محوریت توانمندسازی جوامع محلی و توسعه کسب و کارهای خرد و کوچک در راستای حفاظت از اکوسیستم‌های طبیعی و تالاب‌های حائز اهمیت بین المللی و دارای برنامه جامع مدیریت با اولویت مشارکت جوامع محلی ساکن در عرصه‌های طبیعی کشور خصوصا حاشیه تالاب‌های حائز اهمیت بین المللی به منظور ایجاد و حفظ معیشت‌های همراستا با حفاظت محیط زیست منعقد شد.این تفاهم نامه از امروز به مدت پنج سال اعتبار دارد، در صورت توافق طرفین تمدید خواهد شد. طی این تفاهم نامه پنج میلیارد تومان از محل صندوق کارآفرینی امید به طرح‌های معرفی شده از طرف سازمان حفاظت محیط زیست پرداخت خواهد شد. 

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.