انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
قضایی
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
هرج و مرج در زندان اوین، پس از خودکشی یک زندانی در بند روحانیت
جزييات شكايت دادستاني از وزير روحاني
ایران و اقلیم کردستان کمیته تبادل زندانیان تشکیل دادند
دخالت افراد غیرمتخصص در امور قضایی غیرقابل قبول است
آزادی 15 محکوم به قصاص با رضایت اولیای دم
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
تشريح پرونده حسين‌فريدون، شريعتمداري و حسن‌عباسي
محدودیت حق بر اشتغال و پدیده‌ درهای چرخان
محدودیت حق بر اشتغال آقازاده‌ها، به استناد منفعت عمومی مردم
ترک همدانی مشمول عفو رهبری قرار گرفت و آزاد شد
سخنان اژه‌اي درباره مرتضوي و رييس جديد دستگاه قضا
چرخش شغلی از قضاوت به وکالت
بهترين شيوه كنترل زندانيان
چالش انتخاب شهرداران در بزنگاه اقدامات خلاف قانون
بطلان عقد رهن به جهت نبودن دین در حقوق ایران
استفاده از ظرفیت های دعاوی حقوقی درمقابل نقض برجام
سندهایی با دو مر جع ثبت
جزئیات عفو گسترده زندانیان دوشنبه اعلام می‌شود
تاييد ممنوع‌الخروجي يك مقام ارشد دولتي
نكاتي كه بايد در زمان تنظيم قرارداد بدانيم
سكه هاي سلطان سكه چه شد؟!
تكذيب حكم اعدام شهردار پيشين كرج
رييس سازمان خصوصي‌سازي ممنوع الخروج شد
حبس سرباز خواب‌آلود براي شلیک به سربازي دیگر
رييس قوه‌قضاييه دلايل حمله به دستگاه قضا را تشريح كرد
مقصران حادثه دانشگاه آزاد معرفي شدند
خطر تبدیل ارزش علم به ضد علم
نشاط اجتماعی با محوریت حقوق زنان
عقب نشینی آمریکا از سوريه فرار رو به جلو است
تحلیلی حقوقی بر خویشاوندگرایی در مشاغل دولتی
نماینده‌ هتاک یا هتاکی به نماینده
داوری و کاهش اطاله دادرسی
حمايت مشروط رييس‌قوه قضاييه از حبس زدايي
زنان اسير پنج‌گانه خشونت
نمايندگان مجلس پرسشگر گراني‌هاي بي‌رويه باشند
تایید محکومیت‌های اسفندیار رحیم مشایی
حق از ياد رفته
سرنوشت اموال سلطان سكه چه شد؟
بررسي مشکلات آب مجتمع ندامتگاه تهران بزرگ
شرمساري جهـاني
پيش‌بيني رهبر انقلاب درباره حوادث فرانسه
يك حكم اعدام ديگر تاييد شد
قبولی ۳۸ مددجوی زندان‌های تهران در آزمون‌های سواد آموزی
بازرسی دوره‌ای از دادسراهای تهران
دستگیری ۴ متهم در رابطه با حادثه تروریستی چابهار
نباید خودمان را در معرض پولشویی قرار دهیم
آیین‌نامه مربوط به دادگاه‌های ویژه اقتصادی ابلاغ شد
وزارت اطلاعات دستگاه‌های اقتصادی را رصد کند
قانون اصلاح قانون صدور چک،راهگشا خواهد بود؟
بیشتر
کد خبر: 12037 | تاریخ : ۱۳۹۵/۸/۱ - 12:59
لزوم آشنایی جامعه از موازین و قواعد حقوقی
دکترانصاری در همایش ملی مدیران حقوقی دانشگاه آزاد اسلامی و دستگاه‌های اجرایی:

لزوم آشنایی جامعه از موازین و قواعد حقوقی

معاون حقوقی رییس جمهوری با تأکید بر اهمیت توجه به آموزش و نهادینه کردن مقررات و قواعد حقوقی در جامعه گفت: جامعه حقوقی کشور، نباید وظیفه نهی از منکر و امر به معروف حقوقی را فراموش کند .

قانون- حجت‌الاسلام دکتر مجید انصاری  در اولین همایش ملی مدیران حقوقی دانشگاه آزاد اسلامی و سایر دستگاه‌های اجرایی مرتبط، با تأکید بر اهمیت دانش حقوقی و آموزش آن، اظهار داشت: انسان به مقتضای خصیصه آزادی و انتخاب‌گری، اشرف مخلوقات نامیده شده است و برای استفاده انسان از این دو خصیصه ابزاری جز دانش حقوقی و توان تشخیص حقوقی وجود ندارد چرا که انتخابگری به معنای تشخیص خوب از بد و بد از بدتر می‌باشد.

به گزارش قانونبه نقل از پايگاه اطلاع رساني دولت، معاون حقوقی رییس جمهوری افزود: عقل به عنوان اولین ابزار حقوقی در نهاد انسان قرار داده شده و احکام مستقل عقلی به مانند قوانین رسمی و شرعی محترم هستند و یکی از منابع فقه اسلامی، عقل و مستقلات عقلی است.

حجت‌الاسلام انصاری خاطر نشان کرد: در دین مبین اسلام هیچ فعلی از افعال انسان اعم از ذهنی و اقدامات فیزیکی از دایره شمول قوانین و احکام خارج نیست و استنادات اولیای دین و احکام عقلی و وجدان درونی انسان در جایی انجام شده که چه بسا تأثیر قواعد الهی ناکارآمد بوده است و یکی از مصادیق آن سخن امام حسین(ع) در روز عاشوراست که وقتی قواعد حقوقی و شرعی بر لشکریان مقابل تأثیرگذار نبود در سخنانی آنان را به حریت و آزادگی دعوت کردند.

معاون حقوقی رییس جمهوری لزوم آشنایی جامعه از موازین و قواعد حقوقی را مورد تأکید قرار داد و گفت: در آسیب‌شناسی جامعه از منظر جرم و جنایت و ناهنجاری‌های حقوقی به این نتیجه رسیده‌ایم که یکی از علل اصلی آن عدم آشنایی جامعه با موازین و احکام حقوقی است.

دکتر  انصاری تصریح کرد: باید در نظام آموزش رسمی و عمومی کشور بویژه صدا و سیما، اهتمام لازم نسبت به آموزش‌ها و الزامات حقوقی مربوط به روابط اشخاص با یکدیگر و روابط متقابل مردم و حاکمیت مورد توجه جدی قرار بگیرد و در این راستا مسئولین مربوطه نیز باید در جهت گسترش آگاهی به حقوق و قوانین در جامعه،حداکثر سرمایه‌گذاری را انجام دهند.

معاون حقوقی رییس جمهوری خاطر نشان کرد: لازم است قوه مقننه برای هر قانونی که وضع می‌کند پیوست اطلاع‌رسانی مربوط به آن را تدوین و منتشر کند.

حجت‌الاسلام انصاری گفت: معاونت حقوقی ریاست جمهوری و دولت تدبیر و امید، به منظور ایجاد جهاد عمومی برای آموزش حقوقی، دست نیاز به سوی مراکز علمی و آموزشی کشور دراز می‌کند و باید سازمانی به منظور ایجاد جهاد حقوقی و آموزش عمومی برای نهادینه کردن فرهنگ احترام به قانون و دانش حقوق ایجاد شود.

معاون حقوقی رییس جمهوری افزود: آگاهی نسبت به دانش حقوقی می‌تواند از بروز بسیاری از اختلافات و دعواهای حقوقی در محاکم قضایی بکاهد.

دکتر  انصاری با تأکید بر اهمیت رعایت حق‌الناس، به روایت‌‌هایی از ائمه اطهار(ع) در این زمینه اشاره کرد و گفت: امام علی(ع) در روایتی می‌فرماید، خداوند رعایت حقوق مردم را بر رعایت حقوق خود مقدم کرده است. باید توجه داشت که حق‌الناس دایره بسیار وسیعی را شامل می‌شود و صرفاً به موضوعات مالی مربوط نیست.

معاون حقوقی رییس جمهوری خاطر نشان کرد: اگر ملت، یک دولتی را برای خدمتگزاری برمی‌گزیند و عده‌ای در قالب یک جریان رسانه‌ای اتاق فکر تشکیل داده تا به شیوه‌های مختلف در مسیر اقدامات این دولت مانع‌تراشی ایجاد کرده و این اقدامات را در کام مردم تلخ جلوه‌ دهند این موضوع صرفاً تضییع حقوق یک جریان و یا دولت نیست بلکه تضییع حقوق کل ملت است.

حجت‌الاسلام انصاری خواستار ایجاد یک شبکه آموزش حقوقی در صدا و سیما شد و گفت: وکلا می‌توانند از طریق این شبکه آگاهی‌های لازم را به جامعه ارایه دهند و نباید به این موضوع صرفاً نگاه مادی داشت و چنانچه امروز جامعه پزشکی دچار مشکل شده بخاطر این است که عده‌ای به بیمار از منظر مشتری و منبع درآمد می‌نگرند.

معاون حقوقی رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اقدامات انجام شده در راستای تنقیح قوانین کشور، گفت: آشفتگی زیادی در قوانین و مقررات وجود دارد و معاونت حقوقی ریاست جمهوری با همکاری مجلس شورای اسلامی و سایر دستگاه‌ها، تنقیح قوانین را آغاز کرده است و امیدواریم در طول برنامه‌ ششم به ساماندهی کامل برسد. بی‌تردید در این راستا نیازمند استفاده از توانمندی مراکز علمی و آموزشی کشور از جمله دانشگاه آزاد اسلامی هستیم.

دکتر  انصاری خاطر نشان کرد: امروز فرصت حقوق‌دان بودن رییس‌ جمهور را باید مغتنم شمرد و اولین دستاورد رییس‌ جمهور حقوقدان کشورمان حل بزرگترین چالش حقوقی قرن، با منطق و دانش حقوقی است و برجام را می‌توان پیروزی منطق حقوقی جمهوری اسلامی ایران  بر منطق حقوقی قدرت‌های جهانی دانست.

معاون حقوقی رییس جمهوری تصریح کرد: از آنجایی که کشورمان اسلامی و انقلابی است، چاره‌ای نداریم، جز اینکه در حوزه حقوق اساسی، حقوق بشر و شهروندی بر اساس آموزه‌های اسلامی و قانون اساسی حرکت کرده و نهادسازی های لازم انجام شده و با قانون‌شکنان با ضوابط قانونی برخورد شود و بدون تردید اگر در کشورمان قانون نهادینه شود همه از آن سود خواهند برد.

معاون حقوقی رییس جمهوری در این مراسم همچنین از کتاب مقررات دانشگاه آزاد اسلامی رونمایی و از مدیران برتر حقوقی دانشگاه آزاد اسلامی تجلیل کرد

 

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.