انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سرزمين
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
گردشي از زادگاه فردوسي تا ماسوله مشهد
مخالفت تشکل‌هاي مسئول با طرح گردشگري آشوراده
خنج بر چهره ميراث
شهر «دقیانوس» در خطر ویرانی
گردشگری بازاري ناکام در ایران
مسجد، تلفيق مهر ازي اير اني و اسلامي
روزگار تلخ غار باستانی بهشهر
سونامی خشکسالی و تهديد امنيت غذايي
زاگرس محمل نهفته «بيلندانا » ياجشن سده در كردستان
مسئولیت نم‌زده، بلای جان گنبد قابوس!
گزارش لغو یک جشن
خشكسالي در مديريت منابع آب
میدان هشت گنبد، زیر سایه پاساژها
تالاب‌ها در کشاکش بهره برداری و مصرف
عطش هامون
تهرانگردي در عمارت‌هاي تاريخي
دیجیتال مارکتینگ، راه پیشرفت ایران در حوزه گردشگری سلامت
تهران، محصور در فروچاله‌ها
آشوب در آشوراده
بازارهای جذاب گردشگری شهری
انتقال‌ رانتی آب
چالش های طراحی مبلمان شهری
برای نجات نقش جهان، تعارف‌ها را کنار بگذارید
گلستان در برزخ
رشد سدها بدون نظارت
از سرو ابر كوه تا قديمي‌ترين چنار تهر ان
جولان غول خشكسالي
حریم درجه یک نقش جهان اصفهان با خاک يكسان مي‌شود
گردشگري، فرصتي كه ناديده گرفته مي‌شود
جزييات وام 20ميليوني گردشگري
نفس پايتخت به شماره افتاده است
خاک سست
شیرابه، بلای جان ماهی های شمال
میر اث پارسه؛ نماد پیشکش داد و مهر به جهانیان
بازار داغ گردشگري در زمستان
روياي ديرينه تحقق حساب اقماری
تبر بر ريشه ‌ريه‌هاي تنفسي ايران
تکرار سرنوشت کارون در «تجن»
گوردخمه های همدان زیر تیغ جویندگان گنج
حفاظت پیشگیرانه، بهترین درمان برای موزه‌هاست
روستاگردي؛ كليد مهاجرت معكوس
گردشگري؛ معدن ارزي كه نمي‌بينيم
سونامي خطر با خشكي گاوخوني
ميراث عليه ميراث جهاني شوشتر
بلعیدن یک شهر به بهانه طرح توسعه دانشگاه
رازهاي آتشكده چك‌چك
شهرهاي ماشين‌محور بلاي جان شهروندان
خطر نابودي در كمين اقليم كشور
استمداد از رهبري براي نجات خليج فارس
گره پالایشگاه بر محیط‌زیست شهر ری
بیشتر
کد خبر: 12134 | تاریخ : ۱۳۹۵/۸/۲ - 12:17
فعلا مجوز جذب نیرو نداریم
ابتکار:

فعلا مجوز جذب نیرو نداریم

واحدهای صنعتی و تولیدی باید کارشناس محیط زیست داشته باشند و اگر کارشناس متخصص محیط زیست نداشته باشند نمی‌توانند ضوابط محیط‌زیست را اجرایی کنند.

قانون- رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، گفت: از آنجا که واحدهای صنعتی و تولیدی ملکف به اجرای سیاست‌ها و ضوابط ابلاغی سازمان حفاظت محیط زیست هستند تبعا باید کارشناس محیط زیست داشته باشند و اگر کارشناس متخصص محیط زیست نداشته باشند نمی‌توانند ضوابط محیط زیست را اجرایی کنند.

به گزارش قانون به نقل از ايسنا، معصومه ابتکار با اشاره به اینکه طبق مصوبه شورای عالی محیط زیست همه دستگاه‌های دولتی باید یک دفتر محیط زیست و توسعه پایدار داشته باشند، گفت: باید کانون و نهادی در همه دستگاه‌ها برای مساله محیط‌زیست ایجاد شود. واحدهای صنعتی و تولیدی نیز، چون ملکف به اجرای استانداردهای محیط زیست، سیاست‌ها و ضوابط ابلاغی سازمان حفاظت محیط زیست هستند تبعا باید کارشناس محیط زیست داشته باشند و اگر کارشناس متخصص محیط زیست نداشته باشند نمی‌توانند ضوابط محیط زیست را اجرایی کنند.

وی اظهار کرد: در حال حاضر  این مسئله برای دستگاهای دولتی حاصل شده و مکلف به اجرای آن هستند، مگر اینکه دستگاهی بخواهد از آن تخطی کند. در شرایط فعلی همه واحدها باید برای ایفای وظایف محیط زیستی کارشناس محیط زیست داشته باشند، در برخی واحدها، بخش محیط زیست و HSE  (محیط زیست، ایمنی و سلامت) وجود دارد که در این صورت حتما باید کارشناس محیط زیست داشته باشند. در حال حاضر سیاست ابلاغی دولت  که در حال پیگیری اجرای آن هستیم این است که همه واحدها بخش HSE داشته باشند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در مورد استخدام نیروی غیرکارشناس محیط زیست در برخی واحدهای صنعتی برای پایش ضوابط محیط زیستی، اظهار کرد: این افراد طبیعتا نمی‌توانند وظایف متخصص محیط زیست را انجام دهند. بخش خصوصی را هم مکلف کرده‌ایم که ضوابط محیط زیستی را رعایت کنند ولی اینکه مکلف کنیم چه کسانی را برای این کار به کار بگیرند هنوز اتفاق نیفتاده است.

وی با بیان اینکه از تصویب پیشنهاد استخدام کارشناس محیط زیست برای واحدهای صنعتی و تولیدی استقبال می‌کنیم، گفت: این مصوبه موثر خواهد بود چون برای فارغ‌التحصیلان محیط زیست فرصت اشتغال فراهم می‌کند و فکر می‌کنیم هر چقدر استانداردها و ضوابط محیط زیستی را جدی‌تر بگیریم واحدها مکلف و مجبور می‌شوند از کارشناس مشخص محیط زیست برای اداره کردن واحد خود استفاده کنند.

دستگاه‌های دولتی مجوز استخدام نیرو ندارند

ابتکار در مورد عدم استخدام نیروی جدید در سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: دستگاه‌های دولتی مجوز استخدام نیرو ندارند و به این دلیل است که دولت امکان بکارگیری نیروی جدید ندارد. در حال حاضر دستگاه‌های دولتی متورم شده‌اند ولی ما در سازمان محیط زیست به نیروی جدید نیاز داریم که به خاطر نبود بودجه کافی در دولت امکان استخدام پرسنل جدید را نداریم؛ اما با این وجود در این دوره و در چند نوبت تبدیل وضعیت پرسنل سازمان به ویژه برای محیط‌بانان صورت گرفت و حدود 70 نفر از آنها تبدیل وضعیت شدند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: در مورد فارغ‌التحصیلان محیط زیست هم در سال گذشته با مصوبات دولت و مجوزهای موجود استخدام 220 نفر را داشتیم ولی احتیاج سازمان محیط زیست خیلی بیشتر از اینها است که متاسفانه فعلا مجوز جذب نیرو نداریم.

"استخدام نیروی متخصص کارشناس محیط زیست در کلیه واحدهای صنعتی و تولیدی" از جمله مواد لایحه هوای پاک است. هفته گذشته کلیات این لایحه به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و در هفته جاری نیز بررسی آن در دستور کار مجلس قرار دارد. اخیرا 1400 تن از فارغ‌التحصیلان محیط زیست کشور در مقاطع مختلف، که نسبت به وضعیت اشتغال خود نارضایتی دارند به منظور رساندن صدای اعتراض خود به مسئولان، اقدام به تشکیل کمپینی با عنوان "کمپین حمایت از فارغ‌التحصیلان رشته محیط زیست" کردند.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.