انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سرزمين
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
گردشي از زادگاه فردوسي تا ماسوله مشهد
مخالفت تشکل‌هاي مسئول با طرح گردشگري آشوراده
خنج بر چهره ميراث
شهر «دقیانوس» در خطر ویرانی
گردشگری بازاري ناکام در ایران
مسجد، تلفيق مهر ازي اير اني و اسلامي
روزگار تلخ غار باستانی بهشهر
سونامی خشکسالی و تهديد امنيت غذايي
زاگرس محمل نهفته «بيلندانا » ياجشن سده در كردستان
مسئولیت نم‌زده، بلای جان گنبد قابوس!
گزارش لغو یک جشن
خشكسالي در مديريت منابع آب
میدان هشت گنبد، زیر سایه پاساژها
تالاب‌ها در کشاکش بهره برداری و مصرف
عطش هامون
تهرانگردي در عمارت‌هاي تاريخي
دیجیتال مارکتینگ، راه پیشرفت ایران در حوزه گردشگری سلامت
تهران، محصور در فروچاله‌ها
آشوب در آشوراده
بازارهای جذاب گردشگری شهری
انتقال‌ رانتی آب
چالش های طراحی مبلمان شهری
برای نجات نقش جهان، تعارف‌ها را کنار بگذارید
گلستان در برزخ
رشد سدها بدون نظارت
از سرو ابر كوه تا قديمي‌ترين چنار تهر ان
جولان غول خشكسالي
حریم درجه یک نقش جهان اصفهان با خاک يكسان مي‌شود
گردشگري، فرصتي كه ناديده گرفته مي‌شود
جزييات وام 20ميليوني گردشگري
نفس پايتخت به شماره افتاده است
خاک سست
شیرابه، بلای جان ماهی های شمال
میر اث پارسه؛ نماد پیشکش داد و مهر به جهانیان
بازار داغ گردشگري در زمستان
روياي ديرينه تحقق حساب اقماری
تبر بر ريشه ‌ريه‌هاي تنفسي ايران
تکرار سرنوشت کارون در «تجن»
گوردخمه های همدان زیر تیغ جویندگان گنج
حفاظت پیشگیرانه، بهترین درمان برای موزه‌هاست
روستاگردي؛ كليد مهاجرت معكوس
گردشگري؛ معدن ارزي كه نمي‌بينيم
سونامي خطر با خشكي گاوخوني
ميراث عليه ميراث جهاني شوشتر
بلعیدن یک شهر به بهانه طرح توسعه دانشگاه
رازهاي آتشكده چك‌چك
شهرهاي ماشين‌محور بلاي جان شهروندان
خطر نابودي در كمين اقليم كشور
استمداد از رهبري براي نجات خليج فارس
گره پالایشگاه بر محیط‌زیست شهر ری
بیشتر
کد خبر: 13320 | تاریخ : ۱۳۹۵/۸/۱۶ - 13:59
دومین دریاچه بزرگ کشور جان ندارد
بخت «بختگان» باز نشد

دومین دریاچه بزرگ کشور جان ندارد

بختگان دومین دریاچه بزرگ کشور آب ندارد و بی‌جان و بی‌رمق تبدیل به پهنه‌ای از نمک شده که حتی فلامینگوهای مهاجر هم رغبتی برای مهمانی تالاب ندارند.

قانون- بختگان دومین دریاچه بزرگ کشور آب ندارد و بی‌جان و بی‌رمق تبدیل به پهنه‌ای از نمک شده که حتی فلامینگوهای مهاجر هم رغبتی برای مهمانی تالاب ندارند.

به گزارش قانون به نقل از مهر، بختگان اولین بار در سال ۱۳۴۷ به عنوان منطقه حفاظت شده اعلام شد سپس در سال ۵۴ به عنوان پناهگاه حیات وحش و در سال ۱۳۷۴ بخشی از آن شامل مجموعه دریاچه های بختگان، طشک و تالابهای موجود در ورودی زهکشها به انضمام ارتفاعات شمال دریاچه بختگان به عنوان پارک ملی تعیین شد.دریاچه های طشک وبختگان از مهمترین زیستگاه ها و از نظر وسعت دومین دریاچه داخلی کشور محسوب می شوند و دارای آبخیزی به وسعت۲۵ هزار کیلومتر مربع هستند.

روزگاری بخت با بختگان یار بود، فلامینگوهای مهاجر هرسال به این دریاچه سفر می کردند و دریاچه پر آب بختگان پذیرای صدها پرنده بود. مارها، سوسمارها، فلامینگوها و لاک پشتها همه و همه از بختگان پر آب زیستگاهی ارزشمند ساخته بودند که چشم همگان را به خود خیره می کرد.این روزگار خوش خیلی دوام نیاورد، خشکسالی آمد، کشاورزان بی مهابا شیره جان بختگان را از بالادست مکیدند، سفره های آب زیرزمینی رو به کاهش رفت، آب تالاب کم شد و ناگهان همه به خود آمدند و دیدند جای آن تالاب چشم نواز ، پهنه ای از نمک باقی مانده، زیستمندان یکی پس از دیگری تلف شدند، فلامینگوها در میان تالاب خشک و نمک آلود گیر کردند.

فلامینگوهایی که شانس بیشتری داشتند توسط محیط بانان و انجمنهای مردم نهاد نجات یافتند اما بعضی ها در نمک دفن شدند.حالا از بختگان سیاه بخت فقط نمک زار باقی مانده، حالا کویر نمکی چیزی برای پذیرایی از فلامینگوها ندارد، آنها هم دیگر به این حوالی نمی آیند.بختگانی که معیشت مردم را هم به خود گره زده بود اکنون آب ندارد، حیات ندارد، روح هم ندارد. صدای بختگان مثل دریاچه ارومیه بلند نیست، آنقدر بلند نیست که مسئولان محیط زیست کشور را متوجه خود کند، هرجا سخن از خشکسالی و و محیط زیست شد همه یادشان به دریاچه ارومیه افتاد اما کسی از شور بختی بختگان سخنی به میان نیاورد.

راهکارهای احیای بختگان هیچگاه جدی بررسی و اجرا نشد و امروز هیچکس شاید دل به احیای بختگان نبسته است.قرار است دکتر ابتکار رئیس محیط زیست کشور به فارس سفر کند و به نظر می رسد حالا وقت آن رسیده که صدای بختگان به عنوان دومین  دریاچه بزرگ کشور شنیده شود.مدیر کل محیط زیست استان فارس نیز با اشاره به سفر رئیس سازمان محیط زیست به این استان  گفت: قرار است اواخر هفته رییس سازمان برای بررسی آخرین وضعیت محیط زیست در استان به فارس سفر کند.

حمزه ولوی ادامه داد: بررسی آخرین وضعیت کارگروه احیای دریاچه بختگان و پیگیری این موضوع از سوی کشاورزان، فرمانداران و... نیز از برنامه های سفر است.دبیر موسسه ۱۳ فروردین نیز با اشاره به وضعیت دریاچه بختگان به خبرنگار مهر گفت: این دریاچه از چند سال قبل به دلیل خشکسالی و برداشت بی رویه آب به طور کامل خشک شده به گونه ای که هم اکنون به بستری از نمک تبدیل شده است.

علی اکبر کاظمینی با بیان اینکه دریاچه بختگان دومین دریاچه بزرگ کشور به شمار می رود، افزود: با توجه به اینکه این دریاچه یکی از مهمترین دریاچه های کشور به شمار می رود اما طی چند سال گذشته به طور کامل به حال خود رها شده و اقدام مناسبی برای احیای آن صورت نگرفته است.وی با اشاره به اینکه دیگر دریاچه های کشور به دلیل خشکسالی خشک شده اند، ادامه داد: درست است که تمامی دریاچه های کشور به دلیل خشکسالی به طور کال خشک شده اما دریاچه بختگان همواره حقابه داشته و به دلیل عدم اختصاص حقابه به طور کامل خشک شده است.دبیر موسسه ۱۳ فروردین گفت: متاسفانه تاکنون اقدام مناسبی برای احیای این دریاچه صورت نگرفته و خطرات ناشی از خشک شدن آن استان را تهدید می کند.

وی ادامه داد: این دریاچه در زمان پرآبی حدود ۱۵۰ هزار هکتار وسعت داشت و بیش از ۱۶۰ گونه پرنده مهاجر و بومی در آن زندگی می کردند که در حال حاضر مهاجرت پرندگان به این دریاچه نیز متوقف شده و علاوه بر این، انجیرستانهای استهبان که بیش از هزاران سال قدمت داشتند نیز از بین رفته اند.وجود ریزگردها و پراکنش آن در منطقه باعث شد که اراضی کشاورزی شور شودکاظمینی با اشاره به اینکه اکوسیستم و زیستگاه منطقه نیز از بین رفته است، اظهار داشت: وجود ریزگردها و پراکنش آن در منطقه باعث شد که اراضی کشاورزی مردم شور شود و این امر نیز مشکلاتی را برای مردم به وجود آورده که به عنوان نمونه می توان به از بین رفتن محصولات کشاورزی اشاره کرد.

وی با بیان اینکه دریاچه بختگان در منطقه شرق استان وجود دارد، ادامه داد: در واقع کویر سیرجان در ۳۰ کیلومتری شهرستان نی ریز که دریاچه در آن واقع شده قرار دارد که خشک شدن دریاچه بختگان باعث افزایش بیابان زایی و پیشرفت آن به دیگر مناطق شده است.دبیر موسسه ۱۳ فروردین تاکید کرد: در زمان پرآبی دریاچه بختگان به عنوان سپر حفاظتی مانع از ورود اقلیم کویری به منطقه و استان فارس می شود اما در حال حاضر با خشک شدن دریاچه شرایط تغییر کرده است.

وی با اشاره به اینکه در گذشته مناطق اطراف بختگان شرجی بود اما در حال حاضر به دلیل خشکی دریاچه آب و هوای منطقه خشک شده، اظهار کرد: از زمانی که تالاب خشک شده شرایط برای اتصال کویر به داخل استان و پیشروی اقیلم کویری به فارس فراهم شده و هم اکنون نشانه هایی از آن نیز دیده شده است.کاظمینی با اشاره به افزایش طوفان‌های نمک در منطقه بیان کرد: در این راستا دریاچه به یک دشت نمک تبدیل شده و تمام شرایط برای ایجاد طوفان نمکی در منطقه وجود دارد و با هر وزش بادی در منطقه بختگان، نمکهای کف تالاب بلند شده و در زمینهای اطراف می نشیند که مشکلاتی به همراه داشته است.

بختگان از نظر ارزشهای زیست محیطی دست کمی از دریاچه ارومیه ندارد و معضلاتی که دریاچه ارومیه با آن دسته و پنجه نرم می کند در بختگان نیز واقع شده است
وی با تاکید بر اینکه باید هرچه سریعتر برای احیای بختگان اقدام شود، گفت: بختگان از نظر ارزشهای زیست محیطی دست کمی از دریاچه ارومیه ندارد و بر این اساس معضلاتی که دریاچه ارومیه با آن دسته و پنجه نرم می کند در بختگان نیز واقع شده از این رو باید برای احیای این تالاب نیز اهتمام جدی صورت گیرد.

دبیر موسسه ۱۳ فروردین با اشاره به سفر رییس سازمان محیط زیست به استان فارس گفت: دریاچه بختگان هم از نظر تنوع زیستی مانند دریاچه ارومیه است به گونه ای که آرتمیا هم در ارومیه و هم در بختگان وجود داشته اما با خشک شدن دریاچه بختگان حیات این گونه به چالش کشیده شده و تولید مثلی ندارد از این رو باید در سفر اواخر هفته رئیس سازمان محیط زیست به استان فارس این موضوع نیز مطرح تا هرچه سریعتر برای احیای آن گامی برداشته شود.

وی ادامه داد: با شعار و بدون اعتبار نمی توان دریاچه بختگان را احیا کرد، استانداری فارس نیز باید برای احیای آن اعتباری در نظر بگیرد.احیای بختگان راهکار دارد، می شود با همکاری و عزم جدی بین مسئولان و بومی های منطقه حیات و روح را به بختگان بازگرداند، بختگان این روزها نیاز دارد کسی صدایش را بشنود.

 

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.