انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سرزمين
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
گردشي از زادگاه فردوسي تا ماسوله مشهد
مخالفت تشکل‌هاي مسئول با طرح گردشگري آشوراده
خنج بر چهره ميراث
شهر «دقیانوس» در خطر ویرانی
گردشگری بازاري ناکام در ایران
مسجد، تلفيق مهر ازي اير اني و اسلامي
روزگار تلخ غار باستانی بهشهر
سونامی خشکسالی و تهديد امنيت غذايي
زاگرس محمل نهفته «بيلندانا » ياجشن سده در كردستان
مسئولیت نم‌زده، بلای جان گنبد قابوس!
گزارش لغو یک جشن
خشكسالي در مديريت منابع آب
میدان هشت گنبد، زیر سایه پاساژها
تالاب‌ها در کشاکش بهره برداری و مصرف
عطش هامون
تهرانگردي در عمارت‌هاي تاريخي
دیجیتال مارکتینگ، راه پیشرفت ایران در حوزه گردشگری سلامت
تهران، محصور در فروچاله‌ها
آشوب در آشوراده
بازارهای جذاب گردشگری شهری
انتقال‌ رانتی آب
چالش های طراحی مبلمان شهری
برای نجات نقش جهان، تعارف‌ها را کنار بگذارید
گلستان در برزخ
رشد سدها بدون نظارت
از سرو ابر كوه تا قديمي‌ترين چنار تهر ان
جولان غول خشكسالي
حریم درجه یک نقش جهان اصفهان با خاک يكسان مي‌شود
گردشگري، فرصتي كه ناديده گرفته مي‌شود
جزييات وام 20ميليوني گردشگري
نفس پايتخت به شماره افتاده است
خاک سست
شیرابه، بلای جان ماهی های شمال
میر اث پارسه؛ نماد پیشکش داد و مهر به جهانیان
بازار داغ گردشگري در زمستان
روياي ديرينه تحقق حساب اقماری
تبر بر ريشه ‌ريه‌هاي تنفسي ايران
تکرار سرنوشت کارون در «تجن»
گوردخمه های همدان زیر تیغ جویندگان گنج
حفاظت پیشگیرانه، بهترین درمان برای موزه‌هاست
روستاگردي؛ كليد مهاجرت معكوس
گردشگري؛ معدن ارزي كه نمي‌بينيم
سونامي خطر با خشكي گاوخوني
ميراث عليه ميراث جهاني شوشتر
بلعیدن یک شهر به بهانه طرح توسعه دانشگاه
رازهاي آتشكده چك‌چك
شهرهاي ماشين‌محور بلاي جان شهروندان
خطر نابودي در كمين اقليم كشور
استمداد از رهبري براي نجات خليج فارس
گره پالایشگاه بر محیط‌زیست شهر ری
بیشتر
کد خبر: 14650 | تاریخ : ۱۳۹۵/۹/۱ - 12:45
کاخ گلستان

کاخ گلستان "سایه بالاسر" نمی‌خواهد

اعتراض به کاهش طبقات مجتمع «دلگشا» در مقابل کاخ جهانی گلستان، به نظر تنها کاری است که از دست مسئولان برآمده است، اقدامی که حتی مسئولان میراث فرهنگی هم نتوانستند قدمی برایش بردارند.

قانون- اعتراض به کاهش طبقات مجتمع «دلگشا» در مقابل کاخ جهانی گلستان، به نظر تنها کاری است که در یکی دو سال گذشته از دست مسئولان برآمده است، اقدامی که حتی مسئولان میراث فرهنگی هم نتوانستند قدمی برایش بردارند.

به گزارش قانون به نقل از ایسنا، ماجرا از اواسط سال ۸۹ آغاز شد، زمانی‌که سرای قاجاری دلگشا با پلاک ۹۳۴ جدید درست مقابل و در حریم کاخ تاریخی گلستان که پرونده‌اش آن زمان در فهرست موقت یونسکو بود، تخلیه و به ناگهان تخریب شد تا یک مجتمع تجاری جای آن را بگیرد، مجتمعی که نخست مجوز ۱۵ طبقه ساخت‌وساز داشت و با پیگیری‌های میراث فرهنگی و هشدار رسانه‌ها در پنج طبقه باقی ماند.

از پیگیری‌های بی‌نتیجه میراث فرهنگی تا همین یک سال پیش و ناامیدی «محمدعلی نجفی» در دوران ریاستش در سازمان میراث فرهنگی که اعلام کرد «کار بیشتری برای حریم کاخ گلستان از دست‌مان برنمی‌آید» که بگذریم، یک چیز مشخص است؛ اتفاقی که صدایِ «حکیمی‌پور»، عضو شورای شهر - را هم درآورد و نسبت به بی‌توجهی مالکِ بنا برای کاهش چند مترِ دیگر از سرای دلگشا معترض شد.

حتی تاکیدها و موارد قانونی - که دو سال پیش در هفته میراث فرهنگی «طالبیان» و «مسجدجامعی» را در تهرانگردی‌شان به بازار کشاند - و قول و قرارهای قانونی که مالک بنا را موظف به تخریب یک طبقه و نیم دیگر در مقابل کاخ جهانی گلستان می‌کرد نیز تاثیری نداشت. هرچند مسجدجامعی در آن زمان در پاسخ به این پرسش که چقدر می‌توان به وعده مالک سرای دلگشا درباره‌ی حفظ ارتفاع مجاز در مجتمع تجاریِ در حال ساخت اعتماد کرد؟ گفت‌: این اتفاق به بررسی نیاز دارد، هرچند شهرداری تهران ابزارهایی برای اعمال مدیریت خود در چنین زمان‌هایی دارد.

اما حکیمی‌پور پس از گذشت این دو سال و هشدارهای گاه و بیگاه رسانه‌ها در اعتراض دوباره‌اش، روز  ۱۸ آبان در تذکر پیش از دستور خود و در جلسه سیصدوچهارم شورای شهر تهران با بیان اینکه در ۲۷ اسفندماه سال ۹۲ درخصوص وضعیت سرای دلگشا که در حریم کاخ گلستان قرار دارد، هشدار و تذکر داده بودم، افزود: کاخ گلستان تنها اثر پایتخت است که ثبت جهانی شده، اما متاسفانه فعالیت سرای دلگشا در حریم این اثرِ ثبتی و عدم رعایت ارتفاع، قطعا موجب برخورد قهری یونسکو خواهد شد.

محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری اما در این زمینه می‌گوید: باید درباره‌ی سرای دلگشا بر اساس ضوابط حریم میراث جهانی کارها انجام شود، چون موضوع ملی است.او با بیان این‌که بارها به شهرداری و دادگاه اعلام شده که رعایت ضوابط حریم کاخ گلستان تعهد دولت و کشور است، تاکید می‌کند: اگر آن‌ها امروز رعایت نشوند، در آینده با مشکلات جدی‌تری روبرو خواهیم بود.

وی درباره‌ی عدم تخریب یک طبقه و نیم اضافه که حریم کاخ جهانی گلستان را مخدوش می‌کند، می‌گوید: درست مشابه ضوابط یونسکو در کمیسیون ماده ۵ تصویب شده است و باید آن ارتفاع کوتاه شود، اما به طول انجامیدن این اقدام تا امروز به دلیل فرایند قضایی بوده است، هرچند لازم است شهرداری تلاش بیشتری برای انجام کار داشته باشد.

رجبعلی خسروآبادی، مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران اما در این زمینه تاکید می‌کند: براساس قانون و آن‌چه  در نامه به مالکان سرای دلگشا اعلام شده است، آن‌ها تا ارتفاع مجاز امکان ساخت‌وساز در حریم درجه یک کاخ گلستان را دارند، نه بیشتر از آن.
سرای قاجاری دلگشا در سال ۸۹ و مجتمع تجاری دلگشا از سال ۱۳۹۰ به بعد

پیروز حناچی، معاون شهرسازی و معماری وزارت راه وشهرسازی نیز در این زمینه توضیح می‌دهد: باید توجه داشت آن‌چه  سازمان میراث فرهنگی به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران تعهد کرده است به عنوان سند قابل قبول ثبتی آثار جهانی ایران یک تعهد محسوب می‌شود، بنابراین ما نیز آن را در طرح‌هایمان قرار داده‌ایم، چون معتقدیم این زبانی است که شهرداری‌های کشور آن را متوجه می‌شوند که اگر از ابتدا از این زبان استفاده کرده بودیم، اتفاقِ سرای دلگشا رخ نمی‌داد.

او ادامه می‌دهد: زمانی که آقای منتظری رئیس دیوان عدالت اداری بود، پیش وی رفته و از نظر حقوقی بحث سرای دلگشا را برای او باز کردم که شهرداری در هیچ شرایطی نمی‌توانست چنین مجوزی را امضا کند.وی دلایل این حرف را نخست در ثبت جهانی کاخ گلستان می‌داند و بیان می‌کند: از سوی دیگر این بنای جهانی تعیین حریم شده و حریم آن ضابطه داشت، اما شاید زمانی که پروانه برای آن صادر شده است، نماینده میراث فرهنگی در این زمینه پافشاری‌های جدی را انجام نداده است.

حناچی در پاسخ به این پرسش که چرا در طول چند سال گذشته یکی دو طبقه باقیمانده کوتاه نشدند، به این پاسخ بسنده می‌کند که «خوشبختانه دیوان عدالت دیگر مانند سابق رای را به نفع مالک نمی‌دهد و در آرای خود تجدید نظر کرده است، درست مانند همین بحث که مجوزِ نخست برای سرای دلگشا یک برج ۱۵ طبقه بود، اما حالاخوشبختانه این ساخت‌وساز در ۵ طبقه متوقف شده است.»با این وجود وی به این اتفاق نیز اشاره می‌کند که «مالک کنونی دلگشا در دیوان عدالت اداری در حال انجام پیگیری‌های حقوقی است و پرونده‌ی این اتفاق در دیوان عدالت اداری مفتوح است.»

حناچی اما به این نکته نیز تاکید می‌کند: به دیوان عدالت اداری گفته‌ایم، در بحث کاهش ارتفاعِ مجتمع تجاری در حال ساخت به جای سرای دلگشا، با میراث فرهنگی طرف نیستیم، چون اتفاق رخ داده، تعهد دولت ایران به کنوانسیون میراث جهانی است که باید این ضوابط را رعایت کند و رعایت نکردن آن به معنای در معرض خطر قرار گرفتن کاخ جهانی گلستان است.

فرهاد نظری، مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی نیز در این زمینه به ایسنا تاکید می‌کند: براساس پرونده‌ی کاخ گلستان در یونسکو، ارتفاع مجاز برای این ساخت‌وساز تا ۱۲ متر است.به گفته‌ وی، در شرایط کنونیِ کاخ گلستان، این یک اصل کلی است که مجتمع تجاری دلگشا در مقابل نخستین و تنها بنای جهانی پایتخت باید کوتاه شود، در غیر این صورت خطر خروج از ثبت برای این اثر وجود دارد.

بی‌توجهی مالک سرای دلگشا به این اتفاق تا اندازه‌ای است که حتی حجت‌الاسلام منتظری، رییس وقت دیوان عدالت اداری خرداد دو سال قبل درباره پرونده این بنا گفته بود: رسیدگی به این پرونده پایان یافت و به موجب رای تجدیدنظر، مالک سرای دلگشا در چارچوب مقررات شهرسازی می‌تواند اقدام کند.

او در پاسخ به این سوال که چه کسی مسئول خسارت وارده به مالک سرای دلگشاست، گفت: من در یک مصاحبه هم گفتم که شهرداری در اینجا مسئول است. وقتی شهرداری مجوز ساخت حدود 11 طبقه را داده و مالک مسیر قانونی را طی کرده اما امروز به او می‌گویند بیش از چهار طبقه نمی‌تواند بسازد، او می‌تواند به خاطر ساخت و ساز قانونی که انجام داده و امروز باید آن را تخریب کند، مطالبه خسارت انجام دهد.

به نظر می‌رسد تقریبا همه فرصت‌های باقی مانده برای کاهش ارتفاع مجتمع تجاریِ مقابل کاخ جهانی گلستان رو به پایان است، اما هنوز هیچ اقدامی برای حذف اسکلت فلزی این مجتمع انجام نشده، اقدامی که فرصت ثبت جهانی ماندن کاخ گلستان را به مرور به تهدید تبدیل می‌کند، چون ایران نمی‌تواند در گزارش سالانه‌اش به یونسکو درباره‌ی وضعیت بناهای جهانی شده‌اش، از گلستان و حریم منظری اطرافش به نیکی یاد کند.

نکته‌ی جالب توجه‌ این‌که برخلاف همه ساختمان‌های در حال احداث در پایتخت، در تابلوی شناسنامه‌ ساخت‌و سازِ این سرا که با نام «مجتمع تجاری دلگشا» معرفی شده، هیچ اطلاعاتی درباره‌ی تعداد طبقات و ارتفاعِ آن دیده نمی‌شود.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.