انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
بین‌الملل
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
آينده براي بيشتر مردم مبهم است
روسيه دوباره به اوكراين هشدار داد
تلاش عربستان برای دستیابی به تکنولوژی موشکی پاکستان
پوتين، آمريكا را تهديد به حمله موشكي كرد
رايزني مخفيانه نتانياهو با اعراب
نشست ورشو با سخنراني پمپئو آغاز شد
مادورو پاي كشورهاي اسلامي و عربي را به درگيري كشيد
سكوت در برابر جنايت تكفيري در عربستان
رييس اطلاعات طالبان كشته شد
ابهام در اینستکس
اجرایی شدن کامل SPV ماه‌ها زمان خواهد برد
INSTEX ماكتي از spv
آیا دموکرات‌ها به آرزوی بركناري ترامپ می‌رسند؟
قیام علیه سیاست‌های ضدنژادی ترکیه
فرافکنی‌های برون‌مرزی نیکلاس مادورو
اتحادیه اروپا خواستار برگزاری فوری انتخابات در ونزوئلا شد
جلیقه‌زردها بازهم به خیابان‌های فرانسه می‌آیند
آلمان مادورو را تهديد كرد
فرانسه از اجرایی شدن SPV در چند روز آتی خبر داد
داووس ۲۰۱۹ در تسخیر زنان
زمزمه‌هاي لغو اجلاس ورشو
تشريح فشارهاي آمريكا عليه ايران توسط يك مقام امنيتي
کابوس بازگشت تحریم های اروپایی
حمله شبكه آمريكايي به وليعهد عربستاني
لهستان و فرانسه در جبهه آمریکا
ادامه عملیات برجام ستیزی
غلبه اژدهای زرد بر ترامپ
رویای بلند بانوی سابق کاخ سفید
چند هزار نفر در يمن كشته شدند؟!
فر انسه در آستانه جمهوری ششم
كنايه يك يمني به مسئولان ايراني
عراق به دنبال اخراج آمريكا
چکش پلوسی بر سر ترامپ!
سال سخت ترامپ
داماد ترامپ به دنبال انداختن طناب دار برگردن بن‌سلمان!
آغاز دموکرات ها برای پایان ترامپ
گذر مسیر صلح طالبان از تهران
مانش، کانالي رويايي!
تغییر استراتژی کُردها
پشت‌پرده زلزله سياسي در رژيم سعودي
سرنوشت بازار شام پس از آمريكا
پايان يك شوراي منفور
كوچ پناهجويان به بازار شام
القاعده برمی‌خیزد!
دولت تر امپ در تعطیلات اجباري
جولان هكرها
خروج ترامپ از سوريه عجيب نبود
تاخت و تاز اردوغان
۹ درصد تجارت جهانی از مسیر چابهار انجام می شود
بازخوانی سناریوهادرباره قضیه خاشقجی
بیشتر
کد خبر: 15526 | تاریخ : ۱۳۹۵/۹/۱۳ - 21:23
دیدار نرگس اشتری با ظریف+مصاحبه اختصاصی قانون
تصویر و گزارش اختصاصی از دهلی نو؛

دیدار نرگس اشتری با ظریف+مصاحبه اختصاصی قانون

نرگس کلباسی، بانوی ایرانی متهم به قتل در دادگاه ایالت اودیسای هند، صبح شنبه (١٣ آذر ١٣٩٥) در محل سفارت ایران در دهلی‌نو با دکتر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان دیدار کرد...

قانون-  مهدی دل روشن: نرگس کلباسی، بانوی ایرانی متهم به قتل در دادگاه ایالت اودیسای هند، صبح شنبه (١٣ آذر ١٣٩٥) در محل سفارت ایران در دهلی‌نو با دکتر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان دیدار کرد.

نرگس کلباسی اشتری، اهل اصفهان است و پس از مهاجرت به انگلستان پدر و مادر خود را از دست می‌دهد. ابتدا به مدت یک سال در پرورشگاه‌های هند و سریلانکا فعالیت‌های خیرخواهانه انجام می‌دهد و با دیدن وضعیت کودکان و تنگدستی آن‌ها اقدام به تاسیس مرکز نگهداری کودکان بی‌سرپرست که معلول یا نابینا بودند می‌کند.
اتهام قتل غیرعمد یک کودک و سهل‌انگاری که منجر به غرق شدن یک کودک که در زمان پیک نیک در کنار رودخانه‌ای به بازی مشغول بوده او را از ادامه فعالیت‌های خیرخواهانه‌اش باز می‌دارد.

صحبت های نرگش اشتری پس از دیدار با وزیر خارجه کشورمان

بسیار خوشحالم که امروز صبح توانستم با آقای دکتر ظریف, وزیر محترم امور خارجه ایران ملاقات کنم

ایشان به خوبی در جریان پرونده من بودند و مرا می شناختند. به ایشان گفتم که کارهای شما را دنبال می کنم و تلاش هایتان را در رسانه ها می خوانم و به شما افتخار می کنم و ایشان نیز در پاسخ گفتند تلاش شما برای کمک به کودکان و مردم فقیر باعث افتخار ماست و می دانم بسیاری از مردم ایران شما را دوست دارند و پیگیر خبرهایت هستند و خوشحالم علیرغم سختی های بسیاری که کشیده ای ولی همچنان مقاوم هستی.

می دانم که پرونده من به دادگاه محلی رایاگادا مربوط می شود و مجموعه وزارت امور خارجه ایران در دو ماه گذشته تمام تلاش خود را برای کمک به من انجام داده و بیش از این چیزی در اختیار اینها نیست. 

خواستم شادی خود را از حمایت کشورم و وزیر محترم امور خارجه بیان کنم. ایشان مهربان, فروتن و دوست داشتنی هستند و هر چه که در مورد ایشان خوانده و شنیده بودم صدق می کند.

 

گروه بین الملل روزنامه قانون، چندی پیش با نرگس اشتری، مصاحبه ای اختصاصی داشت که در ادامه می توانید آن را مطالعه کنید.

مصاحبه اختصاصی قانون با نرگس اشتری

حالا دیگر، نرگس کلباسی اشتری را خیلی ها می شناسند؛ دختر فداکار ایرانی که شاید روزی روزگاری، داستان زندگی و کارهای او در کتاب های درسی بچه های ایران، بیاید. هنوز که هنوز است، «این نام نیک است که می ماند».

وقتی نرگس خود را در غربی ترین نقطه عالم، «پیدا» کرد، نقشه زندگی اش عوض شد و چمدان هایش را بست تا به کمک بچه های یتیمی بیاید که در هندوستان، به سختی تمام، شب را به صبح می رسانند. نرگس، آن همه امکانات بریتانیا و کانادا را کنار گذاشت و رنج سفری را به جان خرید که شاید خیلی ها در همان قدم اول، بی خیالش شوند.

خانم اشتری، متولد نخستین روز از نخستین ماه سال 1367 در اصفهان است؛ او تا ۴ سالگی در ایران بود اما بعدش همراه خانواده راهی بریتانیا شد. نرگس در کودکی پدر و مادر خود را از دست داد. او تا ۱۹ سالگی در انگلستان زندگی کرد و سپس به کانادا مهاجرت کرد. نرگس اشتری کارشناسی مدیریت جهانگردی و کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی دارد.

اما تمام داستان زندگی دختر ایرانی و البته فداکار، شیرین نیست او یکبار به خاطر آنچه تشخیص یک دادگاه هندی تلقی می شود به قتل غیر عمد یک کودک معلول، متهم شده است.

نرگس در سال ۲۰۱۰ «بنیاد خیریه پریشان» را به امید بهبود زندگی کودکان یتیم و رها شده جهان تأسیس کرد و نام یتیم خانه‌اش را به یاد پریشتان، کودک یتیمی که در سریلانکا دید، انتخاب کرد. بنیاد پریشتان پس از تأسیس یتیم‌خانه‌ای دخترانه و محل نگهداری از کودکان نابینا در شرق هند افتتاح شد. خبرنگار بین الملل پایگاه  قانون برای انعکاس بیشتر فعالیت خانم اشتری، گفتگویی اختصاصی با وی انجام داده که در ادامه از نظر می گذرد:

از  تازه ترین فعالیت های عام المنفعه خود در هند برای مخاطبان پایگاه قانون، بگویید؟

بطور کلی فعالیتهایی که داشته و داریم به شرح ذیل است:

یک خانه برای دختران یتیم در شهر رایاگادا ؛ یک مرکز نگهداری برای کودکان نابینا در منطقه موکونداپور. بطور کلی، 7 مرکز آموزشی داریم. چون سیستم آموزش دولتی (هند) ضعیف است و یا بچه های فقیر نمی توانند به مدرسه بروند این مراکز روزانه 4 ساعت به بچه ها آموزش می دهند. حضور در این مراکز رایگان است و تمامی لوازم التحریر لازم هم در اختیار بچه ها قرار می گیرد. مدرسان این مراکز افراد تحصیلکرده از خانواده های فقیر هستند تا به این شکل درآمدی هم کسب کنند. همچنین دو مرکز کامپیوتر برای جوان ها داریم. این مراکز برای آشنایی بچه های جوان با کامپیوتر و اینتزنت ایجاد شده است.

پروژه های دائمی هم شامل:

- بسته لوازم التحریر برای بچه های مدرسه. شامل همه لوازم التحریر مورد نیاز که بطور رایگان بین بچه های فقیر توزیع می شود

1 - اهدا یک جفت بز به خانواده های فقیر تا از راه زاد و ولد به درآمد حداقلی برسند

2 -  بسته نوزادان:  کلیه لوازم مورد نیاز شامل لوازم بهداشتی و لباس نوزادارن برای دو سال در اختیارشان قرار می گیرد

3 -  بسته ورزشی: شامل لوازم ورزشی که بین بچه ها توزیع میشود تا اوقات فراغتشان را پر کنند

4 -  بسته وسایل بهداشتی: از صابون تا تشت و شامپو که در اختیار فقرا قرار می گیرد

5 - اهدا چرخ خیاطی به دختران جوان تا هم بتوانند درآمد داشته باشند و هم مستقل باشند

6 - اهدا ریکشا برای درآمدزایی بین پدران سرپرست خانواده

انتظار شما از دکتر ظریف بعنوان پشتیبان شماره یک ایرانیان در خارج از کشور چیست؟ آیا کارهای دریافت پاسپورت ایرانی شما، خوب پیش رفت؟

کار دریافت پاسپورت عالی بود. در کمتر از 48 ساعت با همکاری آقای نوریان، سرکنسول محترم ایران در حیدرآباد و همینطور مجموعه وزارت امور خارجه پاسپورت ایرانی من صادر شد. من پاسپورتم را گم کرده بودم و از مدارک شناسایی ایرانی فقط یک کپی شناسنامه داشتم اما با همراهی  و مساعدت وزارت امور خارجه این کار بخوبی انجام شد.

قبل از هر چیز لازم می دانم از مجموعه وزارت امور خارجه، از سفیر محترم ایران در هند از سرکنسول محترم در حیدراباد تشکر کنم. اما همه باید بدانیم کار من هنوز تمام نشده. علیرغم همه حمایت ها از سوی مردم و مقامات سیاسی و علیرغم انعکاس وسیع در رسانه ها ولی پرونده من همچنان در جریان است.

بطور مشخص از آقای دکتر ظریف وزیر محترم امور خارجه ایران می خواهم که در کنار همه گرفتاری های روزانه پرونده مرا زیر نظر داشته باشند و برای اجرای عدالت و دادخواهی با مقامات عالی هندوستان رایزنی کنند. تصور می کنم باید حتما دستور از سوی آقای ناراندا مودی، نخست وزیر یا وزیر امور خارجه هند صادر شود تا اثرگذاری مثبتی در پرونده من داشته باشد. رایزنی با مقامات استانی شاید در کوتاه مدت موثر باشد اما اثرگذار نیست و نگران این هستم که لابی منطقه ای در کنار روابط قبیله ای و افراد با نفوذ محلی به دستورات مقامات استانی بی توجهی نشان دهند و هر کاری دلشان خواست بکنند.

باز هم از همه هموطنانم، از همه رسانه ها و همه مقامات سیاسی خالصانه تشکر می کنم اما همه باید بدانیم تا وقتی این پرونده نهایی نشده هر اتفاقی ممکن است رخ دهد و من تقاضا می کنم حمایت ها تا لحظه آخر ادامه داشته باشد.

چرا هند را برای اهداف انسان دوستانه خود انتخاب کردید؟

پیش از آمدن به هند به خیلی کشور ها رفته بودم. دلم میخواست جایی بروم که از همه فقیرتر و محتاج تر باشند. حتی در خود هندوستان هم 6 ماه سفر رفتم تا درنهایت به این استان و این شهر رسیدم که از همه فقیر تر هستند.

چطور توانستید از امکانات و رفاهی که در بریتانیا و کانادا وجود داشت، دل بکنید و زندگی خود را وقف کودکان نیازمند و یتیم کنید؟

زندگی در بریتانیا و کانادا من را هیچ وقت خوشحال نمی کرد. من در زندگی همیشه به والدین و خانواده خود بسیار نزدیک بودم و وقتی در کودکی به فاصله کوتاهی پدر و مادرم را از دست دادم احساس کردم چقدر این درد قوی است و پیش خودم گفتم این شرایط  برای بچه های زیادی وجود دارد که عشق های زندگی را از دست داده اند. تازه من این شانس را داشتم که دولت از من حمایت کند و می دانستم خیلی از بچه هایی که در کشورهای فقیر وقتی پدر و مادرشان را از دست می دهند، هیچی ندارند چون شهروندان و دولت فقیری دارند. می خواستم به این بچه ها بگویم من خانواده شما هستم، من در کنار شما هستم. می خواستم بگویم خانواده فقط از طریق خون نیست و همه ما یک خانواده هستیم. خواستم به آنها بگویم اگر من  هم مثل شما پدر و مادر ندارم باید در کنار هم قوی باشیم. می خواهم بگویم اگر پدر مادر نداریم دلیل نمی شود که آینده خوبی نداشته باشیم و به دنبال آرزوی های بزرگ نباشیم. من می خواهم در کنار این بچه ها باشم، یک خانواده باشیم و برای زندگی خوب تلاش کنیم.

آیا تمایل دارید که یک شعبه از بنیاد پریشان را در ایران تأسیس کنید؟ به عبارت دیگر، آیا در برنامه هایتان هست که برای کودکان کشور مادری تان هم کاری انجام بدهید؟

حتماً این کار را خواهم کرد. من وقتی چهار ساله بودم به همراه خانواده از ایران به انگلستان رفتم. بار اولی که برگشتم ایران مادرم را از دست دادم و بار دومی که به ایران سفر کردم پدرم به بیماری سرطان مبتلا شد و پس از 6 ماه فوت کرد. الان فکر می کنم کم کم زمان آن رسیده که به ایران برگردم.

همیشه در ذهنم بوده که به ایران برگردم و برای بچه های ایران کار کنم. ایران زادگاه من است و برای من مهمترین کشور دنیاست. نه تنها ایران که تا وقتی بتوانم برای همه بچه های دنیا کار خواهم کرد. نباید تفاوتی بین بچه ها باشد، همه ما یک شکل به دنیا می آییم و یک شکل از دنیا می رویم. همه ما شهروندان یک زمین هستیم و باید همه تلاشمان را برای بهتر شدن دنیا انجام دهیم. ایران برای من عزیزترین جای دنیاست و بنیاد پریشان حتما به ایران خواهد آمد.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.