انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
قضایی
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
هرج و مرج در زندان اوین، پس از خودکشی یک زندانی در بند روحانیت
جزييات شكايت دادستاني از وزير روحاني
ایران و اقلیم کردستان کمیته تبادل زندانیان تشکیل دادند
دخالت افراد غیرمتخصص در امور قضایی غیرقابل قبول است
آزادی 15 محکوم به قصاص با رضایت اولیای دم
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
تشريح پرونده حسين‌فريدون، شريعتمداري و حسن‌عباسي
محدودیت حق بر اشتغال و پدیده‌ درهای چرخان
محدودیت حق بر اشتغال آقازاده‌ها، به استناد منفعت عمومی مردم
ترک همدانی مشمول عفو رهبری قرار گرفت و آزاد شد
سخنان اژه‌اي درباره مرتضوي و رييس جديد دستگاه قضا
چرخش شغلی از قضاوت به وکالت
بهترين شيوه كنترل زندانيان
چالش انتخاب شهرداران در بزنگاه اقدامات خلاف قانون
بطلان عقد رهن به جهت نبودن دین در حقوق ایران
استفاده از ظرفیت های دعاوی حقوقی درمقابل نقض برجام
سندهایی با دو مر جع ثبت
جزئیات عفو گسترده زندانیان دوشنبه اعلام می‌شود
تاييد ممنوع‌الخروجي يك مقام ارشد دولتي
نكاتي كه بايد در زمان تنظيم قرارداد بدانيم
سكه هاي سلطان سكه چه شد؟!
تكذيب حكم اعدام شهردار پيشين كرج
رييس سازمان خصوصي‌سازي ممنوع الخروج شد
حبس سرباز خواب‌آلود براي شلیک به سربازي دیگر
رييس قوه‌قضاييه دلايل حمله به دستگاه قضا را تشريح كرد
مقصران حادثه دانشگاه آزاد معرفي شدند
خطر تبدیل ارزش علم به ضد علم
نشاط اجتماعی با محوریت حقوق زنان
عقب نشینی آمریکا از سوريه فرار رو به جلو است
تحلیلی حقوقی بر خویشاوندگرایی در مشاغل دولتی
نماینده‌ هتاک یا هتاکی به نماینده
داوری و کاهش اطاله دادرسی
حمايت مشروط رييس‌قوه قضاييه از حبس زدايي
زنان اسير پنج‌گانه خشونت
نمايندگان مجلس پرسشگر گراني‌هاي بي‌رويه باشند
تایید محکومیت‌های اسفندیار رحیم مشایی
حق از ياد رفته
سرنوشت اموال سلطان سكه چه شد؟
بررسي مشکلات آب مجتمع ندامتگاه تهران بزرگ
شرمساري جهـاني
پيش‌بيني رهبر انقلاب درباره حوادث فرانسه
يك حكم اعدام ديگر تاييد شد
قبولی ۳۸ مددجوی زندان‌های تهران در آزمون‌های سواد آموزی
بازرسی دوره‌ای از دادسراهای تهران
دستگیری ۴ متهم در رابطه با حادثه تروریستی چابهار
نباید خودمان را در معرض پولشویی قرار دهیم
آیین‌نامه مربوط به دادگاه‌های ویژه اقتصادی ابلاغ شد
وزارت اطلاعات دستگاه‌های اقتصادی را رصد کند
قانون اصلاح قانون صدور چک،راهگشا خواهد بود؟
بیشتر
کد خبر: 15875 | تاریخ : ۱۳۹۵/۹/۱۶ - 17:20
محکومیت بدوی یک معاون روحانی
محسنی‌اژه‌ای در مراسم روز دانشجو در دانشگاه تهران خبرداد:

محکومیت بدوی یک معاون روحانی

محسنی اژه ای در رابطه با محاکمه محصوران و سران فتنه، اظهار داشت: مصوبه شورای عالی به قوت خود باقی است و قوه قصاییه آمادگی محاکمه سران فتنه را دارد.با این حال مصوبه منوط به حبس دارای اعتبار است.

قانون- محسنی اژه ای در رابطه با محاکمه محصوران و سران فتنه، اظهار داشت: مصوبه شورای عالی به قوت خود باقی است و قوه قصاییه آمادگی محاکمه سران فتنه را دارد.با این حال مصوبه منوط به حبس دارای اعتبار است.

به گزارش قانونبه نقل از تسنیم، حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای در حاشیه مراسم روز دانشجو با حضور در میان دانشجویان دانشکده ادبیات دانشگاه تهران در پاسخ به این سوال که آیا محمود صادقی مصونیت قضایی دارد یا خیر گفت: آقای صادقی مطالبی را تحت عنوان سوال مطرح کردند. اولا برداشت ما این است که سوال کاملا یک نوع نسبت دادن خلاف به رییس قوه قضاییه است. علاوه بر این، یک تعداد از دانشجویان بورسیه از آقای صادقی در زمانی که هنوز نماینده نبود، شکایت کردند. آیا ایشان می‌تواند در خصوص شکایتی که در زمان نماینده نبودن وی انجام شده به اصل 86 قانون اساسی یا ماده 9 قانون نظارت بر رفتار نمایندگان استناد کند؟

وی اضافه کرد: اتفاقا چند ماه قبل دادستان تهران به هیئت رییسه مجلس، شکایت از وی را اعلام کرد و خواست که به آقای صادقی بگویند برای توضیح به دادسرا بیاید که هنوز هم آن هیئت جواب نداده است. لذا در همین مورد اخیر که احضاریه رفته بود یک مقدار معطل کردند و وقتی دادستان تهران یقین حاصل کرد که آقای صادقی از ابلاغ دادسرا اطلاع دارد، حکم جلب صادر کرد.

معاون رئیس قوه قضائیه درباره اصل 86 قانون اساسی هم گفت: کسانی که در مجلس هستند در رأی دادن و اظهار نظر کردن در راستای وظایف نمایندگی آزاد هستند. اگر یک نماینده در خیابان به کسی توهین کند، شامل این اصل می شود؟ در سال 81 نیز شورای نگهبان تفسیر کرده که منظور از اصل 86، آزادی بیان در رأی و نظارت است. لذا بدیهی است شکایت‌هایی که علیه آقای صادقی وجود دارد، در چارچوب قانون رسیدگی می‌شود.

واگذاری پرونده کرسنت به معاون اول قوه قضائیه

وی در پاسخ به سوالی در خصوص پرونده‌های کرسنت مبنی بر اینکه تبعاتی که این پرونده بر فضای کشور داشته چیست؟ و اینکه در افکار عمومی با توجه به طولانی شدن رسیدگی به این پرونده، موضوع ناکارآمدی قوه قضائیه مطرح شده، و اینکه قوه قضاییه برای برنامه‌ریزی خبری دشمن و خنثی کردن این موج چه برنامه‌ای دارد؟ گفت: در مورد پرونده کرسنت باید گفت این پرونده دارای ابعاد مختلفی است که بررسی و کارشناسی آن زمان‌بر است البته من نمی‌خواهم ماست مالی کنم ولی یک سری پرونده‌هایی هستند که بررسی آن‌ها نیازمند کار کارشناسی است و الان نیز ما مشکل اصلی مان در زمینه کارشناسی است. چراکه اختلاف نظر بین کارشناسان زیاد است و در قانون هم مراحل کارشناسی متعدد دیده شده است.

وی خاطرنشان کرد: البته در پرونده کرسنت هم مقاطع طولانی کارشناسی را پشت سر گذاشتیم و این در حالی است که وقتی این پرونده را اخیراً به جهتی به اتاق من آوردند، شامل 7 کارتن می‌شد.

معاون اول قوه قضائیه در خصوص پرونده کرسنت توضیح داد: یکسری از پرونده‌ها نیاز به کار کارشناسی دارد و یکی از گرفتاری‌های جدی قوه‌قضائیه، کارشناسان رسمی دادگستری هستند و متاسفانه اختلاف نظر در رابطه با کار کارشناسی وجود ندارد.

وی افزود: به عنوان مثال در مورد پرونده زنجانی بارها و بارها کارشناسی صورت گرفت که اختلافات زیادی داشت.

محسنی‌اژه‌ای تصریح کرد: در حال حاضر پرونده کرسنت به معاون اول قوه قضاییه ارجاع شده است، با این حال قبول دارم که رسیدگی به برخی از پرونده‌ها طولانی شده است.

تکمیل گزارش سازمان بازرسی در مورد بخشی از فیش های نجومی

محسنی اژه ای در رابطه با قانونی بودن یا نبودن پرداخت حقوق های نجومی نیز گفت: همه این حقوق‌ها قانونی نیست. برخی‌ها که گفتند قانونی است به سوال من پاسخ بدهند، که چطور در خصوص شرکت‌هایی که یقین داریم زیان‌ده بودند، مبالغی تحت عنوان سود شرکت بین خودشان تقسیم می‌کردند؟وی افزود : برخی از این افراد اسناد صوری درست کرده و اعلام کردند که صوری هست. اگر خلاف قانون نبوده است پس چرا دولت برخی‌ها را عزل کرده است؟ رئیس صندوق توسعه را به حق عزل کردید، این فرد چه تفاوتی با کسی که بیشتر از اینها گرفته است، دارد؟ چرا بقیه نجومی بگیران عزل نشدند؟ اگر به ناحق نگرفتند چرا می‌خواهید مبالغ از آنها پس گرفته شود. دولت باید در این رابطه شفاف سازی کند.

سخنگوی قوه‌قضاییه تصریح کرد: در همان روزهای اول، دادستان تهران نامه‌ای به برخی مسئولان نوشت؛ با این حال 12 پرونده از سوی اطلاعات سپاه تشکیل شده است.محسنی‌اژه‌ای از تکمیل گزارش بازرسی کل کشور خبر داد و افزود: دوشنبه آقای سراج اعلام کرد که گزارش سازمان بازرسی در مورد بیمه‌ها و بانک‌ها کامل شده‌است و به دادستان ارجاع شده است.

قوه‌قضاییه آماده محاکمه  محصورین

محسنی اژه‌ای در رابطه با محاکمه محصوران و سران فتنه، اظهار داشت: مصوبه شورای عالی به قوت خود باقی است و قوه‌قضاییه آمادگی محاکمه سران فتنه را دارد.با این حال مصوبه منوط به حبس دارای اعتبار است

دستور آملی‌لاریجانی برای رسیدگی به پرونده‌های برادرانش

سخنگوی قوه‌قضاییه درباره حساب‌های قوه‌قضاییه گفت: امروز یک هجمه سنگینی علیه قوه قضاییه است و این دلایل مختلفی دارد و یکی از دلایل آن است که مفسدین و نفوذی‌ها به این نتیجه رسیدند که قوه قضاییه قدرت برخورد با آنها را پیدا کرده است. یک وقتی می‌گفتند "چرا با آفتابه‌دزدها برخورد می‌کنید؟" اما امروز می‌توانید ببینید که چه‌کسانی زندان هستند. برادر رییس قوه قضاییه مورد سؤال بود و رییس قوه به‌طور مشخص دستور داد که "هیچ‌گونه ملاحظه درباره برادر من که دارای پرونده است نکنید"، دستور دادند درباره برادر دیگرشان که مسایلی مطرح شده بود، "آنچه را که آقای احمدی‌نژاد و مرتضوی گفتند، بررسی کنید و اگر جرمی اتفاق افتاده ملاحظه نکنید".

وی ادامه داد: یکی از افراد پرقدرت مالی و سیاسی و سابقه تاریخی هاشمی رفسنجانی است. یک وقتی می‌گفتند "باور نمی‌کنیم بستگان ایشان زندانی شوند". شما ملاحظه کردید همزمان دختر ایشان در زندان و پسر ایشان در بازداشت موقت بود و دختر دیگرش مورد اتهام قرار گرفته بود و در رفت و آمد به دادسرا بود. در دولت سابق که هنوز روی کار بود و به قوه قضاییه فشار می‌آورد، نسبت به افرادی که اتهام داشتند، قوه قضاییه کوتاهی نکرد. وقتی که آقای رحیمی هنوز معاون اول بود، بیش از 10 جلسه مورد تحقیق قرار گرفت و برخی جلساتش سه الی چهار ساعت طول می‌کشید.

محسنی‌اژه‌ای ادامه داد: احمدی‌نژاد در تحقیق از معاون اجرایی خود به‌شدت مخالف بود اما قوه قضاییه کوتاه نیامد. یک وقتی پیش آمد آقای خاتمی که رییس جمهور بود، گفت "شنیدم که شما حکم اختلاس فلان مدیر ما را تأیید کردید؛ آخر فلان مبلغ اختلاس است؟"، گفتم "سر مبلغ اختلاف دارید یا اصل اختلاس؟"، گفتم "قانون گفته است" که در جواب گفت "این قانون، قانون بیخودی است".

محکومیت بدوی یک معاون روحانی

سخنگوی قوه‌قضاییه گفت: در این دولت هم بسیاری از افراد هستند تحت تعقیب قرار می‌گیرند و اگر اسناد و مدارک علیه‌شان باشد، قوه قضاییه کوتاه نمی‌آید. در همین هفته‌های اخیر یکی از معاونان رییس جمهور که مطلبی را درباره یکی از روستاها گفته بود، در دادگاه بدوی محکوم شده اما چون قطعی نشده از بیان اسم معذورم.

 

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.