انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
جامعه
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
دستگیری 300 تن به اتهام احتکار اقلام بهداشتی و ضدعفونی
ممنوعیت برگزاری اردوهای درسی و نوروزی مدارس
بسیج امکانات شهرداری‌ها برای مقابله با شیوع کرونا
تعداد تلفات ویروس کرونا در کشور به ۳۵۴ نفر رسید
جمعیت پنهان مبتلایان HIV در روستاها
کارتون
کارتون
برگزاری اولین عهدواره منطقه ای پیشرفت در گلستان
دشواري زندگي مردانه زنان در جامعه
طغیان آنفلوآنزا با مرگ 17 نفر
دستان گرم برای شب سرد میانه
بهترین دیدنی‌های شیراز
چرا باید بیمه مسافرتی بخریم؟
10 هتل نزدیک به فرودگاه بین المللی امام خمینی
تبعات ترور شهروندان در اینستاگرام
پایان یک عمر بی‌هویتی
شهرت‌طلبی و پشت کردن به جامعه!
نهاد آموزش و بیماری بی عدالتی
بلای توسعه سیمانی!
انتقاد پذیری، رکن اصلی رشد وتعالی در آموزش و پرورش
معیشت پرفشار کارگری
زن بلوچ؛ چهارمین بانوی روستایی برتر جهان
جزييات بدهي و ميراث 52 هزار میلیاردي قالیباف
اپيدمي كلاهبرداري پيامكي !
جزييات منتفي شدن فروش سربازي در سال 98
سونامی تحصیل‌کردگان بی سواد
تلاش براي «فلج نشدن» زندگي
آیناز کودک ربوده شده یا گم شده؟
خطر دخالت دیگران بر روابط
متهمِ طلبکار
اثر مستقیم فرار مالیاتی پزشکان بر بیکاری
دوره گشت ارشاد به سر آمده است
سپندارمذگان روز زن، زمین و مادر
رویکردهای نوین در توسعه پایدار شهری
از قاچاق تا ورود دام‌های مشكوك!
سرگرمی و کسب درآمد به قیمت آزار حیوانات
ازدواج با چه زناني معافيت سربازي در پي دارد؟!
حمایت خانواده از بیمار مبتلا به سرطان
جلسه هاشمی باحناچي درباره اعتبار خطوط ۶ و ۷ مترو
حکایت مصايب رسانه
دستفروشی؛ چالشي پايدار!
گامی دیگر برای مشارکت فرهنگیان
پیش بینی وقوع سیلاب در ۶ استان کشور
رسيدگي به جريمه‌هاي رانندگي در مراسم 22 بهمن
جزئیات لایحه نرخ کرایه تاکسی سال ۹۸
برج ميلاد و تهدید جانی حدود ۲۲۳۶ نفر
شکایت شهروندان از پزشکان، هر روز بیشتر از دیروز
رکود-تورمی و زنان سرپرست خانوار
عوارض شبهه‌ناك
لزوم عادت دادن بچه ها به رفتار خوب
بیشتر
کد خبر: 15881 | تاریخ : ۱۳۹۵/۹/۱۶ - 17:59
کار با حرف پیش نمی رود با عمل پیش می رود
شهردار تهران:

کار با حرف پیش نمی رود با عمل پیش می رود

شهردار تهران گفت: كار با حرف پيش نمي رود و براي رفع مشكلات كشور بايد بيش از پيش كار كرد.

قانون- محمد باقر قالیباف عصر امروز طی سخنانی در مراسم 16 آذر- روز دانشجو- با عنوان «رستاخیز دانشجویی» که در محل تالار ابوریحان دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، گفت: خداوند را شاکرم که در جمع جوانان پر شور و با صفا در یک روز به یاد ماندنی و عزیز همیشگی در تاریخ ملت ایران حضور پیدا کردم. 16 آذر به نام دانشجو و به یاد شهدای دانشجویی که جان خود را در راه استقلال این مرز و بوم از دست دادند، مزین شده است.

وی ضمن تقدیر و تشکر از اساتید و مسئولان دانشگاه شهید بهشتی اظهارکرد: اهمیت 16 آذر آن هم بعد از کودتای ننگین 28 مرداد که دولت ملی این کشور را ساقط کرد و نقش بزرگی که دانشجویان در چند ماه بعدش ایفا کردند و در آن فضای خفقان، فشار و استبداد در مقابل مهمان خارجی ایستادند و خون خودشان را تقدیم استقلال و آزادی این ملت کردند، بر هیچ کس پوشیده نیست.

شهردار تهران با اشاره به نقشی که 16 آذر در مبارزه با استبداد و استعمار داشته است، خاطرنشان کرد: این روز برای همیشه در تاریخ باقی خواهد ماند. نمونه آن این است که بعد از شصت و اندی سال گرد هم آمدیم و یاد آنها را گرامی می داریم. این تاکید بر همان نقش روحیه مبارزه، حق طلبی و آزادی خواهی نسل جوان و خصوصا نسل دانشجو و تحصیلکرده این کشور است.

وی افزود: اگر به 15 خرداد 42 را نیز نگاه کنیم حرکت عظیم حضرت امام خمینی (ره) را در محیط حوزه می بینیم؛ آن هم در شرایط سخت آن روز که حتی افرادی در خود حوزه هم به حضرت امام (ره) توصیه می کردند که وقت مبارزه نیست و امکان مبارزه با این رژیم تا بن دندان مسلح وجود ندارد، اما این روحیه مبارزه ادامه پیدا کرد و ما اوج این مبارزه را در 22 بهمن سال 57 شاهد بودیم. 38 سال قبل مردم ما به خیابان ها آمدند و همه اقشار با حضور خودشان توانستند به یک نظام ظالم و شاهنشاهی پایان دهند. این یک افتخار است که ملت ما در یک روند جریان مبارزه – از مشروطه تاکنون – این توفیق را پیدا کرده که وابستگی را جایگزین استقلال کند. به طوری که خفت را بردارد و عزت را جایگزین کند و استبداد را از بین ببرد تا آزادی برای ملت به ارمغان آید. بدون شک اینها همه در گرو این مبارزات بوده است.

شهردار تهران ادامه داد: هر چقدر در وصف این مبارزات علیه ستم و رژیم ستمشاهی سخن بگوییم و در اهمیت نقش جوانان، دانشجو، دانشگاه و حوزه بگوییم، کم گفته ایم. اما چه کنیم امروز که بنده پذیرفتم در این جمع گرم و صمیمی شما باشم سخنران خوبی نیستم.

قالیباف با بیان اینکه تا جایی که به یاد دارم من در سال های گذشته هیچ وقت توفیق پیدا نکردم در چنین مناسبت هایی در 16 آذر در جمع دانشجویان حضور داشته باشم، تصریح کرد:  حتی در افتتاح پروژه ها از ما برای سخنرانی دعوت می کنند و می گوییم ما اهل سخنرانی نیستیم چون زندگی ما اینگونه رقم نخورده است. ما روستا زاده هستیم، از روزی که پا در زندگی گذاشتیم شاهد بودیم آن چیزی که کار را پیش می برد، کار است؛ حرف، کار را پیش نمی برد.

وی تاکید کرد: آن روزی که ما در روستا بودیم باید بیل می زدیم و میوه ها را جمع می کردیم، میوه ها با حرف جمع نمی شد و گاوها با حرف دوشیده نمی شدند و گوسفندان را با حرف نمی شد به صحرا برد. همینطور که با حرف انقلاب به پیروزی نرسید.

وی در بخشی از سخنانش با ذکر خاطره ای از دوران مبارزه علیه رژیم ستم شاهی پهلوی گفت: رئیس حکومت نظامی زمان شاه مردم را متهم می کرد که کسی در خیابان نیست، این ها نوار است که پشت بلندگوها می گذارند. اما این در حالی بود که مردم در خیابان ها بودند، شهید دادند، کتک خوردند، زندانی کشیدند تا کار پیش رفت.

قالیباف بابیان اینکه امروز در حین اینکه من همه حرف ها را قبول دارم و می شود در حوزه های مختلف سخن گفت اما به دلیل اینکه حرف زن خوبی نیستم، شاید سخنران خوبی را انتخاب نکرده اید، خاطرنشان کرد: در دوران دفاع مقدس هم امورات با حرف پیش نرفت، با عمل پیش رفت. مردم در میدان جنگ حضور پیدا کردند و جنگیدند. از رجز خوانی صدام و حزب بعث ، از اتحاد شرق و غرب، یکی شدن شوروی آن زمان و آمریکا، تجهیزات غربی و شرقی در عصر دوران جنگ سرد هیچ کس نترسید. هیچ کس به دنبال گفت و گو نرفت چون گذشته را دیدند و شاهد بودند هر زمانی این کشور مورد تجاوز واقع شد، در طول تاریخ نشان داده شده است اگر به شرق و غرب غلطیدند و به سمت قدرت های استکباری رفتند، جز اینکه هم کشور را از دست دادند و هم آبرو و عزت را از دست دادند هیچ خاصیت دیگری برای کشور ما نداشته است.


امروز دغدغه مردم کار، اشتغال و معیشت است
 

وی با تاکید بر اینکه در میدان جنگ جوانان، دانشجویان و دانش آموزان پیش قراولان عرصه نبرد بودند، گفت: امیدوارم به عنوان راوی بتوانم بخشی از نکات را برای شما روایت کنم.

قالیباف افزود: مرور 25 سال قبل، دوران بعد از جنگ و پس از اینکه به برکت خون شهدا و مجاهدت ایثارگران و رزمندگان و حضرت امام (ره) امنیت و آرامش در کشور ما برقرار شد، نشان می دهد همه کمربند ها را برای تلاشی مشترک به منظور پیشرفت و ساختن کشور بسته بودیم. اگر برگردیم و مراسم های 25 سال قبل را در همین دانشگاه و سالن های نظیر این در محیط های دانشگاهی نگاه کنیم، حتما روی این صندلی ها دانشجوهایی داغ تر، انقلابی تر و سیاسی تر با هر گرایشی نشسته بودند و شعار می دادند و تلاش می کردند باورها و خواسته های خودشان و آن چیزی که فهم می کردند را در جامعه پیاده کنند. امروز به نظر شما اگر آنها را پیدا کنیم و از آنها سوال کنیم که برادر عزیز و خواهرگرامی در هر کجا که هستی دغدغه و نگرانی امروزت چیست، چه پاسخی می دهند؟

شهردار تهران بابیان اینکه عمدتا در کشور دو جریان قالب بیشتر نداریم و به نام های مختلف از اول انقلاب تا کنون اینگونه بوده، ادامه داد: اگر امروز از همین دانشجویان عزیزی که در مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل هستند سوال کنیم چه دغدغه، نگرانی و مطالبه ای دارند چه پاسخی به ما می دهند؟ من فکر می کنم یک حرف خواهند زد به ما خواهند گفت که حال ما خوب نیست! چرا که 25 سال گذشته خودش را نگاه می کند و می بیند در طول مدت 25 سال اهل هر گرایش سیاسی که بوده تلاش کردند و زحمت کشیدند تا دولت مورد نظر خودشان را به مسند کار آورده و قوه مجریه و اداره کشور را به دست گرفتند. ولی کم کم که دوره ها به پایان رسیده، وقتی نگاه کردند، دیدند نکته آرمانی که به آن فکر می کردند و توقع و انتظاری که داشتند تحقق پیدا نکرده است.بنابراین به تدریج و آرام آرام سرد و دل شکسته شدند. البته نمی خواهم بگویم نا امید شدند چرا که ناامیدی گناه نابخشودنی است. در فرهنگ قرآن و اهل بیت نا امیدی نداریم قطعا جوانان ما هرگز نا امید نمی شوند اما دلشکسته، دلخور، ناراحت و یا حتی عصبانی شده و بی توقعی پیدا می کنند.

قالیباف با تاکیدبر اینکه ما با آن نسل در دانشگاه بودیم و بعد از جنگ زندگی کردیم، گفت:  آزادی بیان یک ضرورت قطعی است و هر کسی جلوی آزادی بیان را بگیرد خلاف عقل، قانون اساسی و خلاف روند مردم سالاری عمل کرده است، همان طور که هر کسی بخواهد جلوی جریان آزاد اطلاعات، افشاگری و حق طلبی و مطالبه گری را بگیرد بدون شک اشتباه کرده است. این نیاز مبرم جامعه ما است و حتما این از ابزار پیشرفت کشور و از اقدامات اولیه و نیازهای اولیه یک حکومت مردم سالاری دینی است.

وی بابیان اینکه بنده حقیر اینطور فهم کرده ام که مشکلات و معضلات کشور با سخنرانی، شعار، له و علیه این و آن سخن گفتن حل و فصل نخواهد شد، اظهارکرد: به عنوان یک فردی از آحاد جامعه که از سن 15 سالگی که با امام(ره) و جریان انقلاب آشنا شدم معتقدم معضلات کشور با این سخنرانی له و علیه یکدیگر حل و فصل نخواهد شد.

قالیباف تاکید کرد: وقتی چهل و اندی سال گذشته تا امروز را نگاه می کنم، باور دارم که بعضی فکر می کردند اداره کشور با سخنرانی و آن هم سخنرانی های آتشین قابل حل است. عده ای فکر می کردند اداره کشور با گفتار درمانی و شعار قابل حل و فصل است. احساسشان این بود که اگر بتوانند در یک جمعی کف و سوت و تکبیر و هیجان بیشتری ایجاد کنند، به اداره و پیشرفت کشور کمک کرده اند. اگر دیگران را متهم کنند و ناسزا بگویند و تهمت بزنند به اداره کشور کمک کرده اند. فکر می کردند اداره کشور در دادن وعده و وعید است و احساس کردند بعد از اینکه آمدند اگر در مسئولیت شان کاری را به بهانه های مختلف – چه درست و غلط – انجام ندادند، به جای اینکه صادقانه بگویند به این دلیل نتوانستیم ولو اینکه یکی از دلیل ها این باشد که توان و عرضه خودم نبود؛ باید به دلایل واهی از عهد و تعهد خودشان بگذرند.

شهردار تهران با بیان اینکه عده ای فکر کردند اگر بیایند و به عنوان مسئول در نقش اپوزوسیون صحبت کنند، می توانند کشور را اداره کنند، عنوان کرد: این در حالی است که مشکل اصلی این ها نبود. مشکل اصلی این است که امروز دغدغه مردم ما از هر قشری شامل دانشجو، فارغ التحصیل و متخصص راباید یافت. به طوری که امروز نزدیک به 50 متخصص فارغ الحصیل ما بیکار هستند. بخشی هم که سر کار هستند متناسب با رشته و تخصص و جایگاه خودشان فعال نیستند. در رشته های فنی که بیشترین زمینه کار را هم اتفاقا دارد بیش از 35 درصد از فارغ التحصیلان بیکار هستند. این وضعیت برای کارگر، طلبه، صنعتکار و.... در همه بخش ها وجود دارد. امروز دغدغه مردم کار و اشتغال و معیشت است. این هاست که باعث شده امروز در کشور دچار چالش های جدی مثل آسیب های اجتماعی شویم.

وی با طرح این سوال که  در حوزه آسیب های اجتماعی شرایط به گونه ای رقم خورده که برخی افراد برای حداقل زندگی شان دست به کارهایی خارج از شرافت انسانی می زنند، در این میان آیا این فرد خاطی به تنهایی مقصر است یا ما هم تقصیر داریم؟ گفت: امروز اعتیاد از محیط دانشگاه و خوابگاه تا مدرسه و حاشیه های شهر را تهدید می کند.

شهردار تهران با پرداختن به اینکه در حوزه طلاق چه مشکلاتی داریم و درصد و سهم طلاق کجاست؟ اذعان داشت: چقدر از جوانان ما فرصت جوانی خودشان را از دست داده اند و دوران شکوفایی آنها طوری سپری شده که نه شغل پیدا کرده اند و نه ازدواج کرده اند. اگر هم ازدواج کرده اند با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم کرده که در افزایش آمار طلاق بی تاثیر نیست.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه از آذر سال 1332 دانشجویان دانشگاه های ما برای مبارزه با آمریکا اینگونه با استکبار و کشورهایی که به دنبال استعمار ملت ها بودند مبارزه کرده اند، اما چرا بعضی از جوانان ما حالا باید در صف انتظار برای رفتن به آمریکا باشند؟ وقتی با آنها حرف می زنیم متوجه می شویم باورشان رفتن نیست اما می گویند چاره چیست؟


وقتی چالش بزرگ برای کشور پیش می آید باید همه کنار هم قرار بگیریم

قالیباف با پرداختن به موضوع مهاجرت اعم از مهاجرت به خارج و مهاجرت از روستاها به شهرها، گفت: امروز 33 درصد جمعیت اطراف شهرهای بزرگ ما حاشیه نشین هستند که این حاشیه نشینی با خودش عوارض منفی بسیار زیادی دارد. کدام ایرانی و جوان است که این را بپذیرد؟ کدام انقلابی، حزب اللهی و میهن دوست است که بخواهد چنین شرایطی را برای کشورش بپذیرد. درکنار شرایط و مشکلات حاد اقتصادی که داریم، این موارد نیز جزو مشکلات جدی و معضلات کشور به شمار می رود.

شهردار تهران با تاکید بر اینکه به طور قطع این مشکلات قابل حل است، اظهارکرد: مگر دیگر کشورها مشکلاتی از این دست نداشته و آن را حل نکرده اند؟ وقتی موضوع مهم و اساسی و چالش و خطر بزرگ پیدا می شود همه باید کنار هم قرار بگیریم. باید با یک اجماع، وحدت و انسجام چالش هایی که عزت کشور، اقتدار، انقلاب و شرف ما را به خطر می اندازد مقابله و مبارزه کنیم، اما باید بدانیم راه و روش مبارزه چیست؟


نباید با واردات غیر ضروری جوانان را بیکار کنیم

وی افزود: امروز همه ما می فهمیم واردات برای کشور مضر است. وقتی در حوزه واردات کالاهای حیاتی و مورد نیاز را باید وارد کنیم طبیعی است اما وقتی در اقلام وارد شده نگاه می کنیم چوب بستنی، سجاده، تسبیج و ابتدایی ترین موضوعاتی که هیچ ضرورتی برای آنها وجود ندارد هم به چشم می خورد. حتما در کشوری که با این پیشرفت علمی و افتخارات در حوزه های نانو، آی تی و هوافضا افتخار آفرین است، این واردات کمی تعجب براگیز است. درواقع بخش عمده ای از پول مان را با این واردات داریم می دهیم و جوانان را بیکار می کنیم، بعد فکر می کنیم با حرف زدن بر مشکلات فائق می آئیم.

وی با بیان اینکه برای پیشرفت کشور نیازمندیم دغدغه مسئولان دغدعه مردم شود و مردم خصوصا جوانان، دانشگاهیان و حوزویان، دغدغه شان پیشرفت کشور شود، تاکید کرد: این چنین باید مشکل بیکاری و شرایط سخت معیشتی مردم و فقر را باید حل کنیم.

قالیباف با تاکید بر اینکه هیچ ملت و کشوری هیچ گاه به سربلندی نرسیدند و رایگان پیشرفت نکرده اند، تصریح کرد: راهکار اصلی پیشرفت و سربلندی جامعه کار و تلاش است. مقام معظم رهبری چندین سال قبل در حرم حضرت امام(ره) دشمن اصلی را آمریکا نامیدند و این را مفصل تبیین فرمودند، در انتها نیز فرمودند مبارزه با آمریکا، کار، کار و کار است.


70هزار خانوار تهرانی امکان تهیه یک وعده غذای گرم ندارند

وی اظهارکرد: در همین تهران بیش از 70 هزار خانواده داریم که اگر غذای گرم به آنها ندهیم امکان تهیه یک وعده غذای گرم برای آنها وجود ندارد.

ولایی و انقلابی بودن یعنی خوب کار کردن، همان طور که خدمت به نسل آینده یعنی خوب کار کردن

شهردار تهران ادامه داد: اگر ما انقلابی هستیم باید به دنبال رونق کار و تلاش و معیشت مردم باشیم. اگر می خواهیم بگوییم میهن پرست هستیم – که حتما انقلابی ها میهن پرست هم هستند – باید تاریخ انقلاب اسلامی ثابت کرد وقتی این کشور و سرزمین مورد تجاوز واقع شد، اگر گذشتگان با شعار میهن پرستی کشور و خاک این سرزمین را از دست دادند، انقلابی ها نشان دادند از همه آدها میهن پرست تر هستند تا این نظام مقدس جمهوری اسلامی و آب و خاکی که پرچم اسلام و شرافت مردم است را حفظ کردند.

وی تاکید کرد: اگر حرف هایی از دسته بندی ها و گروه ها داریم، باز هم باید بدانیم هر ایرانی دوستی، محب اهل بیتی، انقلابی با هر گرایش، سلیقه، قوم و دین و مذهبی تنها یک راه دارد که تلاش و کار کند و به این موضوع که چرخ اقتصاد کشور دچار مشکل است به جد بپردازد تا مشکل را حل کنیم. ولایی و انقلابی بودن و امتداد راه شهدا یعنی خوب کار کردن. همان طور که خدمت به نسل آینده و جوانان یعنی خوب کار کردن. اگر امروز می خواهیم به شهدای 16 آذر، 15 خرداد، شهدای انقلاب اسلامی و دوران دفاع مقدس و شهدای مظلوم و غریب مدافع حرم وفادار باشیم و راه آنها را ادامه دهیم باید کار کنیم.

قالیباف گفت: در این عصر و زمان با این مشکلات و شرایط، جوانان عزیزی هستند که دور از وطن برای مبارزه با ظلم، دفاع از بشریت، انسانیت، امنیت ملی خودمان و باورهای قرآنی و برای کمک به دیگر مسلمان ها به میدان می روند و بعضا زخم زبان هم می شنوند اما در راهشان مصمم هستند.


کار عقلانی، برنامه ریزی شده و خلاقانه مارا به موفقیت می رساند

وی در بخش دیگری از سخنانش اظهارکرد: باید کار کنیم و هم خوب کار کنیم. البته پر کاری الزاما به معنای موفقیت نیست یعنی برای موفقیت نیازمند یک کار طراحی شده، مشخص ، خلاق، توام با عقلانیت و برنامه ریزی هستیم و این مسیر و این نوع کار می تواند ما را به موفقیت برسد.

قالیباف افزود: انقلاب اسلامی در دهه های اول و دوم خودش به جوانان فرصت داد اما امروز متاسفانه جوانان ما در کشور فرصت کمتری پیدا می کنند. در حال حاضر همین عدم سپردن امور به جوانان یکی از اشکالات جدی ما برای حرکتی انقلابی در جهت پیشرفت کشور است. ما باید سنگرها و مسئولیت ها را به نسل جوان خود با اعتماد و اطمینان واگذار کنیم. بنده خودم هر کجا که مسئولیت داشتم سعی کردم این مهم را اجرا کنم.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.