انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
قضایی
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
هرج و مرج در زندان اوین، پس از خودکشی یک زندانی در بند روحانیت
جزييات شكايت دادستاني از وزير روحاني
ایران و اقلیم کردستان کمیته تبادل زندانیان تشکیل دادند
دخالت افراد غیرمتخصص در امور قضایی غیرقابل قبول است
آزادی 15 محکوم به قصاص با رضایت اولیای دم
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
تشريح پرونده حسين‌فريدون، شريعتمداري و حسن‌عباسي
محدودیت حق بر اشتغال و پدیده‌ درهای چرخان
محدودیت حق بر اشتغال آقازاده‌ها، به استناد منفعت عمومی مردم
ترک همدانی مشمول عفو رهبری قرار گرفت و آزاد شد
سخنان اژه‌اي درباره مرتضوي و رييس جديد دستگاه قضا
چرخش شغلی از قضاوت به وکالت
بهترين شيوه كنترل زندانيان
چالش انتخاب شهرداران در بزنگاه اقدامات خلاف قانون
بطلان عقد رهن به جهت نبودن دین در حقوق ایران
استفاده از ظرفیت های دعاوی حقوقی درمقابل نقض برجام
سندهایی با دو مر جع ثبت
جزئیات عفو گسترده زندانیان دوشنبه اعلام می‌شود
تاييد ممنوع‌الخروجي يك مقام ارشد دولتي
نكاتي كه بايد در زمان تنظيم قرارداد بدانيم
سكه هاي سلطان سكه چه شد؟!
تكذيب حكم اعدام شهردار پيشين كرج
رييس سازمان خصوصي‌سازي ممنوع الخروج شد
حبس سرباز خواب‌آلود براي شلیک به سربازي دیگر
رييس قوه‌قضاييه دلايل حمله به دستگاه قضا را تشريح كرد
مقصران حادثه دانشگاه آزاد معرفي شدند
خطر تبدیل ارزش علم به ضد علم
نشاط اجتماعی با محوریت حقوق زنان
عقب نشینی آمریکا از سوريه فرار رو به جلو است
تحلیلی حقوقی بر خویشاوندگرایی در مشاغل دولتی
نماینده‌ هتاک یا هتاکی به نماینده
داوری و کاهش اطاله دادرسی
حمايت مشروط رييس‌قوه قضاييه از حبس زدايي
زنان اسير پنج‌گانه خشونت
نمايندگان مجلس پرسشگر گراني‌هاي بي‌رويه باشند
تایید محکومیت‌های اسفندیار رحیم مشایی
حق از ياد رفته
سرنوشت اموال سلطان سكه چه شد؟
بررسي مشکلات آب مجتمع ندامتگاه تهران بزرگ
شرمساري جهـاني
پيش‌بيني رهبر انقلاب درباره حوادث فرانسه
يك حكم اعدام ديگر تاييد شد
قبولی ۳۸ مددجوی زندان‌های تهران در آزمون‌های سواد آموزی
بازرسی دوره‌ای از دادسراهای تهران
دستگیری ۴ متهم در رابطه با حادثه تروریستی چابهار
نباید خودمان را در معرض پولشویی قرار دهیم
آیین‌نامه مربوط به دادگاه‌های ویژه اقتصادی ابلاغ شد
وزارت اطلاعات دستگاه‌های اقتصادی را رصد کند
قانون اصلاح قانون صدور چک،راهگشا خواهد بود؟
بیشتر
کد خبر: 17191 | تاریخ : ۱۳۹۵/۱۰/۴ - 11:23
بابک زنجاني، در یک قدمی اعدام
پرونده میلیار در نفتی براي اجرای حکم به دادگاه انقلاب بازگردانده شد

بابک زنجاني، در یک قدمی اعدام

زنجانی با نام کامل بابک مرتضی زنجانی، بازرگان ایرانی است که باحکم دادگاه، به اعدام محکوم شده است و این روزها پرونده‌اش برای اجرا، به دادگاه انقلاب بازگردانده شده است.

قانون- زنجانی با نام کامل بابک مرتضی زنجانی، بازرگان ایرانی است که باحکم دادگاه، به اعدام محکوم شده است و این روزها پرونده‌اش برای اجرا، به دادگاه انقلاب بازگردانده شده است.

او که تا پیش از دولت احمدی‌نژاد ، فعالیت‌های اقتصادی محدودی داشت، در دوران دولت، وی به یکی از بزرگ‌ترین سرمایه‌داران تاریخ ایران، بدل شد که عاقبت خوشی برایش نداشت و در نهایت به یکی از بزرگ‌ترین متهمان به فساد و رانت خواری در تاریخ ایران معروف شد. نام او در جریان فعالیت‌های کلان مالی مرتبط با دور زدن تحریم‌های بین‌المللی و فساد اقتصادی در دوران دولت محمود احمدی‌نژاد، مطرح شد. وی در تاریخ ۹ دی ۱۳۹۲ ، توسط دادستانی کل کشور بازداشت شد و تلاش برای بازگرداندن پول‌هاي‌ نفتی از آن روز تا کنون ادامه داشته و همچنان خبری از دارایی‌های ایران نیست. براساس اظهارات بیژن نامدار زنگنه، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و کمیسیون اصل ۹۰، اتهامات وی، بدهی بیش از دو و نیم میلیارد یورو به وزارت نفت و بانک مرکزی و همچنین جعل اسناد بانکی با پرداخت رشوه به بانک ملی تاجیکستان است. نام وی با بسیاری از رانت خواری‌ها و تخلفات عظیم مالی در دوران دولت محمود احمدی‌نژاد از جمله مدیریت سعید مرتضوی بر سازمان تامین اجتماعی،انتقال یک کانتینر طلا، فروش نفت ایران و میعانات گازی در خارج و عدم انتقال وجه آن و ... گره خورده است. بسیاری، وی را دارای حامیان مالی قدرتمند در داخل دولت احمدی‌نژاد می‌دانستند اما این روزها خبری از حمایت‌های دولت پیشین نیست و بابک زنجانی هر لحظه ممکن است اعدام شود.

تایید حکم اعدام در دیوان عالی کشور

زمانی که پرونده به دیوان رفته بود و قبل از اعلام نظر نهایی ديوان، شایعه نقض در پرونده و حکم بابک زنجانی رسانه اي شد اما بلافاصله دیوان این اخبار را تکذیب کرد و در نهایت مشخص شد حکم دو متهم دیگر پرونده نقض شده و حکم اعدام بابک زنجانی تایید شده است. اکنون پرونده بابک زنجانی، متهم اصلی پرونده نفتی که پیش‌تر حکم اعدامش در دیوان عالی کشور تایید شده، به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب بازگشته است تا روند اجرای حکم را طی کند. 11 مهر سال 94 بود که پس از گذشت نزدیک به دو سال از بازداشت بابک زنجانی، معروف به میلیاردر نفتی و دو متهم دیگر به نام‌های مهدی شمس و حمید فلاح هروی، نخستین جلسه محاکمه متهمان پرونده نفتی در شعبه 15 دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.

متهمان این پرونده، اتهامات متعددی داشتند اما بر اساس کیفرخواستی که نماینده دادستان قرائت کرد، «افساد فی‌الارض از طریق اخلال در نظام اقتصادی کشور» برای هر سه متهم مشترک بود. در نهایت، 21 بهمن سال 94 پس از برگزاری 26 جلسه محاکمه، که یک جلسه آن به صورت غیرعلنی برگزار شد، جلسات محاکمه بابک زنجانی و دو متهم دیگر پرونده نفتی پایان یافت و به رغم مهلت دو ماهه‌ای که دادگاه در حین برگزاری جلسات به بابک زنجانی داد، او نتوانست بدهی خود را با شرکت نفت، تسویه کند. شعبه 15 دادگاه انقلاب در کمتر از یک ماه از پایان دادگاه، رای خود را صادر و هر سه متهم پرونده را مفسد‌فی‌الارض شناخت و آن‌ها را به اعدام محکوم کرد. با اعتراض متهمان به حکم دادگاه، پرونده برای رسیدگی در مرحله تجدیدنظر به دیوان عالی کشور رفت و دیوان نیز نهایتا پس از افزون بر 9 ماه، حکم اعدام بابک زنجانی را تایید و حکم دو متهم دیگر را نقض کرد.حالا پرونده بابک زنجانی برای طی مسیر قانونی و ارسال به شعبه اجرای احکام دادستانی تهران، به دادگاه صادر کننده رای بدوی بازگشته تا پس از آن به شعبه اجرای حکم ارسال شود.

هر چند پرونده بابک زنجانی برای اجرای حکم اعدام، در حال طی تشریفات قانونی است اما آن طور که سخنگوی قوه‌قضايیه گفته، او می‌تواند با پرداخت بدهی خود به شرکت نفت از امتیازات قانونی استفاده کند.

به جای شعبه هم عرض، پرونده به شعبه 15 بازگشته

علاوه بر پرونده بابک زنجانی، پرونده دو متهم دیگر یعنی مهدی شمس و حمید فلاح هروی نیز که حکم اعدام‌شان در دیوان عالی کشور نقض شده، به شعبه 15 دادگاه انقلاب بازگشته است که «محمدرضا مهرشاد» وکیل هروی در همین ارتباط گفته است که حدود 15 روز است که پرونده به شعبه 15 دادگاه انقلاب برگشته و متاسفانه نه تنها موفق به مطالعه پرونده نشدیم بلکه هنوز نمی‌دانیم چرا پرونده به‌جای شعبه هم عرض به شعبه 15 دادگاه انقلاب ارجاع شده است. این وکیل دادگستری توضیح داده که با توجه به نقض حکم دادگاه بدوی در دیوان عالی کشور، پرونده طبق قانون باید به شعبه هم عرض می‌رفت تا ضمن رسیدگی، نواقص مورد نظر دیوان عالی کشور رفع شود.

حدود سه سال است که موکل در بازداشت به‌سر می‌برد این در حالی است که طبق ماده 242 قانون آيین دادرسی کیفری، بازداشت موقت موکل نباید بیش از دو سال باشد و پس از پایان مدت دو سال، دادگاه مکلف است، قرار بازداشت موقت را به قرار تامین مناسب تبدیل کند. وکیل مدافع هروی می‌گوید که موکلش از بهمن 94 که منجر به صدور حکم شده، بدون تمدید قرار بازداشت موقت، در زندان به سر می‌برد.

براساس این گزارش، بیژن زنگنه، وزیرنفت نیز اخیرا در ارتباط با بدهی بابک زنجانی گفته که تا کنون دو هزار میلیارد تومان از بدهی 12 هزار میلیارد تومانی زنجانی از محل شناسایی و توقیف اموال وی به مجموعه نفت پرداخت شده است. هرچند از تسویه مابقی بدهی ها خبری نیست اما بسيار شنیده شده تسویه کامل بدهی ها می‌تواند مانع اعدام بابک زنجانی شود.

 

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.