انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
قضایی
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
هرج و مرج در زندان اوین، پس از خودکشی یک زندانی در بند روحانیت
جزييات شكايت دادستاني از وزير روحاني
ایران و اقلیم کردستان کمیته تبادل زندانیان تشکیل دادند
دخالت افراد غیرمتخصص در امور قضایی غیرقابل قبول است
آزادی 15 محکوم به قصاص با رضایت اولیای دم
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
تشريح پرونده حسين‌فريدون، شريعتمداري و حسن‌عباسي
محدودیت حق بر اشتغال و پدیده‌ درهای چرخان
محدودیت حق بر اشتغال آقازاده‌ها، به استناد منفعت عمومی مردم
ترک همدانی مشمول عفو رهبری قرار گرفت و آزاد شد
سخنان اژه‌اي درباره مرتضوي و رييس جديد دستگاه قضا
چرخش شغلی از قضاوت به وکالت
بهترين شيوه كنترل زندانيان
چالش انتخاب شهرداران در بزنگاه اقدامات خلاف قانون
بطلان عقد رهن به جهت نبودن دین در حقوق ایران
استفاده از ظرفیت های دعاوی حقوقی درمقابل نقض برجام
سندهایی با دو مر جع ثبت
جزئیات عفو گسترده زندانیان دوشنبه اعلام می‌شود
تاييد ممنوع‌الخروجي يك مقام ارشد دولتي
نكاتي كه بايد در زمان تنظيم قرارداد بدانيم
سكه هاي سلطان سكه چه شد؟!
تكذيب حكم اعدام شهردار پيشين كرج
رييس سازمان خصوصي‌سازي ممنوع الخروج شد
حبس سرباز خواب‌آلود براي شلیک به سربازي دیگر
رييس قوه‌قضاييه دلايل حمله به دستگاه قضا را تشريح كرد
مقصران حادثه دانشگاه آزاد معرفي شدند
خطر تبدیل ارزش علم به ضد علم
نشاط اجتماعی با محوریت حقوق زنان
عقب نشینی آمریکا از سوريه فرار رو به جلو است
تحلیلی حقوقی بر خویشاوندگرایی در مشاغل دولتی
نماینده‌ هتاک یا هتاکی به نماینده
داوری و کاهش اطاله دادرسی
حمايت مشروط رييس‌قوه قضاييه از حبس زدايي
زنان اسير پنج‌گانه خشونت
نمايندگان مجلس پرسشگر گراني‌هاي بي‌رويه باشند
تایید محکومیت‌های اسفندیار رحیم مشایی
حق از ياد رفته
سرنوشت اموال سلطان سكه چه شد؟
بررسي مشکلات آب مجتمع ندامتگاه تهران بزرگ
شرمساري جهـاني
پيش‌بيني رهبر انقلاب درباره حوادث فرانسه
يك حكم اعدام ديگر تاييد شد
قبولی ۳۸ مددجوی زندان‌های تهران در آزمون‌های سواد آموزی
بازرسی دوره‌ای از دادسراهای تهران
دستگیری ۴ متهم در رابطه با حادثه تروریستی چابهار
نباید خودمان را در معرض پولشویی قرار دهیم
آیین‌نامه مربوط به دادگاه‌های ویژه اقتصادی ابلاغ شد
وزارت اطلاعات دستگاه‌های اقتصادی را رصد کند
قانون اصلاح قانون صدور چک،راهگشا خواهد بود؟
بیشتر
کد خبر: 18041 | تاریخ : ۱۳۹۵/۱۰/۱۲ - 12:42
رجـل مردانـه یا زنانـه؟
سخنگوي شوراي نگهبان ثبت نام زنان درانتخابات رياست جمهوري را رد نكرد

رجـل مردانـه یا زنانـه؟

دیروز سخنگوی شورای نگهبان؛ «عباس کدخدایی» در اظهاراتی کم سابقه هم از حیث سیاسی و از جهت حقوقی، امکان نامزد شدن زنان در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده را مطرح كرد.

قانون- دیروز سخنگوی شورای نگهبان؛ «عباس کدخدایی» در اظهاراتی کم سابقه هم از حیث سیاسی و از جهت حقوقی، امکان نامزد شدن زنان در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده را مطرح كرد. در واقع شورای نگهبان که یکی از وظایفش تفسیر قانون اساسی است، در ماه های حساس پیش از انتخابات تا حدی بر این مهم نائل آمده است که «رجل» به معنای تحت الفظیِ آن تفسیر نمی شود، بلکه به هر فرد انسانی اعم از مرد یا زن اطلاق می‌گردد. مساله ای حقوقی که سال های سال مورد نقدهای بسیار از جانب حقوقدانان و مسئولین بوده است اما جدا از اظهارات ناگهانی عباس کدخدایی، باید دید که اساسا با ظرفیت های قانونیِ امروز، زن می تواند تحت عنوان رییس جمهور مورد شناسایی قرار گیرد یا خیر؟

آن چه مشخص است آن است که قانونگذار در اصل 115 قانون اساسی برای کسانی که بخواهند در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کنند، عنوان «رجل» را به کار برده است و همان طور که می دانیم کلمه رجل به معنای «مرد» است. این اصل مقرر می‌دارد: «رییس جمهور باید از میان رجال مذهبی و سیاسی که واجد شرایط زیر باشند انتخاب گردد: ایرانی‏الاصل، تابع ایران، مدیر و مدبر، دارای حسن سابقه و امانت و تقوی، مومن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی ایران و مذهب رسمی کشور» پس بر اساس نص قانونی، بسیاری استدلال می کنند که اگر قانونگذار نیتی به غیر از مردان را در نظر داشت، می توانست از عناوین دیگری چون افراد، اشخاص و... استفاده نماید و اگر استفاده ننموده، به دلیل اراده اش در خوانش این تفسیر بوده است. اما از سویی دیگر عده ای معتقد‌اند که تفسیر مضیق و بر اساس نص، خلاف منطق حقوقی و حتی عقلانی است زیرا نه در شرع و نه در اصول کلیِ حقوقی، منعی برای تصدی این سمت برای زنان وجود ندارد و نمی توان صفتی انتسابی و ذاتی را ملاک واجد شرایط بودن یا نبودن یک انسان دانست بلکه آنچه افراد را از دیگری تمییز می دهد، ویژگی‌های اکتسابی است.

فارغ از چنین استدلال‌هایی که بیشتر وجه ماهیتی دارد، از حیث تاریخ قانونگذاریِ ایران نیز نکته بسیار مهمی، در انطباق پیش نویس قانون اساسی با آنچه به تصویب رسید، مشاهده می‌شود. در پیش نویس قانون اساسی، برای تصدی سمت ریاست جمهوری عنوان «مرد» به کار رفته بود و هنگامی که آن پیش‌نویس رای نیاورد، در اصلاح آن که در واقع منتهی به تصویب قانون اساسی سال 1358 گردید، واژه مرد به رجل تغییر یافت. در حقیقت با شَم حداقلیِ حقوقی، می توان دریافت که وقتی قانونگذار در مقام اصلاح پیشنویس، واژه مرد را به رجل تغییر می دهد، نیتش احراز شخصیت سیاسی اعم از مرد یا زن بوده است. پس اگر باز هم رجل را به معنای مرد در نظر بگیریم، به نظر می رسد خلاف قصد قانون اساسی عمل کرده ایم. دیگر آن که از باب قیاس نیز می توان به منطقی بودن احراز سمت ریاست جمهوری از سوی زنان پی برد. به طوری که وقتی زنان می توانند به مسئولیت‌هایی چون نمایندگی مجلس شورای اسلامی، وزارت، معاونت ریاست جمهوری و... برگزیده یا گمارده شوند، می توان ایشان را در جایگاه ریاست جمهوری نیز پذیرفت. زیرا رییس‌جمهور، یک جایگاه فقهی همانند ولی فقیه نیست که شرع برایش حکم خاصی مقرر کرده باشد بلکه این عنوان یک سمت مدیريتی و انسانی است که قوانین پیرامون آن را انسان ها وضع کرده اند. پس زمانی که قانونی از جانب انسان وضع می گردد، هم قابل خوانشی جدید و هم حتی قابل تغییر است و به نقل از معروف «وحیِ منزل» نیست و اگر در جامعه ای با چنین قوانین حاکمیتی، راه برای کسب سمت های مدیريتی برای عده‌ای از افراد جامعه بسته می شود، به معنای عدم اعتماد و شاید بی توجهی به ایشان باشد. اما به هر روی، اکنون و در آستانه انتخابات، وقتی سخنگوی شورای نگهبان سخن از چنین امکانی می زند، دو حالت را می توان متصور بود، یا حقیقتا شورای نگهبان پس از سال ها مقاومت در برابر این استدلال های محکم، مبادرت به پذیرش تفسیری جدید کرده است، که اگر چنین حالتی باشد، قطعا قدمی رو به جلو در جهت قانونگذاری نوین و دیوان سالاری است و یا تنها ایراد چنین سخنانی از باب تبلیغات عمومی برای گرم کردن تنور انتخابات است(که حتی اگر اینچنین هم باشد، بازهم از جهت یادآوری این موضوع بسیار با اهمیت برای اذهان مردم، خالی از لطف نیست). اما در صورت صادق بودن حالت دوم، شورای نگهبان باید انتظار پیگیری مجدانه امر اخیر را از سوی مردم، خاصه حقوقدانان داشته باشد زیرا به هر روی، روزی باید به طور قاطع تصمیمی جامع در این مهم اخذ شود.

 

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.