انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سرزمين
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
گردشي از زادگاه فردوسي تا ماسوله مشهد
مخالفت تشکل‌هاي مسئول با طرح گردشگري آشوراده
خنج بر چهره ميراث
شهر «دقیانوس» در خطر ویرانی
گردشگری بازاري ناکام در ایران
مسجد، تلفيق مهر ازي اير اني و اسلامي
روزگار تلخ غار باستانی بهشهر
سونامی خشکسالی و تهديد امنيت غذايي
زاگرس محمل نهفته «بيلندانا » ياجشن سده در كردستان
مسئولیت نم‌زده، بلای جان گنبد قابوس!
گزارش لغو یک جشن
خشكسالي در مديريت منابع آب
میدان هشت گنبد، زیر سایه پاساژها
تالاب‌ها در کشاکش بهره برداری و مصرف
عطش هامون
تهرانگردي در عمارت‌هاي تاريخي
دیجیتال مارکتینگ، راه پیشرفت ایران در حوزه گردشگری سلامت
تهران، محصور در فروچاله‌ها
آشوب در آشوراده
بازارهای جذاب گردشگری شهری
انتقال‌ رانتی آب
چالش های طراحی مبلمان شهری
برای نجات نقش جهان، تعارف‌ها را کنار بگذارید
گلستان در برزخ
رشد سدها بدون نظارت
از سرو ابر كوه تا قديمي‌ترين چنار تهر ان
جولان غول خشكسالي
حریم درجه یک نقش جهان اصفهان با خاک يكسان مي‌شود
گردشگري، فرصتي كه ناديده گرفته مي‌شود
جزييات وام 20ميليوني گردشگري
نفس پايتخت به شماره افتاده است
خاک سست
شیرابه، بلای جان ماهی های شمال
میر اث پارسه؛ نماد پیشکش داد و مهر به جهانیان
بازار داغ گردشگري در زمستان
روياي ديرينه تحقق حساب اقماری
تبر بر ريشه ‌ريه‌هاي تنفسي ايران
تکرار سرنوشت کارون در «تجن»
گوردخمه های همدان زیر تیغ جویندگان گنج
حفاظت پیشگیرانه، بهترین درمان برای موزه‌هاست
روستاگردي؛ كليد مهاجرت معكوس
گردشگري؛ معدن ارزي كه نمي‌بينيم
سونامي خطر با خشكي گاوخوني
ميراث عليه ميراث جهاني شوشتر
بلعیدن یک شهر به بهانه طرح توسعه دانشگاه
رازهاي آتشكده چك‌چك
شهرهاي ماشين‌محور بلاي جان شهروندان
خطر نابودي در كمين اقليم كشور
استمداد از رهبري براي نجات خليج فارس
گره پالایشگاه بر محیط‌زیست شهر ری
بیشتر
کد خبر: 18338 | تاریخ : ۱۳۹۵/۱۰/۱۴ - 13:05
 زاگـرس دود می شود
ناپدیدشدن هفت ميليون هكتار از جنگل‌هاي بلوط ‌

زاگـرس دود می شود

براساس آمار يك ميليون و سيصد هزار هكتار از جنگل‌هاي زاگرس طي هفت سال گذشته از بين رفته است.

قانون- زاگرس؛ مخمل سبزي كه در ميانه ايران رخ نمايي مي‌كند و زندگي را به يك ميليون و نيم زاگرس‌نشين هديه داده، نفس‌اش به‌شماره افتاده است. 40 درصد جنگل‌هاي كشور و 11 استان در زاگرس قرار دارد. اين روزهای کم بارش، مردم و مسئولان همه دست به دست هم داده‌اند تا نفس زاگرس را ببرند. براساس آمار يك ميليون و سيصد هزار هكتار از جنگل‌هاي زاگرس طي هفت سال گذشته از بين رفته است.عوامل طبیعی مانند خشکیدگی، چندسالی است كه زاگرس را در معرض خطر قرار داده است. نقش عوامل انسانی در مرگ تدریجی جنگل‌های زاگرس پررنگ‌تر است.

زغال، زاگرس را خاكستر كرد

زغال‌گیری آفتي است كه اين روزها به‌جان زاگرس افتاده و جيب سوداگران را پر و زندگي را خالي مي‌كند. زغال‌گیری از جنگل‌های بلوط در لرستان که طی سال‌های اخیر بر شدت آن افزوده شده به نحوی است که گاه یگان حفاظت از منابع طبیعی و یا نیروی انتظامی اقدام به توقیف محموله هایی می کنند که تا چند ده و یا چند صد کیسه ذغال بلوط را می توان از آن‌ها کشف کرد. به رغم برخوردهای جدی متولیان امر اما همچنان روایت سیاه بختی قلب زاگرس تمامی ندارد تا در این زمینه لزوم فرهنگ‌سازی، آگاهی بخشی، اطلاع رسانی و همچنین تامین معیشت جوامع محلی بیش از هر زمان دیگری احساس شود.بخش عمده‌ای از این تخریب ها و تبدیل درختان به ذغال توسط رستوران‌ها، مجتمع های بین راهی و همچنین در مراسم ها و مناسبت‌ها صورت می گیرد و این روند موجب شده که برخی سودجویان با استفاده از این فضا دست به تجارت زغال بزنند. در حالی که تهیه، حمل‌ونقل و استفاده از درختان برای درست کردن زغال بر اساس قانون ممنوع است. تخریب جنگل‌های بلوط برای تبدیل به زغال چالشی است که هر روز عمق آن بیشتر می‌شود به طوری که به راحتی در برخی مناطق شهر می‌توان تابلوهایی را دید که روی آن نوشته شده است: «زغال بلوط موجود است»! به‌گفته كارشناسان وابستگي معيشتي زاگرس‌نشينان بايد مرتفع شود. اگر اين مشكل حل نشود، حيات زاگرس درخطر است چراكه مهم ترین معضل در این منطقه این است که وابستگی معیشتی به سرزمین در زاگرس به شدت در حال افزایش است.بوم نشینانی که در مناطق زاگرس نشین زندگی می کنند راه دیگری برای امرار معیشت ندارند جز اینکه به رویشگاه های زاگرس هجوم بیاورند که این روند باید ساماندهی شود.

كشاورزي و راه‌سازي بلاي جان زاگرس

شخم‌زدن نيز يكي ديگر از مشكلات زاگرس است. شخم‌زدن سطح منابع طبیعی و جنگل‌ها سبب می‌شود تا قسمت‌های زیرین خاک در معرض جریان هوا قرارگرفته و رطوبت خود را از دست دهند که این اتفاق به نوبه خود مرگ تدریجی منابع طبیعی و جنگل‌های زاگرس را رقم خواهد زد. انجام فعالیت‌های غیر کشاورزی مثل ساختن جاده، عملیات‌هایی مثل گازرسانی و... نیز در تخریب جنگل‌ها و منابع طبیعی اثرگذار است.

يك ميليون و سيصد هزار هكتار از زاگرس نابود شده

شیرین ابوالقاسمی مدیر طرح حفاظت از زاگرس به «قانون» درباره وضعيت جنگل‌هاي زاگرس گفت: «از سال 88 تاكنون كه سازمان حفاظت محيط‌زيست رصد جنگل‌هاي زاگرس را برعهده گرفته؛ آتش‌سوزي، انحراف سرشاخه‌هاي آب، تغييركاربري و خشك‌سالي موجب از بين رفتن درحدود يك ميليون و سيصد هزار هكتار از عرصه جنگلي زاگرس شده است. اين ميزان از جنگل‌هاي زاگرس تنها به‌دلايلي كه عنوان شد از بين رفته و دلايل ديگري همچون كرم چوب‌خوار و آفت جز آن محسوب نمي‌شوند».

او افزود: «جنگل‌زدايي در ايران شروع شده و هر روز بر شدت آن افزوده مي‌شود. براساس آمار طي 70 سال گذشته هفت ميليون هكتار از جنگل‌هاي زاگرس از بين رفته است و درحال حاضر تنها پنج ميليون هكتار جنگل در زاگرس باقي مانده است. بسياري از وزارت‌خانه‌ها با تصميمات غيركارشناسي موجب از بين رفتن هزاران هكتار از جنگل‌هاي زاگرس شده‌اند. به‌عنوان مثال، جهادكشاورزي در جنگل‌هاي زاگرس به‌صورت مجاني زمين و آب در اختيار كشاورز و باغ‌دار قرار مي‌دهد كه به كشاورزي بپردازد.

يعني درخت بلوطي كه عمر 500 ساله مي‌كند و ريشه در آب دارد و نيازي به آبياري ندارد را قطع مي‌كنند؛ جنگل را به باغ تغيير كاربري مي‌دهند و در آن درخت سيبي مي‌كارند كه عمر نهايت 15 ساله دارد و براي توليد يك كيلو ي آن 840 ليتر آب نياز است. تمامي اين فجايع تحت عنوان «معيشت مردم» انجام مي‌شود. حال پرسش اين است كه اين چه معيشتي است كه طبيعت را به تاراج ببريم و محصولي توليد كنيم كه صرفه اقتصادي نداشته باشد. در نهايت هم يك معيشت ناپايدار بيش نيست ».

آتش، متهم ديگر نابودي زاگرس

يكي ديگر از عوامل نابودي زاگرس، آتش‌سوزي جنگل‌هاي آن در فصول گرم سال است. سال جاري شاهد آتش‌سوزي‌هاي بسياري در ناحيه زاگرس بوديم.

مدیر طرح حفاظت از زاگرس با اشاره به آتش‌سوزي در جنگل‌هاي زاگرس گفت: برخي از جنگل‌هاي زاگرس به‌دليل قرارگيري در كمربند خشك ايران، ابتدا بايد به‌شكل مرتع احيا شوند كه حداقل 50 سال زمان نياز دارد و متاسفانه بايد گفت تنها در برخي از مناطق مي‌توانيم مرتع داشته باشيم نه جنگل؛ زيرا احتمال رشد بلوط در چنين محيط‌هايي كه در كمربند خشكسالي است صفر درصد است.

« به‌گفته رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری به‌طور معمول 70 درصد آتش‌سوزی‌های کشور در جنگل‌های زاگرس رخ مي‌دهد». طبق گفته مدير طرح حفاظت از زاگرسي كه هزاران سال از قدمت آن مي‌گذرد و در حدود 11 استان كشور را در خود جاي داده، تنها پنج ميليون هكتار از 12 ميليون هكتار جنگل‌هاي زاگرس باقي‌مانده است. اين آمارها نشان‌دهنده بحران موجود در زاگرس نيمه‌ جاني كه نفس‌هاي آخر خود را در برابر بي‌تفاوتي مسئولان مي‌كشد است.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.