انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران خبرخوان فارسی
قانون بچه‌ها
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
قانون بچه ها/کودکان را با مخاطرات جامعه آشنا کنیم
قانون بچه ها/با قصه گویی به زبان مادری، در حفظ اصالت‌های‌مان بکوشیم
قانون بچه‌ها/د‌ستيابي به آرزوهای رنگی کود‌کان با کلاف‌های بافتنی
قانون بچه ها/کودک آزاری جنسی را جدی بگیریم
قانون بچه ها/در مدارس طبیعت، پرورش مقدم بر آموزش است
قانون بچه ها/تصورات کودکی داستان زندگی ما را تشکیل مي‌دهند
قانون بچه ها/عروسک «لیلی» میراثی از همنشینی والدین
قانون بچه ها/ تئاتر خياباني باعث کنجکاوی کودک می شود؟
قانون بچه ها/لباس مدارس با تنوع رنگی در راه است
قانون بچه ها/شاهنامه منبعي غني بر اي آموزش
وضعیت نشر کودک رو به افول است
قانون بچه ها/کشف ناشناخته‌ها از طریق یادگیری مشاهده‌ای
قانون بچه ها / اسپينرهاي شيطاني
قانون بچه ها/تئاتر می‌تواند به درک بهترکودک کمک کند
قانون بچه ها/ ماجراي آفتاب پرست
قانون بچه ها/اسپینر ، علاج استر س يا استر س زا؟
قانون بچه ها/نویسنده باید جلوتر از کودک حركت كند
قانون بچه ها/ترس و اثرات مخرب آن
قانون بچه ها/تئاتر، فرهنگ‌ساز است
قانون بچه ها/ من با يك لپ‌تاپ و قلم نوري «داگبين» را ساختم
قانون بچه ها/کاراکتر «دایی» از محیط‌زیست می‌گوید
قانون بچه ها/قهرمانان ما جهان را فتح مي‌كنند
قانون بچه ها/پايي در گذشته و نگاهي به امروز دارم
در مدارس طبيعت «فتيله فردا تعطيله» شنيده نمي‌شود
كمك به كودكان خياباني كمك به غرق شدن شان
قانون بچه ها/تعطيلاتي متفاوت راتجربه كنيد!
قانون بچه ها/تدریس با طعم املت
قانون بچه ها/كاهش اعتماد به نفس، با بازي‌هاي رايانه‌اي
قانون بچه ها/مي‌خواهم مايكل فلپس ايران شوم!
قانون بچه ها/ تئاتر خیابانی كودكان، بازی و زندگی
قانون بچه ها/من سردم بشه مي‌رم زير ماسه‌ها!
دنیا در چشم آن‌ها، خانه گِلی‌شان است
قانون بچه ها/تئاتر، هنر اندیشیدن است‌
قانون بچه ها/هيچ‌كس از من بزرگ‌تر نبوده، يادم بخير!
قانون بچه ها/ خرگوش بل گوش
قانون بچه ها/قتی شخصیت های شاهنامه طناز می شوند
قانون بچه ها/كودكان فهيم‌ترين مخاطبان زمانه‌
قانون بچه ها/چهار صبحانه متنوع و مقوی برای کودکان
بي قانون ها/کودکان را دست کم نگیریم
قانون بچه ها/خواهش مي‌كنم براي ما حرف درست نكنين!
قانون بچه ها/سوق به انحراف، با خط قرمز‌ها
شاهنامه، منبعي غني براي آموزش
قانون بچه ها/ترس
قانون بچه ها/چند نشان بيش فعالي
قانون بچه ها/شناخت كم دانش آموزان ازصنايع دستي
قانون بچه ها/ قصه، تجربه زیستی و تاریخ و تمدن هر قوم
قانون بچه ها/تولد يك پروانه
قانون بچه ها/عروسک‌ها، موزه‌اي از فرهنگ بومی اقوام
قانون بچه ها/به روز بودن، مهم‌ترين شاخص بازي
قانون بچه ها/ نكاتي مهم درامنيت كودكان
بیشتر
کد خبر: 18944 | تاریخ : ۱۳۹۵/۱۰/۱۹ - 15:48
گشتی در موزه عروسک‌ها با «مبارک»
گزارش «قانون بچه‌ها» از اسباب بازی‌های موزه‌ای

گشتی در موزه عروسک‌ها با «مبارک»

کودکان را به موزه‌ها ببرید. موزه‌های محل زندگی‌تان مکان‌های بسیار جالب و دیدنی برای کودکان به شمار می‌روند. به همراه فرزندان‌تان به دیدن موزه‌ها بروید

قانون- معصومه ديودار

در کنار درس و مشق و مدرسه می‌توان آخر هفته‌ها یا ساعاتی از روز را به گشت و گذار با فرزندان اختصاص داد. فرزندان نیاز دارند در کنار والدین خود به پارک بروند و بازی کنند. حتي می‌توان به موزه‌ها سر زد و اوقاتی خوش برای کودکان و نوجوانان ساخت. قطعا والدین در انتخاب مکان فرهنگی و تفریحی برای کودکان نقش بسزایی دارند. در این میان نباید انتخاب این مکان‌ها به شهربازی‌ها و پارک‌ها ختم شود چراکه موزه‌ها نیز جذابیت‌های بی‌شماری برای کودکان دارند چنانکه می‌توان تجربیات گذشتگان را با نسل آینده به اشتراک گذاشت.

کودکان را به موزه‌ها ببرید. موزه‌های محل زندگی‌تان مکان‌های بسیار جالب و دیدنی برای کودکان به شمار می‌روند. به همراه فرزندان‌تان به دیدن موزه‌ها بروید و یقین داشته باشید که این کار حتی بیش از بسیاری از دوره‌های آموزشی برای کودکان و نوجوانان آموزنده است. از یک سو والدین را در کنار خود دارند و از دیگر سو به نظاره آنچه در گذشته رقم خورده است، می‌نشینند.

شاید در نگاه نخست به نظرتان اینگونه بیاید که کودک 5 ساله شما از موزه ایران باستان چه لذتی می‌تواند ببرد یا موزه رضا عباسی برای نوجوان 13ساله چه جذابیت‌هایی دارد؟ تمام موزه‌های ما به موزه‌های باستانی و تاریخی قبل و بعد از اسلام ختم نمی‌شود. بلکه موزه عروسک‌ها هم داریم. قطعا این موزه می‌تواند گزینه خوبی برای فرزندان‌مان باشد.

موزه عروسک‌های ملل یکی از این موزه هاست که علاوه بر اینکه فرصتی را برای آشنایی بازدیدکنندگان، به ویژه کودکان و نوجوانان ایرانی با فرهنگ‌های متنوع موجود در کشورشان فراهم می‌‌سازد، می‌تواند سبب آشنایی بیشتر آن‌ها با فرهنگ سایر ملل جهان نیز باشد.

این شناخت پایه‌های صلح و دوستی بین کودکان ایران و جهان را بیش از پیش استوار می‌سازد. در این موزه ۵۴۰ عروسک فرهنگی از ۵۳ کشور جهان به نمایش گذاشته شده‌اند. همچنین این موزه دارای بخش‌های عروسک‌های نمایشی‌، عروسک‌های سایه و عروسک‌های قومی ایران است.

نه‌تنها تهران بلکه کاشان نیز موزه اسباب بازی و عروسک دارد. در این موزه علاوه بر بازدید از عروسک‌های مختلف که در ویترین‌های زیبا جا خوش کرده‌اند، می‌توانید با راهنمایی همراه شوید که قطعا با کودک‌تان رابطه خوبی برقرار می‌کند چراکه خود یک کودک است و گرداننده عروسکی به نام «مبارک».

دسترسی به موزه اسباب‌بازی و عروسک‌های کاشان ساده است. موزه در خانه «علامه فیضی»، روحانی و شاعر دوره قاجار بنا شده است. اگر رد تابلوهای راهنما را بگیرید، پس از طی کوچه پس‌کوچه‌های زیبای کاشان به در خانه عروسک‌ها می‌رسید و می‌توانید صابون یک دل سیر خیمه‌شب بازی و عروسک‌بازی را به دلتان بزنید.

حیاط مملو از جاذبه‌های کودکانه است. از نقش لِی لِی بر زمین گرفته که نوستالژی از دوران کودکی را تداعی می‌کند تا عروسک‌های انگشتی که روی میزها قرار دارند، همگی برای کودکان و کودک درون والدین طراحی شده‌اند و آماده‌اند تا ساعاتی خوش را برایتان به ارمغان بیاورند.

امیر سهرابی، مدیر خانه اسباب‌بازی است و در خصوص این مجموعه می‌گوید: با همکاری دانشگاه اصفهان در صدد مرمت بنای خانه «علامه فیضی» برآمدیم و توانستیم مجموعه‌هایی از عروسک‌های خیمه‌شب‌بازی را جمع‌آوری کنیم. این مجموعه، عروسک‌هایی از دوره‌های مختلف از اواسط تا اواخر قاجار را در بر می‌گیرد. در واقع می‌توان گفت قدیمی‌ترین مجموعه عروسک ایران در این موزه نگهداری می‌شود. البته باید متذکر شد که این اشیا براساس شرایط نگهداری و گذشت زمان دچارآسیب‌هایی شده‌اند و نیازمند حفاظت اصولی هستند تا بتوان آن‌ها را به عنوان یک سند ارزشمند نگهداری کرد.این امر نیز نیازمد بودجه و توجه مسئولان است تا بتوان عروسک‌ها را برای نسل‌های آینده به یادگار گذاشت.

به گفته مسئولان، ۱۱۰ عروسک و ۱۰۰ اسباب‌بازی متعلق به مناطق مختلف ایران از جنوب کشور تا خراسان و آذربایجان، کردستان، مناطق مرکزی، گیلان، مازندران و سیستان و بلوچستان در این موزه جمع آوری و نگهداری می‌شود. البته در کنار عروسک‌های ایرانی، عروسک‌های کشورهایی مانند اندونزی، هند، تونس و... نیز به چشم می‌خورد.

در بازدید از موزه عروسک‌ها، عروسک معروف ایرانی، «مبارک»، بازدید کنندگان را همراهی می‌کند. «مبارک» توسط نسترن نیکویی، کودکی 11ساله عروسک‌گردانی می‌شود که با طنازی و شیطنت‌های خود خاطره‌ای فراموش نشدنی برای بازدیدکنندگان کوچک و بزرگ رقم می‌زند.

قطعا «مبارک» یکی از جذابیت‌های موزه عروسک‌هاست که می‌تواند در عین معرفی مجموعه، آموزش‌هایی به کودکان ارائه دهد و در عین حال، بازدید‌کنندگان را با این عروسک ملی آشنا سازد.

مبارک یکی از شخصیت‌های نمایش‌های عامیانه است که با نام‌هایی چون مبارک و گاهی یاقوت میان مردم شهرت دارد. او با صراحت و طنز و شیطنتی ظریف، سال‌های سال محور اصلی تصادمات خنده‌آور در خیمه‌شب‌بازی بوده است. او دارای شخصیتی شوخ‌طبع و جسور بوده که در برخورد با عروسک‌هایی همچون سلطان سلیم مسائل سیاسی و اجتماعی را با گفتاری طنز‌آمیز و جمله‌هایی نیش‌دار بیان می‌کرد و شخصیت دوست‌داشتنی او باعث رونق خیمه‌شب بازی می‌شد.

در خیمه‌شب‌بازی مردی به نام مرشد کنار خیمه می‌نشست و با تنبک، موسیقی ضربی می‌نواخت. مرشد گاهی هم آوازهای محلی می‌خواند یا این وظیفه را به بچه مرشد می‌سپرد. گفته‌های عروسک‌ها به خصوص مبارک نامشخص و خنده دار بود، زیرا از صفیر یا سوتک‌هایی که در دهان عروسک گردان‌ها بود تولید می‌شد. مرشد ضمن گفت‌وگو با مبارک، قبل از این که جمله خود را بیان کند، با لحنی استفهامی جمله مبارک را تکرار می‌کرد تا تماشاگران معنی آن‌ها را بفهمند. در بیشتر مواقع مبارک مرشد را بابا می‌خواند.

در بازدید از موزه عروسک‌های کاشان، با نمایش خیمه‌شب‌بازی همراه می‌شوید که توسط مبارک و مرشد (نسترن نیکویی و امیر سهرابی) اجرا می شود. به نوعی می‌توان گفت بازدید از این مجموعه، یک تیر و دو نشان است. علاوه بر دیدن عروسک‌های مختلف، به دیدار نمایشی متفاوت از خیمه شب بازی نیز دعوت شده‌اید.

پس از اتمام بازدید از موزه، مرحله دیگری از سرگرمی با عروسک‌ها آغاز می‌شود چراکه می‌توانید وارد کارگاه عروسک‌سازی شوید و با کودک خود خاله نخودی بسازید که یکی از قدیمی‌ترین عروسک‌های ایرانی است.

این کار با یک نخود کوچک، تکه‌های پارچه‌های رنگارنگ و چسب انجام می‌شود. نتیجه کار بسیار دلچسب‌تر و دوست‌داشتنی‌تر از آنی است که بتوانید تصورش را بکنید. چنانکه به گفته سهرابی، بسیار اتفاق افتاده است که کودکان خواهان ساخت خاله نخودی‌های متعدد شده‌اند و گاهي سر این موضوع که کدام‌شان را با خود ببرند، بی‌‌تابی‌های فراوان کرده‌اند.

بخش فروشگاه نیز نه تنها برای کودکان جذاب است بلکه به واسطه فرفره‌ها و یویو ها و انواع اسباب بازی‌های نوستالژیک رنگارنگ، چشم و دل والدین را به بازی می‌گیرد.

حتي می‌توانید تعدادی از عروسک‌های دست‌ساز را که توسط افراد بومی ساخته شده‌اند خریداری کنید و بخشی از خاطره موزه عروسک‌ها را با خود به خانه ببرید.
 

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.