انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رابطه ایران و پاکستان «بی‌نظیر» نیست!
درخواست نمايندگان از ظريف براي بازگشت به وزارت‌خارجه
ادعاي كريمي‌قدوسي درباره ظريف
لرزه ظريف بر اندام سياستمداران
انتقاد تند آيت‌الله‌خامنه اي از ازدواج سفيد
تكذيب دستور گرفتن روحاني از MI6
تكذيب يك شنود
نبرد ديدگاه‌ها
نقش اصلاح‌طلبان در بحران‌ امروز
احزاب در ایران نان انتخابات را خورده اما چوبش را نخورده‌اند
آرشيو صدا و سيما را از كشور خارج كرده‌اند!
وضع آزادی از زمان طاغوت بدتر شده است
تقدير آيت‌ا...‌خامنه‌اي از نوجوان شطرنج‌باز
نمره ۲۰ از ۱۰۰ روحاني
دومينوي خودخواهي و ضربه به هم‌ميهن
دولت نمي‌تواند به متخلفان كمك كند
سرنوشت FATF در گرو رفراندوم
اندیشه ایرانشهری به مثابه ابرگفتمان
ارسال لایحه «جامع انتخابات» به مجلس
اصلاح‌طلبان نباید با یکدیگر درگیر شوند
واكنش خنثي ظريف درباره FATF
زندگي اشرافي با انقلابي‌گري سازگاري ندارد
اميد به كليد سندرز
پارادوكس مودت ـ تخاصم
نپیوستن به FATF یعنی نه به شفافیت بین المللي
تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تا ۴ ماه دیگر
آيت‌الله خامنه‌ای درگذشت محمدمؤمن را تسلیت گفتند
يك امام جمعه ديگر نيز كناره‌گيري كرد
تحكيم وحدت با اژدهاي زرد
لبيك صوتي!
گره ارشادي
رد شهادت و عباي روحانيت
راهبرد شرقي
پژمانفر، رييس دفتر روحاني را تهديد كرد
رياست‌جمهوري اختصاص هزارميلياردي به پديده را تكذيب كرد
شهادت زکریا سازمان ملل را از خواب غفلت بیدار کند!
ایران و ایالات متحده ،حکایت تلخکامی و شرح جدایی
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
بدهكار اصلي اروپاييان هستند
حاتم‌بخشي هزارميلياردي
نماينده ولي فقيه در خوزستان از امامت جمعه استعفا داد
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
كنايه جهنمي به علي‌مطهري!
جزييات انهدام خانه‌های تيمى عوامل حادثه تروريستی زاهدان
اعانه‌اي كه پايمال مي‌شود!
سایه بحران دیپلماتیک بر روابط تهران- اسلام آباد
هشدار از قم به عربستان و پاكستان
من به مسئولین و دولتی‌ها نمی‌گویم چه کنند
اولين سيلي سپاه به تروريست‌هاي زاهدان
فيك‌نيوز فارس را كريمي قدوسي تكذيب كرد!
بیشتر
کد خبر: 20448 | تاریخ : ۱۳۹۵/۱۱/۲ - 11:19
احزاب سالم مدافعان ملت در برابر «هيولاي فساد»

احزاب سالم مدافعان ملت در برابر «هيولاي فساد»

این شفافیت که می تواند بیشتر جنبه کارکردی داشته باشد تا اخلاقی، باعث می‌شود «هیولای فساد» که از دل سیستمی کدر و ناشفاف زاييده‌مي‌شود، در محدوده شفافیت سیستمی قرار بگیرد

قانون- حسین نقاشی/ روزنامه نگار

«حزب» یکی از موثرترین نهادها در فرایند استقرار و تثبیت دموکراسی در چند قرن اخير بوده است. حزب در مفهوم استانداردش چند مولفه دارد که باعث می شود به روند دموکراتیک کردن ساختار سیاسی يك جامعه کمک کند كه در ادامه به آن‌ها اشاره‌ مي‌كنيم.

اقدام بر محور عمل و خرد جمعي

در حزب، «كار جمعي بر كار فردي برتری دارد». افراد وقتی وارد حزب می شوند از تفردشان خارج می شوند و در قالب یک مجموعه مبتنی بر خردجمعی عمل می کنند. اگرچه در مواردی هم در کشورهای توسعه یافته و هم کمتر توسعه یافته، «الیگارشی» حزبی وجود دارد و تصمیم سازی های اصلی نه از خلال بحث و گفت‌وگو در کمیسیون‌های حزبی و رقابت بین فراکسیون های حزبی، بلکه در سطح بالادست ساخته می شود. با این حال فرض بر این است که در «تیپ‌ایده‌آلِ» احزاب دموکراتیك، چنین قاعده ای کمتر حکم‌فرماست.

احزاب مسئول ساز

کارکرد بعدی حزب، تقویت و تحکیم «مسئولیت پذیری» است. در خارج از چارچوب‌های حزبی، افراد مسئولیت هایی دارند که در حوزه شخصی آنان است. این مسئولیت ها خانوادگی، شغلی یا حتی عام المنفعه است و در هر حال یا منفعتی شخصی یا دغدغه ای خیرخواهانه و اجتماعی ولی خارج از وادی «امر سیاست» را مرتفع می کند. در حزب اما کادر رهبری حزب در قبال تصمیم ها و چگونگی اجرایی کردن مصوبات کنگره و میزان پیشبرد اهداف مجموعه، به کنگره و اعضای حزبی پاسخگو و مسئولند. همچنین وقتی حزب یا ائتلافی از احزاب در انتخابات پارلمانی یا شوراهاو... شرکت می‌کنند و وعده هایی به هواداران و رای دهندگان‌شان می دهند، بعد از پیروزی و به دست گرفتن قدرت در قبال آن‌ها مسئولند و باید درباره میزان پیشرفت و یا شکست های احتمالی پاسخگو و مسئولیت پذیر باشند و اعضا، هواداران و رای دهندگان می توانند از حزب یا ائتلاف، درباره دلایل شکست های احتمالی پرسش کنند و رای دهندگان می‌توانند در نوبت انتخاباتی بعد، تصمیم دیگری در قبال حق رای خود بگیرند.

حزب‌گرايي، عبور از منفعت شخصي

خاصیت دیگراحزاب را مي‌توان برتری یافتن «خیر عمومی» بر منفعت شخصی دانست. احزاب با برنامه هایی که دارند و به مردم ارائه می دهند، به دنبال خیر عمومی هستند. خیرعمومی که در اصل مبتنی بر اراده عمومی مردمان است، از کانال نهادها و فرایندهای قانونی و دموکراتیک اعمال می شود، به طور نسبی، هم منافع فرد را در بر دارد و هم حزب و هم جامعه را پوشش می دهد. بنابراین یکی از مهم ترین کارهای حزب، گسترش و بسط خیر عمومی و عبور از نفع گرایی های محفلی و شخص محورانه است. تصور کنید که اگر احزاب در تدوین برنامه هایشان خیر و منفعت عمومی را در نظر نگیرند، چگونه خواهند توانست از مردم برای کسب کرسی های شوراهای شهر و پارلمان و ریاست جمهوری و... کسب رای کنند؟

آموزش حين كار

فايده بعدی عمل حزبی این است که افراد در اين قالب، «رقابت» را یاد می گیرند. در فعالیت هایي اينچنيني، رقابت های درون حزبی در اقسام مختلف آن، آموزش داده می‌شود. رقابت های درون گروهی برای تصویب مصوبه‌اي در یک کمیسیون تا رقابت در صحن کنگره میان دو جناح یا فراکسیون حزبی برای کسب کرسی های بیشتر شورای مرکزی، از اين قسم است. این نوع رقابت های ضابطه‌مند و البته هدف‌دار، عنصر حزبی را برای رقابت های بزرگ تر در عرصه کلان سیاست آماده می کند. پیروزی و شکست را تجربه می کند، نحوه جلب رضایت دیگران برای پیشبرد یک ایده را یاد می گیرد و تجربه می‌کند که با هر شکستی، دنیا به آخر نخواهد رسید. این تجارب غنیمت های کمی نیست. این آموزش‌ها و تجارب در عرصه عمومی و در یک جامعه با نهادها و ساختارهای دموکراتیک، مانع هرج و مرج و تکانه های سیاسی انفجاری و احساسی خواهد شد. بنابراین یکی از کارکردهای حزب، بحث رقابت پذیری و پذیرش چارچوب های رقابت اخلاقی و منطقی است.

حركت در مسير شفافيت

اهمیت بعدی این است که ساختار حزبی باعث می شود تا جامعه سیاسی با «شفافیت» روبه‌رو باشد. احزاب سیاسی دارای مرامنامه، اساسنامه، برنامه مدون با جهت گیری های سیاسی-ایدولوژیکی در حوزه های مختلف هستند و مخاطبان‌شان می دانند در صورت عضویت و یا رای دادن در یک رقابت انتخاباتی به یک حزب، با چه سیاستگذاری‌هایی مواجه هستند. از سوی دیگر، احزاب سیاسی برای تبیین و توجیه هواداران و رای‌دهندگان، رفتارها و کنش های سیاسی خود را در معرض دید عمومی قرار داده و شفاف می شوند. این شفافیت بعدتر در زمانی که یک حزب در مناصب قدرت نیز قرار می گیرد، یکی از لوازم اقبال مردمی به آن خواهد بود و از زمره یکی از مولفه های حکمرانی خوب به شمار می آید. این شفافیت که می تواند بیشتر جنبه کارکردی داشته باشد تا اخلاقی، باعث می‌شود «هیولای فساد» که از دل سیستمی کدر و ناشفاف زاييده‌مي‌شود، در محدوده شفافیت سیستمی قرار بگیرد. در واقع شفافیت درون حزبی، موجب شفافیت سیستمی نیزخواهد شد و دولت، مجلس، شورای شهر و...که در یک رقابت سیاسی به دست حزب یا ائتلافی از احزاب افتاده است، از پیش تمرین «شفافیت» را انجام داده اند.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.