انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بدخواهان نتوانستند عراق جدید را ناکام بگذارند
پرونده دانشجویان ستاره‌دار بسته می‌شود
حمايت مبهم!
هشدار بي‌اثركردن قانون و چسب محکم ریاست
بي‌معرفتي‌هاي سياسي اوج گرفت
طلاق جامعتین
رابطه سينوسي ايران و عراق در يك قرن اخير
اصلاح اصلاحات ، پوست اندازی یا ...؟!
دور زدن تحریم‌ها پولشویی نیست
اعمال نظارت مجمع در زمان حیات آیت‌الله هاشمی
تكاپوي حزبي
همه دركشور حق حيات دارند
با آمریکائیها مذاکره نمی کنیم
وعده رئیس جمهوری عراق برای حل مساله ریزگردها
چپ و راست سوداگری در پیش گرفته‌اند
واکنش آیت‌الله علم‌الهدی به اعدام سلطان سکه
داوری‌های ناعادلانه نشان از سیاسی شدن ورزش دارد
برگزاری مراسم تشییع پیکر دکتر نوربخش و تاج‌الدین
در شرایط فعلی نیازمند حمایت از وزیر خارجه هستیم
کشف 14 هزار فرار مالیاتی به عنوان پولشویی
5 نفر از سربازان ربوده شده در میرجاوه آزاد شدند
استعفای لیبرمن نشانه پیروزی مقاومت فلسطین است
کنایه شوخی بادامچیان به ازدواج دوم نجفی
راه انتخابی آمریکایی‌ها غلط است
محمدیان عضو حقیقی شورای انقلاب فرهنگی شد
اين همه هجمه به ظريف براي چيست؟
گفتگوي ملي، راهكاري براي عبور از چالش اقتصادي
رايزني براي بازار شام
اظهارات اخیر ظریف ایجاد امیدواری برای مقابله با فساد
مقررات اینترنت اشیا به دستگاههای حاکمیتی ابلاغ شد
آمریکا در انزوای سیاسی قرار دارد
مشکلات اقتصادی حل خواهد شد
از فرصت تحریم به نفع خود استفاده کنیم
از تحریم نفتی می‌توان یک فرصت بزرگ ساخت
کسی از «نواصولگرایی» خبر ندارد!
چیزی هم برای مصوبات مجلس باقی بگذارید!
حیرت و نفرت مانع از شناخت دقیق غرب شد
آمارسازي دردسرساز
طرحي ضد مردم تهران!
سياست زدگي و خزان در رسانه ملی
مسئولان نگران وقت‌كشي اروپا هستند
سياسيون خاص آباني
بدهکار مردم خوزستان هستیم
چه ایرادی دارد بخشی از استادیوم ورزشی به بانوان اختصاص یابد
افزايش تعداد نمایندگان تهران در انتخابات آینده
«ستاد مقابله با تحریم‌» در استان‌ها ایجاد شود
ترامپ شرایط مشوشی را درصحنه بین‌الملل ایجادکرده
ماجرای اعدام ۲۲ نفر در اهواز خبرسازی است
عرصه سیاسی باید ميداني براي ملی‌گراهاي عملگرا باشد
رابطه احزاب كارآمد و شعار زنده باد مخالف من
بیشتر
کد خبر: 22781 | تاریخ : ۱۳۹۵/۱۱/۱۶ - 19:56

حکومت ابزاری برای خدمت به مردم است

این سه حرکت به رهبری امام خمینی (ره) در انقلاب اسلامی ایران نمود یافت و حتی توانست به نیازهای آنانی که مطالبه‌ای از اسلام نداشتند نیز پاسخ دهد.

قانون-نماینده‌ی مردم تهران، ری، اسلامشهر، شمیرانات و پردیس گفت: حکومت ابزاری برای خدمت به مردم است و نباید از آن به عنوان ابزاری برای قدرت بهره برد.

به گزارش قانون به نقل از ایسنا، محمود صادقی در سخنرانی به مناسبت دهه‌ فجر در تبریز اظهار داشت: فجر انقلابی با مجاهدت‌ها و مبارزات روشنفکران و انقلابیون کشور به ثمر نشست و رژیم استبدادی در کشور شکست خورد و پیرو آن جمهوری اسلامی ایران مطابق با آموزه‌های دینی برپا شد.

وی با اشاره به سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران گفت: نسل اول انقلاب که بنیانگذاران انقلاب بودند به دوره‌ کهنسالی رسیده‌اند و نسل قابل توجهی از انقلابیون را نیز در دوران پیروزی انقلاب از دست دادیم و از این رو ضربه‌های زیادی از فقدان آنان به کشور وارد شد.

وی با بیان این‌که ارزش‌های اسلامی باید تثبیت و نهادینه شوند، عنوان کرد: این ارزش‌ها باید نهادینه شوند تا نسل آینده نیز ادامه دهنده‌ی راه باشند.
صادقی بیان کرد: انقلاب اسلامی یک حرکت فرآیندی است که باید با طی زمان مناسب و در مسیر خود به کمال و تعالی دست یابد.
وی با اشاره به بنیان‌های فکری انقلاب اسلامی گفت: این انقلاب صرفا نتیجه‌ی مجاهدت‌ها در سال 57 نبوده است، بلکه مبارزه از نهضت مشروطه شروع شده بود و مشروط کردن قدرت و قانون اساسی از جمله رویکرد اصلی این نهضت بوده است.
وی تاکید کرد: تشکیل پارلمان و مجلس شورا به معنای وجود محلی برای حضور مردم در مجلس، تاسیس عدالتخانه و حق دادخواهی برای مردم از دیگر محورهای نهضت مشروطه بوده است.
نماینده مردم تهران افزود: حرکات آزادی خواهانه و ضداستبدادی، آزادی سیاسی و اجتماعی، مبارزه با تبعیض طبقاتی و اجرای احکام اسلامی از مسیرهای اصلی بودند که مردم ایران طی سال‌های مختلف در آن حرکت کرده‌اند.
وی تاکید کرد: ناسیونالیست‌ها از یک طرف به توده‌ای‌ها و مارکسیست‌ها متصل بودند و افرادی که به دنبال برابری‌خواهی بودند، در این مسیر حرکت می کردند.
وی بیان کرد: این سه حرکت به رهبری امام خمینی (ره) در انقلاب اسلامی ایران نمود یافت و حتی توانست به نیازهای آنانی که مطالبه‌ای از اسلام نداشتند نیز پاسخ دهد.
صادقی با اشاره به کرامت انسانی در اسلام تاکید کرد: در فرهنگ اسلامی و قرآنی، انسان خلیفه‌ خدا روی زمین است و این نکته مبنای محوری انقلاب اسلامی ایران بوده و دیگران نمی‌توانند انسان را به خدمت و استثمار بگیرند.
وی عنوان کرد: نفی حاکمیت غیر خدا از محورهای اصلی انقلاب ما بوده است و طبق ارزش‌های اسلامی، انسان بر سرنوشت خود حاکم است. انسان حق پذیرش احکام الهی را طبق تجارب دینی خود دارد و انسان حق طلب، هر چیزی را که عادلانه می‌یابد، می‌پذیرد به این معنی که حاکمیت الهی با کرامات انسانی مناسبت دارد.
نماینده‌ مردم تهران خاطرنشان کرد: رهبران و حاکمان باید شرایط ویژه‌ای داشته باشند که رای مردم حق رهبری را به آنان اعطا می‌کند و پرهیزگاری، توحید، آگاهی به دین و شرایط سیاسی از جمله‌ی آن شرایط  است.  حکومت به تنهایی موضوعیت ندارد. بلکه به عنوان راهی برای پیاده کردن ارزش‌ها و اخلاق به شمار می‌آید.
وی تصریح کرد: حکومت صرفا به معنای مجری قانون نیست. بلکه باید زمینه را برای اجرای آن مطابق با نظر مردم فراهم کند و اصل شورا در این میان از اهمیت زیادی برخوردار است .
صادقی گفت: رهبر برای رای مردم ارزش قائل بوده و ساختار حکومت بر آرای عمومی مبتنی است و جمهوری بارزترین شکل حکومت مشروط است که با موازین اسلامی نیز تناسب دارد.
صادقی با اشاره به معنی حکومت در آیات قرآن و اسلام تاکید کرد: حکومت ابزاری برای خدمت بوده و به معنای قدرت نیست و باید به عنوان امانت تلقی شود.
وی افزود: اصل وحدت، صلح، مسئولیت همگانی، ممنوعیت سلطه‌گری و سلطه پذیری از دیگر بنیان‌های فکری اسلام هستند.
نماینده تهران متذکر شد: قانون اساسی حاکم بر کشور ما، مبانی فکری ذکر شده را در متن خود جمع کرده و جمهوری به این معنی است که کشور باید با رای مردم اداره شود.
صادقی با اشاره به اینکه نظر و رای مردم در جمهوری باید در راس باشد، گفت: هدایت امر و امامت امت نیز باید با رای مردم و نظر آنان اداره شود و بنیانگذار کبیر انقلاب نیز همواره بر پذیرفته شدن از سوی مردم تاکید می‌کردند.
وی با استناد بر آیات قرآن کریم خاطرنشان کرد: مردم نیز حق هدایت رهبر خاطی را دارند و این امر امروزه و در قانون اساسی در قالب آزادی بیان و مطبوعات و همچنین تشکیل لایحه و احزاب بدون حمل سلاح بیان شده است.

وی تاکید کرد: مشارکت جامع مردم در حکومت اعم از اقلیت و اکثریت از ویژگی حکومت خوب است و همزیستی مسالمت آمیز بین اقلیت‌های قومی موجود در کشور ما نیز بر این اصل دلالت می‌کند.

صادقی افزود: در دین مبین اسلام نیز به مسالمت نسبت به افراد غیرمسلمان با اخلاق حسنه و قسط و عدل توصیه شده و این اصل در حق کسانی که بر علیه اسلام توطئه و اقدام نکنند، صادق است.
نماینده‌ی مردم تهران با بیان اینکه قانون‌مداری از دیگر ویژگی‌های یک حکومت خوب است، گفت: برخورد قانون‌مدار با تمامی موارد و قابل محاسبه و پیش بینی بودن قانون از ویژگی یک حکومت خوب است و همچنین حکومت باید شفاف بوده و تمامی تصرفات و خرج و دخل آن باید به مردم گزارش شود و هیچ چیز محرمانه ای در این میان نباید وجود داشته باشد.
وی افزود: استمرار انقلاب با اهدافی که بنیانگذار کبیر انقلاب تعیین کرده‌اند ضروری است و اگر افراد داخلی برای صدمه زدن به بدنه کشور تلاش می کنند، در جهالت مطلق به سر می برند.
وی تاکید کرد: انقلاب اسلامی ایران چهره های ننگین جاسوسان و دست نشانده های رژیم غاصب پهلوی را رو کرد.

صادقی با استناد بر آیات قرآن کریم خاطرنشان کرد: مشارکت جامع مردم در حکومت اعم از اقلیت و اکثریت از ویژگی‌های یک حکومت خوب است و همزیستی مسالمت آمیز بین اقلیت های قومی موجود در کشور ما نیز بر این اصل دلالت می کند.
وی افزود: در دین مبین اسلام نیز به مسالمت نسبت به افراد غیر مسلمان با اخلاق حسنه و قسط و عدل توصیه شده است و این اصل در حق کسانی که بر علیه اسلام توطئه و اقدام نکنند، صادق است.
نماینده‌ی مردم تهران با بیان اینکه قانون مداری از دیگر ویژگی‌های یک حکومت خوب است، گفت: برخورد قانون‌مدار با تمامی موارد و قابل محاسبه و پیش بینی بودن قانون از ویژگی یک حکومت خوب است و همچنین حکومت باید شفاف بوده و تمامی تصرفات و خرج و دخل آن باید به مردم گزارش شود و هیچ چیز محرمانه ای در این میان نباید وجود داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: تدبیر و جلوگیری از حیف و میل شدن منابع نیز در یک حکومت خوب به چشم می‌خورد.
وی تاکید کرد: نظام به معنای حکومت نبوده و بلکه به کل سیستم اطلاق می‌شود که مردم نیز بخشی از آن به شمار می‌آیند و ولایت مطلقه به معنای ولایت به نفع همه است.

صادقی خاطرنشان کرد: مبارزه باید اصلاح‌جویانه باشد و مبارزه‌ی مسلحانه حتی از سوی امام نیز پذیرفته نمی‌شد و با حفظ وحدت و توجه به توطئه‌ها و کسب آگاهی باید متناسب با نیاز زمانه با دشمنان کشور مبارزه کنیم و امید، بذر هویت ما بوده و امید است با حرکت فرآیندی به نکات اوج خود نزدیک شویم.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.