انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رابطه ایران و پاکستان «بی‌نظیر» نیست!
درخواست نمايندگان از ظريف براي بازگشت به وزارت‌خارجه
ادعاي كريمي‌قدوسي درباره ظريف
لرزه ظريف بر اندام سياستمداران
انتقاد تند آيت‌الله‌خامنه اي از ازدواج سفيد
تكذيب دستور گرفتن روحاني از MI6
تكذيب يك شنود
نبرد ديدگاه‌ها
نقش اصلاح‌طلبان در بحران‌ امروز
احزاب در ایران نان انتخابات را خورده اما چوبش را نخورده‌اند
آرشيو صدا و سيما را از كشور خارج كرده‌اند!
وضع آزادی از زمان طاغوت بدتر شده است
تقدير آيت‌ا...‌خامنه‌اي از نوجوان شطرنج‌باز
نمره ۲۰ از ۱۰۰ روحاني
دومينوي خودخواهي و ضربه به هم‌ميهن
دولت نمي‌تواند به متخلفان كمك كند
سرنوشت FATF در گرو رفراندوم
اندیشه ایرانشهری به مثابه ابرگفتمان
ارسال لایحه «جامع انتخابات» به مجلس
اصلاح‌طلبان نباید با یکدیگر درگیر شوند
واكنش خنثي ظريف درباره FATF
زندگي اشرافي با انقلابي‌گري سازگاري ندارد
اميد به كليد سندرز
پارادوكس مودت ـ تخاصم
نپیوستن به FATF یعنی نه به شفافیت بین المللي
تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تا ۴ ماه دیگر
آيت‌الله خامنه‌ای درگذشت محمدمؤمن را تسلیت گفتند
يك امام جمعه ديگر نيز كناره‌گيري كرد
تحكيم وحدت با اژدهاي زرد
لبيك صوتي!
گره ارشادي
رد شهادت و عباي روحانيت
راهبرد شرقي
پژمانفر، رييس دفتر روحاني را تهديد كرد
رياست‌جمهوري اختصاص هزارميلياردي به پديده را تكذيب كرد
شهادت زکریا سازمان ملل را از خواب غفلت بیدار کند!
ایران و ایالات متحده ،حکایت تلخکامی و شرح جدایی
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
بدهكار اصلي اروپاييان هستند
حاتم‌بخشي هزارميلياردي
نماينده ولي فقيه در خوزستان از امامت جمعه استعفا داد
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
كنايه جهنمي به علي‌مطهري!
جزييات انهدام خانه‌های تيمى عوامل حادثه تروريستی زاهدان
اعانه‌اي كه پايمال مي‌شود!
سایه بحران دیپلماتیک بر روابط تهران- اسلام آباد
هشدار از قم به عربستان و پاكستان
من به مسئولین و دولتی‌ها نمی‌گویم چه کنند
اولين سيلي سپاه به تروريست‌هاي زاهدان
فيك‌نيوز فارس را كريمي قدوسي تكذيب كرد!
بیشتر
کد خبر: 22781 | تاریخ : ۱۳۹۵/۱۱/۱۶ - 19:56

حکومت ابزاری برای خدمت به مردم است

این سه حرکت به رهبری امام خمینی (ره) در انقلاب اسلامی ایران نمود یافت و حتی توانست به نیازهای آنانی که مطالبه‌ای از اسلام نداشتند نیز پاسخ دهد.

قانون-نماینده‌ی مردم تهران، ری، اسلامشهر، شمیرانات و پردیس گفت: حکومت ابزاری برای خدمت به مردم است و نباید از آن به عنوان ابزاری برای قدرت بهره برد.

به گزارش قانون به نقل از ایسنا، محمود صادقی در سخنرانی به مناسبت دهه‌ فجر در تبریز اظهار داشت: فجر انقلابی با مجاهدت‌ها و مبارزات روشنفکران و انقلابیون کشور به ثمر نشست و رژیم استبدادی در کشور شکست خورد و پیرو آن جمهوری اسلامی ایران مطابق با آموزه‌های دینی برپا شد.

وی با اشاره به سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران گفت: نسل اول انقلاب که بنیانگذاران انقلاب بودند به دوره‌ کهنسالی رسیده‌اند و نسل قابل توجهی از انقلابیون را نیز در دوران پیروزی انقلاب از دست دادیم و از این رو ضربه‌های زیادی از فقدان آنان به کشور وارد شد.

وی با بیان این‌که ارزش‌های اسلامی باید تثبیت و نهادینه شوند، عنوان کرد: این ارزش‌ها باید نهادینه شوند تا نسل آینده نیز ادامه دهنده‌ی راه باشند.
صادقی بیان کرد: انقلاب اسلامی یک حرکت فرآیندی است که باید با طی زمان مناسب و در مسیر خود به کمال و تعالی دست یابد.
وی با اشاره به بنیان‌های فکری انقلاب اسلامی گفت: این انقلاب صرفا نتیجه‌ی مجاهدت‌ها در سال 57 نبوده است، بلکه مبارزه از نهضت مشروطه شروع شده بود و مشروط کردن قدرت و قانون اساسی از جمله رویکرد اصلی این نهضت بوده است.
وی تاکید کرد: تشکیل پارلمان و مجلس شورا به معنای وجود محلی برای حضور مردم در مجلس، تاسیس عدالتخانه و حق دادخواهی برای مردم از دیگر محورهای نهضت مشروطه بوده است.
نماینده مردم تهران افزود: حرکات آزادی خواهانه و ضداستبدادی، آزادی سیاسی و اجتماعی، مبارزه با تبعیض طبقاتی و اجرای احکام اسلامی از مسیرهای اصلی بودند که مردم ایران طی سال‌های مختلف در آن حرکت کرده‌اند.
وی تاکید کرد: ناسیونالیست‌ها از یک طرف به توده‌ای‌ها و مارکسیست‌ها متصل بودند و افرادی که به دنبال برابری‌خواهی بودند، در این مسیر حرکت می کردند.
وی بیان کرد: این سه حرکت به رهبری امام خمینی (ره) در انقلاب اسلامی ایران نمود یافت و حتی توانست به نیازهای آنانی که مطالبه‌ای از اسلام نداشتند نیز پاسخ دهد.
صادقی با اشاره به کرامت انسانی در اسلام تاکید کرد: در فرهنگ اسلامی و قرآنی، انسان خلیفه‌ خدا روی زمین است و این نکته مبنای محوری انقلاب اسلامی ایران بوده و دیگران نمی‌توانند انسان را به خدمت و استثمار بگیرند.
وی عنوان کرد: نفی حاکمیت غیر خدا از محورهای اصلی انقلاب ما بوده است و طبق ارزش‌های اسلامی، انسان بر سرنوشت خود حاکم است. انسان حق پذیرش احکام الهی را طبق تجارب دینی خود دارد و انسان حق طلب، هر چیزی را که عادلانه می‌یابد، می‌پذیرد به این معنی که حاکمیت الهی با کرامات انسانی مناسبت دارد.
نماینده‌ مردم تهران خاطرنشان کرد: رهبران و حاکمان باید شرایط ویژه‌ای داشته باشند که رای مردم حق رهبری را به آنان اعطا می‌کند و پرهیزگاری، توحید، آگاهی به دین و شرایط سیاسی از جمله‌ی آن شرایط  است.  حکومت به تنهایی موضوعیت ندارد. بلکه به عنوان راهی برای پیاده کردن ارزش‌ها و اخلاق به شمار می‌آید.
وی تصریح کرد: حکومت صرفا به معنای مجری قانون نیست. بلکه باید زمینه را برای اجرای آن مطابق با نظر مردم فراهم کند و اصل شورا در این میان از اهمیت زیادی برخوردار است .
صادقی گفت: رهبر برای رای مردم ارزش قائل بوده و ساختار حکومت بر آرای عمومی مبتنی است و جمهوری بارزترین شکل حکومت مشروط است که با موازین اسلامی نیز تناسب دارد.
صادقی با اشاره به معنی حکومت در آیات قرآن و اسلام تاکید کرد: حکومت ابزاری برای خدمت بوده و به معنای قدرت نیست و باید به عنوان امانت تلقی شود.
وی افزود: اصل وحدت، صلح، مسئولیت همگانی، ممنوعیت سلطه‌گری و سلطه پذیری از دیگر بنیان‌های فکری اسلام هستند.
نماینده تهران متذکر شد: قانون اساسی حاکم بر کشور ما، مبانی فکری ذکر شده را در متن خود جمع کرده و جمهوری به این معنی است که کشور باید با رای مردم اداره شود.
صادقی با اشاره به اینکه نظر و رای مردم در جمهوری باید در راس باشد، گفت: هدایت امر و امامت امت نیز باید با رای مردم و نظر آنان اداره شود و بنیانگذار کبیر انقلاب نیز همواره بر پذیرفته شدن از سوی مردم تاکید می‌کردند.
وی با استناد بر آیات قرآن کریم خاطرنشان کرد: مردم نیز حق هدایت رهبر خاطی را دارند و این امر امروزه و در قانون اساسی در قالب آزادی بیان و مطبوعات و همچنین تشکیل لایحه و احزاب بدون حمل سلاح بیان شده است.

وی تاکید کرد: مشارکت جامع مردم در حکومت اعم از اقلیت و اکثریت از ویژگی حکومت خوب است و همزیستی مسالمت آمیز بین اقلیت‌های قومی موجود در کشور ما نیز بر این اصل دلالت می‌کند.

صادقی افزود: در دین مبین اسلام نیز به مسالمت نسبت به افراد غیرمسلمان با اخلاق حسنه و قسط و عدل توصیه شده و این اصل در حق کسانی که بر علیه اسلام توطئه و اقدام نکنند، صادق است.
نماینده‌ی مردم تهران با بیان اینکه قانون‌مداری از دیگر ویژگی‌های یک حکومت خوب است، گفت: برخورد قانون‌مدار با تمامی موارد و قابل محاسبه و پیش بینی بودن قانون از ویژگی یک حکومت خوب است و همچنین حکومت باید شفاف بوده و تمامی تصرفات و خرج و دخل آن باید به مردم گزارش شود و هیچ چیز محرمانه ای در این میان نباید وجود داشته باشد.
وی افزود: استمرار انقلاب با اهدافی که بنیانگذار کبیر انقلاب تعیین کرده‌اند ضروری است و اگر افراد داخلی برای صدمه زدن به بدنه کشور تلاش می کنند، در جهالت مطلق به سر می برند.
وی تاکید کرد: انقلاب اسلامی ایران چهره های ننگین جاسوسان و دست نشانده های رژیم غاصب پهلوی را رو کرد.

صادقی با استناد بر آیات قرآن کریم خاطرنشان کرد: مشارکت جامع مردم در حکومت اعم از اقلیت و اکثریت از ویژگی‌های یک حکومت خوب است و همزیستی مسالمت آمیز بین اقلیت های قومی موجود در کشور ما نیز بر این اصل دلالت می کند.
وی افزود: در دین مبین اسلام نیز به مسالمت نسبت به افراد غیر مسلمان با اخلاق حسنه و قسط و عدل توصیه شده است و این اصل در حق کسانی که بر علیه اسلام توطئه و اقدام نکنند، صادق است.
نماینده‌ی مردم تهران با بیان اینکه قانون مداری از دیگر ویژگی‌های یک حکومت خوب است، گفت: برخورد قانون‌مدار با تمامی موارد و قابل محاسبه و پیش بینی بودن قانون از ویژگی یک حکومت خوب است و همچنین حکومت باید شفاف بوده و تمامی تصرفات و خرج و دخل آن باید به مردم گزارش شود و هیچ چیز محرمانه ای در این میان نباید وجود داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: تدبیر و جلوگیری از حیف و میل شدن منابع نیز در یک حکومت خوب به چشم می‌خورد.
وی تاکید کرد: نظام به معنای حکومت نبوده و بلکه به کل سیستم اطلاق می‌شود که مردم نیز بخشی از آن به شمار می‌آیند و ولایت مطلقه به معنای ولایت به نفع همه است.

صادقی خاطرنشان کرد: مبارزه باید اصلاح‌جویانه باشد و مبارزه‌ی مسلحانه حتی از سوی امام نیز پذیرفته نمی‌شد و با حفظ وحدت و توجه به توطئه‌ها و کسب آگاهی باید متناسب با نیاز زمانه با دشمنان کشور مبارزه کنیم و امید، بذر هویت ما بوده و امید است با حرکت فرآیندی به نکات اوج خود نزدیک شویم.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.