انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
اقتصاد
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
خدمات ویژه برترین اپراتور ارتباطات ثابت کشور به اعضای خانه کارگر
اخلاق حرفه ای، گم‌شده مهندسی!
مجلس با «سهميه‌بندي بنزين» مخالفت كرد
حداقل دستمزد کارگران باید ۳ میلیون و ۷۵۹ باشد
وعده جذاب دولت براي خانه‌دار كردن پنج دهك جامعه
پیشنهاد افزایش ۳۰ تا ۴۰ درصدی برخي حقوق‌ها
مشاغل نجات‌بخش
بخش کشاورزی و ضعف رسانه‌ای
مزد بلاتكليف!
ركورد طلايي!
حفظ دارایی در گرو جلوگیری از زیان ساز بودن
سهام ؛ ارزش واقعی یا ذاتی؟
حاشیه ادامه‌دار چک‌ها
رئیس سازمان شیلات ایران برکنار شد
وزارت صادرات یا وزارت بازرگانی
فرصت های صندوق های سرمایه‌گذاری مشترک
رانت اطلاعاتی، مفسده ای که جرم تلقی نمی‌شود
راه سوء‎استفاده واردکنندگان از ارز دولتی بسته شد
اشتغال چرمی!
تعيين تكليف برای پیش‌خریدها
سياسي كاري با دستمزد کارگران
بازار نفت در سه ماهه اول ۲۰۱۹ به تعادل می‌رسد
پاسخ به ماجراي ممانعت بانك‌مركزي از كاهش نرخ ارز
پیامک «یارانه شما قطع شد» جعلی است
هشدار نسبت به افزايش تحريم‌هاي آمريكا
سهم نفت در بودجه باید به صفر برسد
بودجه 98 مغایر با احکام برنامه ششم توسعه است
قیمت جهانی طلا کاهش یافت
بازار كساد طلاي سياه
فشارهای کمرشکن، حقوق‌های اندک!
لزوم راه‌اندازي ديپلماسي هوانوردي
سامانه‌های "سرکاری" سازمان تامین اجتماعی و سردرگمي مردم!
معرفي مقصر اصلي وجود تورم
سالانه حدود ۸۰۰ هزار زوج جوان به مسکن جدید نیاز دارند
اقدامی بیات
بحران گوشت‌هاي سلطنتي!
جهنم اجاره ‌نشینی
قیمت بنزین و گازوئیل در سال ۹۸ افزایش نمی‌یابد
كارگران زير ضرب زندگي
وعده‌اي كه وابسته به كمك دولت است
پيشتازي گازي ايران
بازار بي تحرك مسكن
پروازهاي نجومي!
طرح سهمیه‌بندی بنزین مردم را فقیر می‌کند
هشدار يك نماينده مجلس درباره آينده ناخوشايند خودروسازي
ارزش پول ملی یک سوم کاهش یافته است
طلا به بالای ۱۳۰۰ دلار صعود خواهد کرد
خبرهای خوبی بانك مركزي درباره کسب وکارهای نوپا
وام 25 ميليوني به دانشجويان صنعتي شريف
تزريق نجومي به صنعت خودرو
بیشتر
کد خبر: 22903 | تاریخ : ۱۳۹۵/۱۱/۱۷ - 14:34
زیان هایی به بزرگی اختلاس ها
بررسي دلايل افت شاخص بورس در هفته‌اي كه گذشت

زیان هایی به بزرگی اختلاس ها

اين‌روزها سهامداران خرد دو بانک ملت و تجارت با ضررهای هزاران میلیاردی مواجه شده‌اند كه به طور حتم توقف بیش از ۶ ماه نمادها به جو بی‌اعتمادی در بازار سرمایه دامن زده است.

قانون- در ابتدای هفته گذشته شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران در تراز ۷۸ هزار و ۴۹ واحدی قرار داشت، اما در انتهای هفته این شاخص تا رقم ۷۷ هزار و ۴۱۴ واحدی پایین آمد که به گفته كارشناسان بورس یکی از علل افت شاخص سهام در این مدت، جو ناشی از بازگشایی نماد معاملاتي دو بانك ملت و تجارت و ضررهای هزاران میلیاردی سهامداران خرد اين بانك‌ها بوده است.

ضرر ميلياردي سهامداران خرد

ماجرا از اين قرار است كه سهامداران خرد دو بانک ملت و تجارت بعد از ماه‌ها بلوکه شدن سرمایه خود، ناگهان با ضررهای هزاران میلیاردی مواجه شده‌اند؛ به طوري‌كه در آخرین روز از معاملات بورس اوراق بهادار تهران در هفته گذشته (چهارشنبه 13 بهمن ماه 95) نماد معاملاتی بانک تجارت بعد از ۶ ماه و ۱۴ روز توقف، بازگشایی شد. این نماد در اواخر تیرماه امسال با حدود قیمت هر سهم ۱۰۰ تومان مورد دادوستد قرار می‌گرفت، اما پس از این توقف طولانی مدت، شاهد بیش از ۳۳ درصد کاهش در قیمت پایانی بود. با این حساب در چهارشنبه گذشته، نماد معاملاتی «وتجارت»، تنها با قیمت چیزی حدود ۶۷ تومان داد وستد شد. همچنين در دو هفته پیش نیز نماد معاملاتی بانک ملت پس از ۶ ماه و هشت روز باز شد، اما اين نماد هم افت بیش از ۳۵ درصدی را تجربه کرد؛ به عبارتي در اواخر تیرماه امسال نماد بانك ملت که به قیمت تقریبی هر سهم ۲۳۷ تومان داد و ستد می‌شد، در زمان بازگشایی تنها به قیمت ۱۲۴ تومان معامله شده است.

سهامداران در زمان خريد سهام به صورت‌های مالی شركت‌هاي بورسي توجه كرده و طبق اعتبار مالي آن شركت و يا بانك ‌به خريداري سهام اقدام مي‌كنند. سهامداران بانك تجارت و ملت هم براساس اعتبار مالي اين دو بانك، اقدام به خريداري سهام كرده بودند؛ اما به یک‌باره دارایی‌شان بلوکه مي‌شود و بعد از چند ماه با صورت‌های مالی‌ای مواجه شده‌اند که کاملا با آنچه قبلامشاهده كرده بودند، متفاوت است.به طوری که ضرر های قابل توجهی شناسایی شده است. متاسفانه در این‌روزها سهامداران خرد دو بانک ملت و تجارت با ضررهای هزاران میلیارد تومانی مواجه شده‌اند و هيچ نهادي هم پاسخگوي ضرر هزاران ميلياردي اين سهامداران نيست.

نامه فعالان بازار سرمايه به بانك مركزي

برخی از کارشناسان و سهامداران زیان‌دهی بانک ملت را با خسارت‌های ناشی از فاجعه آتش‌سوزی پلاسکو مقایسه کرده‌ كه در اين راستا زیان‌دهی بانک ملت بسیار بیشتر از خسارت‌های مالی و مادی پلاسکو برآورد شده است همچنین برخی زیان‌دهی بانک ملت را با اختلاس ها مورد مقایسه قرار داده‌اند که زيان‌دهي بانك ملت از اختلاس ها هم بیشتر بوده است. به طوركلي بانک ملت، تنها یکی از بانک هایی بود که با تغییر شیوه حسابرسی بانک‌ها از سوي بانك مركزي، پرده از زیان انباشته اين بانك در طول سال‌های گذشته برداشته شد.همین مساله باعث شد تا نامه ای از سوی حدود 200 نفر از فعالان بازار سرمایه به ريیس بانک مرکزی به صورت سرگشاده ارسال شود و در رسانه‌ها بازتاب‌های گسترده‌ای پیدا کند. در بخشی از این نامه آمده بود: «ما در طی سال‌ها با مفهوم ریسک و انواع آن آشنا شده ایم. می‌دانیم نوسان در بازارهای جهانی ممکن است منجر به تغییر سودآوری شرکت‌هایمان شود. می‌دانیم ممکن است نرخ بهره در بازار پول تغییر کند و ارزش گذاری سهام در بازار سرمایه نیز با تغییراتی مواجه شود. نیک می‌دانیم ممکن است کارخانه‌ای که سهامدارش هستیم، شبانه آتش بگیرد و تمام دارایی‌مان سوخت شود، ولی تغییر ذائقه یک شبه بانک مرکزی در رابطه با استانداردهای صورت‌های مالی بانک‌ها را در رسته سوءمدیریت‌ها طبقه‌بندی می‌کنیم نه ریسک‌ها. در منطق ما، ادغام موسسه میزان در بانک صادرات و تحمیل ضرر چند صد میلیاردی به این شرکت، برای جلوگیری از تجمع سپرده‌گذاران این موسسه ریسک تلقی نمی‌شود، بی عدالتی نام می‌گیرد».برخي از کارشناسان معتقدند که دولت به عنوان بزرگ‌ترین بدهکار به بانک‌ها، سازمان بورس اوراق بهادار و بانک مرکزی به عنوان نهادهای ناظر در این مورد باید به سهامداران خردی که به آن صورت‌های مالی اعتماد کرده بودند، پاسخگو باشند.

بی‌اعتمادی در بازار سرمایه

توقف بیش از ۶ ماه نمادهاي بانك ملت و تجارت به اصل نقدشوندگی در بورس تهران صدمات جدی وارد كرده و به جو بی‌اعتمادی در بازار سرمایه دامن زده است. همچنين با بازگشایی نماد بانک صادرات هم به‌طورحتم سهامداران این بانک شاهد شرایط جدیدی در قیمت پایانی سهام‌شان خواهند بود؛ به‌طوري‌كه احتمال دارد با بازگشایی نماد بانک صادرات در هفته آینده روند کاهشي شاخص سهام در بورس اوراق بهادار تهران همچنان ادامه داشته باشد. نماد بانك صادرات از اواخر تیرماه سال جاری متوقف و سرمایه سهامداران آن بلوکه شده است و این یعنی اصل نقدشوندگی معنی خود را در بورس تهران از دست داده است كه در اين‌باره مجید محمد علیزاده آرانی، کارشناس ارشد بازار سرمایه به «قانون»، مي‌گويد: عوامل و متغير‌هاي متعددي باعث توقف نماد دو بانك‌ ملت و تجارت در چند ماه گذشته شد. يكي از اين عوامل عدم ارائه صورت‌هاي مالي در زمان‌هاي تعيين شده از سوي مقامات ناظر و همچنين تفاوت ديدگاه در كنترل و نظارت بر بانك‌ها بوده است. متاسفانه قبل از بسته شدن نماد اين بانك‌ها، شفافيتي كه بايد در صورت‌هاي مالي مشاهده مي‌شد، ملاحظه نشده است؛ يعني شفافيت اطلاعاتي وجود نداشت. پس از اينكه بانك‌ها از صورت‌هاي مالي خود اطلاعاتي ارائه دادند هم، متاسفانه نتوانستند به تعهدات خود عمل كنند. با توجه به اينكه بانك‌ها درصدد جذب سرمايه‌هاي سرگردان در بازار سرمايه بودند، بايد سود سپرده‌هاي خود را افزايش دهند و از طرفي كاهش سود عملكردي داشته باشند كه متاسفانه عملكرد آن‌ها با ضرر و زيان مواجه شد. اين ضرر و زيان باعث شد كه قيمت سهام كاهش پيدا كند؛ به طوري‌كه بعد از تاريخ برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه سال مالي تاكنون، معاملات نماد بانك‌هاي تجارت و ملت انجام نشده است. در چند روز اخير هم كه نماد معاملاتي دو بانك ملت و تجارت بازگشايي شده است، باعث ريزش و افت 33 تا 37 درصدي قيمت سهام اين بانك‌ها شده است. دليل اصلي افت شاخص سهام در هفته گذشته، بازشدن نماد بانك تجارت بوده است كه حدود 33 درصد افت قيمتي داشته است؛ همچنين در تاريخ 5‌بهمن ماه كه نماد بانك ملت باز شده است، سهام اين بانك هم حدود 37 درصد افت قيمتي داشت. اين‌روزها خبرهاي خوبي از بازار بورس تهران به گوش نمي‌رسد كه يكي از دلايل آن بازگشايي نماد دو بانك ملت و تجارت است. نماد بانك صادرات در هفته آينده باز مي‌شود كه براساس شواهد موجود احتمال ريزش قيمت سهام بانك صادرات هم به تبع بانك ملت و تجارت وجود دارد؛ به طوري كه شايد وضعيت نماد بانك صادرات پيچيده تر از وضعيت نماد دو بانك ملت و تجارت باشد.

نهادهای ناظر پاسخگو نيستند

درست است كه هم درصد سود و هم درصد ريسك سرمايه‌گذاري در بازار بورس بالا است، اما سهامداران خرد با توجه به صورت‌هاي مالي بانك‌هاي ملت و تجارت اقدام به خريداري سهام اين دو بانك كرده بودند و اين بانك‌ها هستند كه به تعهدات خود عمل نكرده‌اند، بنابراين چه كسي بايد پاسخگوي ضرر هزاران ميلياردي سهامداران خرد باشد كه در اين‌باره اين کارشناس ارشد بازار سرمایه، تصريح مي‌كند: اشخاصي كه در بورس سرمايه‌گذاري مي‌كنند بايد با دانش و اطلاعات كافي از صورت‌هاي مالي شركت‌ها اقدام به خريداري سهام كنند؛ به طوري‌كه بايد نسبت به سرمايه‌گذاري خود اطمينان كامل و شفافي داشته باشند. افراد براساس اطلاعات و اطلاعيه‌هايي كه برروي سامانه‌هاي نظارتي و كنترلي مثل سازمان بورس اوراق بهادار و يا بانك مركزي ارائه مي‌شود، اقدام به سرمايه‌گذاري مي‌كنند، اما تا به امروز مرجع ، نهاد و يا سازمان خاصي پاسخگوي ضرر و زيان مالي سهامداران خرد نيست.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.