انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
فرهنگ و هنر
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
چندنفر مدیراز صداوسیما می‌روند؟
«پايیزِ» رسانه ملی در سریال سازی
اختلافات جناحی، مانع ملی را هدف قرار داده است
پروژه جدید کارگردان «مختارنامه» چیست؟
صادق عبداللهی پیشکسوت رادیو درگذشت
«رئیس جمهور گمشده» ترجمه و منتشر شد
نیم بها شدن بلیت سینماهای تهران در روزهای شنبه
تاریخ اعلام نامزدهای اولیه اسکار اعلام شد
حسین زمان پس از ۱۶ سال مجوز گرفت
بازیگر و تهیه‌کننده پیشکسوت در آی‌سی‌یو بستری شد
«سخن و زبان نامیرا»
اجاره آنتن
ماریز کُنده برنده جایزه جایگزین نوبل ادبیات شد
تلویزیون هم بخواهد، خودم تمایلی ندارم!
دورهمی آسیایی ها در آکادمی
87کشور در اسکار خارجی ۲۰۱۹ +جدول
چهل سال سینمای ایران مرور می‌شود
برنامه های وزارت ارشاد برای اربعین حسینی
وزیر بهداشت از گرانی دارو می‌گوید
سوتی عجیب محمدرضا گلزار در اینستاگرام
درآمد روزنامه‌ها کم می‌شود
برای حضور در صحنه باید پولادین بود
یک روایت مغشوش
دستمزد نجومی بازیگران با افزایش قیمت دلار
تبانی دعانویسان و گنج‌یابان برای یافتن طلا
زنان درجامعه بيش از آنچه درفيلم هست،زجر ميكشند
یدالله صمدی مسیر تحول سینما را باز کرد
«قاتل وحشی فضایی» بازگشته است
واکنش خانواده فرخزاد به ثبت خانه پدری فروغ
آشنایی با سلبریتی هایی که بهداشت خوبی ندارند!
یدالله صمدی درگذشت
بودجه خاصی در اختیار آثار دفاع‌مقدسی نیست
بحران کاغذ را پشت سر گذاشتیم
مومیایی هلندی به تهران رسید
معتمدی خواننده اشعار عاشورایی شد
پرواز ناقص سینمای داستانی
«ذبح» ایرانی در بلغارستان
جشنواره‌ی فیلم «پیونگ یانگ» میزبان دو فیلم ایرانی
یک عکس در صفحه اول بیش از 17 روزنامه
دليل عدم برگزاری نمایشگاه مطبوعات در سال جاری
وضعیت کاغذ از بحران خارج شده است
کشور را آب ببره ، صداوسیما را خواب می بره
نمایشنامه‌نویش سرشناس درگذشت
جدال «راهبه» و «غارتگر» در گیشه سینمای جهان
کتابخوانی برای پرهیز از خشونت
شهریارِ اير ان
ترجیح‌می‌دهم دیگر با تلویزیون کار نکنم
اکران فیلمی با بازی ساعد سهیلی و میترا حجار از 4 مهر ماه
آن‌ها كه اجازه بازي به ما ندادند امروز پشيمان هستند
سعید کنگرانی درگذشت
بیشتر
کد خبر: 24121 | تاریخ : ۱۳۹۵/۱۱/۲۴ - 21:00

دیالوگ، پذیرش دیگری، حفظ هویت و زبان

سازمان مردم نهاد «فانوس» در راستای ترویج کتابخوانی با برگزاری نشست های مستمر، مطالعه کتاب های متنوع با موضوعات مختلف و اغلب رویکرد «حقوق شهروندی» را در دستور کار خود قرار می دهد.

قانون- سازمان مردم نهاد «فانوس» در راستای ترویج کتابخوانی با برگزاری نشست های مستمر، مطالعه کتاب های متنوع با موضوعات مختلف و اغلب رویکرد «حقوق شهروندی» را در دستور کار خود قرار می دهد

به گزارش قانون،کتاب «اصول و مبانی دیالوگ» اخیرا در چهار جلسه مورد مطالعه و بررسی اعضای این مجموعه قرار گرفت و پس از تکمیل مطالعه ی این کتاب، از نویسنده آن محمد رضا نیستانی برای برگزاری نشست بررسی و پرسش و پاسخ در سالن اجتماعات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان در اهواز دعوت شد.

محمد رضا نیستانی نویسنده کتاب اصول و مبانی دیالوگ در سلسله نشست های سازمان مردم نهاد فانوس گفت: ما همدیگر را کمتر درک می کنیم، شنودنگان خوبی نیستیم. بیش از گوش دادن دوست داریم حرف بزنیم. زود و براحتی قضاوت و پیشداوری می کنیم. البته بسیاری از جوامع درگیر این آسیب ها هستند و همین موضوعات جلوی رشد اجتماعی ما را می گیرند. حتی قدرت تعلیق پیشداوری ها برای ما سخت است. به گمانم یکی از دلایل رشد نیافتنمان این است که نمی توانیم دیالوگ خوبی داشته باشیم. ما عادت داریم حرف هایی را گوش دهیم و کتاب هایی را مطالعه کنیم که موید اندیشه ما باشند.
 
نیستانی در بخش دیگری از سخنانش افزود: باید درک حضور و پذیرش دیگری را داشته باشیم. روابطمان نباید روابط بین من و یک شی باشد. باید در رابطه هر دو طرف دیده شوند. باید در دیالوگ به یک تفکر زاینده برسیم. در دیالوگ اندیشه های پاره پاره را کنار هم بگذاریم و به یک اندیشه جدید برسیم.
نویسنده کتاب «اصول و مبانی دیالوگ» توضیح داد: دیالوگ با صحبت کردن و مناظره تفاوت دارد. صحبت کردن در خصوص هر چیزی و از هر زاویه ای است. مناظره یعنی تخریب. اما در دیالوگ قرار است افق اندیشه ما فربه تر شود و نگاه نقادانه برای رسیدن به اندیشه جدید داشته باشیم.
 
*زبان ها حفظ شوند

وی در پاسخ به برخی سوالات در خصوص اهمیت زبان در دیالوگ گفت: زبان می تواند هم ضد دیالوگ باشد هم در خدمت دیالوگ. مهمترین ویژگی زبان در دیالوگ این است که به مفهوم مشترک از معنای کلمه برسیم. مثلا مغالطه یک ضد گفت وگو است.
 نیستانی در خصوص چند زبانه بودن مردم ایران گفت: یکی از زیبایی های ایران این است که همچون پرده ای رنگارنگ از زبان و لهجه ها هستیم. متاسفانه این ظرفیت را به ضد دیالوگ تبدیل کردیم و درک حضور دیگری برای ما سخت می شود.
وی همچنین گفت: باید از زبان و لهجه های همدیگر لذت ببریم. متاسفانه آموزش و پرورش تا کنون نتوانسته راهکاری حرفه ای برای حفظ زبان مادری ارائه دهد. این سازمان در کنار حفظ زبان رسمی باید برنامه هایی برای زبان مادری نیز داشته باشد و نباید نسبت به آن بی توجه باشد. باید آموزش و پرورش ضمن حفظ زبان ملی، حفظ هویت ها را جزیی از برنامه هایش قرار دهد. مثلا در یکی از کشورهای اروپایی می دانم که در مدرسه مکلف هستند زبان مادری دانش آموز را باید درس بدهند.
 
نیستانی ضمن نگرانی از نابودی زبان های هویت های مختلف کشور گفت: متاسفانه خانواده های نسل جدید در بین اقوام عرب، ترک، بلوچ و...دچار خطای راهبردی شدند و فرزندانشان را از ابتدا فقط فارسی آموزش می دهند که بسیار نادرست است. این خانواده ها تنها به دلیل هراس از اینکه فرزندانشان در مدرسه دچار مشکل نشوند، آنها را از آموزش زبان مادری خودشان محروم می کنند. با این روش در آینده زبان های مختلف هویتی کشور را از دست می دهیم.
 
*دیالوگ همه هستی است

نویسنده کتاب «اصول و مبانی دیالوگ» در پاسخ به دیگر سوال ها گفت: نقش خانواده در آموزش دیالوگ بسیار موثر است و دیالوگ از روز نخست که کودک به دنیا می آید آغاز می شود. بسیاری از جنبه های شخصیتی تا قبل از چهار سال شکل می گیرند. کودکان ذاتاً اهل دیالوگ هستند و ما آرام آرام آنها را از دیگری دور می کنیم. اما متاسفانه شیوه آموزشی ما مونولوگ است.
 
نیستانی در خصوص سوالی درباره اهمیت زیست جهان در دیالوگ گفت: بهتر است تجربه زیست جهان خودمان را با زیست جهان های دیگران یکی کنیم. زیست جهان ها باعث می شوند از یکدیگر فاصله بگیریم.
 
وی همچنین در خصوص دیالوگ گفت: دیالوگ همه هستی است. هدف قضاوت در تفکر انتقادی یا دیالوگ فهم حقیقت است. در دیالوگ هدف اصلی پرورش فکر است. در این روش افق دیدمان بیشتر و ذهنمان بازتر می شود. دیالوگ وقتی شروع می شود ما از پایان آن یا سرانجامش خبر نداریم.
 
این نویسنده در خصوص تاثیر دین بر دیالوگ گفت: در حوزه معرفت دینی، دین ضد دیالوگ نیست. در ارزش های انسانی ارزش نهادن به دیگری، به کودکان و... وجود دارد که همگی ارزش های انسانی است. اتفاقا دین بسیار کمک کننده است در امر دیالوگ. موسیقی هم نقش مهمی در دیالوگ دارد. آرامش از اصول دیالوگ است که موسیقی آرامش بخش و موثر است.

 

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.