انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
فرهنگ و هنر
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
عزت‌الله ضرغامي محكوم شد
چرا حال رشيد‌پور بازهم خراب شد؟!
اعلام زمان و مکان مراسم تشییع پیکر احمدرضا دالوند
پروانه‌هاي رانت‌جو بر فرازِ سينما!
چرا همسر زيبابروفه از دنيا رفت؟!
استاد دانشگاه امام‌حسين(ع) رييس شبكه افق شد
مجید مجیدی از هندی‌ها جایزه گرفت +عکس
مجری اسکار ۲ روز پس از انتخاب مجبور به استعفا شد
نامزدهای گلدن گلوب سال ۲۰۱۹ اعلام شد
«چهارشنبه داستان» به رسمیت شناخته شد
هنر ما از خوشگل‌ها ضربه خورده است
به حرفه خودتان مشغول باشید
حکم انتصاب رییس جدید سازمان حج صادر شد
با ایفای نقش پلیس خشن ترموافقت نشد
انتصاب جدید در سازمان صدا و سیما
از صدای پای ابتذال تا تبلور در رسانه رسمی
تلویزیون نیاز به «کمیته انضباطی» دارد
عذرخواهی رضا کیانیان از اصغر فرهادی
بازیگر سریال «اوشین» درگذشت
الهام‌بخش‌ترین‌های تاریخ سینما معرفی شدند
نظارت‌ها در جهت پیشرفت موسیقی نبوده است
خالق «باب اسفنجی» درگذشت
سیاست‌گذاری‌هایی که به قاچاق کتاب می‌انجامد
تلویزیون سوپراستارها را برای نجات خود می‌سوزاند
دلم را لرزاندی و رفتی
توضیح آیت الله مکارم شیرازی درباره ترمیم بکارت
سلطان کنسرت کیست؟
هنوز افت معناداری در تولید مستند نداشته‌ایم
همه‌ دنیا اینجا را می‌شناسند جز خودمان!
«روز اصفهان» اول آذرماه ثبت ملی می‌شود
ازدواج آسان با جوایز ۱۰۰ میلیونی نمی‌خواند
زمان قطعی پخش «خندوانه»
نگران منع پرداخت دستمزد به بازنشستگان هستیم
می‌گویند غلط ننویسید و خودشان غلط می‌نویسند
تراکم اکران، فیلم‌سوزی و چند داستان دیگر
افرادی در تلویزیون ارزش‌ها را به پول می‌فروشند
فلسفه، انتخاب واقعی‌ام بود
خاطره «عموپورنگ» از سه بار خواستگاری رفتنش
هر گردشگر، ۳۰ بشکه نفت
«مامان اتی» سینما درگذشت
آغاز توزیع دوباره «ممنوعه» از 21 آبان ماه
غلط‌نویسی و پویایی زبان فارسی
پدر دلسوز قصه‌های «تابه‌تا» این روزها چه می‌کند؟
نظام‌نامه سینما معطل تصویب دولت
تهیه‌کننده‌های بدحساب ممنوع‌الفعالیت می‌شوند
سینماها از عصر سه‌شنبه تعطیل می‌شوند
حمایت هنرمندان از پانته‌آ بهرام درمقابل تلویزیون
كاشف «بروس لی» در سینما درگذشت
در خدمت سلطه
چرا به برخي بازیگران دستمزد نجومی می‌دهند
بیشتر
کد خبر: 24121 | تاریخ : ۱۳۹۵/۱۱/۲۴ - 21:00

دیالوگ، پذیرش دیگری، حفظ هویت و زبان

سازمان مردم نهاد «فانوس» در راستای ترویج کتابخوانی با برگزاری نشست های مستمر، مطالعه کتاب های متنوع با موضوعات مختلف و اغلب رویکرد «حقوق شهروندی» را در دستور کار خود قرار می دهد.

قانون- سازمان مردم نهاد «فانوس» در راستای ترویج کتابخوانی با برگزاری نشست های مستمر، مطالعه کتاب های متنوع با موضوعات مختلف و اغلب رویکرد «حقوق شهروندی» را در دستور کار خود قرار می دهد

به گزارش قانون،کتاب «اصول و مبانی دیالوگ» اخیرا در چهار جلسه مورد مطالعه و بررسی اعضای این مجموعه قرار گرفت و پس از تکمیل مطالعه ی این کتاب، از نویسنده آن محمد رضا نیستانی برای برگزاری نشست بررسی و پرسش و پاسخ در سالن اجتماعات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان در اهواز دعوت شد.

محمد رضا نیستانی نویسنده کتاب اصول و مبانی دیالوگ در سلسله نشست های سازمان مردم نهاد فانوس گفت: ما همدیگر را کمتر درک می کنیم، شنودنگان خوبی نیستیم. بیش از گوش دادن دوست داریم حرف بزنیم. زود و براحتی قضاوت و پیشداوری می کنیم. البته بسیاری از جوامع درگیر این آسیب ها هستند و همین موضوعات جلوی رشد اجتماعی ما را می گیرند. حتی قدرت تعلیق پیشداوری ها برای ما سخت است. به گمانم یکی از دلایل رشد نیافتنمان این است که نمی توانیم دیالوگ خوبی داشته باشیم. ما عادت داریم حرف هایی را گوش دهیم و کتاب هایی را مطالعه کنیم که موید اندیشه ما باشند.
 
نیستانی در بخش دیگری از سخنانش افزود: باید درک حضور و پذیرش دیگری را داشته باشیم. روابطمان نباید روابط بین من و یک شی باشد. باید در رابطه هر دو طرف دیده شوند. باید در دیالوگ به یک تفکر زاینده برسیم. در دیالوگ اندیشه های پاره پاره را کنار هم بگذاریم و به یک اندیشه جدید برسیم.
نویسنده کتاب «اصول و مبانی دیالوگ» توضیح داد: دیالوگ با صحبت کردن و مناظره تفاوت دارد. صحبت کردن در خصوص هر چیزی و از هر زاویه ای است. مناظره یعنی تخریب. اما در دیالوگ قرار است افق اندیشه ما فربه تر شود و نگاه نقادانه برای رسیدن به اندیشه جدید داشته باشیم.
 
*زبان ها حفظ شوند

وی در پاسخ به برخی سوالات در خصوص اهمیت زبان در دیالوگ گفت: زبان می تواند هم ضد دیالوگ باشد هم در خدمت دیالوگ. مهمترین ویژگی زبان در دیالوگ این است که به مفهوم مشترک از معنای کلمه برسیم. مثلا مغالطه یک ضد گفت وگو است.
 نیستانی در خصوص چند زبانه بودن مردم ایران گفت: یکی از زیبایی های ایران این است که همچون پرده ای رنگارنگ از زبان و لهجه ها هستیم. متاسفانه این ظرفیت را به ضد دیالوگ تبدیل کردیم و درک حضور دیگری برای ما سخت می شود.
وی همچنین گفت: باید از زبان و لهجه های همدیگر لذت ببریم. متاسفانه آموزش و پرورش تا کنون نتوانسته راهکاری حرفه ای برای حفظ زبان مادری ارائه دهد. این سازمان در کنار حفظ زبان رسمی باید برنامه هایی برای زبان مادری نیز داشته باشد و نباید نسبت به آن بی توجه باشد. باید آموزش و پرورش ضمن حفظ زبان ملی، حفظ هویت ها را جزیی از برنامه هایش قرار دهد. مثلا در یکی از کشورهای اروپایی می دانم که در مدرسه مکلف هستند زبان مادری دانش آموز را باید درس بدهند.
 
نیستانی ضمن نگرانی از نابودی زبان های هویت های مختلف کشور گفت: متاسفانه خانواده های نسل جدید در بین اقوام عرب، ترک، بلوچ و...دچار خطای راهبردی شدند و فرزندانشان را از ابتدا فقط فارسی آموزش می دهند که بسیار نادرست است. این خانواده ها تنها به دلیل هراس از اینکه فرزندانشان در مدرسه دچار مشکل نشوند، آنها را از آموزش زبان مادری خودشان محروم می کنند. با این روش در آینده زبان های مختلف هویتی کشور را از دست می دهیم.
 
*دیالوگ همه هستی است

نویسنده کتاب «اصول و مبانی دیالوگ» در پاسخ به دیگر سوال ها گفت: نقش خانواده در آموزش دیالوگ بسیار موثر است و دیالوگ از روز نخست که کودک به دنیا می آید آغاز می شود. بسیاری از جنبه های شخصیتی تا قبل از چهار سال شکل می گیرند. کودکان ذاتاً اهل دیالوگ هستند و ما آرام آرام آنها را از دیگری دور می کنیم. اما متاسفانه شیوه آموزشی ما مونولوگ است.
 
نیستانی در خصوص سوالی درباره اهمیت زیست جهان در دیالوگ گفت: بهتر است تجربه زیست جهان خودمان را با زیست جهان های دیگران یکی کنیم. زیست جهان ها باعث می شوند از یکدیگر فاصله بگیریم.
 
وی همچنین در خصوص دیالوگ گفت: دیالوگ همه هستی است. هدف قضاوت در تفکر انتقادی یا دیالوگ فهم حقیقت است. در دیالوگ هدف اصلی پرورش فکر است. در این روش افق دیدمان بیشتر و ذهنمان بازتر می شود. دیالوگ وقتی شروع می شود ما از پایان آن یا سرانجامش خبر نداریم.
 
این نویسنده در خصوص تاثیر دین بر دیالوگ گفت: در حوزه معرفت دینی، دین ضد دیالوگ نیست. در ارزش های انسانی ارزش نهادن به دیگری، به کودکان و... وجود دارد که همگی ارزش های انسانی است. اتفاقا دین بسیار کمک کننده است در امر دیالوگ. موسیقی هم نقش مهمی در دیالوگ دارد. آرامش از اصول دیالوگ است که موسیقی آرامش بخش و موثر است.

 

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.