انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سرزمين
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
گردشي از زادگاه فردوسي تا ماسوله مشهد
مخالفت تشکل‌هاي مسئول با طرح گردشگري آشوراده
خنج بر چهره ميراث
شهر «دقیانوس» در خطر ویرانی
گردشگری بازاري ناکام در ایران
مسجد، تلفيق مهر ازي اير اني و اسلامي
روزگار تلخ غار باستانی بهشهر
سونامی خشکسالی و تهديد امنيت غذايي
زاگرس محمل نهفته «بيلندانا » ياجشن سده در كردستان
مسئولیت نم‌زده، بلای جان گنبد قابوس!
گزارش لغو یک جشن
خشكسالي در مديريت منابع آب
میدان هشت گنبد، زیر سایه پاساژها
تالاب‌ها در کشاکش بهره برداری و مصرف
عطش هامون
تهرانگردي در عمارت‌هاي تاريخي
دیجیتال مارکتینگ، راه پیشرفت ایران در حوزه گردشگری سلامت
تهران، محصور در فروچاله‌ها
آشوب در آشوراده
بازارهای جذاب گردشگری شهری
انتقال‌ رانتی آب
چالش های طراحی مبلمان شهری
برای نجات نقش جهان، تعارف‌ها را کنار بگذارید
گلستان در برزخ
رشد سدها بدون نظارت
از سرو ابر كوه تا قديمي‌ترين چنار تهر ان
جولان غول خشكسالي
حریم درجه یک نقش جهان اصفهان با خاک يكسان مي‌شود
گردشگري، فرصتي كه ناديده گرفته مي‌شود
جزييات وام 20ميليوني گردشگري
نفس پايتخت به شماره افتاده است
خاک سست
شیرابه، بلای جان ماهی های شمال
میر اث پارسه؛ نماد پیشکش داد و مهر به جهانیان
بازار داغ گردشگري در زمستان
روياي ديرينه تحقق حساب اقماری
تبر بر ريشه ‌ريه‌هاي تنفسي ايران
تکرار سرنوشت کارون در «تجن»
گوردخمه های همدان زیر تیغ جویندگان گنج
حفاظت پیشگیرانه، بهترین درمان برای موزه‌هاست
روستاگردي؛ كليد مهاجرت معكوس
گردشگري؛ معدن ارزي كه نمي‌بينيم
سونامي خطر با خشكي گاوخوني
ميراث عليه ميراث جهاني شوشتر
بلعیدن یک شهر به بهانه طرح توسعه دانشگاه
رازهاي آتشكده چك‌چك
شهرهاي ماشين‌محور بلاي جان شهروندان
خطر نابودي در كمين اقليم كشور
استمداد از رهبري براي نجات خليج فارس
گره پالایشگاه بر محیط‌زیست شهر ری
بیشتر
کد خبر: 24138 | تاریخ : ۱۳۹۵/۱۱/۲۵ - 01:10

آیا فاضلاب، جبران بی‌آبی دریاچه ارومیه را می‌کند؟

مدیرعامل آب و فاضلاب آذربایجان غربی گفت: هیچ پساب غیر استانداری وارد دریاچه ارومیه نمی شود.

قانون-  مدیرعامل آب و فاضلاب آذربایجان غربی گفت: هیچ پساب غیر استانداری وارد دریاچه ارومیه نمی شود

به گزارش قانون به نقل از خبرآنلاین؛ روز گذشته نادر قاضی پور، نماینده مردم ارومیه گفت: «دریاچه ارومیه با فاضلاب شهری پُر می‌شود.» او پیشتر نیز چنین چیزی را در مجلس هم گفته بود: «ورود فاضلاب به دریاچه بحرانی زیست محیطی را برای ادامه حیات گونه های طبیعی در این سرزمین رقم زده است.» موضوعی که البته کارشناسان و مسئولان واقعیت آن را چیز دیگری می‌دانند.

رسول اکبری، مدیرعامل آب و فاضلاب آذربایجان غربی دراین‌باره به خبرآنلاین می‌گوید: «ورود پساب تصفیه شده به دریاچه هیچ مشکلی ندارد و در‌ واقع همین پساب به صورت تصفیه نشده از سالهای قبل از شاهین‌دژ، بوکان، مهاباد، نقده، ارومیه و سلماس شروع می‌شده و به همان شکل فاضلاب تصفیه نشده به دریاچه می‌ریخته است.»

ماجرای ورود فاضلاب شهری به دریاچه ارومیه که آقای قاضی پور چندین بار مطرح کرده‌اند؛ چیست؟

در راستای سیاست‌های دولت برای احیای دریاچه ارومیه، ستاد احیای دریاچه ارومیه به عنوان نماینده آن، طرح‌های مختلفی را برای احیای دریاچه دنبال می‌کند؛ از جمله این طرح‌ها کاهش آب مصرفی در بخش کشاورزی است که باید حدود ۴۰ درصد کاهش پیدا کند؛ یا مثلاً کارهای محیط زیستی و کارهای منابع طبیعی دارد. افزون بر این‌ها از شرکت‌های آب و فاضلاب آذربایجان شرقی و غربی در حوضه دریاچه ارومیه نیز کمک خواسته است. براین اساس هم ما با ستاد احیای دریاچه ارومیه قراردادی بسته‌ایم که مثلاً استان آذربایجان غربی صد میلیون مترمکعب پساب تصفیه شده به حوضه آبریز تحویل بدهد تا در راستای احیای دریاچه ارومیه استفاده شود تا در افق طرح این محقق شود.

پس واقعاً پساب به دریاچه ارومیه می‌ریزد اما تصفیه شده است؟

حوضه آبریز دریاچه ارومیه مشتمل بر آذربایجان شرقی و غربی و بخشی از استان کردستان است. هر کدام از این استان‌ها در حوضه آبریز دریاچه ارومیه شهرهایی را دارند و مثلاً خود ما از تکاب گرفته تا سلماس در حوضه آبریز دریاچه ارومیه هستیم و پساب همه این‌ شهرها همواره به حوضه آبریز می‌رفته است. حالا ما صد میلیون متر مکعب تعهد داده‌ایم که شبکه و تصفیه‌خانه کار کنیم و با استانداردهایی که محیط زیست برای ما تعریف کرده این پساب تحویل حوضه آبریز دریاچه ارومیه شود و به احیای آن کمک کند.

یعنی اصل ادعای این نماینده درست است؟

این نماینده به ماجرا یک‌طرفه نگاه کرده و به اصل داستان هیچ توجهی ندارد. با توجه به نظارت محیط زیست مطمئناً اگر این پساب استاندارد نباشد اصلاً تحویل حوضه آبریز دریاچه ارومیه نخواهد شد؛ در حالی که در گذشته هم شهرهایی بوده است که همین‌طور فاضلابش به دریاچه می‌رفته و مثلاً فاضلاب نقده که در ۱۰۰ کیلومتری دریاچه ارومیه است بدون تصفیه در رودخانه ریخته می‌شد و به چرخه دریاچه می‌آمد اما حالا ستاد احیا می‌خواهد این پساب را تصفیه کند و بعد وارد چرخه کند.

به این ترتیب ورود پساب به دریاچه موضوع جدیدی نیست و حالا تنها قرار است این پساب بر خلاف گذشته تصفیه شده وارد دریاچه شود. این موضوع مشکلی برای دریاچه ایجاد نمی‌کند؟

ورود پساب تصفیه شده به دریاچه هیچ مشکلی ندارد و در‌ واقع همین پساب به صورت تصفیه نشده از سالهای قبل از شاهین‌دژ، بوکان، مهاباد، نقده، ارومیه و سلماس شروع می‌شده و به همان شکل فاضلاب تصفیه نشده به دریاچه می‌ریخته است. نکته مهم دیگر این است که در کل کشور تصفیه‌خانه و شبکه‌های ما یک شاخص بهره‌مندی دارند. در ارومیه شاخص بهره‌مندی ما در شهر ۷۵ درصد است و در تصفیه خانه هم ۶۰ درصد است یعنی در حالت عادی ما «بای‌پس» داریم که مستقیماً به دریاچه ارومیه می‌رفته و اکنون ستاد احیا آمده و این را تصحیح می‌کند و به ما اعتباری اختصاص می‌دهد تا این پساب را تصفیه شده تحویل دریاچه بدهیم.

یعنی درواقع اگر رویکرد جدید در حمایت از دریاچه ارومیه نبود، این دریاچه با پساب آبگیری می‌شد؟

بله؛ چون قبلاً نیز این اتفاق همواره می‌افتاد و اگر دولت از طریق ستاد احیای دریاچه ارومیه درست حرکت نمی‌کرد؛ هیچ‌کس جلودار پساب تصفیه نشده نبود و فاضلاب به رودخانه می‌رفت و به دریاچه می‌ریخت. در کل کشور و مثلاً در استان آذربایجان غربی شاخص بهره‌مندی ما ۶۲/۵ درصد بود و بقیه پسابهای ما از طریق کانالهای سنتی و شبکه‌ای که کار شده به طور غیراستاندارد وارد رودخانه‌ها می‌شد و آب رودخانه‌ها هم از طریق حوضه آبریز وارد پیکره دریاچه ارومیه می‌شد.

و چگونه کیفیت این پساب ورودی به دریاچه را می توان کنترل و تضمین می‌کرد؟

در این زمینه ستاد احیای دریاچه ارومیه، بودجه‌ای و اعتباری ایجاد کرده که تصفیه خانه ایجاد کنیم و شاخص لوله‌گذاری شرکت را بالا ببریم تا پساب استاندارد تحویل بدهیم. محیط زیست هم دستگاه پایش آنلاین آنجا نصب می‌کند و خروجی ما را کنترل می‌کند. حالا در خروجی تصفیه خانه‌ها دستگاه‌های آنلاینی هست که به سامانه محیط زیست وصل است و اگر آن خروجی ما استاندارد نباشد محیط زیست اصلاً اجازه خروج نمی‌دهد.

می‌توان این‌گونه جمع‌بندی کرد که اتفاق تازه این است که پسابی که همیشه خام وارد دریاچه می‌شده اکنون تصفیه می‌شود و به دریاچه می‌ریزد و به احیای آن کمک می‌کند؟

یک نکته مهم این بود که اصلاً این پساب را مردم اجازه نمی‌دادند به دریاچه برسد و همه از آن استفاده می‌کردند اما ستاد احیا می‌گوید شما باید از خروجی تصفیه خانه لوله‌گذاری کنید تا آب مستقیماً به پیکره دریاچه ارومیه برسد. با در نظر داشتن مجموع این نکات می‌توان گفت کسی که در نظر نمی‌گیرد که قبلاً همین فاضلاب تصفیه نشده به دریاچه می‌ریخت و چیزی نمی‌گفت اما حالا که ستاد احیا اعتبار گذاشته تا تصفیه خانه و شبکه کار شود و پساب استاندارد به دریاچه برود اعتراض می‌کنند، حتماً نگاهش سیاسی است و یک‌طرفه است.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.