انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سرزمين
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
گردشي از زادگاه فردوسي تا ماسوله مشهد
مخالفت تشکل‌هاي مسئول با طرح گردشگري آشوراده
خنج بر چهره ميراث
شهر «دقیانوس» در خطر ویرانی
گردشگری بازاري ناکام در ایران
مسجد، تلفيق مهر ازي اير اني و اسلامي
روزگار تلخ غار باستانی بهشهر
سونامی خشکسالی و تهديد امنيت غذايي
زاگرس محمل نهفته «بيلندانا » ياجشن سده در كردستان
مسئولیت نم‌زده، بلای جان گنبد قابوس!
گزارش لغو یک جشن
خشكسالي در مديريت منابع آب
میدان هشت گنبد، زیر سایه پاساژها
تالاب‌ها در کشاکش بهره برداری و مصرف
عطش هامون
تهرانگردي در عمارت‌هاي تاريخي
دیجیتال مارکتینگ، راه پیشرفت ایران در حوزه گردشگری سلامت
تهران، محصور در فروچاله‌ها
آشوب در آشوراده
بازارهای جذاب گردشگری شهری
انتقال‌ رانتی آب
چالش های طراحی مبلمان شهری
برای نجات نقش جهان، تعارف‌ها را کنار بگذارید
گلستان در برزخ
رشد سدها بدون نظارت
از سرو ابر كوه تا قديمي‌ترين چنار تهر ان
جولان غول خشكسالي
حریم درجه یک نقش جهان اصفهان با خاک يكسان مي‌شود
گردشگري، فرصتي كه ناديده گرفته مي‌شود
جزييات وام 20ميليوني گردشگري
نفس پايتخت به شماره افتاده است
خاک سست
شیرابه، بلای جان ماهی های شمال
میر اث پارسه؛ نماد پیشکش داد و مهر به جهانیان
بازار داغ گردشگري در زمستان
روياي ديرينه تحقق حساب اقماری
تبر بر ريشه ‌ريه‌هاي تنفسي ايران
تکرار سرنوشت کارون در «تجن»
گوردخمه های همدان زیر تیغ جویندگان گنج
حفاظت پیشگیرانه، بهترین درمان برای موزه‌هاست
روستاگردي؛ كليد مهاجرت معكوس
گردشگري؛ معدن ارزي كه نمي‌بينيم
سونامي خطر با خشكي گاوخوني
ميراث عليه ميراث جهاني شوشتر
بلعیدن یک شهر به بهانه طرح توسعه دانشگاه
رازهاي آتشكده چك‌چك
شهرهاي ماشين‌محور بلاي جان شهروندان
خطر نابودي در كمين اقليم كشور
استمداد از رهبري براي نجات خليج فارس
گره پالایشگاه بر محیط‌زیست شهر ری
بیشتر
کد خبر: 24248 | تاریخ : ۱۳۹۵/۱۱/۲۵ - 17:23
مجوز ساخت برج در «ویلای نمازی» باطل شد
احمد حکیمی پور خبر داد

مجوز ساخت برج در «ویلای نمازی» باطل شد

تخریب ویلای نمازی، کابوس این روزهای فعالان میراث فرهنگی کشور است.

قانون- نجمه جمشيدي

تخریب ویلای نمازی، کابوس این روزهای فعالان میراث فرهنگی کشور است. پانصد و پنجاه نفر از معماران، شهرسازان و روزنامه‌نگاران حوزه شهری و میراث فرهنگی برای نجات «باغ و ویلای نمازی» خطاب به ریاست قوه قضاییه، ریاست دیوان عدالت اداری، دادستان کل کشور و شهردار تهران نامه نوشتند.

امضاکنندگان درخواست کرده‌اند با اعمال اختیار قانونی ماده ۷۹ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری، پرونده را برای رسیدگی ماهوی مجدد و ابطال مجوز تخریب بنا از سوی مدیرکل وقت سازمان میراث فرهنگی به علت خروج از حدود اختیارات قانونی و تعارض با ماده 6 قانون درباره حفظ آثار ملی و ماده ۵۵۸ قانون مجازات اسلامی-تعزیرات، به دادگاه صالح ارسال کنند.

با احمد حکیمی پور، ريیس کمیته میراث فرهنگی شورای شهر تهران درباره ویلای نمازی به گفت وگوی کوتاهی پرداخته ایم که باهم می خوانیم:

باتوجه به این که مالک براساس رای صادر شده نسبت به دریافت مجوز تخریب بنا از شهرداری تهران اقدام کرده و هر لحظه ممکن است نسبت به تخریب آن اقدام کند، شورای شهر در این باره چه اقدامی انجام داده است؟

طبق قانون، شورای شهر در امور اجرایی دخالت نمی‌کند و تنها نظارت انجام می‌دهد. پس از انتشار این نامه و حسایست افکار عمومی، این مساله را به شهرداری انعکاس داده و خواستار رسیدگی مجدد به این پروانه ساخت شدیم. شهرداری نیز پیرو این درخواست شورای شهر، اعلام کرده است باتوجه به اینکه مهلت پروانه ساختمانی صادر شده به اتمام رسیده، این مجوز باطل است. همچنین اداره میراث فرهنگی شهر تهران نیز به موضوع ویلای نمازی ورود پیدا کرده است. به اعتقاد من ویلای نمازی جزو بناهايی است که باید حفظ شود. از یک سو شاهکار معماری و ارزشمند تاریخی محسوب می شود و از سوی دیگر فضای سبز موجود در آن جزو معدود فضاهای سبز باقی مانده در محور تجریش- نیاوران است.

ضمانتی برای عدم تمدید پروانه ساختمانی ویلای نمازی وجود دارد؟

باتوجه به بازدید کمیته میراث فرهنگی شورای شهر و اداره میراث فرهنگی، ارزشمند بودن این بنا مشخص و محرز شد. همچنین باوجود حساسیت افکارعمومی برای حفظ ویلای نمازی، هیچ‌گاه شهرداری این پروانه را تمدید نمی‌کند.

مساله عدم نفع مالک از ویلای نمازی موجب شد برای این بنای ارزشمند پروانه ساخت برج صادر شود. در شورای شهر برای آینده ویلای نمازی و جلوگیری از صدور پروانه های دیگر، چه برنامه ای در نظر دارید؟

شورای شهر به مسائل به صورت کلی نگاه می کند و وظیفه تسهیل‌گری را بین دستگاه های مختلف برعهده دارد. در بحث ویلای نمازی اگر نیاز به مصوبه جدیدی باشد، این کار را در شورای شهر انجام می دهیم.

برای بناهای تاریخی باید کاربری خاص تعریف شود و این موضوع با سیاست های تشویقی همراه باشد. اگر مالک منتفع نشود، نمی توان به حفظ بناهای تاریخی امیداور بود. مهم‌ترین خلأای که در شهر تهران وجود دارد، این است که برای بناهای تاریخی تعیین حریم نشده و کاربری های مشخصی نيزبرای آن‌ها تعریف نشده است. متولی این کار نیز تنها شهرداری و شورای شهر نیست بلکه متولی اصلی آن سازمان میراث فرهنگی است. تمامی دستگاه‌ها بايد برای این کار با یکدیگر تعامل و هماهنگی داشته باشند. درباره ویلای نمازی دو پیشنهاد مطرح است: پیشنهاد اول اینکه کاربری تعریف کنیم تا مالک ویلای نمازی از ملک خود منتفع شود. پیشنهاد دوم هم تملک ویلای نمازی توسط شهرداری و تعریف یک کاربری خاص است تا این ویلا در زندگی شهری قرار گیرد. درنهایت تمامی این پیشنهادها باید منجر به حفظ و احیاي ویلای نمازی شود.

« ویلای نمازی با بیش از هشت هزار متر مربع مساحت در طرح جامع تهران باغ محسوب شده و همچنین بنای درون آن در سال ۱۳۸۶ به عنوان میراث ملی به ثبت سازمان میراث فرهنگی رسیده است. اهمیت این بنای تاریخی از این نظر است که به‏ همراه ساختمانی در بغداد (ساختمان شورای برنامه‌ریزی و توسعه عراق) تنها آثار جوپونتی در خاورمیانه هستند و از سوی دیگر یونسکو در حال حاضر مسئولیت مرمت اثر دیگر جوپونتی در بغداد را بر عهده گرفته است. در سال ۱۳۹۱ کمیسیون ماده پنج شهر تهران با حجم عظیم ساخت‌وساز با تراکم حیرت‌آور هزار و صد درصد در قالب یک مجموعه تجاری و اداری و هتل چهل و شش طبقه (سی و شش طبقه روی زمین و ده طبقه زیر زمین) در این باغ موافقت کرده است. همچنین دیوان عدالت اداری نیز حکم به خروج بنای مذکور از ثبت میراث فرهنگی داده است ».

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.