انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
قانون بچه‌ها
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
درخواست انتشار روزنامه اي مثل «قانون بچه ها»
تصویرگران و توجه به دنیای کودکانه مخاطبان
پیگیر پرونده‌ معترضان به حجاب هستیم
قانون بچه ها/کودکان را با مخاطرات جامعه آشنا کنیم
قانون بچه ها/با قصه گویی به زبان مادری، در حفظ اصالت‌های‌مان بکوشیم
قانون بچه‌ها/د‌ستيابي به آرزوهای رنگی کود‌کان با کلاف‌های بافتنی
قانون بچه ها/کودک آزاری جنسی را جدی بگیریم
قانون بچه ها/در مدارس طبیعت، پرورش مقدم بر آموزش است
قانون بچه ها/تصورات کودکی داستان زندگی ما را تشکیل مي‌دهند
قانون بچه ها/عروسک «لیلی» میراثی از همنشینی والدین
قانون بچه ها/ تئاتر خياباني باعث کنجکاوی کودک می شود؟
قانون بچه ها/لباس مدارس با تنوع رنگی در راه است
قانون بچه ها/شاهنامه منبعي غني بر اي آموزش
وضعیت نشر کودک رو به افول است
قانون بچه ها/کشف ناشناخته‌ها از طریق یادگیری مشاهده‌ای
قانون بچه ها / اسپينرهاي شيطاني
قانون بچه ها/تئاتر می‌تواند به درک بهترکودک کمک کند
قانون بچه ها/ ماجراي آفتاب پرست
قانون بچه ها/اسپینر ، علاج استر س يا استر س زا؟
قانون بچه ها/نویسنده باید جلوتر از کودک حركت كند
قانون بچه ها/ترس و اثرات مخرب آن
قانون بچه ها/تئاتر، فرهنگ‌ساز است
قانون بچه ها/ من با يك لپ‌تاپ و قلم نوري «داگبين» را ساختم
قانون بچه ها/کاراکتر «دایی» از محیط‌زیست می‌گوید
قانون بچه ها/قهرمانان ما جهان را فتح مي‌كنند
قانون بچه ها/پايي در گذشته و نگاهي به امروز دارم
در مدارس طبيعت «فتيله فردا تعطيله» شنيده نمي‌شود
كمك به كودكان خياباني كمك به غرق شدن شان
قانون بچه ها/تعطيلاتي متفاوت راتجربه كنيد!
قانون بچه ها/تدریس با طعم املت
قانون بچه ها/كاهش اعتماد به نفس، با بازي‌هاي رايانه‌اي
قانون بچه ها/مي‌خواهم مايكل فلپس ايران شوم!
قانون بچه ها/ تئاتر خیابانی كودكان، بازی و زندگی
قانون بچه ها/من سردم بشه مي‌رم زير ماسه‌ها!
دنیا در چشم آن‌ها، خانه گِلی‌شان است
قانون بچه ها/تئاتر، هنر اندیشیدن است‌
قانون بچه ها/هيچ‌كس از من بزرگ‌تر نبوده، يادم بخير!
قانون بچه ها/ خرگوش بل گوش
قانون بچه ها/قتی شخصیت های شاهنامه طناز می شوند
قانون بچه ها/كودكان فهيم‌ترين مخاطبان زمانه‌
قانون بچه ها/چهار صبحانه متنوع و مقوی برای کودکان
بي قانون ها/کودکان را دست کم نگیریم
قانون بچه ها/خواهش مي‌كنم براي ما حرف درست نكنين!
قانون بچه ها/سوق به انحراف، با خط قرمز‌ها
شاهنامه، منبعي غني براي آموزش
قانون بچه ها/ترس
قانون بچه ها/چند نشان بيش فعالي
قانون بچه ها/شناخت كم دانش آموزان ازصنايع دستي
قانون بچه ها/ قصه، تجربه زیستی و تاریخ و تمدن هر قوم
قانون بچه ها/تولد يك پروانه
بیشتر
کد خبر: 24311 | تاریخ : ۱۳۹۵/۱۱/۲۶ - 01:40

قانون بچه ها/ قصه، تجربه زیستی و تاریخ و تمدن هر قوم

قصه و قصه گویی همواره مورد علاقه بچه ها و والدین بوده و هست و خاطرات شیرینی برای همه ما رقم زده است...

قانون-معصومه ديودار

قصه و قصه گویی همواره مورد علاقه بچه ها و والدین بوده و هست و خاطرات شیرینی برای همه ما رقم زده است. البته قرار است قصه‌گویی نه تنها از سوی والدین بلکه از سوی مربیان و آموزگاران نیز برای بچه‌ها انجام شود. شاید بتوان از جشنواره قصه‌گویی به عنوان راهی برای رسیدن به این هدف یاد کرد. جشنواره قصه‌گویی از آن دست جشنواره‌هایی است که امسال نوزدهمین دور خود را پشت‌سر خواهد گذاشت. چنانکه مرکز آفرینش‌های فرهنگی- هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از 27 بهمن تا 1 اسفند ماه میزبان علاقه‌مندان خواهد بود. از این رو مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با برگزاری نشست خبری به تشریح این دور از جشنواره قصه گویی پرداخت.

علیرضا حاجیان‌زاده، مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در نشست خبری نوزدهمین جشنواره قصه گویی با اشاره به آنکه قصه‌گویی هنری مردمی است، تصریح کرد: کودکان و نوجوانان، مخاطبان قصه‌گویی هستند. البته نمی توان از بزرگسالان نیز چشم‌پوشی کرد چراکه آن‌ها نیز شنیدن قصه را دوست دارند.

مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با تاكيد برآنکه هنرمندانِ هنر قصه گویی را پدران، مادران، پدربزرگ‌ و مادربزرگ‌ها، کتابداران، مربیان، آموزگاران و علاقه مندان به این حوزه تشکیل می‌دهند، گفت: با توجه به آنکه قصه در چارچوب خاصی محدود نمی‌شود، می توان گفت محتوای قصه ها را تجربه‌های زیستی و تاریخ و تمدن هر قوم در بر می گیرد. این هنر مردم است که تجربیات خود را در قالب قصه می گنجانند و تعریف می کنند.

او خاطرنشان کرد: با توجه به آنکه قصه گویی روشی برای آموزش غیرمستقیم است، این امکان را به ما می‌دهد که بتوانیم محتوای آموزشی مورد نظر را در قالب قصه به مخاطبان ارائه دهیم. در واقع می‌توان از قصه‌گویی به عنوان روشی مناسب در کنار آموزش رسمی برای دانش‌آموزان دوره ابتدایی بهره جست.

این مسئول با تاکید برآنکه جشنواره قصه گویی با در نظر گرفتن چنین اهدافی شکل گرفته است، یادآورشد: پدربزرگ و مادربزرگ‌ها، قصه‌گویان آزاد، مربیان کانون پرورش فکری ،مربیان مراکز فراگیر کانون و قصه‌گویان جشنواره رضوی، شرکت‌کنندگان در این دوره از جشنواره هستند. البته به گفته او در این دور از جشنواره نوجوانان نیز می توانند شرکت داشته باشند.

20 مربی کانون، 10 قصه‌گو در بخش آزاد، 8 قصه‌گوی رضوی، 10 پدربزرگ و مادربزرگ، 11 قصه‌گوی نوجوان، 3 قصه‌گوی فراگیر و قصه‌گویان خارجی در روزهای برگزاری جشنواره، قصه‌گویی خواهند کرد.

راه‌یافتگان به جشنواره

به گفته حاجیان‌زاده، نوزدهمین جشنواره قصه‌گویی به دو شکل ملی و بین‌المللی در سه بخش ملی، بین المللی و بخش مقالات - مقاله‌نویسی و داستان‌نویسی رضوی - که جنبه رقابتی دارد، برگزار می شود. تاکنون 4 هزار و ۳۰۵ قصه به دبیرخانه جشنواره رسیده است. در این میان، هزار و ۹۰ مربی در مرحله استانی شرکت کرده‌اند که ۲۰ نفر از این مربیان به جشنواره ملی راه یافته‌اند. از این میان سه نفر برگزیده بخش ملی و سه نفر برگزیده بخش بین‌المللی خواهند بود.

او ادامه داد: همچنین در نوزدهمین جشنواره قصه‌گویی شاهد استقبال۷۴۷ شرکت‌کننده بودیم که به صورت آزاد شرکت کرده‌اند. از این میان سه نفر به عنوان برگزیده ملی معرفی می‌شوند. علاوه بر این۴۴۶ پدربزرگ و مادربزرگ‌ها به جشنواره راه یافتند که از این میان ده نفر به بخش پایانی رسیده و دو نفر به‌عنوان برگزیده ملی معرفی می‌شوند. ۱۶۵ برگزیده استانی نوجوان داشته‌ایم که ۱۱ نفرشان به اختتامیه جشنواره راه یافته و هر۱۱ نفر معرفی و تقدیر می‌شوند.

مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تصریح کرد: ۱۷۹ نفر در جشنواره رضوی شرکت کرده‌اند که از این میان سه نفر به عنوان برگزیده ملی انتخاب می‌شوند. در بخش مربیان فراگیر هم ۱۷ نفر شرکت کرده‌اند که از این میان یک نفر به عنوان برگزیده ملی انتخاب و معرفی می‌شود.

ویبه حضور۷۲ قصه‌گوی خارجی در این جشنواره اشاره کرده و گفت: این قصه‌گویان از ۳۸ کشور جهان در نوزدهمین جشنواره قصه‌گویی شرکت کرده‌اند و در نهایت۱۱ قصه‌گو و ۲ داور بین‌المللی برای شرکت در جشنواره انتخاب شده‌اند. در مجموع ۱۰ قصه‌گوی ایرانی،۱۰ پدربزرگ و مادربزرگ، ۳ قصه‌گو از مراکز فراگیر کانون، ۸ قصه‌گوی رضوی و ۱۱ نوجوان در اختتامیه جشنواره برای مخاطبان قصه خواهند گفت.

به گفته حاجیان زاده، داوری بخش بین الملل توسط یک داور از کشور اندونزی،یک داور آلمانی و مصطفی رحماندوست انجام می شود. اکرم قاسم‌پور، حسن دولت‌آبادی و غلامعلی افروز، داوران بخش مقاله‌نویسی هستند. چنانکه از ۱۶۲ چکیده اثری که به دبیرخانه رسیده، تنها سه اثر به عنوان آثار برگزیده در قسمت مقاله‌نویسی، معرفی و انتخاب می‌شوند. در بخش داستان‌نویسی رضوی هم ۲۵۳ کار به دست ما رسیده که سه اثر به عنوان اثر برگزیده مورد تقدیر قرار می‌گیرند.

برنامه های جانبی

البته نوزدهمین جشنواره قصه‌گویی با برگزاری برنامه های جانبی نیز همراه است. وی دراین خصوص گفت: 10 نشست و کارگاه علمی در نوزدهمین جشنواره قصه‌گویی برگزار خواهیم کرد که شامل شیوه‌های استفاده از متون کهن قصه‌گویی، قصه‌گویی و رشد مهارت‌های اجتماعی، بایسته‌های قصه‌گویی دینی برای کودک امروز، کارکردهای روان‌شناختی قصه و ... می شود.

مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از اعزام قصه‌گویان جشنواره به مراکز دیگر خبر داد و افزود: قصه‌گوهای برگزیده به بخش‌های مختلف تهران چون مراکز فرهنگی هنری، فرهنگسراها، شیرخوارگاه‌ها، بیمارستان‌های تخصصی کودکان و مؤسسه مادران امروز می‌روند و برای بچه‌ها قصه می‌گویند. درون‌مایه آموزشی ـ تربیتی، زندگی به سبک ایرانی ـ اسلامی و داستان رضوی، از جمله مواردی است که قصه‌گویان شرکت کننده در نوزدهمین جشنواره قصه‌گویی به آن پرداخته اند.مسئولان سعی دارند تا با نشر قصه ها بتوانند به بخشی از اهداف دست یابند. چنانکه تاکنون ۱۱۶ قصه در پورتال کودک و نوجوان بارگذاری شده است. همچنین قرار است قصه گویان به صورت متمرکز به مدارس بروند و طرح «هفته‌ای با قصه‌گویی» را ادامه دهند.

حاجیان‌زاده با تاکید برآنکه نباید به فرهنگ شفاهی قصه‌ها بسنده کنیم گفت: قصه‌گویی یک روش خوب برای کتابخوان کردن بچه‌هاست.مربیان ما، بچه‌ها را با قصه آشنا می‌کنند و بعد کتاب قصه را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهند. از طریق این روش می توان بچه‌ها را کتاب‌خوان کرد. از این رو نیاز است تا بانک اطلاعاتی قصه‌گویی تدوین شود.

 

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.