انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سرزمين
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
گردشي از زادگاه فردوسي تا ماسوله مشهد
مخالفت تشکل‌هاي مسئول با طرح گردشگري آشوراده
خنج بر چهره ميراث
شهر «دقیانوس» در خطر ویرانی
گردشگری بازاري ناکام در ایران
مسجد، تلفيق مهر ازي اير اني و اسلامي
روزگار تلخ غار باستانی بهشهر
سونامی خشکسالی و تهديد امنيت غذايي
زاگرس محمل نهفته «بيلندانا » ياجشن سده در كردستان
مسئولیت نم‌زده، بلای جان گنبد قابوس!
گزارش لغو یک جشن
خشكسالي در مديريت منابع آب
میدان هشت گنبد، زیر سایه پاساژها
تالاب‌ها در کشاکش بهره برداری و مصرف
عطش هامون
تهرانگردي در عمارت‌هاي تاريخي
دیجیتال مارکتینگ، راه پیشرفت ایران در حوزه گردشگری سلامت
تهران، محصور در فروچاله‌ها
آشوب در آشوراده
بازارهای جذاب گردشگری شهری
انتقال‌ رانتی آب
چالش های طراحی مبلمان شهری
برای نجات نقش جهان، تعارف‌ها را کنار بگذارید
گلستان در برزخ
رشد سدها بدون نظارت
از سرو ابر كوه تا قديمي‌ترين چنار تهر ان
جولان غول خشكسالي
حریم درجه یک نقش جهان اصفهان با خاک يكسان مي‌شود
گردشگري، فرصتي كه ناديده گرفته مي‌شود
جزييات وام 20ميليوني گردشگري
نفس پايتخت به شماره افتاده است
خاک سست
شیرابه، بلای جان ماهی های شمال
میر اث پارسه؛ نماد پیشکش داد و مهر به جهانیان
بازار داغ گردشگري در زمستان
روياي ديرينه تحقق حساب اقماری
تبر بر ريشه ‌ريه‌هاي تنفسي ايران
تکرار سرنوشت کارون در «تجن»
گوردخمه های همدان زیر تیغ جویندگان گنج
حفاظت پیشگیرانه، بهترین درمان برای موزه‌هاست
روستاگردي؛ كليد مهاجرت معكوس
گردشگري؛ معدن ارزي كه نمي‌بينيم
سونامي خطر با خشكي گاوخوني
ميراث عليه ميراث جهاني شوشتر
بلعیدن یک شهر به بهانه طرح توسعه دانشگاه
رازهاي آتشكده چك‌چك
شهرهاي ماشين‌محور بلاي جان شهروندان
خطر نابودي در كمين اقليم كشور
استمداد از رهبري براي نجات خليج فارس
گره پالایشگاه بر محیط‌زیست شهر ری
بیشتر
کد خبر: 25856 | تاریخ : ۱۳۹۵/۱۲/۵ - 05:30

خزرگردی از بندرگز تا گمیشان

سواحل زیبای دریای خزر در گلستان محلی بکر و آرامش بخش برای سپری کردن تعطیلات آخر هفته است.

قانونسواحل زیبای دریای خزر در گلستان محلی بکر و آرامش بخش برای سپری کردن تعطیلات آخر هفته است.

به گزارش قانون به نقل از مهر، تعطیلات که فرا برسد انتخاب مکانی برای سرگرم شدن و پرکردن اوقات فراغت در گلستان سخت است. تنوع اقلیم نگارستان ایران و دسترسی آسان به مکان های طبیعی گزینه های زیادی را پیش روی گردشگران می گذارد.

با این حال اگر برای روزهای آخر هفته خود برنامه ریزی می‌کنید ما به شما دریا را پیشنهاد می‌کنیم زیرا تنها با طی کردن ۴۰ کیلومتر از مرکز استان گلستان، یعنی گرگان می توان به دریای خزر رسید.

نوار شرقی دریای خزر در مرز جغرافیایی استان گلستان قرار دارد و سه شهرستان بندرگز، بندرترکمن و گمیشان از نعمت این دریا برخوردار هستند.

نکته جالب توجه برای گردشگران که پیشتر به آن اشاره شد فاصله کم این سه شهرستان از یکدیگر است به طوری که در کمتر از ۲۰ دقیقه می توان از هر شهر به شهر دیگر رفت و ساحلی متفاوت از خزر را در گلستان تجربه کرد.

ساحل زیبا و کم فروغ بندرگز

بندرگز از شهرهای قدیمی گرگان است که در دیرباز بندر تجاری پر رونقی بوده اما اکنون خبری از کشتی های تجاری نیست. ولی ساحل زیبای بندرگز جاذبه خوبی برای گردشگران است. شهرستان بندرگز در ابتدای استان گلستان قرار دارد. اما اگر در گرگان مستقر هستید ۲۰ دقیقه با خودرو شخصی به سمت غرب استان بروید تا به بندرگز برسید.

این شهر کوچک در جوار خلیج گرگان قرار دارد. بنا براین پس از ورود به شهر مستقیم به سمت شمال حرکت کنید تا به ساحل برسید. شاید بندرگز امکانات رفاهی چندانی نداشته باشد ولی ساحل آن محیطی باز برای پارک کردن خودرو، چادر زدن، تفریح کودکان، شنا و تفریح خانواده ها است.

فانوس دریایی کوچک نزدیک دریا نشان می دهد که در گذشته آب چقدر نزدیک شهر بوده و اکنون چقدر پس روی داشته است. در ساحل بندرگز فروشگاه وجود دارد. در عین حال می توان با فاصله بسیار کمی موارد مورد نیاز خود را از شهر تهیه کنید.

همچنین بندرگز دارای طرح سالم سازی دریاست که در فصول خوب سال مکان مناسبی برای شنا است. اگر خوش شانس باشید پرندگان مهاجر را هم خواهید دید. بخصوص پلیکان ها که برای سیر کردن خود حتی به گردشگران ساحل هم نزدیک می شوند. اگر فرصت لازم را دارید همراه خودتان چای و غذا ببرید، ضمن این که حتما فرش یا زیرانداز مناسب داشته باشید.

بندرترکمن و آشوراده نماد آرامش دریا

از بندرگز تا شهر بعدی کردکوی حدود ۱۰ دقیقه فاصله است. کردکوی به دریا نزدیک نیست ولی از میدان اصلی کردکوی اگر به سمت شمال بروید مستقیم به بندرترکمن می رسد. شهری قدیمی با معماری خاص که البته الگو گرفته از معماری روس ها است. بندرترکمن در گذشته برای خود برو و بیا بسیاری داشته و تجار روس بهره زیادی از این بندر می بردند. اما اکنون خبری از تجارت های پر سود نیست.

دسترسی به ساحل بندرترکمن کمی سخت تر از بندرگز است لذا باید مراقب تابلوها باشید اما در عین حال ترکمن شهر کوچکی است و می توان به راحتی بندر را پیدا کرد. بر خلاف بندرگز ساحل بندرترکمن از امکانات رفاهی بیشتر برخوردار است.

محل اختصاصی برای پارک خودرو، سرویس بهداشتی، شهربازی و از همه مهمتر بازارچه محلی که می توان در آن جنس های ترکمن و جنس های تولید داخل را با قیمت مناسب تهیه کرد.

البته باید حواستان باشد آخر هفته ها بازارچه شلوغ است و ممکن است برخی قیمت ها هم فریب دهنده باشد ولی پیشنهاد می کنم حتما صنایع دستی بخرید. روسری ترکمن و غذاهای محلی ترکمن ها همیشه مورد توجه گردشگران بوده. شما هم اگر اهل خرید نیستید حداقل می توانید «بیشمه» را که از خوردنی های خوش مزه ترکمن ها است، در بندر امتحان کنید.

آلاچیق های ترکمن کنار ساحل بندر که از دور نمایان است بیشر کاربرد تجاری دارد پس به این فکر نباشید که آنجا مستقر می شوید زیرا یا آتلیه هستند یا فروشگاه، اما در کنار دریا چند سرپناه آماده کرده اند که اگر زود برسید شاید یکی از آن ها ازآن شما شود.
روسری ترکمن و غذاهای محلی ترکمن ها همیشه مورد توجه گردشگران بوده. شما هم اگر خرید نیستید حداقل می توانید «بیشمه» را که از خوردنی های ترکمن ها است، در بندر تست کنید

قدم زدن در کنار ساحل و روی اسکله مجانی است اما اگر بخواهید قایق سوار شوید باید هزینه کنید. البته پسروی آب کمی کار را برای رانندگان قایق های موتوری سخت کرده با این حال قایق سواری در دریای مواج لذت خود را دارد. بخصوص این که پرندگان مهاجر و مرغان دریایی اطرافت پرواز کنند.

در فاصله کمی از اسکله جزیره آشوراده است و با چند دقیقه قایق سواری می توان به جزیره رسید. آنجا هم مامن پرندگان است و می توان کمی هم از ساحل آرامش لذت برد.

اگر دنبال کمی آرامش هستید آشوراده جای دنج و خلوتی است. پیشنهاد می کنم اگر بنا دارید ناهار در بندر باشید کمی غذای دریایی رستوران آشوراده را بچشید یا این که خودتان در کنار ساحل غذایی آماده کنید زیرا رستوران دیگری که غذای لذیذ سرو کند در منطقه نیست.

گمیشان، شهر تپه های نقره ای

شهر بعدی گمیشان است. کافی است بندرترکمن را به سمت شمال ادامه دهیم در کمتر از ۱۵ دقیقه به گمیشان می رسیم، شهری کوچک با ظاهری تاریخی. خانه های این شهرستان به دلیل حضور روس ها معماری قدیمی و منحصر به فردی دارد.

ابنیه زیبا در بافت قدیم گمیشان ادامه سنت معماری و ساخت ابنیه دوره قاجار است و این بناها در فرم کلی خود بیشتر تحت تاثیر عوامل جغرافیایی منطقه شکل گرفته اند.

نزدیکی به دریا و بالا بودن سطح آبهای زیر زمینی با افزایش میزان نزولات جوی، نزدیکی به مناطق جنگلی از جمله عوامل محیطی هستند که به نوعی معماری بافت قدیم گمیشان را تحت تاثیر قرار داده است.

اگر اهل تاریخ باشید می توانید میراث فرهنگی زنده را در گمیشان تماشا کنید. اما اگر اهل طبیعت هستید به تالاب گمیشان سر بزنید. این تالاب در مسیر بین گمیشان و خواجه نفس واقع شده است و مشاهده بیش از ۲۰ گونه ماهی و ۱۰۰ نوع پرنده که تعدادی از آن ها نیز نادر هستند، از جمله جلوه‌های تماشایی تالاب گمیشان است.

بسیاری از تورهای پرنده نگری در فصل های مهاجرت به این منطقه می آیند زیرا پرندگان بی نظیری را می توان مشاهده کرد. ضمن این که ساحل گمیشان هم مثال زدنی است.

درباره تاریخ این منطقه هم باید گفت که منطقه ای که گمیشان در آن پدید آمده از زمان اشکانیان تا دوران اخیر تامین کننده بخشی از نیازهای قاره اروپا بوده و به شواهد برخی از متون تاریخی رودخانه گرگان از طریق گمیشان به دریای خزر وارد می شده است.

 علاوه بر آن، این تالاب به عنوان یک منطقه تفریحی، آموزشی در سطح کشور مطرح است و همه ساله در فصول مختلف سال علاقه‌مندان بی‌شماری را به سوی خود جذب می‌کند.

 

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.