انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رابطه ایران و پاکستان «بی‌نظیر» نیست!
درخواست نمايندگان از ظريف براي بازگشت به وزارت‌خارجه
ادعاي كريمي‌قدوسي درباره ظريف
لرزه ظريف بر اندام سياستمداران
انتقاد تند آيت‌الله‌خامنه اي از ازدواج سفيد
تكذيب دستور گرفتن روحاني از MI6
تكذيب يك شنود
نبرد ديدگاه‌ها
نقش اصلاح‌طلبان در بحران‌ امروز
احزاب در ایران نان انتخابات را خورده اما چوبش را نخورده‌اند
آرشيو صدا و سيما را از كشور خارج كرده‌اند!
وضع آزادی از زمان طاغوت بدتر شده است
تقدير آيت‌ا...‌خامنه‌اي از نوجوان شطرنج‌باز
نمره ۲۰ از ۱۰۰ روحاني
دومينوي خودخواهي و ضربه به هم‌ميهن
دولت نمي‌تواند به متخلفان كمك كند
سرنوشت FATF در گرو رفراندوم
اندیشه ایرانشهری به مثابه ابرگفتمان
ارسال لایحه «جامع انتخابات» به مجلس
اصلاح‌طلبان نباید با یکدیگر درگیر شوند
واكنش خنثي ظريف درباره FATF
زندگي اشرافي با انقلابي‌گري سازگاري ندارد
اميد به كليد سندرز
پارادوكس مودت ـ تخاصم
نپیوستن به FATF یعنی نه به شفافیت بین المللي
تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تا ۴ ماه دیگر
آيت‌الله خامنه‌ای درگذشت محمدمؤمن را تسلیت گفتند
يك امام جمعه ديگر نيز كناره‌گيري كرد
تحكيم وحدت با اژدهاي زرد
لبيك صوتي!
گره ارشادي
رد شهادت و عباي روحانيت
راهبرد شرقي
پژمانفر، رييس دفتر روحاني را تهديد كرد
رياست‌جمهوري اختصاص هزارميلياردي به پديده را تكذيب كرد
شهادت زکریا سازمان ملل را از خواب غفلت بیدار کند!
ایران و ایالات متحده ،حکایت تلخکامی و شرح جدایی
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
بدهكار اصلي اروپاييان هستند
حاتم‌بخشي هزارميلياردي
نماينده ولي فقيه در خوزستان از امامت جمعه استعفا داد
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
كنايه جهنمي به علي‌مطهري!
جزييات انهدام خانه‌های تيمى عوامل حادثه تروريستی زاهدان
اعانه‌اي كه پايمال مي‌شود!
سایه بحران دیپلماتیک بر روابط تهران- اسلام آباد
هشدار از قم به عربستان و پاكستان
من به مسئولین و دولتی‌ها نمی‌گویم چه کنند
اولين سيلي سپاه به تروريست‌هاي زاهدان
فيك‌نيوز فارس را كريمي قدوسي تكذيب كرد!
بیشتر
کد خبر: 26282 | تاریخ : ۱۳۹۵/۱۲/۸ - 11:30
 37 سال است  حق واقعي  ایثارگران رانداده ایم !
وضعيت نامطلوب خانواده شهدا، جانبازان و ايثارگران

37 سال است حق واقعي ایثارگران رانداده ایم !

مجلس به اين فكر است تا با ايجاد يك وزارتخانه، نظارت كاملي روي خدماتي كه بايد به ايثارگران داده شود انجام دهد.

قانون- حسن گرنه ای

خانواده شهدا، جانبازان و ايثارگران جزو جامعه تحت پوشش بنيادي قرار دارند كه بر اساس درصد و ميزان آسيب ديدگي اين عزيزان، طبق قوانين موجود امتيازاتي و تسهيلاتي به آن‌ها تعلق مي‌گيرد.

به گزارش قانونامروزه ما شاهد آن هستيم كه اين قوانين در كشور به صورت يكپارچه و با رويه واحد ميان اقشار مختلف از اين گروه اجرا نمي شود. برخي از قوانين به بهانه نبود بودجه، سال‌هاست كه هويت اجرايي خود را فراموش كرده اند. يكي از شرايط مورد نياز براي بهره بردن از امتيازات موجود، پيگيري‌هاي مكرر و دوندگي فراوان است.

حتي در برخي موارد ديده شده براي دستيابي به حق قانوني، نياز شكايت به مراجع قضايي و پيگيري مستمر توسط اين قشر است، اما بيشتر اعضاي جامعه هدف اين گروه، در رده سني ميانسالي قرار دارند و باتوجه به عوارض باقي مانده از سال هاي دفاع‌مقدس و زير ساخت نامناسب شهري در بسياري از موارد از پيگيري حق قانوني خود منصرف مي شوند.

از آنجايي كه اين عزيزان برگردن تك‌تك مردم ايران حق دارند، نبايد زندگی‌اي كه براي حفظ حيات ملت هديه كردند را به آن‌ها سخت و رنج‌آور كنيم. در اين راستا مسئولان نيز بايد تا حد توان و آن گونه‌ كه شايسته جايگاه اين قشر از جامعه است، مناسب عمل كرده و حق آنان را محقق كنند. در ادامه به سراغ نمايندگان مجلس شوراي اسلامي رفتيم كه برخي از آن‌ها نيز عضو فراكسيون ايثارگران مجلس هستند.

حقي كه به زور داده مي‌شود!

در همين راستاحسن نوروزي، عضو فراكسيون ايثارگران مجلس در گفت و گو با «قانون» با بيان اينكه متاسفانه وضعيت امروز جامعه به شكلي است كه قانون در مورد برخي ايثارگران(آن‌دسته كه از قوانين بي خبرند يا اصراري براي گرفتن حق خودندارند) اجرا نمي شود، اظهار داشت: امروزه احقاق حق در ميان ايثارگران منوط به پيگيري مستمر آن هاست.وي با اشاره به ضرب المثل تا نگريد طفل كي نوشد لبن، افزود: در خصوص اجراي قوانين در حوزه ايثارگران و جانبازان ما شاهد اين موضوع هستيم كه اميدواريم با پيگيري هايي كه از سوي مجلس صورت مي گيرد قوانين وضع شده به شكل صحيح و جامع به اجرا برسد.

عضو فراكسيون ايثارگران گفت: مجلس از دولت مي‌خواهد كه قوانين مرتبط با ايثارگران كه از قبل وضع شده و به دلايل مختلف، نظير نبود بودجه اجرا نمي شود را مورد بررسي قرار داده و به مرحله اجرا برساند. فراموش نكنيم قوانيني كه در برنامه ششم توسعه به تصويب مجلس شوراي اسلامي مي‌رسيد بايد با يك وحدت رويه و به صورت هماهنگ مورد اجرا قرار گيرد.

قانون‌هايي كه لازم الاجرا نيست

بايد اشاره شود بررسي قوانين لايحه ششم در حوزه ايثارگران و قوانين مرتبط با آن ها موافقان و مخالفان خاص خود را داشت. هر چند در برخي موارد امتيازهايي براي ايثارگران و رزمندگان كمتر از بيست و پنج درصد در نظر گرفته شد و در آن، دولت موظف است كه طی پنج سال تمامي فرزندان شهدا و جانبازان بالاي هفتاد درصد را به استخدام خود در آورد اما انتقادات زيادي نيز به آن وارد است كه يكي از مهم ترين آن ها، احتمال پايين به اجرا در آمدن اين برنامه به صورت كامل است.

زندگي ايثارگران، نيازمند تدبير و برنامه

در ادامه براي بررسي قوانين موجود در لايحه برنامه ششم‌توسعه در حوزه ايثارگران، به سراغ تقي كبيري، عضو كميسيون اقتصادي مجلس رفتيم.وي با بيان اينكه احتمال تحقق مباحث كلي برنامه ششم درصد پاييني دارد، اظهار داشت:‌ يك بخشي از اين اتفاق به مباحث بودجه اي و قسمت ديگر آن بي توجهي به اين برنامه است. عضو كميسيون اقتصادي با بيان اينكه در حوزه ايثارگران و جانبازان برخي مباحث نياز به بودجه ندارد، گفت: اگر همت و يكپارچگي ميان دستگاه ها صورت گيرد، به طور حتم، بخش اعظم مصوبات از جمله آنچه در برنامه ششم آمده اجرايي مي شود. وي با بيان اينكه بيست و پنج درصد از استخدام هاي دولتي بايد به ايثارگران تعلق پيدا كند، گفت:‌ ما در ميدان عمل چنين چيزي را نمي بينيم. اين در حالي است كه بحث استخدام با بودجه ارتباطي ندارد و استخدام هاي دولت در هر حالت اتفاق خواهد افتاد. اين نماينده مجلس، افزود: يك همت و اراده قوي نياز است كه بر مجموعه تشكيلات دولتي نظارت و آن ها را بازخواست كند كه چند درصد از استخدام هاي خود را در چند سال گذشته از ميان اين قشر انجام داده و اگر كوتاهي صورت گرفته موضوع از طريق دستگاه نظارت بر دولت مورد پيگيري قرار گيرد.

كبيري با بيان اينكه آنچه در برنامه ششم در حوزه ايثارگران تصويب شده در كنار بودجه سالانه نياز به يك همت و اراده قوي ميان دستگاه هاي مختلف دارد، افزود: برنامه ششم را دولت به گونه اي به مجلس ارائه داد كه اين برنامه كامل و جامع نبود. مجلس با ورود خود، مواد برخي قوانين را به صورت كارشناسي كم و زياد كرد و اين موضوع موجب خواهد شد درصد تحقق برنامه ششم كاهش يابد. وي گفت:‌ ما شاهد آن هستيم در برنامه هایي كه دولت مي نويسد و مجلس آن را مستقيم به تصويب مي رساند، درصد تحقق آن حدود هجده درصد است ولي با توجه به تغييرات صورت گرفته توسط مجلس بر روي اين قوانين به نظر مي رسد درصد تحقق اين برنامه كمتر از هجده درصد باشد.

در حق ايثارگران كوتاهي مي‌كنيم

در همين خصوص، سید محمد جواد ابطحی، نماینده مردم خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ما در حق ایثارگران خیلی کوتاهی کردیم و در این موضوع شکی نیست، گفت: امیدوارم حداقل یک سوم ازهمین مصوباتی را که در مجلس تصویب کردیم، اجرایی شود. وي افزود: در‌ اینکه ما حق ایثارگران را 37 سال است نداده ایم شکی نیست اما نباید از آن‌ها استفاده ابزاری کنیم.اين نماينده اصولگراي مجلس با انتقاد از تبلیغات رسانه ای در مورد مصوبات مربوط به ایثارگران در لایحه برنامه ششم به خاطره ای از دیدار خود با یک هيات ویتنامی اشاره کرد و اظهار داشت: چندی قبل یک هيات بلند پایه ویتنامی به مجلس شورای اسلامی آمده بود و بنده و یکی از دوستان با آن‌ها دیدار داشتیم و در این دیدار،در مورد ایثارگران و جانبازان کشورمان توضیح دادیم و در مورد ایثارگران ویتنامی از آن‌ها سوال کردیم.تيم ويتنامي در اين زمينه به ما گفت که اساس ما کمونیسم و سوسیالیسم است و کاری به ایثارگر و غیره ایثارگرنداریم، اما برای افراد وخانواده هایی که در جنگ ویتنام صدمه و خسارت دیده بودند، تسهیلات ویژه ای ازهمان روز اول در نظر گرفته شده است تا دغدغه و نگرانی خاطر نداشته باشند.

بنيادي كه بايد وزارتخانه باشد

با وجود عدم خوش بيني نمايندگان مجلس به مفاد موجود در برنامه لايحه ششم و موضوعات مرتبط با خانواده شهدا، ایثارگران و رزمندگان، به نظر مي رسد فراکسیون ایثارگران مجلس با عزم جدي‌تر به دنبال مطالبات اين قشر از بنیاد شهید و امور ایثارگران است و اين موضوع تا جايي پيش رفته كه شنيده‌ها حاكي از پیشنهاد مجلس به دولت در خصوص وزیر امور ایثارگران از سوي مجلس به دولت است.با وجود افزايش چشمگير بودجه بنياد شهيد و امور ايثارگران از زمان به روي كار آمدن دولت يازدهم، به نظر مي‌رسد شرايط بايد به سمتي برود كه نمايندگان مردم در مجلس شوراي اسلامي بتوانند بر نحوه هزينه اين بودجه و چگونگي مديريت آن نظارت داشته باشند. بودجه جاری بنیاد شهید و امور ایثارگران در سال 95 به 9هزار و 233 میلیارد تومان رسيد که این میزان برای بودجه جاری سال آینده 10هزار و 800 میلیارد تومان پیشنهاد شده است؛ در واقع بودجه جاری پیشنهادی دولت برای بنیاد شهید در سال 96 به‌نسبت سال 95، هزار و 567 میلیارد تومان افزایش داشته است. با نگاهي به روند افزايشي بودجه بنياد شهيد، نياز به ايجاد يك روال قانوني براي پاسخگويي صحيح اين نهاد به مردم و مراجع مسئول، بيشتر احساس مي شود.

بايد وزرات باشد تا پاسخگو باشند

در همين رابطه جعفرزاده ايمن آبادي، نايب رييس فراكسيون ايثارگران و از نمايندگان جانباز مجلس شوراي اسلامي درباره لزوم تبديل بنياد شهيد به وزارتخانه براي پاسخگويي بهتر، به«قانون» گفت:‌ در حال حاضر افرادي كه به عنوان معاون رييس‌جمهور مشغول به كار هستند به مجلس پاسخگو نيستند و مجلس طبق قانون نمي تواند از اين افراد سوال و جواب كند! بر اساس همين موضوع، مجلس به اين فكر است تا با ايجاد يك وزارتخانه، نظارت كاملي روي خدماتي كه بايد به ايثارگران داده شود انجام دهد. اين موضوع طرح خوبي است كه بايد با بررسي قوانين و بر طرف كردن موانع قانوني آن، توسط دولت نيز مورد حمايت قرار گيرد.

جاماندگان از شهدا را حمايت كنيم

حال بايد منتظر ماند و ديد كه نمايندگان مجلس و ساير مسئولان براي رفع مشكلات اين عزيزان كه بهترين دوران زندگي يا دارايي خود را براي حفظ و نگهداري اين مرز و بوم فدا كردند، تلاشي مي‌كنند يا خير.

از سوي ديگر مسئولان بدانند، درست است كه اين عزيزان، براي مسائل دنيوي زندگي خود را فدا نكرده‌اند ولي بدون شك براي آن‌هايي كه از كاروان شهدا جا مانده‌اند، زنده ماندن در اين دنيا سخت است و مسئولان با بي‌توجهي و فشار آوردن بر آن‌ها، هزينه‌ حيات اين‌عزيزان را افزايش ندهند.

 

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.