انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
اقتصاد
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
خدمات ویژه برترین اپراتور ارتباطات ثابت کشور به اعضای خانه کارگر
اخلاق حرفه ای، گم‌شده مهندسی!
مجلس با «سهميه‌بندي بنزين» مخالفت كرد
حداقل دستمزد کارگران باید ۳ میلیون و ۷۵۹ باشد
وعده جذاب دولت براي خانه‌دار كردن پنج دهك جامعه
پیشنهاد افزایش ۳۰ تا ۴۰ درصدی برخي حقوق‌ها
مشاغل نجات‌بخش
بخش کشاورزی و ضعف رسانه‌ای
مزد بلاتكليف!
ركورد طلايي!
حفظ دارایی در گرو جلوگیری از زیان ساز بودن
سهام ؛ ارزش واقعی یا ذاتی؟
حاشیه ادامه‌دار چک‌ها
رئیس سازمان شیلات ایران برکنار شد
وزارت صادرات یا وزارت بازرگانی
فرصت های صندوق های سرمایه‌گذاری مشترک
رانت اطلاعاتی، مفسده ای که جرم تلقی نمی‌شود
راه سوء‎استفاده واردکنندگان از ارز دولتی بسته شد
اشتغال چرمی!
تعيين تكليف برای پیش‌خریدها
سياسي كاري با دستمزد کارگران
بازار نفت در سه ماهه اول ۲۰۱۹ به تعادل می‌رسد
پاسخ به ماجراي ممانعت بانك‌مركزي از كاهش نرخ ارز
پیامک «یارانه شما قطع شد» جعلی است
هشدار نسبت به افزايش تحريم‌هاي آمريكا
سهم نفت در بودجه باید به صفر برسد
بودجه 98 مغایر با احکام برنامه ششم توسعه است
قیمت جهانی طلا کاهش یافت
بازار كساد طلاي سياه
فشارهای کمرشکن، حقوق‌های اندک!
لزوم راه‌اندازي ديپلماسي هوانوردي
سامانه‌های "سرکاری" سازمان تامین اجتماعی و سردرگمي مردم!
معرفي مقصر اصلي وجود تورم
سالانه حدود ۸۰۰ هزار زوج جوان به مسکن جدید نیاز دارند
اقدامی بیات
بحران گوشت‌هاي سلطنتي!
جهنم اجاره ‌نشینی
قیمت بنزین و گازوئیل در سال ۹۸ افزایش نمی‌یابد
كارگران زير ضرب زندگي
وعده‌اي كه وابسته به كمك دولت است
پيشتازي گازي ايران
بازار بي تحرك مسكن
پروازهاي نجومي!
طرح سهمیه‌بندی بنزین مردم را فقیر می‌کند
هشدار يك نماينده مجلس درباره آينده ناخوشايند خودروسازي
ارزش پول ملی یک سوم کاهش یافته است
طلا به بالای ۱۳۰۰ دلار صعود خواهد کرد
خبرهای خوبی بانك مركزي درباره کسب وکارهای نوپا
وام 25 ميليوني به دانشجويان صنعتي شريف
تزريق نجومي به صنعت خودرو
بیشتر
کد خبر: 26292 | تاریخ : ۱۳۹۵/۱۲/۸ - 12:40
«نور» امیدبرای پلاسكويي‌ها
آخرین وضعیت كسبه آسيب ديده ساختمان معروف بررسی شد

«نور» امیدبرای پلاسكويي‌ها

كسبه آسیب ديده پلاسكو بدون انعقاد قرارداد جانمايي شده‌اند.. تنها چهارماه از اجاره واحدهای تجاری، توسط بنیاد مستضعفان پرداخت شده است..

قانون-طی روزهای پس از آتش‌سوزی و فروریختن ساختمان پلاسکو، بنياد مستضعفان، چند ساختمان پاساژ قدس كه متعلق به اين بنياد بود را براي اسكان کسبه آسیب‌دیده پلاسکو پيشنهاد داد اما کسبه ساختمان پلاسکو اين ساختمان‌ها را تایید نکردند، زيرا به عقيده آن‌ها مناطق پاساژهای پیشنهادی که در خیابان‌های مولوی، ولیعصر و میدان خراسان قرار داشتند، براي توليد و عمده‌فروشي بازارهای مناسبی نبودند. كسبه آسيب‌ديده پلاسكو، مجتمع تجاری نور متعلق به بانک پارسيان واقع در تقاطع خیابان‌های ولیعصر و طالقانی راپیشنهاد دادند تا بتوانند در این پاساژ که حدود 700 واحد خالی دارد و تاكنون نتوانسته رونق قابل توجهی پیدا کند، مستقر شوند و بنیاد مستضعفان نيز که در ابتدا می‌خواست برای آماده‌سازی واحدهاي تجاری پاساژهای قدس، حدود 10 میلیارد تومان در نظر بگیرد، این مبلغ را به عنوان پیش پرداخت به بانک پارسيان بدهد تا کسبه آسیب دیده پلاسکو بتوانند در اين مكان مستقر شوند. سرانجام پس از رایزنی‌های مختلف اسکان کسبه پلاسکو در مجتمع تجاری نور قطعی شد. قرار بر این بود كه اين افراد با توجه به از دست ندادن بازار شب عيد هر چه سريع‌تر در اين مجتمع مستقر شوند و بنیاد مستضعفان هم طی مدت زمان دو سال ساختمان پلاسکو را بازسازی کند. بیش از 10 روز است که كسبه آسیب ديده پلاسكو در مجتمع تجاري نور مستقر شده‌اند اما شنيده‌ها حاكي از آن است كه برخي از اين كسبه به دليل بلاتكليفي درخصوص انعقاد قراردادها و نامشخص بودن وضعيت جانمايي اقدام به آماده‌سازي واحدهاي تجاري براي شب عيد نكرده‌اند. به منظور بررسي شرايط كسب‌وكار این كسبه آسیب دیده، سري به مجتمع تجاري نور زديم.

حکم تخليه يك هفته‌اي

ساعت حوالي 12 ظهر بود كه برخلاف بيشتر پاساژها، پرنده هم در مجتمع تجاري نور پر نمي‌زد به‌طوری که اثری از کسبه تازه منتقل شده ساختمان پلاسکو در طبقه همکف اين مجتمع دیده نمی‌شد و تنها از يك واحد تجاري آن هم در طبقه فوقانی سر و صداي دريل و مته برای نصب دکوراسیون به گوش مي‌رسيد. صاحب اين واحد تجاري كه خود يكي از كسبه آسيب ديده پلاسكو بود، پس از تلاش‌های بسیار براي متعاقد شدن از اينكه انجام مصاحبه مشکلی در راستاي پلمب مغازه از سوي اتاق اصناف برای او ایجاد نمی‌کند، سر درد دلش بازمی‌شود و در تشريح دلايل خلوتي مجتمع تجاري نور به «قانون» مي‌گويد: «بيش از 10 روز است كه به مجتمع تجاري نور انتقال پيدا كرده‌ايم و با توجه به اينكه مجري طرح انتقال پلاسكويي‌هابه مجتمع تجاري نور، بانك پارسيان است، هنوز وضعيت انعقاد قرارداد بين كسبه آسيب ديده پلاسكو با بانك پارسيان مشخص نشده است . اين موضوع باعث شده كه برخي از كسبه اقدام به آماده‌سازي واحدهاي تجاري نكنند. هنوز متن قراردادها مشخص نيست و ممكن است كه متن قراردادها الزام‌آور باشد.چنانچه متن قراردادها الزام‌آور باشد، كسبه پلاسكو تحت هيچ شرايطي در مجتمع تجاري نور اقدام به فعاليت نخواهند كرد. درحالی تنها كليد واحدهای تجاري مجتمع نور داده شد که حكم تخليه يك هفته‌اي از ما گرفته شده است. ماجرا از اين قرار است كه قبل از اينكه كليد واحدهاي تجاري را به ما تحويل دهند، حكم تخليه يك هفته‌اي مجتمع تجاري نور را در ازاي چك تخليه امضا كرديم و در زمان امضا و اثر انگشت قرارداد تخلیه یک هفته‌ای مجتمع تجاري نور، به ما قول داده شد که قرارداد واحدهای تجاری بین کسبه و بانک پارسیان منعقد شود. يك هفته از زمان امضاي حكم تخليه يك هفته‌اي مي‌گذرداما هنوز قراردادی منعقد نشده و مشخص هم نيست كه براي چه منظور امضا و اثر انگشت قرارداد تخليه يك هفته‌اي نور از ما گرفته شده است. در این بحران چاره‌اي جز زير بار رفتن و پذيرفتن اين موضوع نداشتيم و شرایط فعلی به ما تحمیل شده است».

معضل جانمايي

وي ادامه مي‌دهد: «همچنين يكي از مشكلات کسبه پلاسكو اين است كه هنوز قراردادي منعقد نشده بود كه كسبه حادثه ديده پلاسكو را جانمايي كردند. درحالي‌ كه ابتدا بايد قرارداد منعقد مي‌شد و سپس واحدهاي تجاري را به كسبه تحويل مي‌دادند، هرچند كه جانمايي‌ها درست انجام نشده است؛ یعنی کسی که در پلاسکو در طبقات بالایی بوده به طبقه پایینی نزدیک شده است و برخی دیگر به طبقه بالای این مجتمع منتقل شده‌اند. متاسفانه علاوه بر اینکه هنوز قرارداد مشخصی بین ما و بانک پارسیان منعقد نشده است، بانك پارسيان هر زمان که بخواهد مي‌تواند حكم تخليه واحدهای تجاري را به ما بدهد. اما و اگرهایی هم درخصوص پرداخت اجاره این واحدهای تجاری وجود دارد به‌طوری که بنیاد مستضعفان تنها پرداخت اجاره چهارماه از واحدهای تجاری مجتمع نور را متقبل شده است، درحالی که باید اجاره واحدهای تجاری مجتمع نور تا زمان ساخت ساختمان پلاسکو از سوی بنیاد مستضعفان پرداخت شود».

انتظار كسبه‌سازه شمالي پلاسكو

ساختمان پلاسكو از دو سازه مجزا ساخته شده بود، يكي سازه جنوبي كه متاسفانه كاملا تخريب شد و ديگري سازه شمالي كه واحدهای تجاری این سازه پس از آوار برداري سالم هستند. اين كسبه آسیب دیده، با بیان اینکه 300 پلاک در سازه شمالی ساختمان پلاسکو سالم است، تصريح مي‌كند: «بیش از 38 سال است که سرقفلي مغازه 37 متری در سازه شمالي ساختمان پلاسكو را دارم. اكنون این واحد تجاری پس از آواربرداري سالم است اما شهرداري اجازه بهره‌برداري واحدهاي تجاري سازه شمالي را نمي‌دهد و تكليف واحدهاي تجاري سالم در سازه شمالي را مشخص نمي‌كند. چندي پيش درب شمالی پاساژ پلاسکو برای تخلیه واحدها باز گذاشته شد و به کسبه تا پایان هفته فرصت داده شد تا واحدهای خود را تخلیه کنند كه در اين راستا بين كسبه سرو صدايي به پا شد و در نهايت مشخص شد كه اين حكم را دادستاني نداده است . در حال حاضر هم ما اقدام به تخليه واحدهاي تجاري سازه شمالي نكرده ايم. البته این امکان وجود دارد که واحدهای تجاری سازه شمالی پلاسکو به هیات امنا تحویل داده شود. هم‌اکنون کسبه سازه شمالی هم مانند کسبه سازه جنوبی به عنوان یک بلاتکلیف به مجتمع تجاری نور منتقل شده‌اند و در حال حاضر هم باید هزینه دکوراسیون اين واحدهای تجاری 18متری را بپردازم. شرایط روحی کسبه پلاسکو به هیچ عنوان مناسب نیست و تنها خواسته‌ و انتظارمان این است که شهرداری اجازه بهره‌برداری از سازه شمالی را بدهد و به منظور رعایت نکات ایمنی سازه شمالی را نسبت به سازه جنوبی با دیوارکشی جدا کند تا کسبه سازه شمالی بتوانند به واحدهای تجاری خود بازگردند».

نقش بنیاد مستضعفان

وی با بیان اینکه در گذشته چندین بار حادثه آتش سوزی در طبقات بالايي ساختمان پلاسکو اتقاق افتاده بود، تاکید می‌کند: «کسبه ساختمان پلاسکو با توجه به هشدارهای سازمان آتش‌نشانی و رعایت نکات ایمنی، واحدهای تجاری خود را نسبت به اطفای حریق ایمن‌سازی کرده بودند اما ساختمان به سیستم‌های هشدار دهنده حریق مجهز نبود که حدود چهار ماه پیش سازمان آتش‌نشانی در این‌باره اخطار داد و کسبه هم خواهان مجهز کردن ساختمان به این نوع سیستم‌ها بودند. سازه ساختمان نسبت به اطفای حریق ایمنی نشده بود که ایمن‌سازی سازه باید توسط مالک اصلی یعنی بنیاد مستضعفان صورت می‌گرفت. شهرداری نيز درخصوص ایمن‌سازی سازه پلاسکو اخطار کتبی ارسال کرده بود که متاسفانه اهمیتی به هشدارهای شهرداری و سازمان آتش‌نشانی داده نشد».

وام بانکی گران است

وی درخصوص وام 300 میلیون تومانی با سود 18 درصد، ادامه می‌دهد: «کسبه آسیب دیده پلاسکو توان باز پرداخت وام 300 میلیون تومانی با سود 18 درصد را ندارند، لذا دولت به منظور حمایت از این کاسبان بايد سود تسهیلات را به 10 درصد کاهش بدهد. همچنین بیشتر واحدهای تجاری ساختمان پلاسکو بیمه بوده‌اند و پس از وقوع حادثه تنها 20 درصد از مبلغ بیمه به کسبه پرداخت . به عنوان مثال حدود 270 میلیون تومان بیمه داشتم که 20 درصد آن از سوی شرکت بیمه پرداخت شد که این میزان پول در مقایسه با خسارت وارد شده بسیار رقم ناچیزی است».

لزوم بازنگری در قوانين واگذاري سرقفلی

در زمان خرید و فروش سرقفلی، این اجازه به مالک داده شده است که حق مالکانه را نفروشد. در اين باره يكي از کسبه پلاسکو، با تاکید بر اینکه ضوابط سرقفلی باید مورد بازنگری جدي قرار گیرد تا حقوق حقه کسبه حفظ شود، می‌گوید: «براساس قانون، سرقفلی یک واحد تجاری زمانی می‌تواند تغییر کاربری بدهد که حق مالکانه پرداخت شود و مالک اجازه تغییر شغل را بدهد، بنابراین مقررات سرقفلی باید مورد بازنگری جدی قرار گیرد. چند سال پیش بنیاد مستضعفان پیشنهاد خرید ملک را به صاحبان سرقفلي ساختمان پلاسکو داده بود اما متاسفانه برخی از کسبه به دلایل نامشخص باخريد زمين مخالفت کردند».

موانع ساخت پلاسکوی «جدید»

در زمان وقوع حادثه پلاسكو رییس بنیاد مستضعفان اعلام کرده بود که ظرف مدت دو سال ساختمانی را در محل پلاسکوی سابق با کیفیت بسیار خوب خواهیم ساخت، اما به گفته محمدمهدي تندگویان، نایب رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر، محل ساختمان پلاسکو در حریم درجه دو بنای تاریخی مدرسه و کلیسای ژاندارک و خانه مشیرالدوله قرار دارد. براساس ضوابط حریم درجه دو، ارتفاع مجاز جهت احداث بنا تنها 12 متر از سطح معبر مجاور اعلام شده است و هرگونه بهسازی، نوسازی و احداث بنا در این محدوده، تنها پس از طرح‌های همسان با بافت تاریخی و تصویب آن از سوی سازمان میراث فرهنگی قابل اجراست. به طوركلي در این محدوده هرگونه ساخت و سازی که به عرصه اثر و بافت تاریخی با ارزش آن لطمه وارد کند، ممنوع است، بنابراين باید هرگونه ساخت و ساز در محل ساختمان پلاسکوی سابق، با رعایت ضوابط حریم ابنیه تاریخی باشد. از آنجایی که رعایت حقوق كسبه در ساختمان پلاسکو مورد تاکید مسئولان قرار دارد و باید حقوق کسبه حفظ شود، مالک می‌تواند پرونده ساختمان جدید در زمین فعلی پلاسکوی سابق را به کمیسیون ماده پنج برده تا در آنجا بررسی‌های لازم صورت گیرد. همچنين ملک پلاسکوی سابق در یکی از پرترددترین خیابان‌های تهران قرار دارد، لذا باید اقدامات لازم در راستای تامین پارکینگ صورت گیرد. در راستای تامین پارکینگ و بهسازی منطقه، خرید زمین‌های‌ غربی تا تقاطع جمهوری– فردوسی و تجمیع آن ضروری است، در غیراین‌صورت تامین پارکینگ و احداث ساختمان جدید با دشواری مواجه است زيرا پارکینگ خط قرمز مدیریت شهری است. چنانچه مالک مشکل خود را با سازمان میراث فرهنگی حل کرده و بتواند برای ساخت یک مجتمع تجاری بلندمرتبه مجوزهای لازم را بگیرد، باید مشکل پارکینگ را حل کندزيرا در غیراین‌صورت مدیریت شهری مانع از فعالیت وی خواهد شد.

راهكار برون‌رفت از فاجعه پلاسكو

در اين راستا يكي ديگر از كسبه پلاسكو، با اشاره به متن نامه‌ كسبه به مسئولان، درخصوص راهكار برون‌رفت از فاجعه پلاسكو به «قانون» مي‌گويد: «درحادثه پلاسكو همه مقصر بودند و هم اكنون قوه قضاييه در جست و جوي مقصر اصلي اين حادثه تلخ است اما به عقيده كسبه بهتر است كه با انجام راهكارهايي، پرونده پلاسكو براي هميشه بسته شود. بنياد مستضعفان به عنوان مالك اصلي ساختمان پلاسكو موظف به ايمن‌سازي سازه بود كه درخصوص اجراي اين امر كوتاهي كرد. بنابراين بهترين راهكار براي اداي حقوق حقه زيان‌ديدگان ساختمان پلاسكو اين است كه بنياد مستضعفان زمين پلاسكو را به صاحبان سرقفلي واگذار كند. همچنين شهرداري به عنوان يكي از مقصران اصلي اين حادثه كه در اجراي قانون شهرداري كوتاهي كرده است، بايد مجوز ساخت 10 طبقه همراه با پاركينگ را بدون گرفتن حتي يك ريال به كسبه پلاسكو بدهد. به منظور تامين هزينه‌هاي ساخت هم مقرر شود كه يك طبقه از 10 طبقه ساختمان پلاسكو به مجري ساخت داده شود و همچنين تسهيلات 300 ميليون توماني هم با سود 10 درصد به كسبه پلاسكو تخصيص داده شود. بدون شك با انجام اين راهكار مشكل پلاسكو حل خواهد شد و اين موضوع درس عبرتي براي شهرداري و ديگر مالكان مي‌شود كه هر‌چه سريع‌تر اقدام به ايمن‌سازي ساختمان‌ها كنند».

توضيحات رييس اتحاديه پوشاك درباره جانمايي كسبه پلاسكو در مجتمع نور

اجاره‌نامه بايد مورد تاييد اتاق اصناف باشد

ابوالقاسم شیرازی، درخصوص عدم اجازه بهره‌برداري از سازه شمالي توسط شهرداري، به «قانون» می‌گوید: «حكم تخليه سازه شمالي ساختمان پلاسكو به اين دليل بوده است كه در حال حاضر امنيت در اين ناحيه بسيار كم است. به همين منظور از سوي مسئولان مربوطه حكم تخليه به كسبه سازه شمالي پلاسكو داده شد. اگر كسبه سازه شمالي به ارگان‌هاي رسمي مانند سازمان نظام مهندسي مراجعه كنند، به طورحتم شهرداري همانند ساختمان كويتي‌ها مشكل را حل خواهد كرد. شرايط ساختمان كويتي‌ها همانند سازه شمالي پلاسكو بود كه كسبه كويتي‌ها با سازمان نظام مهندسي وارد مذاكره شدند و مقرر شد كه قسمتي از اين ساختمان مقاوم‌سازي شود و اين كسبه با تعهدي كه به شهرداري درخصوص مقاوم‌سازي ساختمان كويتي‌ها دادند، اجازه شروع به كسب و كار را گرفتند». رییس اتحادیه پوشاک، با بيان اينكه جانمايي كسبه آسيب ديده پلاسكو از سوي اتاق اصناف، هيات امناي مجتمع تجاري نور و دو اتحاديه پيراهن‌دوزان و پوشاك صورت گرفته است، تصريح مي‌كند: «درحال حاضر تمام واحدهاي صنفي پلاسكو در مجتمع تجاري نور جانمايي شده‌اند. البته ممكن است كه از نظر وسعت و كيفيت با واحدهاي تجاري پلاسكو متفاوت باشند اما در تهران ساختماني كه بتواند تمام 600 نفر كسبه پلاسكو را يك جا در خود جا بدهد و به لحاظ ايمني تمام شرايط آتش‌نشاني، شهرداري و سازه ساختمان را داشته باشد، بسيار كم است و تنها مجتمع تجاري نور اين شرايط را دارا بود. بانك پارسيان سرقفلي 600 مغازه در مجتمع تجاري نور را در اختيار دارد و مابقي واحدهاي تجاري موجود در اين مجتمع صاحبان خصوصي دارد كه در اختيار بانك نيستند. لذا بانك تمام امكانات و ظرفيت خود در مجتمع تجاري نور را به منظور جانمايي كسبه آسيب ديده پلاسكو در اختيار مسئولان مربوطه قرار داد ».شيرازي با بيان اينكه اگر قرار بر اين بود كه با تك تك كسبه اجاره‌نامه منعقد شود و سپس واحدهاي تجاري تحويل داده شود، اين روند بسيار زمان‌بر بود، ادامه مي‌دهد: «مسئولان خواهان جانمايي كمتر از 72 ساعته كسبه آسيب ديده پلاسكو در مجتمع تجاري نور بودند، لذا در توافقي كه با نمايندگان بانك پارسيان از نظر حقوقي گرفته شد، تنها طي يك برگه شامل معرفي‌نامه اتاق اصناف، مغازه تحويل ذي‌نفع شد تا متعاقبا اجاره‌نامه بين بانك و مستاجر تنظيم بشود. براي اينكه اجاره‌نامه يك طرفه نباشد و با توجه به اينكه حق هر مالكي است كه تعهدات لازم را براي تخليه و اخذ مبلغ اجاره از مستاجر دريافت كند، بايد چك تضمين تخليه از سوي مستاجر گرفته شود. شرايط اجاره‌نامه بين بانك و كسبه پلاسكو بايد همانند اجاره‌نامه‌هايي باشد كه با ساير مستاجران مجتمع تجاري نور نوشته شده بود اما ممكن بود كه در حادثه آتش‌سوزي ،دسته چك كسبه سازه جنوبي پلاسكو از بين رفته باشد و تا زماني كه اين كسبه در بانك حساب جديدي باز كرده و يا تقاضاي دسته چك مي كردند، روند بسيار زمان‌بري بود.لذا در زمان تحويل مغازه تصميم گرفته شد كه در اجاره‌نامه‌ها فعلا چك تضمين تخليه نوشته نشود تا كسبه دسته چك خود را دريافت كرده و تضمين لازم را در اجاره‌نامه بدهند. لذا با بانك توافق كرديم تا اجاره‌نامه‌اي با اين كسبه آسيب ديده نوشته شود كه هم مورد توافق بانك و هم دفتر حقوقي اتاق اصناف باشد؛ يعني اتاق اصناف به نمايندگي از تمام كسبه اجاره‌نامه را بررسي كند و سپس كه مورد توافق بانك و اتاق اصناف قرار گرفت، آن اجاره‌نامه‌ها براي تنظيم تحويل مستاجرين شود». رییس اتحادیه پوشاک مي‌گويد: «اجاره‌نامه بين بانك پارسيان و كسبه آسيب‌ديده پلاسكو براي مدت دو سال است و درزمان دوسال، حق تخليه مغازه وجود ندارد و با توجه به اينكه براساس نرخ تورم اجاره‌بها پس از يك سال افزايش پيدا مي‌كند، پيش‌بيني افزايش نرخ تورم را هم كرده‌ايم كه تنها براساس نرخ تورم اجاره‌بهاي كسبه افزايش پيدا كند.بنابراين تمام تضمين‌هاي لازم صورت گرفته و جاي هيچ گونه نگراني وجود ندارد».

وي با اشاره به اين موضوع كه تنها چهارماه از اجاره واحدهای تجاری توسط بنیاد مستضعفان پرداخت شده است، ادامه مي‌دهد: «چنانچه مالك با اختيار خود بخواهد ساختمان را تخريب و نوسازي كند، طبق روال قانوني بايد براي مستاجران مكاني را در نظر گيرد و اجاره‌بها را هم پرداخت كند اما درحال حاضر به دور از اختيار مالك و به دليل حادثه اين تخريب صورت گرفته و بايد از نظر حقوقي راهكارهاي لازم در نظر گرفته شود. بنياد مستضعفان مي‌خواست فروشگاه‌هاي قدس خود را بدون دريافت اجاره براي مدت زمان بي نهايت در اختيار كسبه پلاسكو قرار بدهد اما كسبه پلاسكو به دليل شكستگي صنف و نبود كيفيت قبول نكردند و بنياد مستضعفان هم پرداخت اجاره چهار ماه از اجاره واحدهاي تجاري مجتمع نور را به دليل اسكان اين كسبه و استفاده از مصوبات كارگروه دولت مبني بر بخشودگي جرايم ماليات و جرايم ديركرد تسهيلات بانكي، استمهال بدهي به مدت دو سال، دريافت تسهيلات بانكي با سود 18 درصد و باز پرداخت با تنفس يك ساله به مدت سه سال بعد و... متقبل شد به‌طوري كه تمام مصوبات دولت زماني اجرايي مي‌شد كه اين كسبه هرچه سريع‌تر در يك مكان جديد اسكان پيدا كنند. پس از چهارماه كسبه خود بايد اجاره‌اي را كه به موافقت تمام كارگروه‌ها يعني بنياد مستضعفان، نماينده دولت، بانك مركزي، شهرداري، استاندارتهران، اتحاديه و اتاق اصناف رسيده است پرداخت كنند. البته در خصوص اين موضوع كه كسبه خود بايد اجاره دوساله را پرداخت كنند يا بنياد مستضعفان ، مرجع قانوني بايد اظهارنظر كند. در پاپان از آقاي سعيدي كيا رييس بنياد مستضعفان و آقاي پرويزيان مدير عامل بانك پارسيان و مجموعه جامعه الامام الصادق به عنوان مالک مجتمع تجاری نور به خاطر همكاري صميمانه در حل اين فاجعه ملي تشكر مي‌كنم.

 

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.