انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
شورای حقوق بشر رفتار دوگانه دارد
دورزدن‌هاي منفور
لزوم توجه به شهرهاي كوچك در اصلاح قانون انتخابات
تغییرات در قانون انتخابات هزینه بر است
آقای رييس جمهور گناه آگاهی مردم چیست؟!
هنوز تدارکاتچی هستم
وحدت بین مسلمانان مانع طمع سلطه گران می شود
سقوط دو دهک طبقه متوسط به جمع فقرا
علت اختلاف در مورد مدیران دوتابعیتی
تحديد‌هاي قانوني
ببرهاي كاغذي به دنبال ظريف!
تعداد نمايندگان براي مجلس يازدهم افزايش مي‌يابد
خط افول!
مردم را ناامید نکنیم
روایت مطهری از اظهارنظر وزیر اطلاعات درباره جناچي
طرز تفکر «اقتصاد بازار محور» امروز جواب نمی‌دهد
نفتمان را خواهیم فروخت
بدخواهان نتوانستند عراق جدید را ناکام بگذارند
پرونده دانشجویان ستاره‌دار بسته می‌شود
حمايت مبهم!
هشدار بي‌اثركردن قانون و چسب محکم ریاست
بي‌معرفتي‌هاي سياسي اوج گرفت
طلاق جامعتین
رابطه سينوسي ايران و عراق در يك قرن اخير
اصلاح اصلاحات ، پوست اندازی یا ...؟!
دور زدن تحریم‌ها پولشویی نیست
اعمال نظارت مجمع در زمان حیات آیت‌الله هاشمی
تكاپوي حزبي
همه دركشور حق حيات دارند
با آمریکائیها مذاکره نمی کنیم
وعده رئیس جمهوری عراق برای حل مساله ریزگردها
چپ و راست سوداگری در پیش گرفته‌اند
واکنش آیت‌الله علم‌الهدی به اعدام سلطان سکه
داوری‌های ناعادلانه نشان از سیاسی شدن ورزش دارد
برگزاری مراسم تشییع پیکر دکتر نوربخش و تاج‌الدین
در شرایط فعلی نیازمند حمایت از وزیر خارجه هستیم
کشف 14 هزار فرار مالیاتی به عنوان پولشویی
5 نفر از سربازان ربوده شده در میرجاوه آزاد شدند
استعفای لیبرمن نشانه پیروزی مقاومت فلسطین است
کنایه شوخی بادامچیان به ازدواج دوم نجفی
راه انتخابی آمریکایی‌ها غلط است
محمدیان عضو حقیقی شورای انقلاب فرهنگی شد
اين همه هجمه به ظريف براي چيست؟
گفتگوي ملي، راهكاري براي عبور از چالش اقتصادي
رايزني براي بازار شام
اظهارات اخیر ظریف ایجاد امیدواری برای مقابله با فساد
مقررات اینترنت اشیا به دستگاههای حاکمیتی ابلاغ شد
آمریکا در انزوای سیاسی قرار دارد
مشکلات اقتصادی حل خواهد شد
از فرصت تحریم به نفع خود استفاده کنیم
بیشتر
کد خبر: 26628 | تاریخ : ۱۳۹۵/۱۲/۱۰ - 12:56
در امتداد انحراف!
نشست مشايي و نامه احمدي نژاد تلاشي براي بازي انتخاباتي بقايي است

در امتداد انحراف!

از یک‌شنبه پر خبر محمود و اسفندیار به نظر می‌رسد این زوج جدانشدنی، بازی رندانه‌ای را آغاز کرده اند.حال باید دید ترکیب محمود و اسفندیار، رويین تن است و از تند باد حوادث سیاسی می‌گذرد یا خير؟

قانون- احسان اقبال سعید‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌/ د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌انشجوی د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کتري مسائل ایران

پس از اعلام نامزدی حمید بقایی برای انتخابات ریاست جمهوری که احمدی نژاد و یارانش را به مرکز توجه رسانه ها كشاند، یک‌شنبه هشتم اسفند را نيز می‌توان به نام این جریان سند زد.روزی‌که مرید و مراد، هر دو خبرساز شدند.محمود احمدی نژاد، متن نامه اش به دونالد ترامپ را منتشر و اسفندیار رحیم مشایی در حمایت از نامزدی حمید بقایی، کنفرانس خبری –مطبوعاتی برگزار کرد.در این نوشتار بر آنیم یک‌شنبه پرخبر احمدی نژادی‌ها را واکاوی کنیم.

نامه به رييس‌دولت متخاصم

احمدی نژاد به رسم نامه هایی که برای بوش،اوباما ،پاپ وبرخی سران اروپایی نوشته بود، این‌بار دونالد ترامپ را مخاطب قرار داد. در مورد مفاد و روح نامه می‌توان نکاتی را یاد آوری كرد.در ابتدا مشاهده‌كرديم كه احمدی نژاد هیچ‌گاه خود را نه یک مقام مستقر یا سابق سیاسی صرف به حساب نیاورده بلکه فراتر از آن، شان یک ناصح می‌داند که وظیفه دارد دنیا را به آنچه خیر می پندارد فرابخواند. احمدی نژاد در ابتدای نامه، نگاه و توجه اش به تاریخ ایران باستان را به رخ می‌کشد.نگاهی که می‌تواند تداوم حضور چندی قبلش در پاسارگاد باشد.او در فرازی از نامه چنین می‌گوید:« به عنوان فرزند ملت بزرگ ، تمدن ساز و فرهنگ آفرین ایران سخن می گویم. ملتی که در تاریخ پر افتخار خود، با تقدیم هزاران دانشمند و هنرمند و دستاوردهای علمی و فرهنگی بی شمار، سهم مهمی در فرهنگ و تمدن جهانی دارد. ملتی که حدود ۲۵۰۰ سال قبل و توسط شخصیت بزرگ تاریخ ، کوروش ، فرمان آزادی اندیشه و برابری انسان‌ها و لغو برده داری ، تبعیض نژادی و استثمار را صادر کرده و به آن پایبند مانده است». احمدی نژاد نشان می‌دهد بخشی از گفتمان احیا ي سیاسی‌اش مبتنی بر میراث باستانی ایران است. دکترینی که حاصل تراوشات اسفندیار رحیم مشایی است و به‌خوبی نشان می‌دهد رویای برخی اصولگرایان برای داشتن محمود بدون اسفندیار نقش برآب است.

همزادپنداري با ترامپ

در بخش دیگری از نامه درباره روند انتخاب ترامپ این‌گونه می‌نویسد:« جنابعالی در انتخابات اخیر آمریکا به ریاست جمهوری این کشور برگزیده شده اید. از فضای سیاسی و رسانه ای آمریکا چنین استنباط می شود که نتیجه انتخابات بر خلاف روال معمول و خارج از اراده و پیش بینی هیات حاکمه و جریان اصلی پشت صحنه سیاست آمریکا بوده است. مواضع حزب رقیب و برخی از اعضای حزب شما و بيشتر رهبران غربی نیز همین مطلب را القا می کند. صرف‌نظر از صحت و سقم آن ، انتخابات اخیر ، بخشی از مطالبات واقعی و انباشته مردم آمریکا را آشکار کرد».احمدی نژاد می‌خواهد بگوید انتخاب ترامپ برخلاف خواست جریان ثروت،قدرت و رسانه بوده است، مشابه آنچه از انتخاب خودش در ذهن دارد .او می‌خواهد بگوید انتخاب ترامپ نیز مانند احمدی نژاد خلاف اراده کلی جریان سازها بوده است و خودش را صاحب جایگاه مردمی و ضد هژمون نشان دهد و بگوید او، سد شکن بوده است. نمود بارز این تصور ذهنی احمدی نژاد در شعر انتخاباتی« چپ، راست و کارگزار علیه خدمتگزار» بود که از سوی حامیانش سر داده می‌شد.

منت برسرنظام،برائت از اصولگرايان

و اما اسفندیار رحیم مشایی هم در حمایت از اعلام نامزدی حمید بقایی کنفرانس خبری مطبوعاتی برقرار کرد. جان کلام مشایی را می‌توان این‌گونه بیان کرد: اول اینکه مشایی به دليل سال‌های ریاست‌جمهوری احمدی نژاد، جریان متبوعش را نه در قامت یک نیروی سیاسی برابر در درون نظام، که از ارکان حیاتی نظام به حساب آورد. او در اظهاراتش، این‌گونه می‌گوید:« عدم ورود احمدی نژاد موجب کاهش مشارکت مردم در انتخابات شده اما با ورود بقایی تلاش می کنیم مانع کاهش آرا شویم.این جمله به خوبی نشان می‌دهد مشایی و یارانش نه با شانیت یک نامزد انتخاباتی که به‌عنوان کمک به نظام وارد عرصه شده اند و همچون سال‌های قبل، تصویر و تصور خیالی از وزن وجایگاه سیاسی خود در درون نظام دارند.دیگر اینکه به کرات یادآوری می‌کند نهی رهبری شرایط خاصی دارد و این جریان هرگز از مدار ولایت خارج نبوده است و مشخص است كه این گفته ها بیشتر برای زدودن خاطرات تمرد احمدی نژاد در خانه نشینی معروف و عزل وزیر اطلاعات است.به طور کلی مشایی و احمدی نژاد برآنند ذیل اصولگرایی تعریف نشوند و حضور مستقلی در انتخابات داشته باشند؛ اگر توفیق حاصل شد که احمدی نژاد در مدل پوتین –مدودفی باز می‌گردد.

ترفندي دو سر برد

در ادامه، مشایی چنین می‌گوید:« فردی می‌خواهیم که وقتی رییس‌جمهور شد اعلام کند ملت ایران، من می‌دانم شما در غیبت احمدی نژاد، به‌خاطر احمدی نژاد به من رای داده اید!» .

مشايي ادامه می دهد:« فردی می‌خواهیم که وقتی رییس جمهور شد عاشقانه و مهرورزانه به نام نامی احمدی نژاد راه را ادامه دهد».

اما اگر توفیق حاصل نشد با کمترین هزینه اسب را برای انتخابات 1400 زین کنند،زمانی که با رفع احتمالی نهی احمدی نژاد اصل جنس بتواند در انتخابات شرکت کند.اگر بقایی رد صلاحیت شود، سیاست فرار به جلو در دستور کار این جریان است و در این‌باره مشایی، رندانه چنین می‌گوید:عدم تایید صلاحیت بقایی، هم محبوبیت بقایی را افزایش خواهد داد هم به محبوبیت دکتر احمدی نژاد خواهد افزود و اگر بقایی آراي مطلوبی به‌دست نیاورد، احمدی نژاد با استناد به نامه اش مبنی بر عدم حمایت از نامزدی خاص در انتخابات، دامن از شکست و قلت رای احتمالی برچيده و سال1400 را انتظار خواهد کشید.از یک‌شنبه پر خبر محمود و اسفندیار به نظر می‌رسد این زوج جدانشدنی، بازی رندانه‌ای را آغاز کرده اند.حال باید دید ترکیب محمود و اسفندیار، رويین تن است و از تند باد حوادث سیاسی می‌گذرد یا خير؟

 

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.