انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
بدهكار اصلي اروپاييان هستند
حاتم‌بخشي هزارميلياردي
نماينده ولي فقيه در خوزستان از امامت جمعه استعفا داد
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
كنايه جهنمي به علي‌مطهري!
جزييات انهدام خانه‌های تيمى عوامل حادثه تروريستی زاهدان
اعانه‌اي كه پايمال مي‌شود!
سایه بحران دیپلماتیک بر روابط تهران- اسلام آباد
هشدار از قم به عربستان و پاكستان
من به مسئولین و دولتی‌ها نمی‌گویم چه کنند
اولين سيلي سپاه به تروريست‌هاي زاهدان
فيك‌نيوز فارس را كريمي قدوسي تكذيب كرد!
آيت‌ا... بيماري لاعلاج و ناشناخته دارد!
قدردانی سپاه از حضور مردم در مراسم تشییع شهدای زاهدان
عرب ها به جای دشمنی با ایران، اسرائیل را فراموش نکنند
نوآوري نظامي در صنعت دريايي
روحاني عاملان ترور پاسداران را تهديد كرد
احضار سفيرپاكستان به وزارت‌خارجه ايران
تغيير و تحولات در حزب موتلفه
درخواست فرمانده سپاه از حسن‌روحاني
دردسر سفر فرنگ يك آيت‌الله
لزوم بازنگري ديدگاه‌ها و پافشاري نكردن بر برخي تعصبات
اظهارات متفاوت معاون حوزه‌علمیه درباره كودك‌همسري
توجه ويژه به زنان در لایحه جامع انتخابات
محمدوديت‌هاي ترافيكي مراسم تشييع شهدا
شهيدي، نماينده آيت‌الله خامنه‌اي در مراسم تشييع شهداي سپاه است
ختم جلسه براي پالرمو
اتمام حجت روحاني با آمريكا درباره سوريه
حاميان ترور پاسداران در ورشو دور يكديگر جمع شده‌اند
پيام آيت‌الله‌خامنه‌اي در پي شهادت پاسداران
تعيين كليف سوريه در روسيه
تشییع و انتقال شهدای زاهدان به زادگاهشان
تسليت مولوي عبدالحميد در پي حمله تروريستي به سپاه
حمله تروريستي به اتوبوس سپاه 20 شهيد برجا گذاشت
قدرداني سردار پاكپور از مردم و نيروهاي امنيتي و انتظامي
بیانیه «گام دوم انقلاب» خطاب به ملت ایران صادر شد
تجمع برخي از طلاب عليه FATF
صدور بيانيه آيت‌الله‌خامنه‌اي به مناسبت فصل جديد جمهوري اسلامي
تركش‌هاي هتاكي
اقتصاد كشوربه لبه پرتگاه رسيده است
مردم مرجع قضاوت درباره عملکرد مسئولان هستند
تشبيه ديدگاه‌هاي حسن‌عباسي به فاشيست‌ها
رئيسي و احمدخاتمي گزينه‌ جانشيني آيت‌الله‌خامنه اي نيستند
ابلاغ بخشنامه سفر هفتگي يك استاندار به مديران
تکذیب اظهارات منتسب به سردار جعفری درباره حقوق سپاهيان
سایه بحران ورشكستگی بر صندوق توسعه ملی
خش برهارموني آزادي
چه نوع گفتمانی خود را دایه مهربان‌تر از مادر می‌داند؟!
علي‌لاريجاني از دلايل سفر خود به ژاپن سخن گفت
بیشتر
کد خبر: 26628 | تاریخ : ۱۳۹۵/۱۲/۱۰ - 12:56
در امتداد انحراف!
نشست مشايي و نامه احمدي نژاد تلاشي براي بازي انتخاباتي بقايي است

در امتداد انحراف!

از یک‌شنبه پر خبر محمود و اسفندیار به نظر می‌رسد این زوج جدانشدنی، بازی رندانه‌ای را آغاز کرده اند.حال باید دید ترکیب محمود و اسفندیار، رويین تن است و از تند باد حوادث سیاسی می‌گذرد یا خير؟

قانون- احسان اقبال سعید‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌/ د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌انشجوی د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کتري مسائل ایران

پس از اعلام نامزدی حمید بقایی برای انتخابات ریاست جمهوری که احمدی نژاد و یارانش را به مرکز توجه رسانه ها كشاند، یک‌شنبه هشتم اسفند را نيز می‌توان به نام این جریان سند زد.روزی‌که مرید و مراد، هر دو خبرساز شدند.محمود احمدی نژاد، متن نامه اش به دونالد ترامپ را منتشر و اسفندیار رحیم مشایی در حمایت از نامزدی حمید بقایی، کنفرانس خبری –مطبوعاتی برگزار کرد.در این نوشتار بر آنیم یک‌شنبه پرخبر احمدی نژادی‌ها را واکاوی کنیم.

نامه به رييس‌دولت متخاصم

احمدی نژاد به رسم نامه هایی که برای بوش،اوباما ،پاپ وبرخی سران اروپایی نوشته بود، این‌بار دونالد ترامپ را مخاطب قرار داد. در مورد مفاد و روح نامه می‌توان نکاتی را یاد آوری كرد.در ابتدا مشاهده‌كرديم كه احمدی نژاد هیچ‌گاه خود را نه یک مقام مستقر یا سابق سیاسی صرف به حساب نیاورده بلکه فراتر از آن، شان یک ناصح می‌داند که وظیفه دارد دنیا را به آنچه خیر می پندارد فرابخواند. احمدی نژاد در ابتدای نامه، نگاه و توجه اش به تاریخ ایران باستان را به رخ می‌کشد.نگاهی که می‌تواند تداوم حضور چندی قبلش در پاسارگاد باشد.او در فرازی از نامه چنین می‌گوید:« به عنوان فرزند ملت بزرگ ، تمدن ساز و فرهنگ آفرین ایران سخن می گویم. ملتی که در تاریخ پر افتخار خود، با تقدیم هزاران دانشمند و هنرمند و دستاوردهای علمی و فرهنگی بی شمار، سهم مهمی در فرهنگ و تمدن جهانی دارد. ملتی که حدود ۲۵۰۰ سال قبل و توسط شخصیت بزرگ تاریخ ، کوروش ، فرمان آزادی اندیشه و برابری انسان‌ها و لغو برده داری ، تبعیض نژادی و استثمار را صادر کرده و به آن پایبند مانده است». احمدی نژاد نشان می‌دهد بخشی از گفتمان احیا ي سیاسی‌اش مبتنی بر میراث باستانی ایران است. دکترینی که حاصل تراوشات اسفندیار رحیم مشایی است و به‌خوبی نشان می‌دهد رویای برخی اصولگرایان برای داشتن محمود بدون اسفندیار نقش برآب است.

همزادپنداري با ترامپ

در بخش دیگری از نامه درباره روند انتخاب ترامپ این‌گونه می‌نویسد:« جنابعالی در انتخابات اخیر آمریکا به ریاست جمهوری این کشور برگزیده شده اید. از فضای سیاسی و رسانه ای آمریکا چنین استنباط می شود که نتیجه انتخابات بر خلاف روال معمول و خارج از اراده و پیش بینی هیات حاکمه و جریان اصلی پشت صحنه سیاست آمریکا بوده است. مواضع حزب رقیب و برخی از اعضای حزب شما و بيشتر رهبران غربی نیز همین مطلب را القا می کند. صرف‌نظر از صحت و سقم آن ، انتخابات اخیر ، بخشی از مطالبات واقعی و انباشته مردم آمریکا را آشکار کرد».احمدی نژاد می‌خواهد بگوید انتخاب ترامپ برخلاف خواست جریان ثروت،قدرت و رسانه بوده است، مشابه آنچه از انتخاب خودش در ذهن دارد .او می‌خواهد بگوید انتخاب ترامپ نیز مانند احمدی نژاد خلاف اراده کلی جریان سازها بوده است و خودش را صاحب جایگاه مردمی و ضد هژمون نشان دهد و بگوید او، سد شکن بوده است. نمود بارز این تصور ذهنی احمدی نژاد در شعر انتخاباتی« چپ، راست و کارگزار علیه خدمتگزار» بود که از سوی حامیانش سر داده می‌شد.

منت برسرنظام،برائت از اصولگرايان

و اما اسفندیار رحیم مشایی هم در حمایت از اعلام نامزدی حمید بقایی کنفرانس خبری مطبوعاتی برقرار کرد. جان کلام مشایی را می‌توان این‌گونه بیان کرد: اول اینکه مشایی به دليل سال‌های ریاست‌جمهوری احمدی نژاد، جریان متبوعش را نه در قامت یک نیروی سیاسی برابر در درون نظام، که از ارکان حیاتی نظام به حساب آورد. او در اظهاراتش، این‌گونه می‌گوید:« عدم ورود احمدی نژاد موجب کاهش مشارکت مردم در انتخابات شده اما با ورود بقایی تلاش می کنیم مانع کاهش آرا شویم.این جمله به خوبی نشان می‌دهد مشایی و یارانش نه با شانیت یک نامزد انتخاباتی که به‌عنوان کمک به نظام وارد عرصه شده اند و همچون سال‌های قبل، تصویر و تصور خیالی از وزن وجایگاه سیاسی خود در درون نظام دارند.دیگر اینکه به کرات یادآوری می‌کند نهی رهبری شرایط خاصی دارد و این جریان هرگز از مدار ولایت خارج نبوده است و مشخص است كه این گفته ها بیشتر برای زدودن خاطرات تمرد احمدی نژاد در خانه نشینی معروف و عزل وزیر اطلاعات است.به طور کلی مشایی و احمدی نژاد برآنند ذیل اصولگرایی تعریف نشوند و حضور مستقلی در انتخابات داشته باشند؛ اگر توفیق حاصل شد که احمدی نژاد در مدل پوتین –مدودفی باز می‌گردد.

ترفندي دو سر برد

در ادامه، مشایی چنین می‌گوید:« فردی می‌خواهیم که وقتی رییس‌جمهور شد اعلام کند ملت ایران، من می‌دانم شما در غیبت احمدی نژاد، به‌خاطر احمدی نژاد به من رای داده اید!» .

مشايي ادامه می دهد:« فردی می‌خواهیم که وقتی رییس جمهور شد عاشقانه و مهرورزانه به نام نامی احمدی نژاد راه را ادامه دهد».

اما اگر توفیق حاصل نشد با کمترین هزینه اسب را برای انتخابات 1400 زین کنند،زمانی که با رفع احتمالی نهی احمدی نژاد اصل جنس بتواند در انتخابات شرکت کند.اگر بقایی رد صلاحیت شود، سیاست فرار به جلو در دستور کار این جریان است و در این‌باره مشایی، رندانه چنین می‌گوید:عدم تایید صلاحیت بقایی، هم محبوبیت بقایی را افزایش خواهد داد هم به محبوبیت دکتر احمدی نژاد خواهد افزود و اگر بقایی آراي مطلوبی به‌دست نیاورد، احمدی نژاد با استناد به نامه اش مبنی بر عدم حمایت از نامزدی خاص در انتخابات، دامن از شکست و قلت رای احتمالی برچيده و سال1400 را انتظار خواهد کشید.از یک‌شنبه پر خبر محمود و اسفندیار به نظر می‌رسد این زوج جدانشدنی، بازی رندانه‌ای را آغاز کرده اند.حال باید دید ترکیب محمود و اسفندیار، رويین تن است و از تند باد حوادث سیاسی می‌گذرد یا خير؟

 

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.