انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
اقتصاد
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
خدمات ویژه برترین اپراتور ارتباطات ثابت کشور به اعضای خانه کارگر
اخلاق حرفه ای، گم‌شده مهندسی!
مجلس با «سهميه‌بندي بنزين» مخالفت كرد
حداقل دستمزد کارگران باید ۳ میلیون و ۷۵۹ باشد
وعده جذاب دولت براي خانه‌دار كردن پنج دهك جامعه
پیشنهاد افزایش ۳۰ تا ۴۰ درصدی برخي حقوق‌ها
مشاغل نجات‌بخش
بخش کشاورزی و ضعف رسانه‌ای
مزد بلاتكليف!
ركورد طلايي!
حفظ دارایی در گرو جلوگیری از زیان ساز بودن
سهام ؛ ارزش واقعی یا ذاتی؟
حاشیه ادامه‌دار چک‌ها
رئیس سازمان شیلات ایران برکنار شد
وزارت صادرات یا وزارت بازرگانی
فرصت های صندوق های سرمایه‌گذاری مشترک
رانت اطلاعاتی، مفسده ای که جرم تلقی نمی‌شود
راه سوء‎استفاده واردکنندگان از ارز دولتی بسته شد
اشتغال چرمی!
تعيين تكليف برای پیش‌خریدها
سياسي كاري با دستمزد کارگران
بازار نفت در سه ماهه اول ۲۰۱۹ به تعادل می‌رسد
پاسخ به ماجراي ممانعت بانك‌مركزي از كاهش نرخ ارز
پیامک «یارانه شما قطع شد» جعلی است
هشدار نسبت به افزايش تحريم‌هاي آمريكا
سهم نفت در بودجه باید به صفر برسد
بودجه 98 مغایر با احکام برنامه ششم توسعه است
قیمت جهانی طلا کاهش یافت
بازار كساد طلاي سياه
فشارهای کمرشکن، حقوق‌های اندک!
لزوم راه‌اندازي ديپلماسي هوانوردي
سامانه‌های "سرکاری" سازمان تامین اجتماعی و سردرگمي مردم!
معرفي مقصر اصلي وجود تورم
سالانه حدود ۸۰۰ هزار زوج جوان به مسکن جدید نیاز دارند
اقدامی بیات
بحران گوشت‌هاي سلطنتي!
جهنم اجاره ‌نشینی
قیمت بنزین و گازوئیل در سال ۹۸ افزایش نمی‌یابد
كارگران زير ضرب زندگي
وعده‌اي كه وابسته به كمك دولت است
پيشتازي گازي ايران
بازار بي تحرك مسكن
پروازهاي نجومي!
طرح سهمیه‌بندی بنزین مردم را فقیر می‌کند
هشدار يك نماينده مجلس درباره آينده ناخوشايند خودروسازي
ارزش پول ملی یک سوم کاهش یافته است
طلا به بالای ۱۳۰۰ دلار صعود خواهد کرد
خبرهای خوبی بانك مركزي درباره کسب وکارهای نوپا
وام 25 ميليوني به دانشجويان صنعتي شريف
تزريق نجومي به صنعت خودرو
بیشتر
کد خبر: 27171 | تاریخ : ۱۳۹۵/۱۲/۱۴ - 11:25

چرا پرونده مه‌ آفرید همچنان باز است؟

خبر بسته شدن پرونده امیر منصور خسروی متهم ردیف اول فساد بزرگ بانکی موسوم به 3 هزار میلیاردی در حالی اعلام شد که به گفته معاون دادستان تهران هنوز قسمت ردمال این پرونده همچنان مفتوح است.

قانون-خبر بسته شدن پرونده امیر منصور خسروی متهم ردیف اول فساد بزرگ بانکی موسوم به 3 هزار میلیاردی در حالی اعلام شد که به گفته معاون دادستان تهران هنوز قسمت ردمال این پرونده همچنان مفتوح است.

به گزارش قانون به نقل از میزان، هفته گذشته خبری روی برخی سایت‌ها و جراید مبنی بر پایان رد مال «مه آفرید امیر خسروی» متهم ردیف اول پرونده فساد سه هزار میلیاردی قرار گرفت، خبر کوتاه بود «پرونده بزرگترین اختلاس تاریخ ایران برای همیشه بسته شد». پرونده‌ای که 5 سال پیش با دستگیری مه آفرید خسروی مفتوح شده بود.

در شهریور سال ۹۰ خبر كشف پرونده فساد بزرگ اقتصادی در كشور منتشر شد كه در آن شخصی به نام "مه آفرید امیرخسروی" مبلغ ۳ هزار میلیارد تومان را از طریق شبکه‌های بانکی اختلاس كرده بود.

این فساد بزرگ که از طریق بانک صادرات ایران انجام و کشف شد، منجر به لغو مجوّز بانک آریا و دستگیری امیر منصور آریا رئیس آن و افراد دیگری شد و البته بانک ملی، بانک سامان، بانک سپه، بانک صنعت و معدن و بانک پارسیان و بانک رفاه از جمله بانک‌های درگیر در اختلاس بودند.

پس از افشای ماجرای پرونده فساد 3 هزار میلیارد تومانی، بلافاصله دادگاه بررسی این موضوع تشکیل و "مه‌آفرید امیرخسروی" به عنوان متهم ردیف اول شناخته شد.

«‌امیر منصور آریا» با تبانی و نفوذ به شعبه بانک صادرات در محل کارخانه فولاد، اقدام به صدور LCهای (اعتبار اسنادی ریالی داخلی) جعلی به مبالغ ده‌ها میلیارد تومان می‌کرد و بدون آنکه وجه LCهای مذکور را به بانک بپردازد، آن‌ها را دریافت و به بانکهای دولتی و خصوصی دیگر داخلی به قیمتی پائین‌تر از قیمت رسمی LC می‌فروخته است.

طبق  کیفرخواست صادره متهم ردیف اول اين پرونده مه‌آفريد اميرخسروی دارای موارد اتهامی افساد فی الارض از طریق شرکت در اخلال در نظام اقتصادی کشور از طریق تبانی و فساد در شبکه بانکی کشور و توسل به روش‌های متقلبانه و مجرمانه و اخذ میلیاردها تومان وجوه غیرقانونی، با علم به مؤثر بودن موضوع در مقابله و اضرار به نظام و مشارکت در کلاهبرداری کلان و تحصیل مال از طریق نامشروع جمعاً به مبلغ بيش از 2 هزار و 800 ميليارد تومان با تشکیل و رهبری یک شبکه سازمان‌یافته برای ارتکاب جرایمی نظیر ارتشاء، اختلاس، کلاهبرداری، جعل و استفاده از اسناد مجعول و صوری، شرکت در پول‌شویی از طریق مصرف عواید حاصل از جرم پرداخت بیش از سی فقره رشوه، استفاده از اسناد مجعول متعدد مرتبط با گشایش‌های اعتبار اسنادی تنزیل شده و معاونت در جعل اسناد و تسهیل وقوع بزه بود.

 پرونده این فساد گسترده مالی طی اسفند ماه سال 1390 تا پایان سال 1391 با برگزاری جلسات متعدد دادگاه مورد رسیدگی قرار گرفت که در نهایت احکام متهمان این پرونده به صورت تفکیک شده نهایی و اعلام شد.

"مه‌آفرید امیرخسروی" به عنوان متهم ردیف اول پرونده فساد 3 هزار میلیارد تومانی بر اساس حکم دادگاه به اعدام محکوم شد، پس از اعلام حکم نهایی؛ قرار بر این شد که طی برگزاری مزایده، اموال مه آفرید به فروش گذاشته شود تا دیون وی از این طریق پرداخت شود. بر همین اساس 11 آذر ماه 92 اموال این متهم به مزایده گذاشته شد که در بخش اول مزایده و طبق آگهی در روزنامه‌های کثیر الانتشار،‌ بخشی از املاک و مستغلات مسکونی و اداری وی به فروش رفت و سوم خرداد 93 حکم اعدام مه‌آفرید امیرخسروی اجرا شد.

در توضیح این خبر که بر روی پایگاه اطلاع رسانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران قرار گرفت آمده بود: "حکم محکومیت به اعدام محکوم‌علیه زندانی مه‌آفرید امیرخسروی فرزند منصور، که از بابت افساد فی‌الارض از طریق شرکت در اخلال در نظام اقتصادی کشور با تبانی و فساد در شبکه بانکی و توسل به روش‌های متقلبانه و مجرمانه و اخذ میلیاردها تومان وجوه غیرقانونی و شرکت در پولشویی و پرداخت رشوه، به اعدام محکوم و حکم صادره در دیوان عالی کشور تأیید شده بود، سحرگاه روز شنبه، سوم خردادماه 1393 در محل زندان اوین اجرا شد."

پس از گذشت 2 سال از اعدام مه آفرید امیر خسروی هفته گذشته غلامعلی ریاحی وکیل پرونده مه آفرید امیر خسروی از پایان رد مال نامبرده خبر داد و گفت: شنبه هفتم اسفند با دستور دادستان تهران و مجری حکم پرونده، با حضور مدیران بانک ملی، استاندار خوزستان، مدیریت شرکت توسعه سرمایه‌گذاری امیرمنصور آریا و وکلای ورثه مه‌آفرید، جلسه‌ای در دفتر مجری حکم آقای تورک (معاون دادستان) به منظور خاتمه دادن ردّ مال پرونده تشکیل شد.

ریاحی تصریح کرد: با تهاتر مطالبات بانک ملی ایران بابت ردّ مال معادل هزار و 50 میلیارد تومان به صورت فروش یا واگذاری وجوه حاصل از فروش شرکت‌ها و انتقال سهام 7 شرکت زیرمجموعه آریا و واگذاری 68.09 درصد سهام شرکت گروه  ملی‌صنعتی فولاد ایران و موافقت با پرداخت 150 میلیارد تومان از وجوه گروه آریا که در اختیار قوه قضاییه است، ردّ مال پرونده موسوم به فساد بزرگ بانکی با تنظیم توافقنامه‌ای خاتمه یافت.

اما تورک سرپرست دادسرای انفال و معاون دادستان تهران در پاسخ به این سوال که آیا رد مال پرونده مه آفرید امیر خسروی به پایان رسیده است، اینگونه پاسخ داد: در این زمینه جلسه‌ای با حضور استاندار خوزستان، اعضای هیئت مدیره بانک ملی، شرکت گروه صنعتی فولاد اهواز بابت بخشی از ردمال پرونده فساد اقتصادی تشکیل و موارد صورت جلسه و تحویل بانک ملی داده شد.

وی ادامه داد: مبلغ جزئی به میزان حدود 150 میلیارد تومان از رد مال این پرونده باقی مانده که در اسرع وقت و در سال آینده انجام خواهد گرفت.

از پرونده مه آفرید امیر خسروی به عنوان بزرگترین پرونده‌ فساد مالی در تاریخ کشورمان یاد می‎شود که دستگاه قضا با جدیت و قاطعیت هر چه تمام‌تر آن را مورد رسیدگی قرار داد و احکام قاطعی در این زمینه صادر گردید.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.