انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
بین‌الملل
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
آينده براي بيشتر مردم مبهم است
روسيه دوباره به اوكراين هشدار داد
تلاش عربستان برای دستیابی به تکنولوژی موشکی پاکستان
پوتين، آمريكا را تهديد به حمله موشكي كرد
رايزني مخفيانه نتانياهو با اعراب
نشست ورشو با سخنراني پمپئو آغاز شد
مادورو پاي كشورهاي اسلامي و عربي را به درگيري كشيد
سكوت در برابر جنايت تكفيري در عربستان
رييس اطلاعات طالبان كشته شد
ابهام در اینستکس
اجرایی شدن کامل SPV ماه‌ها زمان خواهد برد
INSTEX ماكتي از spv
آیا دموکرات‌ها به آرزوی بركناري ترامپ می‌رسند؟
قیام علیه سیاست‌های ضدنژادی ترکیه
فرافکنی‌های برون‌مرزی نیکلاس مادورو
اتحادیه اروپا خواستار برگزاری فوری انتخابات در ونزوئلا شد
جلیقه‌زردها بازهم به خیابان‌های فرانسه می‌آیند
آلمان مادورو را تهديد كرد
فرانسه از اجرایی شدن SPV در چند روز آتی خبر داد
داووس ۲۰۱۹ در تسخیر زنان
زمزمه‌هاي لغو اجلاس ورشو
تشريح فشارهاي آمريكا عليه ايران توسط يك مقام امنيتي
کابوس بازگشت تحریم های اروپایی
حمله شبكه آمريكايي به وليعهد عربستاني
لهستان و فرانسه در جبهه آمریکا
ادامه عملیات برجام ستیزی
غلبه اژدهای زرد بر ترامپ
رویای بلند بانوی سابق کاخ سفید
چند هزار نفر در يمن كشته شدند؟!
فر انسه در آستانه جمهوری ششم
كنايه يك يمني به مسئولان ايراني
عراق به دنبال اخراج آمريكا
چکش پلوسی بر سر ترامپ!
سال سخت ترامپ
داماد ترامپ به دنبال انداختن طناب دار برگردن بن‌سلمان!
آغاز دموکرات ها برای پایان ترامپ
گذر مسیر صلح طالبان از تهران
مانش، کانالي رويايي!
تغییر استراتژی کُردها
پشت‌پرده زلزله سياسي در رژيم سعودي
سرنوشت بازار شام پس از آمريكا
پايان يك شوراي منفور
كوچ پناهجويان به بازار شام
القاعده برمی‌خیزد!
دولت تر امپ در تعطیلات اجباري
جولان هكرها
خروج ترامپ از سوريه عجيب نبود
تاخت و تاز اردوغان
۹ درصد تجارت جهانی از مسیر چابهار انجام می شود
بازخوانی سناریوهادرباره قضیه خاشقجی
بیشتر
کد خبر: 27307 | تاریخ : ۱۳۹۵/۱۲/۱۵ - 08:54

آرزوی ترامپ چطور بر باد رفت؟

ترامپ دچار مخمصه بزرگی شده و کم کم پای خودش هم به این ماجرا باز شده و معلوم نیست پیامد چنین رسوایی بزرگی، چه باشد؟

قانون- اکنون ترامپ و دستیارانش از هرگونه اظهارنظر درباره برجام طفره می‌روند و گهگاه که تحت فشار قرار می‌گیرند، پاسخ می‌دهند که درصدد پاره کردن برجام نیستند ولی مایلند باز هم چانه‌زنی کنند که البته این آرزویی تحقق‌نیافتنی است؛ اگرچه بعضی‌ها در داخل کشور هم اشتیاق زیادی داشته و دارند که برجام را بی‌اعتبار و بی‌خاصیت جلوه دهند و حتی آرزوهای ترامپ را در داخل نمایندگی می‌کنند.

به گزارش قانون، روزنامه «جمهوری اسلامی» در سرمقاله خود آورده است: برج و باروی ریاست جمهوری ترامپ به شدت متزلزل شده است. کناره‌گیری اجباری فلین، فشارها را بر ترامپ بیشتر کرده و اکنون وزیر دادگستری و همچنین مشاور ارشدش که در عین حال داماد وی نیز هست، همچنان برای استعفا تحت فشارند. به نظر می‌رسد ماجرای همدستی اطرافیان ترامپ با روسیه تدریجاً جدی‌تر می‌شود، چراکه علیرغم ادعای وزیر دادگستری که تماسی با سفارت روسیه نداشته، وی حداقل دو بار با سفیر روسیه دیدار پنهانی و غیراداری داشته است. بعلاوه دامادش نیز با همین اتهام دست به گریبان است.

بدین ترتیب، ترامپ دچار مخمصه بزرگی شده و کم کم پای خودش هم به این ماجرا باز شده و معلوم نیست پیامد چنین رسوایی بزرگی، چه باشد؟ کسی که برای برجام خط و نشان می‌کشید و عربده‌های مستانه‌اش همه‌جا شنیده می‌شد که به محض ورود به کاخ سفید، برجام را پاره می‌کند، اکنون به فلاکت و رسوایی افتاده و آینده برایش تیره و تار شده است.

اکنون ترامپ و دستیارانش از هرگونه اظهارنظر درباره برجام طفره می‌روند و گهگاه که تحت فشار قرار می‌گیرند، پاسخ می‌دهند که درصدد پاره کردن برجام نیستند ولی مایلند باز هم چانه‌زنی کنند که البته این آرزویی تحقق‌نیافتنی است؛ اگرچه بعضی‌ها در داخل کشور هم اشتیاق زیادی داشته و دارند که برجام را بی‌اعتبار و بی‌خاصیت جلوه دهند و حتی آرزوهای ترامپ را در داخل نمایندگی می‌کنند. ای‌کاش خداوند به چنین عناصر بی‌انصافی ذره‌ای انصاف بدهد که با دشمنان ملت به خاطر منافع جناحی و باندی خود، همصدا نشوند و آرزوی شکست و ناکامی ملت، دولت و نظام را در سر نپرورانند.

خوشبختانه ترامپ و دارودسته‌اش قبل از آنکه فرصت پیدا کنند با ایران در بیفتند، با متحدین همیشگی واشنگتن در تضاد وتعارض قرارگرفته‌اند و حتی در داخل کشور نیز مرتباً در یک جنگ فرسایشی درگیر شده‌اند. جنگ فرسایشی ترامپ و دستیارانش با رسانه‌ها، تضاد فزاینده با رنگین پوستان به خاطر نژادپرستی آشکار حکام جدید کاخ سفید، لغو مصوبات مربوط به خدمات پزشکی - بیمه‌ای و خدمات درمانی موسوم به «اوباماکر»، کاهش میزان سفرهای توریستی در پرتو سیاست‌های ابلهانه ترامپ و ایجاد محدودیت برای اتباع برخی از کشورها، پیامدهای ایجاد دیوار حائل در مرزهای مکزیک و بالاتر از همه، شروع به نقض وعده‌های انتخاباتی، حلقه محاصره معترضین علیه ترامپ را تنگ‌تر کرده است.

ترامپ در مناظرات انتخاباتی، سیاست دولت‌های گذشته را در قبال جنگ‌های بی‌حاصل آمریکا به زیر سئوال می‌برد و نظامی گری آمریکا را ناکام، شکست خورده و مطلقاً فاقد پیروزی معرفی می‌کرد. او در یک مقایسه معنی‌دار تاکید می‌کرد که با هزینه ۶ تریلیون دلاری جنگ عراق می‌شد دو بار بلکه سه بار آمریکا را از نو ساخت. انتظار می‌رفت نخستین اقدام چنین رئیس‌جمهوری پس از ورود به کاخ سفید، ریل‌گذاری برای کاهش بودجه نظامی و هدایت سرمایه‌ها به سمت و سوی تحقق سیاست‌های عام‌المنفعه باشد. ولی ترامپ حتی سرمایه‌گذاری‌های کلان پیشینیان در قلمرو و نظامی‌گری را کافی نمی‌داند و ۴۵ میلیارد دلار بودجه افزون‌تر برای توسعه نظامی‌گری آمریکا را مدنظر قرار داده است.

بعلاوه کسی که می‌خواست برای مردم آمریکا رفاه و شغل بیشتری تدارک کند، با توسل به سیاست‌های به‌شدت خصمانه علیه سایر کشورها و حتی متحدین واشنگتن، باعث کاهش درآمدها و مشاغل در همین فرصت کوتاه دو ماهه شده است. بدین ترتیب حتی قبل از آنکه ترامپ فرصت چندانی برای دشمنی با برجام و ایران پیدا کند، عملکرد و سیاست‌هایش به زیر سؤال رفته و حتی عدم سلامت روانی وی نیز به موضوع روز در رسانه‌ها و محافل سیاسی و تصمیم‌گیرنده آمریکا تبدیل شده است.

البته برجائی برجام حتی در صورت موفقیت دارودسته ترامپ هم کاملاً محرز است. این یک توافق دوطرفه نیست که واشنگتن بتواند آن را یکجانبه لغو کند یا در آن تشکیک نماید، بلکه توافقی میان هفت قدرت است که ضمانت جهانی و بین‌المللی، پشتیبان اجرای آن است. اکنون وقت آن رسیده که در اینجا هم کسانی که تا دیروز به خاطر منافع جناحی خود با این اقدام ملی در تضاد و تقابل بودند، به برجائی برجام اعتراف کنند؛ اگرچه برجائی برجام، دلایل و مستندات روشنی دارد که آن را از هر تأییدی بی‌نیاز می‌کند.

 

 

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.