انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
اس 300 و تغییر معادله مقاومت در منطقه
مسیرهای تامین مالی تروریست ها باید قطع شود
لوایح چهارگانه FATF ارتباطی به برجام ندارد
حادثه اهواز تلاش سازمان یافته جریان تروریسم است
دشمن اشتباه کند، طومار زندگی‌اش را درهم می‌پیچیم
یک‌صدایی ایرانیان عليه تجزيه طلبي
مردم در انتخابات بعدی چشم و گوش بسته عمل نکنند
کنترل مرزهابرای تامین امنیت جدی گرفته شود
روحانی در سازمان ملل پاسخ گستاخی‌های ترامپ را داد
رفتن آخوندی از وزارت راه و شهرسازی خبرخوبی است
رویه مجلس دهم تقدم فروع بر اصول است
منطقه با تروریسم مهاجر مواجه شده است
توافق بدون عکس هم میشود ولی نه برعکس
امین‌زاده انتساب ادعای دیدن هاله نور را تکذیب کرد
ارجاع لایحه CFT به صحن علنی مجلس
وزرای غیر اقتصادی هم تغییر می‌کنند
منطقه با تروریسم مهاجر مواجه شده است
دولت عراق زیر بار لغو روادید نمی‌رود
چهل توصیه FATF با چهار لایحه در ایران
دولت عراق زیر بار لغو روادید نمی‌رود
بررسی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم
باید به نسبت پولی که داریم برای سلامت هزینه کنیم
برنامه‌ای برای دیدار با ترامپ ندارم
شناسایی خانه تیمی ۲۲ تروریست مرتبط با حادثه اهواز
خانواده‌های شهدا اهواز زير پوشش بنیاد قرار می‌گیرند
سيد علي خميني به نجف رفت
حجاب و رابطه با آمریکا باید به همه‌پرسی گذاشته شود
بودجه ۹۸ برای بدترین شرایط آماده می‌شود
روحانی در شورای امنیت شاخه زیتون در دست بگیرد
گوشمالی سختی به عوامل بزدل حادثه اهواز خواهیم داد
جزئیات انهدام گروهک تروریستی«حدک»
کاهش درآمدهای دولت در سال ۹۸
همه عوامل حادثه تروریستی اهواز شناسایی شده‌اند
وعده جایزه هر نفر ۵۰۰۰ دلار برای حادثه اهواز
دوئل دیپلماسی در نیویورک
مسئولیت هرگونه اقدام تروریستی در ایران با آمریکاست
برنامه‌های روحاني در روز اول سفر به نیویورک
درد مردم را نباید سیاسی کرد
سفر روحانی به نیویورک موردتوجه رسانه های غربی
تلاش تروریستها برای قومی نشان دادن حادثه اهواز
حمله تروریستی اهوازباحمایت مثلث عبری،عربی،غربی
شرکتهای تولید کننده دارو نیاز به خارج را کاهش دهند
مانع‌اجراي قانون منع‌به‌كارگيري بازنشستگان چيست؟
از حرکت چهار پشه در بیشه شیران نگران نیستیم
تروریست هاهر چه زودتر به سزای اعمالشان برسند
جدایی خوزستان از ایران رویایی تحقق نیافتنی است
بخشي از عوامل حادثه تروریستی اهواز دستگیر شده‌اند
حضور نمایندگان رهبری در مراسم تشییع شهدای اهواز
خوزستان درسهای فراموش نشدنی به تروریستها ميدهد
هیات دولت دوشنبه را عزای عمومی اعلام کرد
بیشتر
کد خبر: 27655 | تاریخ : ۱۳۹۵/۱۲/۱۷ - 14:52
استيضاح تشريفاتي-منفعتي
دليل اعتراض چپ،راست و اعتداليون، عليه وزير كشور در آستانه انتخابات بررسي شد

استيضاح تشريفاتي-منفعتي

استيضاح را به هيات‌رييسه‌تقديم‌كرديم‌ ولي معتقديم نمايندگاني كه پيگير اين استيضاح هستند، با وزارت كشور رايزني كنند تا مشكلات حل شود و اگر شرايط را مناسب ديدند، اين استيضاح مراحل اجرايي‌ خود را طي نكند

قانون- تنها چند روز از شكست استيضاح آخوندي، وزير راه وشهرسازي دولت يازدهم گذشته بود كه ناگهان خبري در رسانه‌هاي منتشر شد كه استيضاح رحماني‎فضلي، وزيركشور با هفتاد امضا تقديم هيات رييسه مجلس شد.

به گزارش قانوناين در حالي‌است كه به نظر مي‎رسيد باتوجه به زمان باقي مانده به پايان عمر دولت روحاني و فشردگي جلسات مجلس بر سر بودجه سال 96 و اختلافات پيش آمده ميان مجلس و شوراي نگهبان كه موجب شده برنامه لايحه ششم به شكل پينگ پنگي ميان اين دو   ركن دست به دست شود، اين استيضاح فقط تلف كردن توان قوا باشد. مجموعه دلايلي كه نمايندگان با استناد به آن‎ها بر استيضاح وزير كشور پا فشاري مي‎كنند، مشکلات پيش آمده بر سر موضوع پدیده شاندیز، موسسه ثامن و ناتوانی استاندار خراسان‌رضوی در سروسامان دادن به این اشکالات و اداره نادرست این استان و ضعف اساسی این استانداری در تعامل با مجلس از جمله محورهای استیضاح وزیراست. افزایش آسیب‌های اجتماعی، ناتوانی وزارت کشور در اجرای صحیح قانون احزاب، ضعف اساسی این وزارت خانه در برقراری امنیت اجتماعی، توسعه نیافتگی سیاسی، عدم نظارت صحیح بر عملکرد شهرداری‌ها و بروز برخی مشکلات مالی در سازمان همیاری، تعامل نامناسب برخی استانداران و فرمانداران با نمایندگان ‌مجلس از محورهای ديگر استیضاح وزیر است.اين مسائل بدون شك بايد مورد بررسي واقع شود ولي اينكه چرا تنها چند ماه مانده به انتخابات، مجري اصلي اين كارزار را برخي قصد دارند تحت فشار بگذارند، جاي تامل دارد. براي اطلاع از چرايي استيضاح وزيركشور در اين بازه زماني و بهانه‌هاي احتمالي اين اقدام، به سراغ نمايندگان مجلس  رفتيم.


عدم نگاه تخصصي بر روند استيضاح
در همين راستا،حجت‌الاسلام احمد مازني، نماينده مردم تهران و عضو فراكسيون اميد در مجلس شوراي اسلامي در گفت و گو با «قانون» با اشاره به اينكه سوال و استيضاح از اختيارات قانوني نمايندگان هستند كه به عنوان ابزار نظارتي مجلس بر عملكرد قوه مجريه مورد استفاده قرار مي‎گيرد، اظهار داشت: مطرح شدن برخي موضوعات و رفتار‎ها در قد و قواره مجلس نيست و به شكلي است كه از قدرت نظارتي مجلس كاسته و جنبه جناحي به خود مي‎گيرد. حق مسلم نمايندگان است كه وزير كشور يا هر  وزير ديگري را استيضاح كنند و يك وزير نيز بايد از فرصت استيضاح براي ارائه گزارش كار و پاسخ به شبهات و ابهامات استقبال كند اما در صورتي اين اتفاق بايد بيفتد كه مدارك و استدلال‎هاي لازم در كنار سنجش برخي از عوامل همچون زمان و شرايط كشور رخ دهد.
نماينده فراكسيون اميد در پاسخ به اين سوال كه وقتي عباس‌آخوندي كه از لحاظ سياسي به جريان اصلاحات نزديك‌تر است از مجلس مي‌تواند راي اعتماد بگيرد، آيا اين احتمال وجود دارد كه رحماني فضلي كه نگاه سياسي متفاوتي دارد توسط مجلس بركنار شود، اظهار داشت: باوجود اينكه بين وزرا  نگاه‎هاي سياسي مختلف وجود دارد اما جناح مخالف، دولت را يك دست مي‎بيند و به سابقه اصولگرايي و موضع‎گيري هاي اين افراد توجهي ندارد. مخالفان‌روحاني، اصولگراياني كه در دولت به كار گرفته شده‌اند را به نوعي مرتد سياسي مي‎دانند از اين رو  امتيازي براي آن‎ها قائل نمي‎شوند.


موافقت‌برخي اصلاح‌طلبان با استيضاح
مازني با بيان اينكه انگيزه‎هاي استيضاح وزير كشور در بين افراد مختلف متفاوت است، اظهار داشت: تنها مخالفان دولت بر اساس جناح بندي‎هاي مرسوم براي استيضاح وزير كشور تلاش نمي‎كنند، بلكه برخي از دوستان اصلاح‎طلب و نزديك به جريان اعتدال نيز با اين استيضاح موافق هستند و اما به طور كلي ، نگاه تخصصي و نظارتي مجلس بر روند استيضاح حاكم نيست.


استيضاح بعد از عيد
اين عضو فراكسيون اميد گفت:‌ جلسات علني مجلس تا روز يك‌شنبه برگزار نمي‌شود و بررسي بودجه و نكات مورد اختلاف در برنامه لايحه ششم ميان مجلس و شوراي نگهبان در اولويت است و بعد از آن، احتمال مطرح شدن موضوع استيضاح وزير كشور توسط هيات رييسه وجود دارد كه با اين تفاسير به نظر مي‎رسد بررسي اين موضوع در مجلس به سال آينده موكول شود.
مازني با بيان اينكه بعيد است كه استيضاح راي بياورد و وزير كشور بر كنار شود، گفت: استيضاح هيچ وزيري در شرايط فعلي راي نمي‌آورد. در حال حاضر دو رويكرد در مورد استيضاح وزير كشور مطرح است: عده‎اي از مخالفان دولت كه در اقليت هستند و با زمان و مكان كاري ندارند و به دنبال پياده كردن اهداف سياسي خود در هر شرايطي هستند. اما رويكرد دوم در اين ماجرا، بحث حقوقي و مصلحت انديشي استيضاح است كه در شرايط كنوني، اكثريت نمايندگان مجلس بر آن تاكيد دارند.نماينده مردم تهران در مجلس با بيان اينكه رويكرد رحماني‎فضلي بايد نسبت به استانداران و نمايندگان مجلس‌تغييركند،گفت: رويكرد  وزيركشوربايددر برابر نمايندگاني كه در روي كار آمدن دولت نقش اساسي ايفا كرده‌اند متفاوت باشد. در حال حاضر برخي نمايندگان مجلس براي تثبيت جايگاه رحماني فضلي تلاش فراواني مي‎كنند اما در بسياري از اين موارد تلاش‎ها از سوي وزير بي پاسخ مي‎ماند.


استيضاح بدون تعارف
در ادامه، بهروز بنيادي، نماينده مردم كاشمر در مجلس شوراي اسلامي در گفت‌و‌گو با «قانون» با بيان اينكه هر استيضاحي مبني بر  بركناري وزير نيست، اظهار داشت: قرار نيست هيچ اتفاق خاصي بيفتد و نبايد روي اين موضوع حساسيت خاصي ايجاد كرد. نمايندگان مجلس با حق قانوني خود مي‎خواهند، پاسخ وزير كشور در خصوص عملكرد خود را از يك تريبون رسمي بشنوند.
وي با بيان اينكه تا اين لحظه هر وزيري كه براي استيضاح به مجلس آمد با كسب راي اعتماد مجدد به وزارتخانه خود برگشت، گفت:  يك وزير در هر مكان و زماني بايد آمادگي كامل براي پاسخگويي به مردم و نمايندگان‌شان را داشته باشد. شما مي‎بينيد فردي كه در فرانسه كانديداي رياست جمهوري است به دليل برخي اتهامات توسط پليس دستگير و براي پاسخگويي در برابر قانون در محفل قانوني حاضر شد و اين موضوع خاصي نيست. بنيادي با بيان اينكه در سياست بايد برخي رودربايستي و تعارفات را كنار گذاشت و به منافع و مصالح ملي انديشيد، گفت:  وزير كشور نيز مانند ساير وزرا اين آمادگي را دارد كه در سال آينده و زمان درخواست هيات رييسه در مجلس حاضر شده و به ابهامات و سوالات نمايندگان پاسخ دهد.


حق‌ خود را مي‌خواهيم
اما در طرف مقابل،جلیل رحیمی جهان‌آبادی، نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز و از نمايندگان پيگر استيضاح مجلس، در گفت‌گو با «قانون» در پاسخ به اين سوال كه آيا در اين بازه زماني استيضاح وزير‌كشور به نتيجه‌خواهد رسيد يا خير،گفت: نتيجه رسيدن اين استيضاح قابل پيش‌بيني نيست ولي حق ما اين است كه وقتي نمايندگان معترض هستند و احساس‌مي‌كنند تلاش‌ و رايزني‌ها براي حل مشكلات به نتيجه نرسيد‌ه، از اين ابزار قانوني كه استيضاح‌است، استفاده ‌كنند.


دولت‌براي حل استيضاح رايزني كند
عضو هيات رييسه‌ كميسيون قضايي مجلس افزود: ما به همين دليل استيضاح را به هيات‌رييسه‌تقديم‌كرديم‌ ولي معتقديم نمايندگاني كه پيگير اين استيضاح هستند، با وزارت كشور رايزني و گفت‌وگو كنند تا مشكلات حل شود و اگر شرايط را مناسب ديدند، اين استيضاح مراحل اجرايي‌ خود را طي نكند.
رحيمي تشريح كرد: در حال حاضر اين استيضاح در اختيار هيات رييسه است ولي ما خواهش كرديم كه اين نامه به جريان نيفتد و به كميسيون ارجاع ندهند تا رايزني هاي نمايندگان با معاونت پارلماني صورت بگيرد و مشكلات را بشنوند و ببينند كه كدام مشكلات را مي‌توان حل كرد.وي در پاسخ به اين سوال كه احتمال لغو درخواست استيضاح وجود دارد يا خير، گفت: برخي از نمايندگان براستيضاح اصرار دارند و مراجعه مكرر به هيات رييسه دارند و من نيز به عنوان فردي كه استيضاح را دنبال مي‌كردم نمي‌توانم جلوي اين درخواست ايستادگي كنم و مقاومت ما نيز حدي دارد.
رحيمي در ادامه گفت: نمايندگان مراجعه مي‌كنند و مي‌گويند كه  برخي بندها به استيضاح اضافه شود ولي بحث اصلي، پديده شانديز  و  ضعف وزارت‌كشور در اجرايي‌كردن قانون احزاب و تعامل ضعيف استاندارخراسان‌رضوي‌آقاي رشيديان با  نمايندگان است.


خوش‌شانس دولت
اين وزير دولت، نه در مجلس نهم و نه مجلس دهم محبوبيت خاصي نداشت و تندروهاي آن مجلس نيز سعي داشتند تا وي را به بهانه‌هاي مختلف استيضاح كنند و چند وقت يك‌بار، خبر از جمع‌آوري امضا براي اين اقدام به گوش مي‌رسيد ولي نتيجه‌اي در بر نداشت و حال بايد منتظر ماند و ديد كه آيا بحران‌ پلاسکو، افزایش آسیب‌های اجتماعی، ناتوانی وزارت کشور در اجرای صحیح قانون احزاب، ضعف اساسی این وزارت در برقراری امنیت اجتماعی، توسعه نیافتگی سیاسی، عدم نظارت صحیح بر عملکرد شهرداری‌ها و بروز برخی مشکلات مالی در سازمان همیاری، تعامل نامناسب برخی استانداران و فرمانداران با نمایندگان ‌مجلس، مي‌تواند وي را تنها دو ماه مانده تا انتخابات از هيات دولت كنار بزند يا خير.

 

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.