انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
حیرت و نفرت مانع از شناخت دقیق غرب شد
آمارسازي دردسرساز
طرحي ضد مردم تهران!
سياست زدگي و خزان در رسانه ملی
مسئولان نگران وقت‌كشي اروپا هستند
سياسيون خاص آباني
بدهکار مردم خوزستان هستیم
چه ایرادی دارد بخشی از استادیوم ورزشی به بانوان اختصاص یابد
افزايش تعداد نمایندگان تهران در انتخابات آینده
«ستاد مقابله با تحریم‌» در استان‌ها ایجاد شود
ترامپ شرایط مشوشی را درصحنه بین‌الملل ایجادکرده
ماجرای اعدام ۲۲ نفر در اهواز خبرسازی است
عرصه سیاسی باید ميداني براي ملی‌گراهاي عملگرا باشد
رابطه احزاب كارآمد و شعار زنده باد مخالف من
گفت‌وگوي ملي براي حفظ امنيت و منافع ملت است
واکنش معاون عملیات ارتش به تهدید نفتکش‌ها
اجازه فرصت سوزی به اروپا ندهیم
نامه يك نماينده به لاریجانی درباره صداوسیما
دوران تحریم از منابع خارجی استفاده خواهیم کرد
پیام تسلیت محسن رضایی در فقدان امیر لطفی
توقع از صدا و سیما بالاست
شفافيت‌، ذهنيت درباره معافيت مالياتي نهادها را تغيير مي‌دهد
از خودگذشتگي در محاق!
همگرايي با يك شريك قوي براي دوران تحريم
تشریح دستور کار کمیته ضد تحریم
قانون منع به‌كارگيري بازنشستگان و حواشي پافشاري بر آن
حوزويان اولين گام های وحدت را بردارند
واکنش فلاحت‌پیشه به لفاظی پمپئو
جلسه رفع ایرادات شورای نگهبان به لایحه CFT
انتقاد رهبر انقلاب از کسانی که درصددند یاد شهدا را به فراموشی بسپارند
خانه تکانی بزرگ در وزارت کشور
دلایل رد لوایح پالرمو وCFTدرشورای نگهبان
پرداخت اولین بسته حمایت غذایی دولت تا پایان آبان
اسامی نهادهای معاف از مالیات اعلام شد
طرح کامل نمایندگان برای استانی شدن انتخابات
آمار وزیر کشور از استانداران بازنشسته
پرده‌برداري از يك ناكارآمدي
دولت بزرگ‌ترین مانع رشد و توسعه تولید در کشور است
عقلاي سياسي بايد از گفت‌وگوي ملي حمايت كنند
مقايسه جنبش طبقه متوسط ايراني و آمريكايي
سال آخر مجلس، زمان مناسبی برای اصلاحات نیست
حسدهاي سياست‌زده
احمدی‌نژاد باید به صورت ویژه مدیریت شود
عدم شفاف‌سازی وزرا به ضرر آنها است
نوبخت: پمپئو باز هم دروغ می‌گوید
لزوم اتخاذ تصمیمات جدی برای حل مسايل اقتصادی
کنایه محمد هاشمی به صداوسیما و مجلس
شرکت‌های بیمه بین‌المللی از سود نفتکش‌های ایرانی صرف نظر نخواهند کرد
تشکیل کمیته ضدتحریم، ذیل کمیسیون اقتصادی
باید فشار تحریم ها را کاهش دهیم
بیشتر
کد خبر: 27655 | تاریخ : ۱۳۹۵/۱۲/۱۷ - 14:52
استيضاح تشريفاتي-منفعتي
دليل اعتراض چپ،راست و اعتداليون، عليه وزير كشور در آستانه انتخابات بررسي شد

استيضاح تشريفاتي-منفعتي

استيضاح را به هيات‌رييسه‌تقديم‌كرديم‌ ولي معتقديم نمايندگاني كه پيگير اين استيضاح هستند، با وزارت كشور رايزني كنند تا مشكلات حل شود و اگر شرايط را مناسب ديدند، اين استيضاح مراحل اجرايي‌ خود را طي نكند

قانون- تنها چند روز از شكست استيضاح آخوندي، وزير راه وشهرسازي دولت يازدهم گذشته بود كه ناگهان خبري در رسانه‌هاي منتشر شد كه استيضاح رحماني‎فضلي، وزيركشور با هفتاد امضا تقديم هيات رييسه مجلس شد.

به گزارش قانوناين در حالي‌است كه به نظر مي‎رسيد باتوجه به زمان باقي مانده به پايان عمر دولت روحاني و فشردگي جلسات مجلس بر سر بودجه سال 96 و اختلافات پيش آمده ميان مجلس و شوراي نگهبان كه موجب شده برنامه لايحه ششم به شكل پينگ پنگي ميان اين دو   ركن دست به دست شود، اين استيضاح فقط تلف كردن توان قوا باشد. مجموعه دلايلي كه نمايندگان با استناد به آن‎ها بر استيضاح وزير كشور پا فشاري مي‎كنند، مشکلات پيش آمده بر سر موضوع پدیده شاندیز، موسسه ثامن و ناتوانی استاندار خراسان‌رضوی در سروسامان دادن به این اشکالات و اداره نادرست این استان و ضعف اساسی این استانداری در تعامل با مجلس از جمله محورهای استیضاح وزیراست. افزایش آسیب‌های اجتماعی، ناتوانی وزارت کشور در اجرای صحیح قانون احزاب، ضعف اساسی این وزارت خانه در برقراری امنیت اجتماعی، توسعه نیافتگی سیاسی، عدم نظارت صحیح بر عملکرد شهرداری‌ها و بروز برخی مشکلات مالی در سازمان همیاری، تعامل نامناسب برخی استانداران و فرمانداران با نمایندگان ‌مجلس از محورهای ديگر استیضاح وزیر است.اين مسائل بدون شك بايد مورد بررسي واقع شود ولي اينكه چرا تنها چند ماه مانده به انتخابات، مجري اصلي اين كارزار را برخي قصد دارند تحت فشار بگذارند، جاي تامل دارد. براي اطلاع از چرايي استيضاح وزيركشور در اين بازه زماني و بهانه‌هاي احتمالي اين اقدام، به سراغ نمايندگان مجلس  رفتيم.


عدم نگاه تخصصي بر روند استيضاح
در همين راستا،حجت‌الاسلام احمد مازني، نماينده مردم تهران و عضو فراكسيون اميد در مجلس شوراي اسلامي در گفت و گو با «قانون» با اشاره به اينكه سوال و استيضاح از اختيارات قانوني نمايندگان هستند كه به عنوان ابزار نظارتي مجلس بر عملكرد قوه مجريه مورد استفاده قرار مي‎گيرد، اظهار داشت: مطرح شدن برخي موضوعات و رفتار‎ها در قد و قواره مجلس نيست و به شكلي است كه از قدرت نظارتي مجلس كاسته و جنبه جناحي به خود مي‎گيرد. حق مسلم نمايندگان است كه وزير كشور يا هر  وزير ديگري را استيضاح كنند و يك وزير نيز بايد از فرصت استيضاح براي ارائه گزارش كار و پاسخ به شبهات و ابهامات استقبال كند اما در صورتي اين اتفاق بايد بيفتد كه مدارك و استدلال‎هاي لازم در كنار سنجش برخي از عوامل همچون زمان و شرايط كشور رخ دهد.
نماينده فراكسيون اميد در پاسخ به اين سوال كه وقتي عباس‌آخوندي كه از لحاظ سياسي به جريان اصلاحات نزديك‌تر است از مجلس مي‌تواند راي اعتماد بگيرد، آيا اين احتمال وجود دارد كه رحماني فضلي كه نگاه سياسي متفاوتي دارد توسط مجلس بركنار شود، اظهار داشت: باوجود اينكه بين وزرا  نگاه‎هاي سياسي مختلف وجود دارد اما جناح مخالف، دولت را يك دست مي‎بيند و به سابقه اصولگرايي و موضع‎گيري هاي اين افراد توجهي ندارد. مخالفان‌روحاني، اصولگراياني كه در دولت به كار گرفته شده‌اند را به نوعي مرتد سياسي مي‎دانند از اين رو  امتيازي براي آن‎ها قائل نمي‎شوند.


موافقت‌برخي اصلاح‌طلبان با استيضاح
مازني با بيان اينكه انگيزه‎هاي استيضاح وزير كشور در بين افراد مختلف متفاوت است، اظهار داشت: تنها مخالفان دولت بر اساس جناح بندي‎هاي مرسوم براي استيضاح وزير كشور تلاش نمي‎كنند، بلكه برخي از دوستان اصلاح‎طلب و نزديك به جريان اعتدال نيز با اين استيضاح موافق هستند و اما به طور كلي ، نگاه تخصصي و نظارتي مجلس بر روند استيضاح حاكم نيست.


استيضاح بعد از عيد
اين عضو فراكسيون اميد گفت:‌ جلسات علني مجلس تا روز يك‌شنبه برگزار نمي‌شود و بررسي بودجه و نكات مورد اختلاف در برنامه لايحه ششم ميان مجلس و شوراي نگهبان در اولويت است و بعد از آن، احتمال مطرح شدن موضوع استيضاح وزير كشور توسط هيات رييسه وجود دارد كه با اين تفاسير به نظر مي‎رسد بررسي اين موضوع در مجلس به سال آينده موكول شود.
مازني با بيان اينكه بعيد است كه استيضاح راي بياورد و وزير كشور بر كنار شود، گفت: استيضاح هيچ وزيري در شرايط فعلي راي نمي‌آورد. در حال حاضر دو رويكرد در مورد استيضاح وزير كشور مطرح است: عده‎اي از مخالفان دولت كه در اقليت هستند و با زمان و مكان كاري ندارند و به دنبال پياده كردن اهداف سياسي خود در هر شرايطي هستند. اما رويكرد دوم در اين ماجرا، بحث حقوقي و مصلحت انديشي استيضاح است كه در شرايط كنوني، اكثريت نمايندگان مجلس بر آن تاكيد دارند.نماينده مردم تهران در مجلس با بيان اينكه رويكرد رحماني‎فضلي بايد نسبت به استانداران و نمايندگان مجلس‌تغييركند،گفت: رويكرد  وزيركشوربايددر برابر نمايندگاني كه در روي كار آمدن دولت نقش اساسي ايفا كرده‌اند متفاوت باشد. در حال حاضر برخي نمايندگان مجلس براي تثبيت جايگاه رحماني فضلي تلاش فراواني مي‎كنند اما در بسياري از اين موارد تلاش‎ها از سوي وزير بي پاسخ مي‎ماند.


استيضاح بدون تعارف
در ادامه، بهروز بنيادي، نماينده مردم كاشمر در مجلس شوراي اسلامي در گفت‌و‌گو با «قانون» با بيان اينكه هر استيضاحي مبني بر  بركناري وزير نيست، اظهار داشت: قرار نيست هيچ اتفاق خاصي بيفتد و نبايد روي اين موضوع حساسيت خاصي ايجاد كرد. نمايندگان مجلس با حق قانوني خود مي‎خواهند، پاسخ وزير كشور در خصوص عملكرد خود را از يك تريبون رسمي بشنوند.
وي با بيان اينكه تا اين لحظه هر وزيري كه براي استيضاح به مجلس آمد با كسب راي اعتماد مجدد به وزارتخانه خود برگشت، گفت:  يك وزير در هر مكان و زماني بايد آمادگي كامل براي پاسخگويي به مردم و نمايندگان‌شان را داشته باشد. شما مي‎بينيد فردي كه در فرانسه كانديداي رياست جمهوري است به دليل برخي اتهامات توسط پليس دستگير و براي پاسخگويي در برابر قانون در محفل قانوني حاضر شد و اين موضوع خاصي نيست. بنيادي با بيان اينكه در سياست بايد برخي رودربايستي و تعارفات را كنار گذاشت و به منافع و مصالح ملي انديشيد، گفت:  وزير كشور نيز مانند ساير وزرا اين آمادگي را دارد كه در سال آينده و زمان درخواست هيات رييسه در مجلس حاضر شده و به ابهامات و سوالات نمايندگان پاسخ دهد.


حق‌ خود را مي‌خواهيم
اما در طرف مقابل،جلیل رحیمی جهان‌آبادی، نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز و از نمايندگان پيگر استيضاح مجلس، در گفت‌گو با «قانون» در پاسخ به اين سوال كه آيا در اين بازه زماني استيضاح وزير‌كشور به نتيجه‌خواهد رسيد يا خير،گفت: نتيجه رسيدن اين استيضاح قابل پيش‌بيني نيست ولي حق ما اين است كه وقتي نمايندگان معترض هستند و احساس‌مي‌كنند تلاش‌ و رايزني‌ها براي حل مشكلات به نتيجه نرسيد‌ه، از اين ابزار قانوني كه استيضاح‌است، استفاده ‌كنند.


دولت‌براي حل استيضاح رايزني كند
عضو هيات رييسه‌ كميسيون قضايي مجلس افزود: ما به همين دليل استيضاح را به هيات‌رييسه‌تقديم‌كرديم‌ ولي معتقديم نمايندگاني كه پيگير اين استيضاح هستند، با وزارت كشور رايزني و گفت‌وگو كنند تا مشكلات حل شود و اگر شرايط را مناسب ديدند، اين استيضاح مراحل اجرايي‌ خود را طي نكند.
رحيمي تشريح كرد: در حال حاضر اين استيضاح در اختيار هيات رييسه است ولي ما خواهش كرديم كه اين نامه به جريان نيفتد و به كميسيون ارجاع ندهند تا رايزني هاي نمايندگان با معاونت پارلماني صورت بگيرد و مشكلات را بشنوند و ببينند كه كدام مشكلات را مي‌توان حل كرد.وي در پاسخ به اين سوال كه احتمال لغو درخواست استيضاح وجود دارد يا خير، گفت: برخي از نمايندگان براستيضاح اصرار دارند و مراجعه مكرر به هيات رييسه دارند و من نيز به عنوان فردي كه استيضاح را دنبال مي‌كردم نمي‌توانم جلوي اين درخواست ايستادگي كنم و مقاومت ما نيز حدي دارد.
رحيمي در ادامه گفت: نمايندگان مراجعه مي‌كنند و مي‌گويند كه  برخي بندها به استيضاح اضافه شود ولي بحث اصلي، پديده شانديز  و  ضعف وزارت‌كشور در اجرايي‌كردن قانون احزاب و تعامل ضعيف استاندارخراسان‌رضوي‌آقاي رشيديان با  نمايندگان است.


خوش‌شانس دولت
اين وزير دولت، نه در مجلس نهم و نه مجلس دهم محبوبيت خاصي نداشت و تندروهاي آن مجلس نيز سعي داشتند تا وي را به بهانه‌هاي مختلف استيضاح كنند و چند وقت يك‌بار، خبر از جمع‌آوري امضا براي اين اقدام به گوش مي‌رسيد ولي نتيجه‌اي در بر نداشت و حال بايد منتظر ماند و ديد كه آيا بحران‌ پلاسکو، افزایش آسیب‌های اجتماعی، ناتوانی وزارت کشور در اجرای صحیح قانون احزاب، ضعف اساسی این وزارت در برقراری امنیت اجتماعی، توسعه نیافتگی سیاسی، عدم نظارت صحیح بر عملکرد شهرداری‌ها و بروز برخی مشکلات مالی در سازمان همیاری، تعامل نامناسب برخی استانداران و فرمانداران با نمایندگان ‌مجلس، مي‌تواند وي را تنها دو ماه مانده تا انتخابات از هيات دولت كنار بزند يا خير.

 

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.