انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
قانون بچه‌ها
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
درخواست انتشار روزنامه اي مثل «قانون بچه ها»
تصویرگران و توجه به دنیای کودکانه مخاطبان
پیگیر پرونده‌ معترضان به حجاب هستیم
قانون بچه ها/کودکان را با مخاطرات جامعه آشنا کنیم
قانون بچه ها/با قصه گویی به زبان مادری، در حفظ اصالت‌های‌مان بکوشیم
قانون بچه‌ها/د‌ستيابي به آرزوهای رنگی کود‌کان با کلاف‌های بافتنی
قانون بچه ها/کودک آزاری جنسی را جدی بگیریم
قانون بچه ها/در مدارس طبیعت، پرورش مقدم بر آموزش است
قانون بچه ها/تصورات کودکی داستان زندگی ما را تشکیل مي‌دهند
قانون بچه ها/عروسک «لیلی» میراثی از همنشینی والدین
قانون بچه ها/ تئاتر خياباني باعث کنجکاوی کودک می شود؟
قانون بچه ها/لباس مدارس با تنوع رنگی در راه است
قانون بچه ها/شاهنامه منبعي غني بر اي آموزش
وضعیت نشر کودک رو به افول است
قانون بچه ها/کشف ناشناخته‌ها از طریق یادگیری مشاهده‌ای
قانون بچه ها / اسپينرهاي شيطاني
قانون بچه ها/تئاتر می‌تواند به درک بهترکودک کمک کند
قانون بچه ها/ ماجراي آفتاب پرست
قانون بچه ها/اسپینر ، علاج استر س يا استر س زا؟
قانون بچه ها/نویسنده باید جلوتر از کودک حركت كند
قانون بچه ها/ترس و اثرات مخرب آن
قانون بچه ها/تئاتر، فرهنگ‌ساز است
قانون بچه ها/ من با يك لپ‌تاپ و قلم نوري «داگبين» را ساختم
قانون بچه ها/کاراکتر «دایی» از محیط‌زیست می‌گوید
قانون بچه ها/قهرمانان ما جهان را فتح مي‌كنند
قانون بچه ها/پايي در گذشته و نگاهي به امروز دارم
در مدارس طبيعت «فتيله فردا تعطيله» شنيده نمي‌شود
كمك به كودكان خياباني كمك به غرق شدن شان
قانون بچه ها/تعطيلاتي متفاوت راتجربه كنيد!
قانون بچه ها/تدریس با طعم املت
قانون بچه ها/كاهش اعتماد به نفس، با بازي‌هاي رايانه‌اي
قانون بچه ها/مي‌خواهم مايكل فلپس ايران شوم!
قانون بچه ها/ تئاتر خیابانی كودكان، بازی و زندگی
قانون بچه ها/من سردم بشه مي‌رم زير ماسه‌ها!
دنیا در چشم آن‌ها، خانه گِلی‌شان است
قانون بچه ها/تئاتر، هنر اندیشیدن است‌
قانون بچه ها/هيچ‌كس از من بزرگ‌تر نبوده، يادم بخير!
قانون بچه ها/ خرگوش بل گوش
قانون بچه ها/قتی شخصیت های شاهنامه طناز می شوند
قانون بچه ها/كودكان فهيم‌ترين مخاطبان زمانه‌
قانون بچه ها/چهار صبحانه متنوع و مقوی برای کودکان
بي قانون ها/کودکان را دست کم نگیریم
قانون بچه ها/خواهش مي‌كنم براي ما حرف درست نكنين!
قانون بچه ها/سوق به انحراف، با خط قرمز‌ها
شاهنامه، منبعي غني براي آموزش
قانون بچه ها/ترس
قانون بچه ها/چند نشان بيش فعالي
قانون بچه ها/شناخت كم دانش آموزان ازصنايع دستي
قانون بچه ها/ قصه، تجربه زیستی و تاریخ و تمدن هر قوم
قانون بچه ها/تولد يك پروانه
بیشتر
کد خبر: 28716 | تاریخ : ۱۳۹۵/۱۲/۲۵ - 12:12
قانون بچه ها/تعطيلاتي متفاوت راتجربه كنيد!
پیشنهاد« قانون بچه ها» براي نوروز؛

قانون بچه ها/تعطيلاتي متفاوت راتجربه كنيد!

بوی بهار می‌آید. نوروز و تعطیلاتی 13 روزه در انتظار عاشقان بازی و سرگرمی و تفریح است...

قانون-معصومه ديودار

بوی بهار می‌آید. نوروز و تعطیلاتی 13 روزه در انتظار عاشقان بازی و سرگرمی و تفریح است. تعطیلاتی که وقتی از امروز به آن نگاه می‌کنیم، خیلی طولانی به نظر می‌آیند اما به آخرش که می‌رسیم این جمله معروف که خیلی زود دیر می‌شود در گوش‌مان زمزمه می‌شود. پس بهتر است از همین الان که هنوز سه هفته تعطیلی پیش رو داریم، برنامه‌ریزی خوب برای استفاده از تعطیلات عید نوروز داشته باشیم. پدر و مادرها دست فرزندان خود را بگیرند و به گشت و گذار بروند. تئاتر ببینند و برای شرکت در مسابقات متعدد حاضر شوند. عکس‌های سلفی بگیرند و با دیگران به اشتراک بگذارند و در کل بهاری سرشار از شور و شوق و شادی را برای خود بسازند.«قانون بچه‌ها» قصد دارد در آخرین شماره سال 1395 برنامه‌ای جامع و کامل برای داشتن تعطیلاتی پر شور و شاد به بچه‌ها ارائه دهد.

 

تعطیلات نوروز یکی از مهم‌ترین و خاطره‌سازترین دوران کودکی است. هرچند کودکی ما با کابوس پیک شادی به سر شد اما این روزها کودکان در دید و بازدید و شور و شوق بهار غرق می‌شوند. البته بد نیست کمی هم از آداب و رسوم نوروزی برای‌شان بگوییم تا بتوانیم نوروزی ایرانی را به نسل آینده منتقل کنیم. نوروزی با سنت‌ها و جشن‌های باستانی برای آینده ایرانی.

قطعا نخستین بخش برای آغاز سال جدید، گردآمدن خانواده دور یک سفره است، سفره هفت سین. همان سین‌های دوست داشتنی که از سیب و سرکه و سماق گرفته تا سبزه و سیر و سرکه و سکه را شامل می‌شود و در راس آن‌ها، آینه و قرآن جای دارد. می‌توان گفت از جنبه تربیتی کودکی که از زمان طفولیت پای سفره عید نشست و از بزرگ‌ترهای خود خواندن کتاب خدا و احترام به یکدیگر را آموخت و به نعمت‌های پروردگار عشق ورزید، می‌تواند مبلغ خوبی برای اشاعه فرهنگ و آداب و رسوم باشد.

البته همین نشستن دور سفره هفت سین نیز آداب و رسوم خود را دارد چنانکه در نقاط مختلف آذربایجان شرقی مرسوم است که کودکان صبح روز عید، کیسه کوچکی در دست بگیرند و به خانه اقوام و آشنایان بروند. صاحبخانه‌ها نیز چیزهایی از قبیل تخم مرغ رنگ کرده، گردو، شیرینی و گاه مقداری پول یا یک جفت جوراب به آن‌ها می‌دهند. در روستاها معمولا کودکان به در خانه تمام اهالی می‌روند و عیدی می‌گیرند.

در ادامه مراسم نوروز دید و بازدیدها شروع می‌شود. کوچک‌ترها به دیدن بزرگ‌ترها می ر وند و بچه‌ها هم عیدی می‌گیرند. عیدی یکی از نکات کلیدی نوروز است. فراموش نکنید که کودکان و نوجوانان عاشق عیدی گرفتن هستند. حتما از دادن جوراب فاکتور بگیرید و سعی کنید عیدی را به صورت نقدی حساب کنید.

البته این عیدی‌ها در گذشته در حد تخم مرغ آب پز، سیب، گلابی، سکه و آجیل بود اما قطعا با تغییراتی که در نسل امروزی رخ داده است دیگر چنین عیدی‌هایی مورد قبول کودکان و نوجوانان نیست و بهتر است نسل جدید را درک کنیم. البته می‌توان بازی‌هایی همچون جنگ تخم مرغ‌ها که در گیلان مرسوم است نیز انجام دهید و با تخم مرغ‌های آب پز به جان یکدیگر بیفتید و لذت و هیجان آن را تجربه کنید. نه آنکه تخم‌مرغ‌ها را بر سر و کله خود بکوبید بلکه با در نظر گرفتن نوك تیز تخم‌مرغ به عنوان سر و انتهای پهن آن به عنوان ته، به صورت سر به سر، ته به ته و گاه با توافق طرفین سر به ته و ته به سر جنگ تخم مرغ‌ها بکنید.

تفریحات امروزی برای نوروز

اگر از آداب و رسوم گذشتگان بگذریم، تفریحات امروزی هم برای تعطیلات نوروز از جمله ضروریات زندگی است. دیدن نمایشگاه‌ها می‌تواند یکی از این گزینه‌ها باشد و چه خوب که بتوان با مادربزرگ‌ و پدربزرگ‌ به دیدن نماشگاه رفت.

نمایشگاه «مادربزرگ و پدربزرگ ايراني» که بخش ویژه تصویر سال است در بر دارنده عکس‌هایی از مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‌های ایرانی است که به صورت پرتره، زندگی روزمره، حضور در آیین‌ها و مراسم ملی و مذهبی و سایر جنبه‌های زندگی‌شان (از جمله محل سکونت با حضور و یا با یادگاری‌های به‌جا مانده از آن‌ها) گرفته شده است و در باغ موزه هنر ايراني به نمایش گذاشته شده است.

این نمایشگاه تا پايان فروردين ماه 1396 براي بازديدكنندگان تهراني و مسافران نوروزي برپا مي‌ماند و بچه‌ها می‌توانند به همراه پدربزرگ و مادربزرگ‌ها برای دیدن این نمایشگاه بروند.

در نوروز به دیدن موش‌ها بروید

هر شب در کوچه پس‌کوچه‌های شهر آواز غمگین و سوزناک‌ آقا موشه که عاشق و دلداده خاله موشه است شنیده می‌شود. خاله موشه بی‌خبر از اینکه این آواز غمناک در هجر او خوانده می‌شود، هرشب ستاره‌ها را می‌شمرد و به زیبایی ماه خیره می‌شود. یک روز گربه‌ای به شهر حمله می‌کند تا موشی شکار کند. آقا موشه با فداکاری خاله موشه را از شهر فراری می‌دهد. خاله موشه پس از فرار سر از بیابان در می‌آورد. خاله موشه سفری را آغاز می‌کند تا هم جایی را پیدا کند که خانه اش شود و بتواند در آن جا به دور از خطر زندگی کند و هم قوی‌ترین فرد دنیا را پیدا کند تا مراقب او باشد و هرگز نگذارد دوباره خاله موشه تا آن حد بترسد و جانش در خطر بیفتد... .

این بخشی از خلاصه نمایش «موش تا موش» به نویسندگی و کارگردانی« رامین کهن» بود که از 7 فروردین ماه هر روز ساعت 20 ، به جز شنبه ها، در تالار هنر به روی صحنه می رود. نمایشی موزیکال مخصوص کودکان و نوجوانان که به شیوه عروسکی و به مدت 55 دقیقه اجرا می‌شود. مرضیه برومند و هنگامه مفید هم به عنوان صداپیشه افتخاری همکاری کرده‌اند.

نمایش «جادوگر کوچولو» هم یکی دیگر از گزینه‌هایی است که می‌توان از 10 فروردین در سالن استاد رشیدی پردیس تئاتر تهران و در ساعت 19 به نظاره آن نشست. این نمایش بر اساس برداشتی آزاد از قصه «جادگر کوچولو» اثر اوتفرید پرویسلر ترجمه سپیده خلیلی نوشته شده است و داستان از جایی شروع می شود که بچه جادوگری تصمیم می‌گیرد وارد جشن جادوگری بشود ولی به علت اینکه هنوز بچه است و نمی‌تواند خوب جادو کند اجازه ورود به جشن را ندارد.

گشت و گذار هم بد نیست

شهرداری منطقه 12 تهران هم برنامه‌های ویژه گردشگری در ایام نوروز در نظر گرفته است چنانکه تورهای تهرانگردی یک روزه و نیم روزه و همچنین تورهای پیاده‌روی در محورهای تاریخی ویژه خانواده‌ها اجرا خواهد شد. در ضمن می‌توانید با اتوبوس‌های دو طبقه روباز به تهرانگردی بروید و لذت طراوت هوای بهار را در اتوبوس بدون سقف تجربه کنید.

همچنین مسئولان گفته‌اند که پارک‌ها و زمین‌های بازی را برای رفاه حال کودکان و نوجوانان بیشتر کرده‌اند و فضا و شرایط برای داشتن تعطیلاتی شگفت انگیز محیاست.

 

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.