انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رابطه ایران و پاکستان «بی‌نظیر» نیست!
درخواست نمايندگان از ظريف براي بازگشت به وزارت‌خارجه
ادعاي كريمي‌قدوسي درباره ظريف
لرزه ظريف بر اندام سياستمداران
انتقاد تند آيت‌الله‌خامنه اي از ازدواج سفيد
تكذيب دستور گرفتن روحاني از MI6
تكذيب يك شنود
نبرد ديدگاه‌ها
نقش اصلاح‌طلبان در بحران‌ امروز
احزاب در ایران نان انتخابات را خورده اما چوبش را نخورده‌اند
آرشيو صدا و سيما را از كشور خارج كرده‌اند!
وضع آزادی از زمان طاغوت بدتر شده است
تقدير آيت‌ا...‌خامنه‌اي از نوجوان شطرنج‌باز
نمره ۲۰ از ۱۰۰ روحاني
دومينوي خودخواهي و ضربه به هم‌ميهن
دولت نمي‌تواند به متخلفان كمك كند
سرنوشت FATF در گرو رفراندوم
اندیشه ایرانشهری به مثابه ابرگفتمان
ارسال لایحه «جامع انتخابات» به مجلس
اصلاح‌طلبان نباید با یکدیگر درگیر شوند
واكنش خنثي ظريف درباره FATF
زندگي اشرافي با انقلابي‌گري سازگاري ندارد
اميد به كليد سندرز
پارادوكس مودت ـ تخاصم
نپیوستن به FATF یعنی نه به شفافیت بین المللي
تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تا ۴ ماه دیگر
آيت‌الله خامنه‌ای درگذشت محمدمؤمن را تسلیت گفتند
يك امام جمعه ديگر نيز كناره‌گيري كرد
تحكيم وحدت با اژدهاي زرد
لبيك صوتي!
گره ارشادي
رد شهادت و عباي روحانيت
راهبرد شرقي
پژمانفر، رييس دفتر روحاني را تهديد كرد
رياست‌جمهوري اختصاص هزارميلياردي به پديده را تكذيب كرد
شهادت زکریا سازمان ملل را از خواب غفلت بیدار کند!
ایران و ایالات متحده ،حکایت تلخکامی و شرح جدایی
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
بدهكار اصلي اروپاييان هستند
حاتم‌بخشي هزارميلياردي
نماينده ولي فقيه در خوزستان از امامت جمعه استعفا داد
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
كنايه جهنمي به علي‌مطهري!
جزييات انهدام خانه‌های تيمى عوامل حادثه تروريستی زاهدان
اعانه‌اي كه پايمال مي‌شود!
سایه بحران دیپلماتیک بر روابط تهران- اسلام آباد
هشدار از قم به عربستان و پاكستان
من به مسئولین و دولتی‌ها نمی‌گویم چه کنند
اولين سيلي سپاه به تروريست‌هاي زاهدان
فيك‌نيوز فارس را كريمي قدوسي تكذيب كرد!
بیشتر
کد خبر: 30516 | تاریخ : ۱۳۹۶/۱/۱۹ - 14:30
جم نا:جبهه مردمي در برابر نيروهاي اقتدارگرا
نمایش همگرایی شکست خورد

جم نا:جبهه مردمي در برابر نيروهاي اقتدارگرا

قسمتی از ساختار اصلی نظام در اين جبهه دور هم جمع شده‌اند و نام خود را جبهه مردمي گذاشته‌اند. از كميته امداد و آستان قدس گرفته تا شهرداري تهران و ساير مراكز اقتصاد و قدرت، همه در اين بين حضور دارند

قانون-نزديك به يك ماه تا انتخابات حساس رياست‌جمهوري ايران وقت باقي‌مانده است. انتخاباتي كه بدون شك نه تنها سرنوشت سال‌هاي آينده كشور را رقم خواهد زد، بلكه احتمال دارد دستاوردهايي كه در اين مدت توسط دولت‌يازدهم كسب شده است را نيز، با يك تصميم، انتخاب و رويكرد به كلي از بين برود.

البته مردم ايران در بازه‌هاي مختلف زماني به خوبي نشان داده‌اند كه مي‌دانند چه تصميمي بايد بگيرند تا به آن هدفي كه بايد، برسند؛ حال اين تصميم برخي اوقات به نفع يك جناح بوده و زماني ديگر به سود جناح رقيب آن‌ها، ولي ملت ايران همواره پيروز ميدان بوده است. همگان شاهديم كه در اين دوره انتخابات برخلاف ادوار گذشته، چندان شور وشوقي وجود ندارد و اين موضوع را شايد بتوانيم به پاي مشكلاتي نظيركانديدايابي اصولگرايان و نيز تثبيت نام حسن روحاني در سبد راي اصلاح‌طلبان نوشت. بررسي وضعيت ياران احمدي نژاد و اصلاح‌طلبان كمي واضح‌تر است ولي اصولگرايان اين روزها با بحراني مواجه شده‌اند كه خودشان نيز سردرگم هستند و اين آشفتگي به تبع آن، در ميان افكار عمومي نيز نفوذ كرده است.

قدرت پوشالي

نشست‌هاي نمايشي جمنا براي به رخ‌كشيدن قدرتي است كه در ميدان بدون رقيب، خودنمايي مي‌كند و در روزگاري كه جناح‌هاي مقابل آن‌ها ياران خود را به ميدان فرابخوانند، حقيقت نمايان خواهد شد. اما از دل اين نمايش‌هاي بي سناريو، شخصيت‌هايي بيرون مي آيند كه هر كدام از آن‌ها خود به تحليل و بررسي‌هاي فراواني نياز دارند.

كيفيتي كه فداي كميت شد

محافظه‌كاران از روزهاي ابتدايي تحرك‌هاي انتخاباتي، اسامي افرادي را به افكار عمومي ارائه كردند كه خودشان نيز مي‌دانستند، جايگاهي براي رياست‌جمهوري ندارند. آن‌ها در اين بازه‌زماني با اعلام اسامي مانند ميرسليم و محمدمهدي‌زاهدي سعي كردند نشان دهند كه گزينه‌هاي فراواني حتي از ميان افراد درجه چندم، براي بازي دارند ولي اينكه تا چه حد جايگاه اين افراد به رياست‌جمهوري نزديك باشد، به هيچ وجه مورد نظر آن‌ها نبود. آن‌ها در ادامه مسير، شخصيت‌هاي درجه دو و به نوعي مشهور خود را راهي ميدان كردند، افرادي كه شايد بدنه رايي انتصابي داشتند ولي در ميان افكار عمومي، هيچ جاذبه‌اي نداشتند. شخصيت‌هايي مانند محسن‌رضايي، پرويز فتاح،حميدرضا‌حاج بابايي و عزت‌ا... ضرغامي كه تنها براي بازار گرمي به ميدان آمده بودند، در يك فرآيند به راحتي كنار زده شدند.

سناريويي از پيش تعيين شده

فراموش نشود، از ابتدا نيز مشخص بود كه هدف آن‌ها، بازار گرمي است چراكه يكي از شخصيت‌هاي تصميم‌گير و تصميم‌ساز اين جريان، سه ماه قبل از انتخاب رييسي، به روزنامه «قانون» خبر آن را داده و گفته بود كه به دنبال سيد روحاني هستيم و سعي مي‌كنيم تا سيد ابراهيم رييسي را به ميدان بياوريم.‌آن‌ها مي‌گفتند كه براي شخصيت هايي كه به صورت شخصي وارد عرصه انتخابات مي‌شوند شانسي قائل نيستند. پس، از ابتدا مشخص بود كه آن‌ها ميلي به انتخاب شخصيت‌هايي مانند ضرغامي، رضايي، ميرسليم و غيره ندارند و تنها قصد داشتند پياده‌نظام خود را معرفي كنند وفرمانده ميدان، شخص ديگري بود و اين تصميم را سعي نداشتند به يك‌باره اعلام كنند.

اعتراض خودي ها

اما همان‌گونه كه از ابتدا مشخص بود، اين بازي را برخي مانند محسن رضايي، ميرسليم و ضرغامي برهم زدند.ماجرا از اين قرار بود كه آخرشدن آقا محسن سبب شد تا غرور نزديكان او بشكند و به اين شكست بزرگ، اعتراض كنند و توپ را به زمين زاكاني و دارودسته‌اش بيندازند. از سويي ديگر، جايگاهي كه اعضاي جمنا براي ضرغامي ثبت كردند نيز گويي به دل او ننشست و بعد از راي‌گيري‌ها طعنه خود را به روساي جبهه مردمي زد و محفل آن‌ها را نيازمند سمپاشي خواند. برخي از طرفداران ميرسليم يا بهتر بگوييم موتلفه نيزكه نابودي هويت قديمي‌ترين حزب اين سال‌ها را به چشم خود مي‌ديدند، دست به اعتراض زده و انتقاد كردند كه چرا بايد يگانه كانديداي آن‌ها در ميان برگزيده‌ها نباشد.

نترسيد! اين ها همه با هم نيستند

در يك نگاه؛اوضاع‌شان مناسب نيست. درست است كه سعي دارند قدرت خود را به رخ بكشند ولي اين منابع قدرت و ثروت، آن‌گونه كه برخي از حضورشان در صحنه انتخابات واهمه گرفته‌اند نيز توانايي جذب جامعه مدني و بدنه اجتماعي خاصي را به خود ندارند.

قسمتی از ساختار اصلی جمهوري اسلامي در اين جبهه دور هم جمع شده‌اند و نام خود را جبهه مردمي گذاشته‌اند. از كميته امداد و آستان قدس گرفته تا شهرداري تهران و ساير مراكز اقتصاد و قدرت، همه در اين بين حضور دارند. آن‌ها خود را مردمي مي‌خوانند ولي اين‌گونه است؟ كدام مردم؟ حتي موتلفه اسلامي كه حزب بازاريان ناميده مي‌شود، سرانش از بدنه بازار نبوده و شخصيت‌هاي نزديك به بدنه قدرت هستند. آيا اين طيف بايد در ميان جريان‌هايي كه حمايت‌هاي مردمي را با خود دارند، ترس و واهمه ايجاد كند؟ به طور حتم اين‌گونه نيست. همان‌گونه كه در ابتداي گزارش نيز گفتيم، اين سناريو بيشتر از آنكه به نفع نويسندگان آن باشد، دست خالي آن‌ها را براي مردم رو خواهد كرد. در صورتي‌كه روحاني و تيم حامي وي، در اين بازه زماني بيشتر مراقب اعمال و رفتار خود باشند، مردم در 29 ارديبهشت، مشاهده خواهند كرد كه اگر تمام حاكميت نيز در برابر آن‌ها به صف شوند ولي ملت چيز ديگري بخواهد، بدون شك مهر شكست بر پيشاني طيف مقابل ملت خواهد نشست.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.