انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رابطه ایران و پاکستان «بی‌نظیر» نیست!
درخواست نمايندگان از ظريف براي بازگشت به وزارت‌خارجه
ادعاي كريمي‌قدوسي درباره ظريف
لرزه ظريف بر اندام سياستمداران
انتقاد تند آيت‌الله‌خامنه اي از ازدواج سفيد
تكذيب دستور گرفتن روحاني از MI6
تكذيب يك شنود
نبرد ديدگاه‌ها
نقش اصلاح‌طلبان در بحران‌ امروز
احزاب در ایران نان انتخابات را خورده اما چوبش را نخورده‌اند
آرشيو صدا و سيما را از كشور خارج كرده‌اند!
وضع آزادی از زمان طاغوت بدتر شده است
تقدير آيت‌ا...‌خامنه‌اي از نوجوان شطرنج‌باز
نمره ۲۰ از ۱۰۰ روحاني
دومينوي خودخواهي و ضربه به هم‌ميهن
دولت نمي‌تواند به متخلفان كمك كند
سرنوشت FATF در گرو رفراندوم
اندیشه ایرانشهری به مثابه ابرگفتمان
ارسال لایحه «جامع انتخابات» به مجلس
اصلاح‌طلبان نباید با یکدیگر درگیر شوند
واكنش خنثي ظريف درباره FATF
زندگي اشرافي با انقلابي‌گري سازگاري ندارد
اميد به كليد سندرز
پارادوكس مودت ـ تخاصم
نپیوستن به FATF یعنی نه به شفافیت بین المللي
تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تا ۴ ماه دیگر
آيت‌الله خامنه‌ای درگذشت محمدمؤمن را تسلیت گفتند
يك امام جمعه ديگر نيز كناره‌گيري كرد
تحكيم وحدت با اژدهاي زرد
لبيك صوتي!
گره ارشادي
رد شهادت و عباي روحانيت
راهبرد شرقي
پژمانفر، رييس دفتر روحاني را تهديد كرد
رياست‌جمهوري اختصاص هزارميلياردي به پديده را تكذيب كرد
شهادت زکریا سازمان ملل را از خواب غفلت بیدار کند!
ایران و ایالات متحده ،حکایت تلخکامی و شرح جدایی
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
بدهكار اصلي اروپاييان هستند
حاتم‌بخشي هزارميلياردي
نماينده ولي فقيه در خوزستان از امامت جمعه استعفا داد
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
كنايه جهنمي به علي‌مطهري!
جزييات انهدام خانه‌های تيمى عوامل حادثه تروريستی زاهدان
اعانه‌اي كه پايمال مي‌شود!
سایه بحران دیپلماتیک بر روابط تهران- اسلام آباد
هشدار از قم به عربستان و پاكستان
من به مسئولین و دولتی‌ها نمی‌گویم چه کنند
اولين سيلي سپاه به تروريست‌هاي زاهدان
فيك‌نيوز فارس را كريمي قدوسي تكذيب كرد!
بیشتر
کد خبر: 31617 | تاریخ : ۱۳۹۶/۱/۲۷ - 12:43
مشايي و بقايي، كمربند انتحاري احمدي نژاد هستند
كنعاني مقدم در گفت وگو با «قانون» :

مشايي و بقايي، كمربند انتحاري احمدي نژاد هستند

پيش بيني من اين است كه بقايي تاييد صلاحيت نمي‌شود، اين گروه بيشتر سعي مي كند با فضاسازي و جوسازي هاي رسانه اي، آراي ضد انقلاب را براي خود جمع كنند

قانون-همزمان با پايان ثبت نام افراد براي حضور در انتخابات رياست جمهوري، اين رقابت سياسي سرنوشت ساز براي كشور، وارد عرصه جديدي شد. بسياري از پيش بيني ها حكايت از انتخاباتي داغ با مشاركت حداكثري مردم دارد.

شايد در اين ميان دلايل حضور غافل‌گيركننده احمدي‌نژاد در انتخابات رياست جمهوري، آن هم در حالي كه تا چندي قبل سخن از عدم حضور او بود، براي بسياري از افراد مبهم باشد. در خصوص پيش‌بيني نتايج انتخابات رياست‌جمهوري و همچنين آخرين وضعيت جناح‌هاي سياسي در آستانه انتخابات به سراغ حسين كنعاني مقدم، فعال سياسي اصولگرا رفتيم كه مشروح گفت و گوي «قانون» با او را در ادامه مي خوانيد.

با توجه به پايان مرحله ثبت نام نامزدهاي رياست جمهوري، انتخابات پيش رو را چگونه ارزيابي مي كنيد؟

همان گونه كه پيش بيني مي شد، رقابت اصلي در انتخابات پيش رو بين روحاني و رئيسي است. از ميان اين دو نفر يكي به نمايندگي از جريان اصولگرايي و ديگري به عنوان نماينده جريان اعتدال و اصلاح طلب وارد صحنه انتخابات شده اند. به نظر مي رسد در انتخابات پيش رو شاهد يك رقابت پرشور و با مشاركت حداكثري باشيم. اما نكته قابل توجه اين است كه نتيجه انتخابات را اصولگرايان، اصلاح طلبان يا جريان اعتدال گرا تعيين نمي كنند، بلكه اين آراي خاكستري است كه به هر سمتي كه حركت كند موجب پيروزي آن جناح خواهد شد. البته با توجه به نزديك بودن رقابت، احتمال كشيدن انتخابات به دور دوم وجود دارد.

اگر گزينه هايي كه از سوي جريان اصولگرايي در انتخابات ثبت نام كردند تا لحظه آخر در رقابت باقي بمانند، جریان اصولگرا چه برنامه اي را اتخاذ خواهد كرد؟

دو فرضيه در اين خصوص وجود دارد. يكي اينكه تعدد نامزدها موجب كشيده شدن انتخابات به دور دوم مي‌شود و در دور دوم اصولگرايان با تمركز بر روي گزينه اي كه بيشترين آرا را به‌دست آورده، بتوانند پيروز انتخابات شوند. ديگراينكه قبل از آغاز راي‌گيري، جريان اصولگرايي تمركز خود را روي يك گزينه بگذارد. بنده معتقدم اگر تعدد نامزدها در جريان اصولگرايي ادامه پيدا كند اين جريان شكست خواهد خورد مگر اينكه در لحظات آخر، ديگر كانديداها به نفع نامزد واحد كنار بروند.

چه شد كه كانديداهاي اصولگرا به جريان جمنا پشت كرده و به صورت مستقل براي انتخابات رياست جمهوري ثبت نام كردند؟

ساز و كار جمنا از قبل مشخص بود و همه چيز طبق همان ساز و كار پيش رفت. قرار بود تمام گزينه ها با حضور در وزارت كشور ثبت نام كرده و بعد از تاييد صلاحيت، همه به نفع يكي كنار روند.

حضور غافل گير كنند احمدي نژاد در انتخابات رياست جمهوري را چگونه ارزيابي مي كنيد؟آيا تاييد صلاحيت مي شود؟

قبل از اينكه صلاحيت احمدي نژاد توسط شوراي نگهبان تاييد يا رد شود، با كاري كه انجام داد و نا فرماني از فرمايش رهبري، در پيش مردم رد صلاحيت شد. اگر وارد عرصه انتخابات نيز شود بيشتر به دنبال جمع كردن راي براي شخص روحاني خواهد بود تا اصولگرايان!

آيا حميد بقايي معاون اول احمدي نژاد را رجل سياسي مي دانيد؟

پيش بيني من اين است كه بقايي تاييد صلاحيت نمي‌شود، اين گروه بيشتر سعي مي كند با فضاسازي و جوسازي هاي رسانه اي، آراي ضد انقلاب را براي خود جمع كنند.

محبوبيت در سياست به چه شكل تعريف مي‌شود و شاخصه هاي آن چيست؟

در قاموس سياسي، كسي كه بتواند اعتماد مردم را جلب و حرف مردم را بيان كند و مردم، مطالبات خود را در گفتمان او ببينند، موجب مي‌شود آن شخص مقبوليت پيدا كند. اما وجيه المله، يك شرط مهم براي رييس جمهور بودن است. زيرا رييس جمهور براي كل كشور است، نه رييس يك جناح يا يك جريان. كساني كه وارد عرصه سياسي كشور مي شوند اگر بتوانند وجيه المله بودن را در گفتمان خود طرح كنند، آراي مردم به سوي او گرايش پيدا مي كند. در سيستم مردم‌سالاري ديني، ملاك مردم علاوه بر حداقل شرايطي كه شوراي نگهبان آن را تعيين مي كند اين است كه فرد مورد نظر براي رياست جمهوري توانايي لازم براي انجام وظيفه اي كه به عهده مي گيرد را داشته باشد.

آيا احمدي نژاد قدرت انتقال سبد راي خود به فرد ديگري را دارد؟

در خصوص احمدي نژاد به نظر مي رسد سبد رايي كه او تصورش را مي كرد و گويا دچار يك نوع توهم سياسي نيز شده بود، وجود ندارد و از طرفي با اقدامي كه انجام داد همين سبد راي را نيز از دست داد و ديگر نمي تواند در خصوص آراي خود با ديگر جريانات سياسي معامله كند. احمدي‌نژاد با اين اقدام، يك نوع عمليات انتحاري سياسي انجام داد كه كمربند انفجاري آن، بقايي و مشايي بودند و بعيد به نظر مي رسد بتوانند در سپهر سياسي كشور جايگاهي به‌دست آورند.

فعاليت جريان سوم در كشور را با وجود دو جريان ريشه دار و با سابقه چگونه ارزيابي مي كنيد؟

جريان هاي سياسي ما در كشور بر اساس گفتمان‌هايي است كه طرح مي كنند. از ابتداي انقلاب چند گفتمان داشتيم، يكي گفتمان انقلاب اسلامي كه حزب جمهوري آن را مطرح مي كرد، بعد از آن نوبت به گفتمان سازندگي رسيد كه مرحوم آيت ا... هاشمي رفسنجاني آن را مطرح كرد. بعد از آن گفتمان اصلاحات توسط دولت اصلاحات بود و احمدي نژاد نيز يك گفتماني با عنوان مهر ورزي مطرح كرد كه با شكست رو به رو شد و ديگر نمي توان آن را به عنوان يك جريان سياسي شناخت. نكته ديگر اينكه جريان هاي سياسي بايد در ساختار تشكيلات حزبي رشد و نمو پيدا كنند. با جوسازي و حاشيه سازي نمي توان جريان و گفتمان ايجاد كرد. در كشور ما يك گفتمان، بيشتر غالب نبوده است.ساير گفتمان ها در اقليت قرار مي گرفتند. بنابراين جريان سوم اگر به اين معني باشد كه نتيجه رقابت دو جريان اصلي كشور به نتيجه نرسد، بدون شك جريان ديگري جايگزين آن دو جريان خواهد شد.

ثبت نام هاي بي شمار و خلأ قانوني كه براي ثبت نام در انتخابات رياست جمهوري وجود دارد واكنش بسياري از چهره هاي سياسي كشور را به همراه داشته است. اين خلأ قانوني چگونه قابل حل است؟

خلأ قانوني ناشي از اين است كه قانون مناسب براي ثبت نام در انتخابات رياست جمهوري نداريم. قانون، بيشتر تمركز خود را در مورد انتخاب رييس جمهور گذاشته و اينكه چه افرادي مي توانند ثبت نام كنند به خوبي شرح داده نشده است. قوانين مرتبط به ثبت نام در انتخابات و به ويژه انتخابات رياست جمهوري بايد در اولين فرصت اصلاح شود. شرايط اوليه‌اي تعريف شود. نكته ديگري كه بايد در نظر گرفت اين است كه در نبود احزاب قدرتمند، افراد مختلف به خود اجازه مي دهند براي انتخابات وارد عرصه سياسي شوند كه اين موضوع موجب به وجود آمدن يك ترسي از نظام سياسي كشور شده است. غربي ها از اين فضا سوء استفاده كرده و مي‌گويند ايران به دنبال راه اندازي يك شو تبليغاتي است تا يك انتخابات قدرتمند و پرشور! زيرا بيشتر افرادي كه براي انتخابات رياست جمهوري به وزارت كشور مي‌روند، نتوانستند جايگاهي را در ساختار سياسي كشور براي خود به دست آورند از همين رو، هيچ گونه مسئوليتي نيز در مورد اظهاراتي كه مي كنند ندارند. متاسفانه صدا و سيما با پخش چنين صحنه هايي موجب مي شود اين نقصي كه در قانون وجود دارد بيشتر نمايان شود.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.