انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
قانون بچه‌ها
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
درخواست انتشار روزنامه اي مثل «قانون بچه ها»
تصویرگران و توجه به دنیای کودکانه مخاطبان
پیگیر پرونده‌ معترضان به حجاب هستیم
قانون بچه ها/کودکان را با مخاطرات جامعه آشنا کنیم
قانون بچه ها/با قصه گویی به زبان مادری، در حفظ اصالت‌های‌مان بکوشیم
قانون بچه‌ها/د‌ستيابي به آرزوهای رنگی کود‌کان با کلاف‌های بافتنی
قانون بچه ها/کودک آزاری جنسی را جدی بگیریم
قانون بچه ها/در مدارس طبیعت، پرورش مقدم بر آموزش است
قانون بچه ها/تصورات کودکی داستان زندگی ما را تشکیل مي‌دهند
قانون بچه ها/عروسک «لیلی» میراثی از همنشینی والدین
قانون بچه ها/ تئاتر خياباني باعث کنجکاوی کودک می شود؟
قانون بچه ها/لباس مدارس با تنوع رنگی در راه است
قانون بچه ها/شاهنامه منبعي غني بر اي آموزش
وضعیت نشر کودک رو به افول است
قانون بچه ها/کشف ناشناخته‌ها از طریق یادگیری مشاهده‌ای
قانون بچه ها / اسپينرهاي شيطاني
قانون بچه ها/تئاتر می‌تواند به درک بهترکودک کمک کند
قانون بچه ها/ ماجراي آفتاب پرست
قانون بچه ها/اسپینر ، علاج استر س يا استر س زا؟
قانون بچه ها/نویسنده باید جلوتر از کودک حركت كند
قانون بچه ها/ترس و اثرات مخرب آن
قانون بچه ها/تئاتر، فرهنگ‌ساز است
قانون بچه ها/ من با يك لپ‌تاپ و قلم نوري «داگبين» را ساختم
قانون بچه ها/کاراکتر «دایی» از محیط‌زیست می‌گوید
قانون بچه ها/قهرمانان ما جهان را فتح مي‌كنند
قانون بچه ها/پايي در گذشته و نگاهي به امروز دارم
در مدارس طبيعت «فتيله فردا تعطيله» شنيده نمي‌شود
كمك به كودكان خياباني كمك به غرق شدن شان
قانون بچه ها/تعطيلاتي متفاوت راتجربه كنيد!
قانون بچه ها/تدریس با طعم املت
قانون بچه ها/كاهش اعتماد به نفس، با بازي‌هاي رايانه‌اي
قانون بچه ها/مي‌خواهم مايكل فلپس ايران شوم!
قانون بچه ها/ تئاتر خیابانی كودكان، بازی و زندگی
قانون بچه ها/من سردم بشه مي‌رم زير ماسه‌ها!
دنیا در چشم آن‌ها، خانه گِلی‌شان است
قانون بچه ها/تئاتر، هنر اندیشیدن است‌
قانون بچه ها/هيچ‌كس از من بزرگ‌تر نبوده، يادم بخير!
قانون بچه ها/ خرگوش بل گوش
قانون بچه ها/قتی شخصیت های شاهنامه طناز می شوند
قانون بچه ها/كودكان فهيم‌ترين مخاطبان زمانه‌
قانون بچه ها/چهار صبحانه متنوع و مقوی برای کودکان
بي قانون ها/کودکان را دست کم نگیریم
قانون بچه ها/خواهش مي‌كنم براي ما حرف درست نكنين!
قانون بچه ها/سوق به انحراف، با خط قرمز‌ها
شاهنامه، منبعي غني براي آموزش
قانون بچه ها/ترس
قانون بچه ها/چند نشان بيش فعالي
قانون بچه ها/شناخت كم دانش آموزان ازصنايع دستي
قانون بچه ها/ قصه، تجربه زیستی و تاریخ و تمدن هر قوم
قانون بچه ها/تولد يك پروانه
بیشتر
کد خبر: 32738 | تاریخ : ۱۳۹۶/۲/۵ - 12:08
 قانون بچه ها/کاراکتر «دایی» از محیط‌زیست می‌گوید

قانون بچه ها/کاراکتر «دایی» از محیط‌زیست می‌گوید

تیپ سازی و شخصیت‌های تلویزیونی و رادیویی از‌جمله جذابیت‌های این رسانه است؛ چنان‌که گاهی با افرادی روبه رو می‌شویم که به واسطه تیپی خاص و با نامی خاص شناخته می‌شوند

قانون- معصومه ديودار

تیپ سازی و شخصیت‌های تلویزیونی و رادیویی از‌جمله جذابیت‌های این رسانه است؛ چنان‌که گاهی با افرادی روبه رو می‌شویم که به واسطه تیپی خاص و با نامی خاص شناخته می‌شوند. هرچند ممکن است این شخصیت با خود واقعی آن‌ها تفاوت داشته باشد اما سال‌ها زندگی با شخصیتی که خلق کرده‌اند سبب می‌شود تا خودشان را در قالب آن نشان دهند. تیپ‌سازی به‌خصوص در حوزه کودک و نوجوان کمتر اتفاق می‌افتد و در این میان معدود شخصیت‌هایی هستند که ماندگار می‌شوند. «دایی چپول» یکی از این شخصیت‌های دوست‌داشتی و ماندگار است که «قانون بچه ها» سراغ او رفت تا با او به گفت و گو بنشیند.

 

یکی از افرادی که بیش از دو دهه است با شخصیت تلویزیونی او آشنا هستیم و برای نسل‌های مختلف خاطره‌ساز شده «دایی چپول» است، تیپی که توسط داوود منفرد خلق شده و سال‌ها روی آنتن تلویزیون است.

او با اشاره به اینکه همیشه ارتباط خوبی با بچه‌ها داشته است حتي قبل از آنکه هنرپیشه بشود، می‌گوید: وقتی مهمان به خانه ما می‌آمد، با بچه‌ها بگو بخند می‌کردم و این کار تا جایی پیش می‌رفت که بزرگ‌ترها اعتراض می‌کردند که ای بابا چرا این‌قدر با بچه‌ها سرگرم می‌شوی. این درحالی است که بچه‌ها هم دنیایی دارند و من آن دنیا را دوست دارم. اکنون نیز همین‌طور است، طوري كه بارها اتفاق افتاده، بچه‌هایی که برای حضور در استودیو و اجرای برنامه زنده آمده بودند، بعد از اتمام برنامه گریه می‌کردند و حاضر نبودند استودیو را ترک کنند و می‌خواستند پیش دایی بمانند و به سختی حاضر می‌شدند برنامه را ترک کنند.

منفرد با اشاره به اينکه اولین کار هنری‌اش، در حوزه کودک بوده است، می‌افزاید: به مدت پنج سال تئاتر کودک کار می‌کردم. سپس وارد کارهای تلویزیونی شدم و با رنگین کمان فعالیتم را ادامه دادم.

این هنرپیشه درخصوص چگونگی خلق کاراکتر عمو چپول می‌گوید: این کاراکتر متعلق به حوزه کودک و نوجوان نبود، بلکه از آنجایی خلق شد که یکی از دوستانم برای جایگزین کردن شخصیت یکی از بازیگران در تئاتر به من پیشنهاد داد و پذیرفتم. در اتاق گریم تیپ‌های مختلفی را اجرا کردم تا یکی مورد قبول قرار گیرد. در نهایت نیز تصمیم گرفتم تیپ پیرمرد بذله‌گویی را بگیرم که تاکنون در میان شخصیت‌هایی که خلق شده بودند، نبود. چراکه به طور عموم، آدم‌ها وقتی پیر می‌شوند بی‌حوصله می‌شوند از این رو فکر می‌کردم شخصیت پیرمرد بذله‌گو موفق خواهد شد و مورد استقبال قرار می‌گیرد که موفق هم شد.

او ادامه می‌دهد: درواقع می‌توان گفت، تیپ دایی در آن تئاتر خلق شد و بعدها وقتی به برنامه «رنگین کمان» دعوت شدم، این تیپ را اجرا کردم که مورد‌توجه قرار گرفت. در آن برنامه عروسكي به نام «چپر» بود که برای هماهنگي با اسم عروسك براي دايي‌ هم اسم چپول را انتخاب كرديم. چپ بودن چشم‌های دايي که یکی از عناصر تیپ‌سازی بود هم در انتخاب اين اسم موثر بود؛ البته بعد از مدتي دايي چپول به دايي چپر تبديل شد‌ تا سوءتفاهمی برای افرادی که مشکل بینایی دارند به‌وجود نیاید و به آن‌ها بي‌احترامي نشود..

منفرد با اشاره به آنکه از همان روزهای نخست که شخصیت «دایی» در رنگین کمان اجرا داشت توانست با بچه‌ها ارتباط برقرار کند و بچه ها او را باور كردند و دوست داشتند، ادامه می‌دهد: با‌توجه به آنکه معمولا والدین هم با بچه‌ها برای دیدن برنامه ها همراه می‌شوند سعی کردم در اجرای برنامه‌ سلیقه مخاطب بزرگسال را هم در نظر بگیرم و هر دو مخاطب را راضی نگه دارم. کاراکتر «دایی» طی سال‌های گذشته موفق شد به جایگاه خاصی دست یابد و من از این بابت خوشحالم و دوست دارم همین‌جور دست نخورده باقی بماند.

این هنرمند نه تنها در برنامه‌های تلویزیونی و برنامه‌های استانی هنرنمایی می‌کند، بلکه با بازی در مجموعه تلویزیونی «ماجراهای دایی و سارا و دارا» قصد دارد با بچه‌ها از محیط‌زیست حیات‌وحش و اهمیت آن سخن بگوید.

منفرد درباره این مجمومه تلویزیونی می‌گوید: این سریال 90 قسمتی است و توسط جهانگیر طاهری ساخته می‌شود و در مرحله پیش تولید است. ماجرا نیز از این قرار است که دو کودک به همراه دایی خود به خیابانی می‌روند که مرکز فروش و نگهداری پرندگان است. در آنجا با مردی روبه‌رو می‌شوند که عقابی در دست دارد و بال‌های عقاب را باز کرده و قصد دارد آن را بفروشد. این درحالی است که فروش عقاب ممنوع است. اینجاست که بچه‌ها به این فکر می‌افتند که به ماموران محیط‌زیست اطلاع دهند و سپس با حضور در میان ماموران محیط‌زیست و آشنایی با فعالیت آن‌ها، به عنوان همیار و همراه محیط‌بان به فعالیت می‌پردازند و در این راستا اطلاعات محیط‌زیستی به مخاطب منتقل می‌کنند.

او تصریح می‌کند: این سریال به نگهداری از حیوانات در خانه‌ها و آپارتمان‌ها نیز می‌پردازد و سعی دارد بگوید بهتر است حیوانات را در آپارتمان نگه نداریم؛ همچنین به مباحثی همچون، قطع درختان، آب و هوا و ... می‌پردازد.

داستان‌های شیرینی در این سریال اتفاق می‌افتد که امیدواریم مورد توجه مخاطبان قرار گیرد.منفرد درخصوص شبکه‌ای که قرار است این سریال را پخش کند تاکید می‌کند: با‌ وجود آنکه هنوز تصمیم نگرفته‌ایم که کدام شبکه این سریال را پخش کند اما از آنجایی که شبکه نسیم در سال‌های اخیر اوضاع بهتری به لحاظ سرگرم‌کنندگی داشته، فکر کنم، می‌تواند گزینه مناسبی برای پخش این سریال باشد.

با‌وجود آنکه شخصیت «دایی» یکی از شخصیت‌های محبوب برنامه‌های تلویزیونی است اما از آنجایی که روي شخصيت‌هاي تازه كمتر كار مي‌شود، ممکن است چنین شخصیت‌هایی دچار تکرار شوند و به نوعی برای بیننده خسته‌کننده شوند. منفرد دراین باره می‌گوید: درست است که تیپ «دایی» از سوی بینندگان مورد استقبال قرار گرفت و توانست با آن‌ها ارتباط برقرار کند اما خيلي دوست دارم تيپ ديگري را هم ارائه دهم. بچه‌ای تنبل و گوشه گیر یکی از این تیپ‌هاست. بچه‌ای که در مدرسه دوستان زیادی ندارد و به‌نوعی از سوی همکلاسی‌هایش مورد قبول نیست اما با این وجود کارهای مثبتی انجام می‌دهد که می‌تواند شگفت‌انگیز باشد.

 

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.