انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رابطه ایران و پاکستان «بی‌نظیر» نیست!
درخواست نمايندگان از ظريف براي بازگشت به وزارت‌خارجه
ادعاي كريمي‌قدوسي درباره ظريف
لرزه ظريف بر اندام سياستمداران
انتقاد تند آيت‌الله‌خامنه اي از ازدواج سفيد
تكذيب دستور گرفتن روحاني از MI6
تكذيب يك شنود
نبرد ديدگاه‌ها
نقش اصلاح‌طلبان در بحران‌ امروز
احزاب در ایران نان انتخابات را خورده اما چوبش را نخورده‌اند
آرشيو صدا و سيما را از كشور خارج كرده‌اند!
وضع آزادی از زمان طاغوت بدتر شده است
تقدير آيت‌ا...‌خامنه‌اي از نوجوان شطرنج‌باز
نمره ۲۰ از ۱۰۰ روحاني
دومينوي خودخواهي و ضربه به هم‌ميهن
دولت نمي‌تواند به متخلفان كمك كند
سرنوشت FATF در گرو رفراندوم
اندیشه ایرانشهری به مثابه ابرگفتمان
ارسال لایحه «جامع انتخابات» به مجلس
اصلاح‌طلبان نباید با یکدیگر درگیر شوند
واكنش خنثي ظريف درباره FATF
زندگي اشرافي با انقلابي‌گري سازگاري ندارد
اميد به كليد سندرز
پارادوكس مودت ـ تخاصم
نپیوستن به FATF یعنی نه به شفافیت بین المللي
تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تا ۴ ماه دیگر
آيت‌الله خامنه‌ای درگذشت محمدمؤمن را تسلیت گفتند
يك امام جمعه ديگر نيز كناره‌گيري كرد
تحكيم وحدت با اژدهاي زرد
لبيك صوتي!
گره ارشادي
رد شهادت و عباي روحانيت
راهبرد شرقي
پژمانفر، رييس دفتر روحاني را تهديد كرد
رياست‌جمهوري اختصاص هزارميلياردي به پديده را تكذيب كرد
شهادت زکریا سازمان ملل را از خواب غفلت بیدار کند!
ایران و ایالات متحده ،حکایت تلخکامی و شرح جدایی
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
بدهكار اصلي اروپاييان هستند
حاتم‌بخشي هزارميلياردي
نماينده ولي فقيه در خوزستان از امامت جمعه استعفا داد
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
كنايه جهنمي به علي‌مطهري!
جزييات انهدام خانه‌های تيمى عوامل حادثه تروريستی زاهدان
اعانه‌اي كه پايمال مي‌شود!
سایه بحران دیپلماتیک بر روابط تهران- اسلام آباد
هشدار از قم به عربستان و پاكستان
من به مسئولین و دولتی‌ها نمی‌گویم چه کنند
اولين سيلي سپاه به تروريست‌هاي زاهدان
فيك‌نيوز فارس را كريمي قدوسي تكذيب كرد!
بیشتر
کد خبر: 33259 | تاریخ : ۱۳۹۶/۲/۹ - 11:13
مصباحی مقدم:اصلاح طلبان خودشان کنار رفتند

مصباحی مقدم:اصلاح طلبان خودشان کنار رفتند

درحالی که اصغرزاده معتقد بود که سهم احمدی نژاد و خاتمی از قدرت به ترتیب 80 درصد و 20 درصد بوده است؛ مصباحی مقدم تاکید داشت که اگر کسی با اصلاح طلبان نیست، لزوما علیه آنها هم نیست.

قانون-درحالی که اصغرزاده معتقد بود که سهم احمدی نژاد و خاتمی از قدرت به ترتیب 80 درصد و 20 درصد بوده است؛ مصباحی مقدم تاکید داشت که اگر کسی با اصلاح طلبان نیست، لزوما علیه آنها هم نیست.

به گزارش قانون به نقل از خبرآنلاين، در ادامه مناظره ميان حجت الاسلام مصباحي مقدم و ابراهيم اصغرزاده، موضع شب گذشته اسحاق جهانگيري در مناظره نامزدهاي رياست جمهوري دوازدهم عنوان شد که او خودش را نماينده اصلاح طلباني خواند که به گفته او مدت هاست در محاق هستند.

مصباحي مقدم با بيان اينکه قطعا چنين حرفي را قبول ندارد، اظهار داشت: اين دستاورد خودشان است. دولت آقاي خاتمي در دو دوره نماد اصلاح طلبي بود. مجلس ششم هم همينطور. رفتار آن مجلس و آقاي خاتمي زمينه ساز مشکلاتشان شد. از جمله اينکه انتخابات را تحريم کردند. راي آقاي خاتمي در دماوند هم کلي سر و صدا کرد که او تحريم را شکست. پس از آن هم فتنه 88 و جرزني سياسي از سوي برخي کانديداها رخ داد. نتيجه آن چالشي براي خود اصلاح طلبان بود و ماه ها نظام را با مشکلاتي روبرو کردند و حاضر نشدند به قانون و نتيجه انتخابات تمکين کنند.

به گفته وي اگر ميرحسين موسوي نتيجه انتخابات را مي پذيرفت و 4 سال بعد وارد عرصه مي شد؛ مي توانست مقتدرانه برگردد. اما او چنين نکرد و برخي از اصلاح طلبان هم همچنان بر سر مواضع خود باقي ماندند و مشکلات داخلي وبين المللي ايجاد کردند.

اصغرزاده که مي‌گفت نمي خواهد تعريضي به سخنان مصباحي مقدم داشته باشد، اظهار داشت: اصلاح طلبان در حوزه هاي مختلف تحت فشار هستند. حتي اساتيد و چهره هايي که اصلاح طلب معرفي مي شوند از نظر حکومت با شک و ترديد نگريسته مي شوند.

وي با اشاره به دو دولت اصلاحات به رياست خاتمي و دولت محمود احمدي نژاد، ادامه داد: در دولت آقاي احمدي نژاد ابر و باد و مه و خورشيد و فلک آمدند تا او با همه ظرفيت ها بتواند کار کند. در حالي که دولت خاتمي فقط 20 درصد قدرت را داشت؛ دولت احمدي نژاد 80 درصد قدرت را داشت و همه نيروهاي نظامي و امنيتي و قضايي حامي او بودند. در حاليکه کسي به خاتمي کمک نمي کرد و هر 9 روز يک بحران داشت و به جايي رسيد که او خودش گفت رئيس جمهور يعني تدارکاتچي!

به گفته وي اگر چه در سال‎هاي آخر دولت احمدي نژاد، هم تيپ و تفکرهاي آقاي مصباحي مقدم منتقد او شدند. اما قدرت احمدي نژاد تا جايي بود که کشور را فلج کرد و منابع را جابجا کرده قانون برنامه را کنار گذاشت، سازمان برنامه را تعطيل کرد و ....

اصغرزاده با تاکيد بر اينکه اصولگرايان رفتار احمدي نژاد در 6 سال اول را نمي توانند پنهان کنند؛ تصريح کرد: من برخلاف دوستان اصولگرا معتقد بودم که احمدي نژاد بايد در اين انتخابات شرکت مي کرد و از طريق صندوق راي کنار گذاشته مي شد. اين مصلحت بيشتري براي کشور به همراه داشت. مناظره ديشب نشان داد که برخي نامزدها به دنبال کسب آراي احمدي نژاد هستند. نگاه همه به بلوک رايي در آن وسط است که خيلي ليدئولوژيک نيست و احمدي نژاد از آن منظر آن را به خود اختصاص داده بود که آن طبقه را ديده است. ديشب رئيسي و قاليباف هم نگاه ايدئولوژيک نداشتند و به دنبال جذب راي بلوکي بودند که يارانه برايشان مهم است. اين مساله کمي مصنوعي است. اما با حضور احمدي نژاد، اين انتخابات واقعي تر بود.

به گفته وي بخشي از راي احمدي نژاد بين اين دو نامزد تقسيم خواهد شد.

اصغرزاده به ممانعت هاي ايجاد شده در مقابل دولت روحاني هم اشاره کرد که در مسائلي همچون برجام نيز بالا گرفت و نشان مي داد که اصولگرايان، حتي اعتداليون نزديک به اصلاح طلبان را نيز در استرس قرار مي دهند. از ابتداي انقلاب اگر چه اصلاح طلبان و اصولگرايان دو بال نظام بوده اند اما بارها مزاحم يکديگر شده اند. اين به دليل عدم شفافيت نظام حزبي در ايران است. گاهي اوقات مسائل حتي خود دين ابزار مي شوند. متاسفانه کسي نبايد از جايگاه امام رضا و امام زمان و دين استفاده ابزاري کنند. اما متاسفانه نامزدهاي اصولگرا اين کار را مي کنند. همين الان شعار دولت انقلابي مي دهند که استفاده ابزاري از آرمان‎هاي نظام است. اصلاح طلبان هم در پيروزي و هم در تداوم انقلاب نقش داشته اند. اما چه برخوردي با چهره اي همچون آيت الله هاشمي شد؟ زماني برخي او را رد مي کردند در حاليکه هاشمي از ارکان نظام بوده و انتقال قدرت پس از امام را معماري کرد و رهبري آيت الله خامنه اي را بي هيچ حرف و حديثي به ثمر رساند.

او سخنان مصباحي مقدم را رد کرد که گفته بود «کسي براي اصلاح طلبان مشکل آفريني نکرده است» و ادامه داد: اتفاقا طرفين خيلي هم در مقابل هم موضع داشتند و اينگونه نيست که تو کاسه اصلاح طلبان نگذاشته باشند. اصلاح طلبان با نظارت استصوابي دچار مشکلاتي شدند و خيلي اوقات حذف شدند.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.