انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
قضایی
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
هرج و مرج در زندان اوین، پس از خودکشی یک زندانی در بند روحانیت
جزييات شكايت دادستاني از وزير روحاني
ایران و اقلیم کردستان کمیته تبادل زندانیان تشکیل دادند
دخالت افراد غیرمتخصص در امور قضایی غیرقابل قبول است
آزادی 15 محکوم به قصاص با رضایت اولیای دم
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
تشريح پرونده حسين‌فريدون، شريعتمداري و حسن‌عباسي
محدودیت حق بر اشتغال و پدیده‌ درهای چرخان
محدودیت حق بر اشتغال آقازاده‌ها، به استناد منفعت عمومی مردم
ترک همدانی مشمول عفو رهبری قرار گرفت و آزاد شد
سخنان اژه‌اي درباره مرتضوي و رييس جديد دستگاه قضا
چرخش شغلی از قضاوت به وکالت
بهترين شيوه كنترل زندانيان
چالش انتخاب شهرداران در بزنگاه اقدامات خلاف قانون
بطلان عقد رهن به جهت نبودن دین در حقوق ایران
استفاده از ظرفیت های دعاوی حقوقی درمقابل نقض برجام
سندهایی با دو مر جع ثبت
جزئیات عفو گسترده زندانیان دوشنبه اعلام می‌شود
تاييد ممنوع‌الخروجي يك مقام ارشد دولتي
نكاتي كه بايد در زمان تنظيم قرارداد بدانيم
سكه هاي سلطان سكه چه شد؟!
تكذيب حكم اعدام شهردار پيشين كرج
رييس سازمان خصوصي‌سازي ممنوع الخروج شد
حبس سرباز خواب‌آلود براي شلیک به سربازي دیگر
رييس قوه‌قضاييه دلايل حمله به دستگاه قضا را تشريح كرد
مقصران حادثه دانشگاه آزاد معرفي شدند
خطر تبدیل ارزش علم به ضد علم
نشاط اجتماعی با محوریت حقوق زنان
عقب نشینی آمریکا از سوريه فرار رو به جلو است
تحلیلی حقوقی بر خویشاوندگرایی در مشاغل دولتی
نماینده‌ هتاک یا هتاکی به نماینده
داوری و کاهش اطاله دادرسی
حمايت مشروط رييس‌قوه قضاييه از حبس زدايي
زنان اسير پنج‌گانه خشونت
نمايندگان مجلس پرسشگر گراني‌هاي بي‌رويه باشند
تایید محکومیت‌های اسفندیار رحیم مشایی
حق از ياد رفته
سرنوشت اموال سلطان سكه چه شد؟
بررسي مشکلات آب مجتمع ندامتگاه تهران بزرگ
شرمساري جهـاني
پيش‌بيني رهبر انقلاب درباره حوادث فرانسه
يك حكم اعدام ديگر تاييد شد
قبولی ۳۸ مددجوی زندان‌های تهران در آزمون‌های سواد آموزی
بازرسی دوره‌ای از دادسراهای تهران
دستگیری ۴ متهم در رابطه با حادثه تروریستی چابهار
نباید خودمان را در معرض پولشویی قرار دهیم
آیین‌نامه مربوط به دادگاه‌های ویژه اقتصادی ابلاغ شد
وزارت اطلاعات دستگاه‌های اقتصادی را رصد کند
قانون اصلاح قانون صدور چک،راهگشا خواهد بود؟
بیشتر
کد خبر: 34160 | تاریخ : ۱۳۹۶/۲/۱۶ - 12:52
نقطه عشق مرزي
بررسي حادثه شهادت مرزبانان در مرز ميرجاوه، با نگاهي به قواعد حقوق بين الملل

نقطه عشق مرزي

17بهمن ماه 92با شنيدن خبر به گروگان گرفته شدن پنج تن از مرزبانان در منطقه مرزی جکیگور استان سیستان و بلوچستان توسط گروهك تروريستي موسوم به «جيش العدل» ميخكوب شديم.

قانون17بهمن ماه 92با شنيدن خبر به گروگان گرفته شدن پنج تن از مرزبانان در منطقه مرزی جکیگور استان سیستان و بلوچستان توسط گروهك تروريستي موسوم به «جيش العدل» ميخكوب شديم. روزها مي‌گذرد و اخبار ضد ونقيضي درباره سرنوشت مرزبانان به گوش‌مان مي‌خورد. همين‌قدر مي‌دانيم كه اين افراد به كشور پاكستان منتقل شده‌اند. دوماه بعد از حادثه و در اوايل سال 93با تلاش و پيگيري مسئولان ومردم ،چهار نفر از مرزبانان آزاده شده و به كشور باز مي‌گردند؛ اين درحالي است كه نفر پنجم يعني «استوار دوم، دانايي‌فر»، يك‌ماه پس از حادثه به دست اين گروهك به شهادت رسيده است و در نهايت پيكر این شهید پس از گذشت یک سال از شهادتش در اول فروردین 94 به کشور منتقل مي‌شود. اما اين آخرين حادثه نبود و تاريخ تكرار مي‌شود.

16 تير 95 ، چهار تن از مرزبانان كشورمان طي درگیری مسلحانه با اعضای یک گروه تروریستی که قصد ورود به کشور از مرزهای شرقی را داشتند، به شهادت مي‌رسند. این حادثه نيز در منطقه جکیگور در استان سیستان و بلوچستان رخ مي‌دهد. به قول يكي از مسئولان وقت، در سایه بی‌توجهی دولت پاکستان، تروریست‌ها به داخل خاک اين كشور فرار مي‌كنند. اين درحالي است كه تقريبا يك ماه پيش از اين حادثه نيز، سردار سعید منتظر المهدی، سخنگوی ناجا از درگیری میان ماموران نیروی انتظامی ایران و اعضای یک گروهک تروریستی در شهرستان خاش در استان سیستان و بلوچستان خبر مي‌دهد؛ درگيري كه طي آن یک نیروی پلیس به شهادت رسید ه و پنج تروریست کشته مي‌شوند. هنوز غم از دست دادن اين عزيزان سلحشور را فراموش نكرده ايم كه در 6 ارديبهشت ماه سال جاري خبر شهادت هشت تن از مرزبانان کشورمان در منطقه مرزی میرجاوه و به گروگان گرفته شدن يك تن ديگر، ما را به سوگ مي‌نشاند.

متن خبر چنين است؛ تعدادی از مرزبانان در حال گشت‌زنی در منطقه مرزی میرجاوه بودند که تعدادی از تروریست‌هاي گروه جيش‌العدل از خاک پاکستان به سمت آنان شلیک مي‌كنند متاسفانه در پی این حادثه هشت نفر از مرزبانان به شهادت رسیدند. چند روز بعد نيز، خبر شهادت مرزبان به گروگان گرفته شده ، منتشر مي‌شود.

تمامي اين وقايع زنگ خطري هستند براي جمهوري اسلامي ايران كه بارها و بارها فرزندان مرزبان خود را توسط گروه‌هاي تروريست و اشرار حاضر در خاك دولت پاكستان از دست داده است. اينكه آيا دولت پاكستان، دولتي ناتوان از كنترل مرزهاي خود و برخورد با گروه‌هاي تروريستي جاخوش كرده در خاك اين كشور است يا اينكه بنا به دلايلي تمام توان خود را صرف برخورد با جنايتكاران و پيشگيري از تكرار حوادث نمي‌كند، مساله‌اي است كه نمي‌توان به راحتي درباره آن حكم داد اما هرچه هست با ادامه روند كنوني، اين آخرين بار نخواهد بود كه مرزبانان كشورمان در معرض خطر قرار گرفته يا جان خود را از دست مي‌دهند.

در اين راستاعليرضا ابراهيم گل، حقوقدان و استاد دانشگاه درباره مسئوليت دولت پاكستان در قبال حادثه رخ داده در مرز ميرجاوه به «قانون» گفت: البته اين نخستين بار نيست كه چنين حادثه‌اي رخ داده است و بايد گفت براساس حقايق موجود، تيراندازي از درون مرزهاي دولت پاكستان انجام شده است. براساس اصول حقوق بين‌الملل، هر دولتي در محدوده سرزميني خود- جايي كه اعمال حاكميت مي‌كند- مسئول تمامي اتفاقاتي است كه رخ مي‌دهد. در اين مورد نيز، دولت پاكستان مسئول اين حادثه است.

دولت پاكستان نيز ملزم به جبران خسارت است

وي ادامه داد: اگر دولت پاكستان درباره حادثه‌اي كه در مرز ميرجاوه رخ داد، اطلاعاتي داشته است ،ترديدي در مسئوليت وي نيست؛ همچنين دولت ايران بايد موضوع را پيگيري كرده و دولت پاكستان نيز ملزم به جبران خسارت است.

ابراهيم‌گل با اشاره به اينكه در مواقعي ممكن است دولت پاكستان بگويد من در اين ماجرا دخالت نداشته‌ام و گروه‌هاي تروريستي در خاك من حضور دارند، اظهار كرد: اين مساله نيز رافع مسئوليت دولت پاكستان نيست و اين دولت به اين دليل كه در خاك پاكستان اعمال حاكميت مي‌كند، بايد ماجرا را پيگيري كرده و تمام عاملان اين واقعه را مجازات كند؛ بنابراين در مسئوليت دولت پاكستان ترديدي نيست. اين حقوقدان با يادآوري اينكه دولت از طريق مجاري ديپلماتيك، اقدام و وزارت خارجه كشورمان سفير دولت پاكستان را احضار كرده است، خاطرنشان كرد: دولت ايران در اين ماجرا مراتب اعتراض شديد خود را ابراز و درخواست كرده است كه دولت پاكستان اين موضوع را ‌پيگيري و مجرمان را دستگير كند و به سزاي اعمال خود برساند.

از تكرار حوادث مشابه درآينده جلوگيري شود

وي افزود: اگر مجرمان، اتباع كشور ما باشند، مي‌توانيم درخواست استرداد آن‌ها را داشته باشيم اما اگر اتباع كشور پاكستان يا كشور ثالث باشند، بايد ببينيم در فرآيندهاي استرداد مجرمان آيا اين امكان وجود دارد يا خير؛ اما اگر مجرمان، اتباع كشور پاكستان باشند، درخواست ما اين است كه اين افراد بازداشت، محاكمه و مجازات شده و از تكرار حوادث مشابه درآينده جلوگيري شود.

اين استاد دانشگاه درخصوص ضمانت اجراي پيشگيري از وقوع اين حوادث، عنوان كرد: ممكن است دولت پاكستان بگويد پيگيري‌هاي لازم را انجام دادم اما نتوانستم مجرمان را دستگير كنم، از اين رو بايد ديد آيا دولت پاكستان تمام تلاش‌هاي لازم را كرده است يا خير؛ هرچند كه حتي اين مساله نيز رافع مسئوليت دولت پاكستان نيست.

ابراهيم گل درادامه با بيان اينكه همچنين ممكن است اين دولت اعلام كند تمامي تلاش خود را كرده ‌است اما تعدادي از متهمان از مرزهاي پاكستان خارج شده‌اند يا بگويد پرونده اين متهمان همچنان مفتوح است و تمام تلاش خود را به كار مي‌بريم، گفت:معمولا چنين پروسه‌هايي زمان‌برهستند و در فرآيند محاكمه نيز متهمان مي‌توانند براساس قوانين داخلي كشور پاكستان وكيل بگيرند و از خود دفاع كنند؛ بنابراين اين مساله بايد براساس حقوق داخلي پاكستان پيگيري شود.

اين حقوقدان همچنين درباره امكان انجام اقدام متقابل از سوي دولت ايران درصورت تكرار اين اعمال، خاطرنشان كرد: حقيقت آن است كه بايد براساس طرق عادي كه وجود دارد، عمل كنيم. به بيان ديگر ما نمي توانيم وارد خاك دولت پاكستان شده ومتهمان را دستگير و محاكمه كنيم.

وي اضافه كرد: درعمل، مواردي بوده است كه اگر دولتي كه متهمان در داخل خاك آن حضور دارند اقدامات لازم را انجام ندهد، اين امكان براي دولت قرباني يا زيان‌ديده از چنين حوادثي ايجاد شود كه اقدامات لازم را انجام دهد؛ در مواردي نيز رويه دولت ايران چنين بوده است. به عنوان مثال وقتي دولت عراق اقدامات لازم براي برخورد با گروهك منافقين در عراق را انجام نمي‌داد، دولت ايران اقدامات لازم را انجام داد.

ابراهيم‌گل در پايان تاكيدكرد: در واقع انجام اقدامات متقابل به صورت عادي معمول نيست اما چنانچه دولت پاكستان به وظايف خود در اين زمينه عمل نكند، دولت ايران نيزمي‌تواند اقدامات مورد نياز را انجام دهد اما اين حالت استثنايي است و اميدوارم كار به چنين جايي نرسد.

دولت‌ها بايد مانع وقوع تخلف از طریق خاک کشور خود به سایر کشورها شوند

گروه تروریستی موسوم به جیش‌العدل نه از ارکان منتسب به دولت پاکستان بوده و نه تحت اختیار مقامات این کشورند و به عبارت دیگر به عنوان شخص خصوصی محسوب شده و نمی‌توان اعمال این گروه را به عنوان عمل متخلفانه بین‌المللی به این دولت منتسب کرد اما پر واضح است که این دولت نیز همچون سایر دولت‌ها موظف به پیشگیری از وقوع تخلف و ایجاد ضررو زیان از طریق خاک کشور خود به سایر کشورها است.

با توجه به اینکه حوادثی همچون حادثه میرجاوه پیش از این نیز اتفاق افتاده و بارها جان هموطنان ما از طریق گروه‌های تروریستی حاضر در خاک این کشور در معرض تهدید قرار گرفته و بارها مرزبانان ما طی حوادثی مشابه جان خود را از دست داده‌اند، به نظر می‌رسد وصف «غیرقابل پیش‌بینی بودن» این حوادث برای دولت پاکستان از بین رفته و این دولت موظف به برنامه‌ریزی‌های قاطع‌تر و هوشمندانه‌تر برای پیشگیری از وقوع چنین حوادثی بوده است که از آن جمله می‌توان به افزایش نیروهای مرزبانی این کشور در مرز میان ایران و پاکستان و توجه بیشتر دولت يادشده به مرزهای خود با جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد.

اما با وقوع حادثه میرجاوه و کشته شدن تعدادی از مرزبانان کشورمان طی روزهای اخیر می‌توان این حوادث را نوعی کوتاهی یا عدم کفایت کنترل یا عدم مراقبت لازم از مرزهای مشترک دو کشور توسط ارکان دولت پاکستان تلقی کرد.

در «طرح مواد راجع به مسئولیت بین‌المللی» جبران خسارت به شیوه قطع و عدم تکرار عمل متخلفانه و جلب رضایت زیان دیده به شیوه‌های مختلف و ضروری، از جمله روش‌هایی هستند که دولت مسئول باید در پیش بگیرد که در این راستا تعقیب، بازداشت و مجازات عاملان عمل خلاف قطعا ضروری است. اما چنانچه دولت مسئول به اعمال متخلفانه پایان ندهد، راه برای انجام اقدامات متقابل از سوی دولت زیان‌دیده با رعایت شرایطی خاص باز خواهد شد . حال باید دید دولت پاکستان در حوادث قبل، چه اقداماتی درجهت پیشگیری از تکرار این حوادث برای اتباع ایران انجام داده است و آیا نسبت به تعقیب و مجازات مجرمان اقدام کرده است یا خیر و برای حادثه اخیر نیز چه برنامه‌ای را در پیش خواهد گرفت.

همچنین با توجه به تکرار این حوادث طی چند سال اخیر باید دید جمهوری اسلامی ایران چه مواضعی را برای عدم وقوع دوباره این حوادث در پیش خواهد گرفت زیرا به نظر می‌رسد روش‌های دیپلماتیکی که تا کنون در پیش گرفته شده، موثر نبوده است و دولت پاکستان نیز قادر به کنترل مرزهای خود نیست؛ بنابراين شاید بهترباشد نمایندگان کشور ما به راه‌‌هایی دیگر برای تکمیل مراحل قبلی و ایجاد امنیت در مرزهای پاکستان بی‌اندیشند.

 

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.