انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
جامعه
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
دستگیری 300 تن به اتهام احتکار اقلام بهداشتی و ضدعفونی
ممنوعیت برگزاری اردوهای درسی و نوروزی مدارس
بسیج امکانات شهرداری‌ها برای مقابله با شیوع کرونا
تعداد تلفات ویروس کرونا در کشور به ۳۵۴ نفر رسید
جمعیت پنهان مبتلایان HIV در روستاها
کارتون
کارتون
برگزاری اولین عهدواره منطقه ای پیشرفت در گلستان
دشواري زندگي مردانه زنان در جامعه
طغیان آنفلوآنزا با مرگ 17 نفر
دستان گرم برای شب سرد میانه
بهترین دیدنی‌های شیراز
چرا باید بیمه مسافرتی بخریم؟
10 هتل نزدیک به فرودگاه بین المللی امام خمینی
تبعات ترور شهروندان در اینستاگرام
پایان یک عمر بی‌هویتی
شهرت‌طلبی و پشت کردن به جامعه!
نهاد آموزش و بیماری بی عدالتی
بلای توسعه سیمانی!
انتقاد پذیری، رکن اصلی رشد وتعالی در آموزش و پرورش
معیشت پرفشار کارگری
زن بلوچ؛ چهارمین بانوی روستایی برتر جهان
جزييات بدهي و ميراث 52 هزار میلیاردي قالیباف
اپيدمي كلاهبرداري پيامكي !
جزييات منتفي شدن فروش سربازي در سال 98
سونامی تحصیل‌کردگان بی سواد
تلاش براي «فلج نشدن» زندگي
آیناز کودک ربوده شده یا گم شده؟
خطر دخالت دیگران بر روابط
متهمِ طلبکار
اثر مستقیم فرار مالیاتی پزشکان بر بیکاری
دوره گشت ارشاد به سر آمده است
سپندارمذگان روز زن، زمین و مادر
رویکردهای نوین در توسعه پایدار شهری
از قاچاق تا ورود دام‌های مشكوك!
سرگرمی و کسب درآمد به قیمت آزار حیوانات
ازدواج با چه زناني معافيت سربازي در پي دارد؟!
حمایت خانواده از بیمار مبتلا به سرطان
جلسه هاشمی باحناچي درباره اعتبار خطوط ۶ و ۷ مترو
حکایت مصايب رسانه
دستفروشی؛ چالشي پايدار!
گامی دیگر برای مشارکت فرهنگیان
پیش بینی وقوع سیلاب در ۶ استان کشور
رسيدگي به جريمه‌هاي رانندگي در مراسم 22 بهمن
جزئیات لایحه نرخ کرایه تاکسی سال ۹۸
برج ميلاد و تهدید جانی حدود ۲۲۳۶ نفر
شکایت شهروندان از پزشکان، هر روز بیشتر از دیروز
رکود-تورمی و زنان سرپرست خانوار
عوارض شبهه‌ناك
لزوم عادت دادن بچه ها به رفتار خوب
بیشتر
کد خبر: 34424 | تاریخ : ۱۳۹۶/۲/۱۸ - 11:43
داغ معدن، سرد نمي شود

داغ معدن، سرد نمي شود

آن‌گونه كه از شواهد پيداست، همچون ساير حوادث مشابه ، سرنوشت روشني در انتظار رسيدن خانواده هاي داغديده حادثه معدن به حق و حقوق‌شان و شناسايي و برخورد با مسببان حادثه نيست

قانون- 6 روز از حادثه انفجار معدن یورت گذشته و عملیات امداد و نجات همچنان ادامه دارد. کارشناسان معتقدندکه‌هنوز نيز امکان انفجار وجود دارد. تیم‌های امداد مشغول تخلیه گاز به میزان قابل قبول هستند. چهارشیفت 30 نفره امداد به‌صورت شبانه روزی کار می کنند، امکان استفاده از نیروهای بیشتر ممکن نیست و فضا گنجایش بیش از این تعداد را ندارد.

هنوز نيز آمار دقیق از کارگران محبوس در معدن وجود ندارد و برخی آن ها را بیش از 20 نفر نمی‌دانند و برخی تا 40 نفر را احتمال می دهند؛ با این حال کمتر کسی احتمال می دهد که بتوانند کسی را زنده از دل معدن خارج کنند. 6 روز گذشته، معدن از گاز متان سرشار بوده، ریزش در تمامی نقاط اتفاق افتاده و پیشروی نیروها در معدن و جا به‌جایی سنگ ها سخت شده است.

کارگران در دل معدن حبس شده اند، زیر سنگ‌ها آرام گرفته اند و حالا دیگر دغدغه 17 ماه حقوق معوقه خود را ندارند. دور از ذهن است که به 17 ماه کار بدون حقوق فکر کنی. این کارگران اما بیش از یک سال بدون حقوق باز به دل معدن زدند. تلخ است، به خصوص زمانی که مسئولان می گویند معادن زغال سنگ سوددهی ندارد و اولین چیزی که در مواجهه با عدم سوددهی مورد تعدی قرار می‌گیرد، حقوق و دستمزد کارگر است؛ حتی بیمه این افراد نیز چیزی نزدیک به یک سال پرداخت نشده است. به طور حتم اگر حادثه انفجار معدن یورت نبود، هیچ کس از وضعیت حقوق و بیمه این کارگران خبر نمی‌گرفت و جرات ابراز آن از سوی کارگران نيز با اخراج و زندان مواجه می‌شد. لزوم بررسی ایمنی معادن نيز به ذهن کسی خطور نمی‌کرد و همه فقط می دانستند که کار در معدن، سخت‌ترین شغل دنیاست.

هیچ‌کس‌مشقت‌سخت‌ترین‌شغل دنیا بدون حقوق را نمی فهمید و هنوز نيز فهم کامل آن دشوار است؛ با این حال، خانواده این قربانیان هنوز هستند. آن ها نه تنها مرد خانه خود را از دست داده‌اند که معلوم نیست حق و حقوق قانونی آن ها پس از فراموشی این حادثه در ذهن مردم، قابل پیگیری و پرداخت باشد.

این روزها که همه مشغول امداد و نجات هستند، مسئولان می گویند فعلا وقت ایجاد کمیته مقصریاب نیست و بماند برای بعد از عملیات امداد. می گویند رییس جمهور، دستور ویژه پیگیری حقوق این خانواده ها و بررسی های لازم را داده است اما همه این ها به بعد از پایان عملیات بر می گردد و امید است این قصه به فراموشی سپرده نشود.

در این خصوص «نورمحمد تربتی نژاد»، نماینده مردم گرگان در مجلس در گفت و گو با «قانون» با اشاره به بررسي هاي اوليه صورت گرفته درباره حادثه معدن گفت: « ضمن بازدید رییس جمهور از معدن آزاد شهر، مسائل مربوط به حقوق معوق کارگران و مستمری خانواده‌های کشته شدگان مطرح شد».

تربتی نژاد با اشاره به اینکه رییس جمهور در پادگان نوده با خانواده قربانیان حادثه و در محل ریزش معدن با مردم گلستان صحبت کرد، ادامه داد: «بیشتر مشکلات مطرح شده از سوی خانواده‌ها، مربوط به عدم ایمنی معدن و حقوق معوقه کارگران بود که از سوی رییس جمهور، دستور پیگیری ویژه داده شد. متاسفانه سهامداران و مدیران این معدن در پرداخت به وقت مطالبات و پرداخت بیمه كوتاهي کرده اند».

نماینده گرگان در مجلس با تاکید بر ایجاد کمیته تحقیق و تفحص در خصوص علت حادثه انفجار معدن پس از عملیات امداد و نجات، اظهار كرد:«البته هم اکنون این کمیته از سوی وزیر کار ایجاد شده است اما فعالیت آن به بعد از پایان عملیات امداد موکول خواهد شد».

معادن ایران ناامن هستند

«ناامنی معادن و عدم پرداخت حقوق و مزایای کارگران تنها مربوط به معدن‌یورت نیست. انفجار این معدن باعث شد که این مسائل، عنوان شده و به چشم بیاید اما اگر به معادن دیگر، به خصوص معادن زغال سنگ و منبع گاز متان نیز سر بزنید، وضعیت بهتری نخواهید دید».

این ها را «اسدا... قره جانی» نماینده مردم علی‌آباد در مجلس شورای اسلامی به «قانون» می‌گوید و با اشاره به اینکه ایمنی این معادن جای سوال دارد، سوددهی نداشتن معادن از نظر مالی را امری قابل قبول دانست اما عدم رعایت استانداردهای ایمنی را غیر قابل چشم پوشی خطاب کرد.

نماینده مردم علی آباد در مجلس با اشاره به اینکه گفته شده حقوق معوقه کارگران این معدن از سال قبل 9 ماه بوده است، اظهاركرد:« در بازدیدها مسئولان شرکت عنوان می‌کنند که از این 9 ماه، 6ماه پرداخت حقوق صورت گرفته و سه ماه باقی مانده است که در بررسی ها مشخص خواهد شد.

اما آنچه مشخص است به دلیل سوددهی پایین معادن، اولین چیزی که به تعویق می افتد، حقوق و مزایای کارگران و عدم پرداخت بیمه در موعد مقرر است». قره جانی با تاکید بر الزام تجهیز معادن به استانداردهای ایمنی اظهار كرد:« از کمیسیون صنایع مجلس انتظار ایجاد کمیته مقصریاب و تحقیق و تفحص هست. معادن به ویژه معادن گاز متان به به سیستم های دقیق و ایمنی بالا احتیاج دارند و كوتاهي در تجهیز این معدن مستلزم بررسی است. لازم است مشخص شود که هنگام واگذاری این معدن به بخش خصوصی، آیا مراحل قانونی به تمامی صورت گرفته است؟ سهامدارانی که معدن به آن ها واگذار شده از اهلیت مالی و فنی و مدیریتی لازم برخوردار بوده اند یا به عبارتی تحت فشارهای خاص این واگذاری صورت گرفته است. مهم‌تر از همه اینکه آیا انگیزه لازم در کارگران وجود داشته که با دلسردی و سهل انگاری در معدن کار نکنند؟».

این نماینده‌مجلس در ادامه از مواردی نظیر آموزش مخاطرات معدن به کارگران، سیستم برق اضطراری، وجود دستگاه های ایمنی با توجه به طول و عمق معدن و چگونگی نظارت بر شروط ضمن واگذاری معدن و استانداردها به عنوان دیگر موارد قابل تامل و بررسی نام برد و گفت: «لازم است کمیسیون صنایع مجلس این گزارش را به طور دقیق با همکاری مرکز پژوهش های مجلس آماده کند. در اصل نه تنها این معدن که تمام معادن کشور نیازمند بازرسی هستند و انفجار معدن یورت به نوعی زنگ خطری بود که نشان داد این حادثه هر لحظه ممکن است بار دیگر در جایی دیگر اتفاق بیفتد».

امید به معجزه

نماینده مردم علی آباد در مجلس شورای اسلامی همچنین با اشاره به اینکه آمار اجساد بیرون کشیده هنوز بیش از 22 جسد نیست، احتمال زنده بودن کارگران محصور در ریزش معدن را ناممکن دانست و گفت:« اگر پیشروی در محل ریزش سرعت بیشتری داشت، امکان زنده بیرون‌آوردن برخی از کارگران ممکن بود. اما بعد از انفجار و ریزش سنگ‌ها، پیشروی عملا به کندی پیش می رود و احتمال زنده بودن کارگران محصور وجود ندارد مگر اینکه معجزه ای رخ دهد».

به گفته وی از تعداد کارگرانی که در معدن گرفتار شدند، آماری در دست نیست. عده ای، تعداد آن ها را بیش از 13 نفر نمی دانند و عده ای احتمال می دهند بیش از 30 نفر همچنان در معدن باشند. به گفته قره جانی هم‌اکنون گروه های امداد و‌نجات در چهار شیفت 30 نفره متخصص مشغول به کار هستند. امکان حضور بیش از 30 نفر نیرو همزمان، استفاده از نیروهای غیر متخصص و همچنین امکان استفاده از دستگاه های بزرگ وجود ندارد. سنجش سستی بافت خاک و استحکامات ممکن نیست، خطر انفجار هنوز هست و نیروهای امدادی مشغول تخیله گاز به حد قابل قبول و جابه‌جايی سنگ‌ها هستند.

اهمال وزارت کار

يكي از موضوعاتي كه از همان ساعات اوليه بروز حادثه مطرح شد، لزوم حمايت از خانواده‌هاي معدنكاران و چگونگي پيگيري حقوق بازماندگان بود.

در همين باره «مصطفی ترک همدانی»، حقوقدان در گفت وگو با «قانون» با تاکید بر وظیفه قانونی نظارت بر ایمنی معادن به عهده مسئولان وزارت کار است، اظهار كرد:« بازرسان وزارت کار ملزم به نظارت و سرکشی مستمر به معادن هستند و در صورت مشاهده عدم ایمنی حتی اجازه پلمپ معدن را دارند که در این مورد نيز مانند حادثه پلاسکو، بازرسی های لازم از سوی وزارت کار صورت نگرفته است».

به گفته این حقوقدان مطابق قانون کار پرداخت حق بیمه برای افراد مشغول به کار حتی در صورتی که رایگان به کار مشغول باشند، از الزامات است ودر صورت تعدی کارفرما از این موضوع، ضمن محکومیت، جریمه محکومیت حبس نیز به دنبال خواهد داشت.

همدانی همچنین با اشاره به اینکه بنا به شواهد موجود مبنی بر مشغول به کار بودن این کارگران در معدن، اداره کار رای به محکومیت کارفرما خواهد داد، افزود:« مطابق قانون کار و با توجه به بیمه و مستمری پس از فوت، حق و حقوق به طور کامل از طریق تامین اجتماعی در نظر گرفته خواهد شد و کارفرما ملزم به پرداخت است».

آن‌گونه كه از شواهد پيداست، همچون ساير حوادث مشابهي كه براي كارگران رخ مي دهد، سرنوشت روشني در انتظار رسيدن خانواده‌هاي داغ‌ديده حادثه معدن به حق و حقوق‌شان و شناسايي و برخورد با مسببان حادثه نيست و با آنكه گفته شده مسببان شناسايي و با آن‌ها برخورد مي‌شود، اما چندان به آن نمي توان اميد داشت.

چنانكه در حادثه پلاسكو كه حتي كميته اي ملي براي بررسي عوامل حادثه تشكيل شد، بعد از چند ماه گزارشي مبهم، گره هاي حادثه را باز نكرد و نه حادثه ديدگان به حقوق خود رسيدند و نه با عاملان برخوردي عبرت آميز شد. حوادث كارگري در ايران سالانه هزينه هاي مالي و جاني بسياري را بر بدنه جامعه كارگري تحميل مي كند كه اين هزينه ها، عمدتا در هياهوي جامعه يا گم مي شود و يا آنقدر مورد هجمه زمان براي بررسي و تحقيق قرار مي‌گيرد كه در نهايت بدون نتيجه مشخصي باقي مي ماند. در اين ميان، خانواده هايي كه بي‌سرپرست شده و هستي و نيستي خود را از دست داده اند، باقي مي‌مانند كه نه مورد حمايت از جايي قرار مي گيرند و نه خود توان و امكان ايستادن دوباره را دارند.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.