انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رابطه ایران و پاکستان «بی‌نظیر» نیست!
درخواست نمايندگان از ظريف براي بازگشت به وزارت‌خارجه
ادعاي كريمي‌قدوسي درباره ظريف
لرزه ظريف بر اندام سياستمداران
انتقاد تند آيت‌الله‌خامنه اي از ازدواج سفيد
تكذيب دستور گرفتن روحاني از MI6
تكذيب يك شنود
نبرد ديدگاه‌ها
نقش اصلاح‌طلبان در بحران‌ امروز
احزاب در ایران نان انتخابات را خورده اما چوبش را نخورده‌اند
آرشيو صدا و سيما را از كشور خارج كرده‌اند!
وضع آزادی از زمان طاغوت بدتر شده است
تقدير آيت‌ا...‌خامنه‌اي از نوجوان شطرنج‌باز
نمره ۲۰ از ۱۰۰ روحاني
دومينوي خودخواهي و ضربه به هم‌ميهن
دولت نمي‌تواند به متخلفان كمك كند
سرنوشت FATF در گرو رفراندوم
اندیشه ایرانشهری به مثابه ابرگفتمان
ارسال لایحه «جامع انتخابات» به مجلس
اصلاح‌طلبان نباید با یکدیگر درگیر شوند
واكنش خنثي ظريف درباره FATF
زندگي اشرافي با انقلابي‌گري سازگاري ندارد
اميد به كليد سندرز
پارادوكس مودت ـ تخاصم
نپیوستن به FATF یعنی نه به شفافیت بین المللي
تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تا ۴ ماه دیگر
آيت‌الله خامنه‌ای درگذشت محمدمؤمن را تسلیت گفتند
يك امام جمعه ديگر نيز كناره‌گيري كرد
تحكيم وحدت با اژدهاي زرد
لبيك صوتي!
گره ارشادي
رد شهادت و عباي روحانيت
راهبرد شرقي
پژمانفر، رييس دفتر روحاني را تهديد كرد
رياست‌جمهوري اختصاص هزارميلياردي به پديده را تكذيب كرد
شهادت زکریا سازمان ملل را از خواب غفلت بیدار کند!
ایران و ایالات متحده ،حکایت تلخکامی و شرح جدایی
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
بدهكار اصلي اروپاييان هستند
حاتم‌بخشي هزارميلياردي
نماينده ولي فقيه در خوزستان از امامت جمعه استعفا داد
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
كنايه جهنمي به علي‌مطهري!
جزييات انهدام خانه‌های تيمى عوامل حادثه تروريستی زاهدان
اعانه‌اي كه پايمال مي‌شود!
سایه بحران دیپلماتیک بر روابط تهران- اسلام آباد
هشدار از قم به عربستان و پاكستان
من به مسئولین و دولتی‌ها نمی‌گویم چه کنند
اولين سيلي سپاه به تروريست‌هاي زاهدان
فيك‌نيوز فارس را كريمي قدوسي تكذيب كرد!
بیشتر
کد خبر: 34587 | تاریخ : ۱۳۹۶/۲/۱۹ - 13:14
رئيسي وقاليباف مي‌خواهند انتخابات را به دور دوم بكشانند
ناصر‌ايماني در گفت‌وگو با «قانون»:

رئيسي وقاليباف مي‌خواهند انتخابات را به دور دوم بكشانند

برخی افراد هستند که باوقار و صبر بیشتری در مناظرات و برنامه‌های تبليغاتي حاضر می‌شوند. هر چه جلوتر برويم عملكرد رئيسي با توجه به تجربه‌ای كه به دست می‌آورد بهتر خواهد شد!

قانون-حسن گرنه ای

هرچه به‌روز انتخابات نزديك‌تر‌ مي‌شويم، جریان‌های سياسي آخرين فعالیت‌ها و برنامه‌های رقابتي خود را به سمت اهداف نهايي‌خود، پيش‌مي‌برند.از سوي ديگر نيز رقابت‌ها داغ‌تر و جذاب‌تر شده‌است و كوچك‌ترين خطا سبب لغزش و دورافتادن از دور مسابقات مي‌شود. با اعلام رسمي حمايت برخي طیف‌های جريان اصولگرايي از ابراهيم رئيسي، فضا به نوعي روشن‌تر شده است وبهتر مي‌توان روند انتخابات پيش‌رو و نيز آرايش رقبا را در گفت‌وگو با كارشناسان، بررسي كرد. براي تحليل آخرين فعالیت‌های جريان اصولگرايي به سراغ ناصر ايماني، فعال سياسي-رسانه‌اي اصولگرا رفتيم كه در ادامه مشروح گفت‌وگوي «قانون» را با اين تحليلگر سياسي می‌خوانید.

حضور حسن‌روحاني و اسحاق‌جهانگيري را با يكديگر در عرصه انتخابات چگونه ارزيابي می‌کنید؟

نكته قابل‌توجه، استقبال افكار عمومي و جامعه از اسحاق جهانگيري است و بايد توجه داشت كه هرقدر آمارها به نفع جهانگیری بالاتر رود مصیبت برای اصلاح‌طلبان بیشتر خواهد بود. اصلاح‌طلبان باید دست به دعا شوند که آمار به نفع جهانگیری در نظرسنجی‌ها بيش از اين بالا نرود. بدون شك وجود همزمان آقایان روحانی و جهانگیری در رقابت مشكلات زيادي را در طیف‌های همسو با آن‌ها ايجاد خواهد كرد و از طرفي با افزايش اقبال عمومي به‌سوی جهانگيري احتمال انصراف او نيز كاهش می‌یابد.

با توجه به روند صعودی استقبال ازآقای جهانگیری در آمارها اين احتمال كه روحاني به نفع جهانگيري انصراف دهد وجود دارد؟

این اتفاق که روحاني به نفع جهانگيري انصراف دهد به‌هیچ‌عنوان عملی نیست. از طرفي ممكن است روحانی احساس کند همه طرح‌های مطرح‌شده برای کاندیداي پوششی یک فریب بوده که او را به‌صورت آرام کنار بگذارند و یک نفر که اصلاح‌طلب واقعی است روی کار بیاید.

اما شخصيت‌هاي اصلاح‌طلب دراین‌باره مطرح‌كرده‌بودند كه اعلام نظر نهایی برای حضور يا عدم حضور كانديداي پوششي با شخص روحاني است!

بله در رسانه به اين صورت مطرح شد كه انتخاب نامزد پوششي به عهده روحاني بود اما شخص روحاني هیچ‌گاه به‌صورت روشن چنین اظهارنظری را تاييد نكرده است.

طیف‌های مختلف اصولگرایی در بیانیه رسمی اعلام کردند که از ابراهيم‌رئیسی به‌عنوان نامزد نهایی حمایت خواهند کرد. با توجه به حمایت جریان‌های اصولگرايي از رئيسي، وضعيت قاليباف در انتخابات آينده چگونه مي‌شود؟

به اعتقاد بنده هیچ آبی در لانه اصولگرایان نیفتاده است. دو نامزد اصلي جريان اصولگرايي يعني قاليباف و رئيسي سعي دارند با حضور در دوره اول رقابت انتخاباتي موجب شكسته شدن آرا و كشيده شدن رقابت انتخاباتي به مرحله دوم شوند. در حال حاضر در جريان اصولگرايي مهم نیست این آرا به نفع این فرد باشد يا آن فرد! اگر رقابت وارد مرحله دوم شود آن زمان کار برای کنار رفتن روحانی راحت‌تر خواهد شد.

رقابت میان رئیسی و قالیباف در این برهه به جبهه اصولگرایی ضربه نمي‌زند؟

در حال حاضر هیچ فضای رقابتی بین این دو نفر وجود ندارد، به‌هرحال مهم این است که انتخابات به مرحله دوم برود حتي اگر یک نفر از این دو نفر، یک درصد و آن‌یکی 40 درصد رای داشته باشند. در شرايط فعلي مهم این است که انتخابات در یک مرحله تمام نشود و به مرحله دوم برود بنابراین دلیلی ندارد که رقابت بین این دو نفر صورت گیرد. در حال حاضر آمارها بيانگر اين است كه رشد آراي رئيسي به‌مراتب بهتر از جهانگیری است اما اهمیت ندارد که آقای رئیسی یا قالیباف، کدام رای بیشتري به دست آورند، مهم این است که مجموع این دو نفر بتوانند 50 درصد رای را كسب كنند تا انتخابات به مرحله دوم برود.

عملکرد رئیسی را در فعالیت‌های انتخاباتي چگونه ارزيابي می‌کنید؟

بايد در نظر گرفت کسی که با صراحت لهجه صحبت می‌کند، رایش بالا نمی‌رود! برخی افراد هستند که باوقار و صبر بیشتری در مناظرات و برنامه‌های تبليغاتي حاضر می‌شوند. هر چه جلوتر برويم عملكرد رئيسي با توجه به تجربه‌ای كه به دست می‌آورد بهتر خواهد شد.

با چه تحلیلی، به افزایش سبد رای اصولگرایی در مرحله دوم خوش‌بین هستید؟

اگر کسی که در قدرت هست نتواند در مرحله اول پيروز انتخابات باشد احتمال شكست خوردن او در مرحله دوم انتخابات افزايش پيدا می‌کند. این اتفاق در گذشته نيز در سال 84 تكرار شده بود.

سبد آراي احمدی‌نژاد با توجه به رد صلاحيت او و حواشي پیش‌آمده در چندروزه گذشته، به سمت كدام جريان حركت خواهدكرد؟

آمارها بيانگر اين موضوع است كه سبد رای احمدی‌نژاد ميان طیف‌های مختلف توزیع خواهد شد. بخشی از اين آرا به جناح اصولگرا و بخشی به سراغ آقای روحانی می‌رود و بخشی نيز به شکل رای سفید یا راي به نامزدي كه احتمال پیروزی‌اش ضعيف است اختصاص پيدا خواهد كرد اما نكته قابل‌توجه اين است كه سبد راي احمدی‌نژاد توزيع نمي‌شود و به سمت یک نفر یا یک جریان حركت نمي‌كند.

احتمال دارد در اين دوره، دوباره شاهد پيام حمايتي از جانب افراد خاص ازجمله رييس دولت اصلاحات باشيم؟ آيا صدور پيام می‌تواند درنتیجه انتخابات اثرگذار باشد؟

در برخي تحلیلی‌های سیاسی مطرح می‌شود که پیام فلان شخص توانست نتیجه را عوض کند، بنده به هيچ وجه به این موضوعات اعتقادي ندارم. این قبيل اظهارات یک سري تحلیل‌های جناحی است كه حاميان آن جریان‌ها مطرح می‌کنند. بدون شك دوباره شاهد صدور بیانیه‌های حمايتي از جانب برخي افراد خواهيم بود و بايد منتظر بمانيم و نتيجه حمایت‌ها به اين شكل را بعد از اعلام نتايج انتخابات ببينيم. نكته قابل‌توجه اين است كه راي حاميان اصلاحات، روحاني و جهانگيري است و پيام چهره‌ای مانند(آقاي) خاتمي نمی‌تواند آراي جريان مقابل را كم و به سبد جريان اصلاحات اضافه كند.

نكته قابل‌توجه در ايران اثرگذاري آرای خاکستری در نتيجه انتخابات است، وضعيت آراي خاكستري در شرايط فعلي جامعه را چگونه‌ تحليل می‌کنید؟

در ايام تبليغات و مناظره‎هاي تلويزيوني همه سعي می‌کنند كه آرای خاکستری را به سمت خودشان جذب کنند. آراي خاكستري آرايي است كه شکل نگرفته و تکلیفش روشن نيست. هر چه به‌روزهای پاياني تبليغات نزديك شويم کاندیداها تمام تلاش خود را صرف جذب آرای خاكستري می‌کنند.

پیش‌بینی شما برای انتخابات پیش‌رو چگونه است ؟

انتخابات ایران قابل پیش‌بینی نیست و در اين اواخر مشخص شد كه در آمريكا نيز اين موضوع صدق می‌کند. بسياري از مردم تصمیم نهايي‌شان را برای لحظات آخر می‌گذارند و برخی نيز نظرات خود را کتمان می‌کنند، به همين دليل اين موضوعات قابل پیش‌بینی نیست. ما پیش‌ازاین در دوم خرداد سال 76 و در سال 84 شاهد شگفتی انتخاباتي بوديم. به نظر من در حال حاضر و با توجه به شرايط فعلي، در حالي كه حدود 11 روز به انتخابات مانده این‌گونه به نظر می‌رسد که انتخابات به مرحله دوم كشيده شود.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.