انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
دندان رقابت با اصلاح‌ طلبان را نکنده‌ایم
چرا اینقدر جروبحث می کنید
اذن زنگنه از رهبری برای بکارگیری کرباسیان
اعتراض به امری که معروف نبود
تنگ‌كردن نفس جانبازان
نشستي براي فلسطين بدون حضور حماس
معضل كولي‌هاي سياسي
انحراف انتخاباتي
شورای حقوق بشر رفتار دوگانه دارد
دورزدن‌هاي منفور
لزوم توجه به شهرهاي كوچك در اصلاح قانون انتخابات
تغییرات در قانون انتخابات هزینه بر است
آقای رييس جمهور گناه آگاهی مردم چیست؟!
هنوز تدارکاتچی هستم
وحدت بین مسلمانان مانع طمع سلطه گران می شود
سقوط دو دهک طبقه متوسط به جمع فقرا
علت اختلاف در مورد مدیران دوتابعیتی
تحديد‌هاي قانوني
ببرهاي كاغذي به دنبال ظريف!
تعداد نمايندگان براي مجلس يازدهم افزايش مي‌يابد
خط افول!
مردم را ناامید نکنیم
روایت مطهری از اظهارنظر وزیر اطلاعات درباره جناچي
طرز تفکر «اقتصاد بازار محور» امروز جواب نمی‌دهد
نفتمان را خواهیم فروخت
بدخواهان نتوانستند عراق جدید را ناکام بگذارند
پرونده دانشجویان ستاره‌دار بسته می‌شود
حمايت مبهم!
هشدار بي‌اثركردن قانون و چسب محکم ریاست
بي‌معرفتي‌هاي سياسي اوج گرفت
طلاق جامعتین
رابطه سينوسي ايران و عراق در يك قرن اخير
اصلاح اصلاحات ، پوست اندازی یا ...؟!
دور زدن تحریم‌ها پولشویی نیست
اعمال نظارت مجمع در زمان حیات آیت‌الله هاشمی
تكاپوي حزبي
همه دركشور حق حيات دارند
با آمریکائیها مذاکره نمی کنیم
وعده رئیس جمهوری عراق برای حل مساله ریزگردها
چپ و راست سوداگری در پیش گرفته‌اند
واکنش آیت‌الله علم‌الهدی به اعدام سلطان سکه
داوری‌های ناعادلانه نشان از سیاسی شدن ورزش دارد
برگزاری مراسم تشییع پیکر دکتر نوربخش و تاج‌الدین
در شرایط فعلی نیازمند حمایت از وزیر خارجه هستیم
کشف 14 هزار فرار مالیاتی به عنوان پولشویی
5 نفر از سربازان ربوده شده در میرجاوه آزاد شدند
استعفای لیبرمن نشانه پیروزی مقاومت فلسطین است
کنایه شوخی بادامچیان به ازدواج دوم نجفی
راه انتخابی آمریکایی‌ها غلط است
محمدیان عضو حقیقی شورای انقلاب فرهنگی شد
بیشتر
کد خبر: 35096 | تاریخ : ۱۳۹۶/۲/۲۳ - 12:23
محافل تندرو نمی‌خواهند دولت موفق شود

محافل تندرو نمی‌خواهند دولت موفق شود

عبدا...‌‌ناصري در گفت‌وگو با«قانون»: اگر تصمیم‌گیری خارج از اختيار اين دو نفر صورت نگيرد يعني جرياني از بيرون اعمال‌نظر نكند هر دو تا روز آخر در جريان رقابت باقي خواهند ماند.

قانون-با نزديك شدن به روز انتخابات، فضاي كشور بيشتر از روزهاي گذشته رنگ و بوي رقابت به خود گرفته است.در همين راستا جریان‌های سياسي سعي می‌کنند با استفاده از استراتژی‌ها و برنامه‌هاي مختلف، افكار عمومي را براي محقق‌شدن برنامه‌های خود در مدت زمان باقي‌مانده همسو كنند.بسياري از جريان‌هاي مختلف در اين ميدان اثرگذارند و به نوعي حركت‌مي‌كنند تا منافع خود نيز تامين شود. براي جوياشدن از آخرين تغيير و تحولات انتخاباتي در جریان‌های سياسي و اطلاع از فضاي رقابتي كشور به سراغ عبدا... ناصري، عضو بنياد باران رفتيم كه در ادامه، گفت‌وگوی اين شخصيت اصلاح‌طلب را با روزنامه«قانون» می‌خوانید.

با توجه به مدت‌زمان باقی‌مانده تا انتخابات، آخرين فعاليت سياسي نامزدها را چگونه تحليل می‌کنید؟

فضاي انتخاباتي در كشور شور و هيجان خاصي پیداکرده است. با توجه به اينكه نامزدها به‌صورت جدي و فشرده در حال سفرهاي استاني و استفاده از فضاي تبليغاتي هستند، صحنه رقابت داغ‌تر از روزهاي اوليه و آغاز ثبت‌نام‌ها شده است. اما اگر شرايط موجود را بخواهيم باحالت مشابه در سال 92 مقايسه كنيم، مردم در آن دوره اقبال بيشتري نسبت به انتخابات از خود نشان می‌دادند و در آن دوره، فضاي رقابتي پرحرارت‌تر و داغ‌تر از اين دوره بود. نكته قابل‌توجه نسبت به دوره پيش اين است كه ائتلاف نامزدهاي موردنظر جريان اصلاح‌طلب در روزهاي پاياني صورت گرفت اما بااین‌وجود فضاي انتخاباتي گرم‌تر از اين دوره بود. به‌طورحتم با برگزاري مناظره سوم با محور اقتصادي و همچنين آغاز تبليغات رسمي نامزدها براي انتخابات شوراي شهر به‌ویژه در شهرهاي كوچك، فضاي رقابتي و اقبال جامعه براي شركت در انتخابات به‌مراتب بهتر از روزهاي قبل شد و در ادامه، ما به معناي واقعي كلمه شاهد یک‌شور انتخاباتي خواهيم بود.

امكان دارد وضعيت آقاي روحاني در دوره دوم بهتر از دوره اول رياست‌جمهوري باشد؟

در اين سال‌ها كه از عمر جمهوري اسلامي مي‎گذرد و به‌ویژه در دوران بعد از جنگ، ما همواره شاهد كاهش حضور و مشاركت در دوره دوم انتخابات و كم شدن اقبال به رييس جمهور مستقر نسبت به آغاز زمان فعاليت انتخاباتي او در دوره اول بوديم. البته دراین‌باره استثنايي نيز نظير سال 80 و سال 88 وجود دارد كه در آن رييس دولت اصلاحات و همچنين محمود احمدی‌نژاد راي بالاتري را نسبت به دوره اول به دست آوردند. اما نکته‌ای كه به نظر می‌رسد جامعه و افكار عمومي آن را پذيرفته و از طرفي حاكميت نيز آن را قبول دارد اين است كه رييس جمهور مستقر بهتر است در چهار سال دوم نيز كارش را ادامه دهد تا بتواند برنامه‌ریزی‌های راهبردي خود براي توسعه در حوزه‌های مختلف را پیاده‌سازی كند. چهار سال براي مديريت كلان، زمان كمي است و هزینه‌های جابه‌جایی دولت نيز بالاست. آن‌هم در شرايطي كه در زمان روي كار آمدن روحاني وجود داشت. قسمت عمده توان دولت روحاني در چهار سال اول به حل مشكل تحريم و مسائل بین‌المللی صرف شد و بخش ديگر آن صرف‌ترمیم فضايي شد كه در دو دولت گذشته به وجود آمده بود. منطق درك منافع ملي ، ايجاب می‌کند كه روحاني دوره دوم خود را فارغ از هر نوع جمع‌بندی جناحي و سياسي ادامه دهد و كارهاي نیمه‌تمام خود را پايان بخشد.

برخي جريان ها علاقه‌دارند ميزان مشاركت مردم در انتخابات را كم كنند، اين موضوع را قبول داريد؟

محافل تندرو و رسانه‌های همسو قصد دارند که دولت نتواند موفق شود و برنامه‌های نیمه تمام خود را تکمیل کند و این مساله اساسی‌ترین راهبرد آن‌ها در تقابل با دولت روحانی است. فضایی که اکنون در عرصه عمومی کم و بیش ايجادشده مبنی بر اینکه مردم پای صندوق‌های رای نمی‌آیند، یا طرح این شايبه از سوی تندروها مبنی بر کشیده شدن انتخابات به دور دوم را می‌توان به همین فضا و نوع سیاست‌ورزی مخالفان دولت نسبت داد.

فضاي رقابتي امروز به نفع روحاني خواهد بود؟

دولت روحاني دستاوردهای بسيار قابل‌توجهی داشته و براي چهار سال دوم، برنامه‌های بسيار شفاف و روشني دارند كه اين موضوع نيز قابل‌لمس است. در مدت‌زمان باقی‌مانده، حاميان روحاني بايد برنامه و رويكرد او را براي مردم به‌خوبی بازگو كنند. رقيب روحاني همچنان کلی‌گویی خود را كه ميراث دولت گذشته است، ادامه خواهد داد و اين شيوه نمی‌تواند براي پيروزي در انتخابات مفيد واقع شود.

وضعيت نامزدهاي اصولگرا را به چه شكل ارزيابي می‌کنید، احتمال دارد فردي به نفع ديگري انصراف دهد؟

رقابت و برخوردها در جناح اصولگرايي ميان رئيسي و قاليباف و همچنين هواداران آن‌ها بسيار شديد شده است. بنده معتقدم اگر تصمیم‌گیری خارج از اختيار اين دو نفر صورت نگيرد يعني جرياني از بيرون اعمال‌نظر نكند هر دو تا روز آخر در جريان رقابت باقي خواهند ماند. از اين نكته نيز نبايد غافل شد كه با انصراف يك نامزد، سبد راي مختص به او به‌صورت كامل به فرد ديگري منتقل نخواهد شد.

در رسانه‌ها مطرح‌شده بود محسن هاشمي قصد دارد براي تصدي شهرداري تهران اعلام حضور كند و اين موضوع چندان با برخي سياست‌هاي اصلاحات همخواني ندارد. اين موضوع را تاييد می‌کنید؟

به‌هیچ‌عنوان اين موضوع صحت ندارد. اما همان‌‌گونه كه اشاره كرديد در مصوبه شوراي‌عالي سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان، بندي وجود دارد كه اعضاي اصلي شوراي شهر بعد از پيروزي در انتخابات، حق بيرون آمدن از شوراي شهر را به‌هیچ‌عنوان ندارند.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.