انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رابطه ایران و پاکستان «بی‌نظیر» نیست!
درخواست نمايندگان از ظريف براي بازگشت به وزارت‌خارجه
ادعاي كريمي‌قدوسي درباره ظريف
لرزه ظريف بر اندام سياستمداران
انتقاد تند آيت‌الله‌خامنه اي از ازدواج سفيد
تكذيب دستور گرفتن روحاني از MI6
تكذيب يك شنود
نبرد ديدگاه‌ها
نقش اصلاح‌طلبان در بحران‌ امروز
احزاب در ایران نان انتخابات را خورده اما چوبش را نخورده‌اند
آرشيو صدا و سيما را از كشور خارج كرده‌اند!
وضع آزادی از زمان طاغوت بدتر شده است
تقدير آيت‌ا...‌خامنه‌اي از نوجوان شطرنج‌باز
نمره ۲۰ از ۱۰۰ روحاني
دومينوي خودخواهي و ضربه به هم‌ميهن
دولت نمي‌تواند به متخلفان كمك كند
سرنوشت FATF در گرو رفراندوم
اندیشه ایرانشهری به مثابه ابرگفتمان
ارسال لایحه «جامع انتخابات» به مجلس
اصلاح‌طلبان نباید با یکدیگر درگیر شوند
واكنش خنثي ظريف درباره FATF
زندگي اشرافي با انقلابي‌گري سازگاري ندارد
اميد به كليد سندرز
پارادوكس مودت ـ تخاصم
نپیوستن به FATF یعنی نه به شفافیت بین المللي
تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تا ۴ ماه دیگر
آيت‌الله خامنه‌ای درگذشت محمدمؤمن را تسلیت گفتند
يك امام جمعه ديگر نيز كناره‌گيري كرد
تحكيم وحدت با اژدهاي زرد
لبيك صوتي!
گره ارشادي
رد شهادت و عباي روحانيت
راهبرد شرقي
پژمانفر، رييس دفتر روحاني را تهديد كرد
رياست‌جمهوري اختصاص هزارميلياردي به پديده را تكذيب كرد
شهادت زکریا سازمان ملل را از خواب غفلت بیدار کند!
ایران و ایالات متحده ،حکایت تلخکامی و شرح جدایی
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
بدهكار اصلي اروپاييان هستند
حاتم‌بخشي هزارميلياردي
نماينده ولي فقيه در خوزستان از امامت جمعه استعفا داد
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
كنايه جهنمي به علي‌مطهري!
جزييات انهدام خانه‌های تيمى عوامل حادثه تروريستی زاهدان
اعانه‌اي كه پايمال مي‌شود!
سایه بحران دیپلماتیک بر روابط تهران- اسلام آباد
هشدار از قم به عربستان و پاكستان
من به مسئولین و دولتی‌ها نمی‌گویم چه کنند
اولين سيلي سپاه به تروريست‌هاي زاهدان
فيك‌نيوز فارس را كريمي قدوسي تكذيب كرد!
بیشتر
کد خبر: 35096 | تاریخ : ۱۳۹۶/۲/۲۳ - 12:23
محافل تندرو نمی‌خواهند دولت موفق شود

محافل تندرو نمی‌خواهند دولت موفق شود

عبدا...‌‌ناصري در گفت‌وگو با«قانون»: اگر تصمیم‌گیری خارج از اختيار اين دو نفر صورت نگيرد يعني جرياني از بيرون اعمال‌نظر نكند هر دو تا روز آخر در جريان رقابت باقي خواهند ماند.

قانون-با نزديك شدن به روز انتخابات، فضاي كشور بيشتر از روزهاي گذشته رنگ و بوي رقابت به خود گرفته است.در همين راستا جریان‌های سياسي سعي می‌کنند با استفاده از استراتژی‌ها و برنامه‌هاي مختلف، افكار عمومي را براي محقق‌شدن برنامه‌های خود در مدت زمان باقي‌مانده همسو كنند.بسياري از جريان‌هاي مختلف در اين ميدان اثرگذارند و به نوعي حركت‌مي‌كنند تا منافع خود نيز تامين شود. براي جوياشدن از آخرين تغيير و تحولات انتخاباتي در جریان‌های سياسي و اطلاع از فضاي رقابتي كشور به سراغ عبدا... ناصري، عضو بنياد باران رفتيم كه در ادامه، گفت‌وگوی اين شخصيت اصلاح‌طلب را با روزنامه«قانون» می‌خوانید.

با توجه به مدت‌زمان باقی‌مانده تا انتخابات، آخرين فعاليت سياسي نامزدها را چگونه تحليل می‌کنید؟

فضاي انتخاباتي در كشور شور و هيجان خاصي پیداکرده است. با توجه به اينكه نامزدها به‌صورت جدي و فشرده در حال سفرهاي استاني و استفاده از فضاي تبليغاتي هستند، صحنه رقابت داغ‌تر از روزهاي اوليه و آغاز ثبت‌نام‌ها شده است. اما اگر شرايط موجود را بخواهيم باحالت مشابه در سال 92 مقايسه كنيم، مردم در آن دوره اقبال بيشتري نسبت به انتخابات از خود نشان می‌دادند و در آن دوره، فضاي رقابتي پرحرارت‌تر و داغ‌تر از اين دوره بود. نكته قابل‌توجه نسبت به دوره پيش اين است كه ائتلاف نامزدهاي موردنظر جريان اصلاح‌طلب در روزهاي پاياني صورت گرفت اما بااین‌وجود فضاي انتخاباتي گرم‌تر از اين دوره بود. به‌طورحتم با برگزاري مناظره سوم با محور اقتصادي و همچنين آغاز تبليغات رسمي نامزدها براي انتخابات شوراي شهر به‌ویژه در شهرهاي كوچك، فضاي رقابتي و اقبال جامعه براي شركت در انتخابات به‌مراتب بهتر از روزهاي قبل شد و در ادامه، ما به معناي واقعي كلمه شاهد یک‌شور انتخاباتي خواهيم بود.

امكان دارد وضعيت آقاي روحاني در دوره دوم بهتر از دوره اول رياست‌جمهوري باشد؟

در اين سال‌ها كه از عمر جمهوري اسلامي مي‎گذرد و به‌ویژه در دوران بعد از جنگ، ما همواره شاهد كاهش حضور و مشاركت در دوره دوم انتخابات و كم شدن اقبال به رييس جمهور مستقر نسبت به آغاز زمان فعاليت انتخاباتي او در دوره اول بوديم. البته دراین‌باره استثنايي نيز نظير سال 80 و سال 88 وجود دارد كه در آن رييس دولت اصلاحات و همچنين محمود احمدی‌نژاد راي بالاتري را نسبت به دوره اول به دست آوردند. اما نکته‌ای كه به نظر می‌رسد جامعه و افكار عمومي آن را پذيرفته و از طرفي حاكميت نيز آن را قبول دارد اين است كه رييس جمهور مستقر بهتر است در چهار سال دوم نيز كارش را ادامه دهد تا بتواند برنامه‌ریزی‌های راهبردي خود براي توسعه در حوزه‌های مختلف را پیاده‌سازی كند. چهار سال براي مديريت كلان، زمان كمي است و هزینه‌های جابه‌جایی دولت نيز بالاست. آن‌هم در شرايطي كه در زمان روي كار آمدن روحاني وجود داشت. قسمت عمده توان دولت روحاني در چهار سال اول به حل مشكل تحريم و مسائل بین‌المللی صرف شد و بخش ديگر آن صرف‌ترمیم فضايي شد كه در دو دولت گذشته به وجود آمده بود. منطق درك منافع ملي ، ايجاب می‌کند كه روحاني دوره دوم خود را فارغ از هر نوع جمع‌بندی جناحي و سياسي ادامه دهد و كارهاي نیمه‌تمام خود را پايان بخشد.

برخي جريان ها علاقه‌دارند ميزان مشاركت مردم در انتخابات را كم كنند، اين موضوع را قبول داريد؟

محافل تندرو و رسانه‌های همسو قصد دارند که دولت نتواند موفق شود و برنامه‌های نیمه تمام خود را تکمیل کند و این مساله اساسی‌ترین راهبرد آن‌ها در تقابل با دولت روحانی است. فضایی که اکنون در عرصه عمومی کم و بیش ايجادشده مبنی بر اینکه مردم پای صندوق‌های رای نمی‌آیند، یا طرح این شايبه از سوی تندروها مبنی بر کشیده شدن انتخابات به دور دوم را می‌توان به همین فضا و نوع سیاست‌ورزی مخالفان دولت نسبت داد.

فضاي رقابتي امروز به نفع روحاني خواهد بود؟

دولت روحاني دستاوردهای بسيار قابل‌توجهی داشته و براي چهار سال دوم، برنامه‌های بسيار شفاف و روشني دارند كه اين موضوع نيز قابل‌لمس است. در مدت‌زمان باقی‌مانده، حاميان روحاني بايد برنامه و رويكرد او را براي مردم به‌خوبی بازگو كنند. رقيب روحاني همچنان کلی‌گویی خود را كه ميراث دولت گذشته است، ادامه خواهد داد و اين شيوه نمی‌تواند براي پيروزي در انتخابات مفيد واقع شود.

وضعيت نامزدهاي اصولگرا را به چه شكل ارزيابي می‌کنید، احتمال دارد فردي به نفع ديگري انصراف دهد؟

رقابت و برخوردها در جناح اصولگرايي ميان رئيسي و قاليباف و همچنين هواداران آن‌ها بسيار شديد شده است. بنده معتقدم اگر تصمیم‌گیری خارج از اختيار اين دو نفر صورت نگيرد يعني جرياني از بيرون اعمال‌نظر نكند هر دو تا روز آخر در جريان رقابت باقي خواهند ماند. از اين نكته نيز نبايد غافل شد كه با انصراف يك نامزد، سبد راي مختص به او به‌صورت كامل به فرد ديگري منتقل نخواهد شد.

در رسانه‌ها مطرح‌شده بود محسن هاشمي قصد دارد براي تصدي شهرداري تهران اعلام حضور كند و اين موضوع چندان با برخي سياست‌هاي اصلاحات همخواني ندارد. اين موضوع را تاييد می‌کنید؟

به‌هیچ‌عنوان اين موضوع صحت ندارد. اما همان‌‌گونه كه اشاره كرديد در مصوبه شوراي‌عالي سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان، بندي وجود دارد كه اعضاي اصلي شوراي شهر بعد از پيروزي در انتخابات، حق بيرون آمدن از شوراي شهر را به‌هیچ‌عنوان ندارند.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.