انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
اقتصاد
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
خدمات ویژه برترین اپراتور ارتباطات ثابت کشور به اعضای خانه کارگر
اخلاق حرفه ای، گم‌شده مهندسی!
مجلس با «سهميه‌بندي بنزين» مخالفت كرد
حداقل دستمزد کارگران باید ۳ میلیون و ۷۵۹ باشد
وعده جذاب دولت براي خانه‌دار كردن پنج دهك جامعه
پیشنهاد افزایش ۳۰ تا ۴۰ درصدی برخي حقوق‌ها
مشاغل نجات‌بخش
بخش کشاورزی و ضعف رسانه‌ای
مزد بلاتكليف!
ركورد طلايي!
حفظ دارایی در گرو جلوگیری از زیان ساز بودن
سهام ؛ ارزش واقعی یا ذاتی؟
حاشیه ادامه‌دار چک‌ها
رئیس سازمان شیلات ایران برکنار شد
وزارت صادرات یا وزارت بازرگانی
فرصت های صندوق های سرمایه‌گذاری مشترک
رانت اطلاعاتی، مفسده ای که جرم تلقی نمی‌شود
راه سوء‎استفاده واردکنندگان از ارز دولتی بسته شد
اشتغال چرمی!
تعيين تكليف برای پیش‌خریدها
سياسي كاري با دستمزد کارگران
بازار نفت در سه ماهه اول ۲۰۱۹ به تعادل می‌رسد
پاسخ به ماجراي ممانعت بانك‌مركزي از كاهش نرخ ارز
پیامک «یارانه شما قطع شد» جعلی است
هشدار نسبت به افزايش تحريم‌هاي آمريكا
سهم نفت در بودجه باید به صفر برسد
بودجه 98 مغایر با احکام برنامه ششم توسعه است
قیمت جهانی طلا کاهش یافت
بازار كساد طلاي سياه
فشارهای کمرشکن، حقوق‌های اندک!
لزوم راه‌اندازي ديپلماسي هوانوردي
سامانه‌های "سرکاری" سازمان تامین اجتماعی و سردرگمي مردم!
معرفي مقصر اصلي وجود تورم
سالانه حدود ۸۰۰ هزار زوج جوان به مسکن جدید نیاز دارند
اقدامی بیات
بحران گوشت‌هاي سلطنتي!
جهنم اجاره ‌نشینی
قیمت بنزین و گازوئیل در سال ۹۸ افزایش نمی‌یابد
كارگران زير ضرب زندگي
وعده‌اي كه وابسته به كمك دولت است
پيشتازي گازي ايران
بازار بي تحرك مسكن
پروازهاي نجومي!
طرح سهمیه‌بندی بنزین مردم را فقیر می‌کند
هشدار يك نماينده مجلس درباره آينده ناخوشايند خودروسازي
ارزش پول ملی یک سوم کاهش یافته است
طلا به بالای ۱۳۰۰ دلار صعود خواهد کرد
خبرهای خوبی بانك مركزي درباره کسب وکارهای نوپا
وام 25 ميليوني به دانشجويان صنعتي شريف
تزريق نجومي به صنعت خودرو
بیشتر
کد خبر: 35775 | تاریخ : ۱۳۹۶/۲/۲۷ - 23:13

پاسخ وزارت نفت به سخنان رستم قاسمی

به پایان فصل رقابت‌ انتخابات ریاست جمهوری رسیده‌ایم، اما گویا برخی افراد نمی‌خواهند از فضای انتخاباتی و به خصوص جو تخریب و هیجان خارج شده و همچنان ادعاها و تخریب‌های غیراخلاقی، غیرعلمی، غیرحرفه‌ای و غیرقانونی خود را علیه دولت یازدهم و مدیران و کارکنان خدوم آن مطرح می‌سازند

قانون-به پایان فصل رقابت‌ انتخابات ریاست جمهوری رسیده‌ایم، اما گویا برخی افراد نمی‌خواهند از فضای انتخاباتی و به خصوص جو تخریب و هیجان خارج شده و همچنان ادعاها و تخریب‌های غیراخلاقی، غیرعلمی، غیرحرفه‌ای و غیرقانونی خود را علیه دولت یازدهم و مدیران و کارکنان خدوم آن مطرح می‌سازند.


به گزارش قانون به نقل از ایلنا، در توضیحات اداره کل روابط عمومی وزارت نفت آمده است:  آقای رستم قاسمی وزیر سابق نفت به تازگی مدعی شده دولت آقای روحانی با تاخیر در بهره‌برداری از پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس صدها میلیون دلار به کشور خسارت زده است!

ایشان در حالی در نقش طلبکار ظاهر شده که بیش از هر کس دیگری به مردم و کشور بدهکار است و باید پاسخگوی سوءمدیریت، هزینه‌ها و عقب‌گردهای مکرر در صنعت نفت باشد.

همان دوره‌ای که فروش نفت ایران به کمتر از یک میلیون بشکه رسید. دوره‌ای که بنزین تولیدی و توزیعی آن، سلامت مردم را به خطر انداخته بود. دوره‌ای که حتی یک طرح پارس جنوبی به بهره‌برداری نرسید. دوره‌ای که ایران جایگاه و موقعیت خود را در بازارها و مجامع بین‌المللی مانند اوپک از دست داد. دوره‌ای که صنعت نفت بدهی بی‌سابقه‌ای را تجربه کرد و دهها مورد دیگر  که پرداختن به آن در این مجال نمی‌گنجد.

 حال ایشان با این سابقه مدعی صنعت نفت شده و ادعا می‌کند که با تاخیر در بهره‌برداری از پالایشگاه ستاره خلیج فارس به کشور صدها میلیون دلار خسارت وارد شده است!

آقای قاسمی باید پاسخ دهند که چگونه پالایشگاهی که از نظرشان می‌بایست اواخر سال 93 به بهره‌برداری می‌رسید، تنها ۴۸ درصد پیشرفت داشته است؟ آیا این نتیجه سوءمدیریت ایشان نیست؟ آقای قاسمی باید پاسخ دهند.

آقای قاسمی قبل از اینکه دولت یازدهم را زیر سوال ببرد باید جوابگوی بسیاری از مسائل مالی در طرح‌های پارس جنوبی و پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس و همچنین نحوه هزینه کرد منابع مالی باشند. لازم است به آقای رستم قاسمی یادآور شویم که بزرگترین و بی‌سابقه‌ترین فساد مالی ایران یعنی بابک زنجانی در دوره ایشان و با امضا و تایید ایشان رقم خورده است.آقای قاسمی باید پاسخ دهد اگر ورود کمپرسورهای پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس مشکل تحریم نداشت، چرا در دوران ایشان کمپرسورها وارد کشور نشده است؟

متاسفانه یا خوشبختانه نامه‌‌ها و مستندات شرکت سازنده مبنی بر توقیف این تجهیزات به دلیل تحریم‌ها وجود دارد.

آقای قاسمی شما هنوز بین پیشرفت پالایشگاه با پیشرفت واحدهای فرآیندی و پیشرفت طرح‌ها تمایزی قائل نیستید و آن وقت این‌گونه غیراخلاقی به رئیس جمهور قانونی کشور اتهام دروغ‌گویی می‌زنید؟ راست می‌گویید! بیشتر این پیشرفت که البته در مورد واحدهای فرآیندی 45 درصدی با کالاهای مشکل‌داری که شما خریده بودید انجام شد، خریدهایی که عمدتاً بدون مناقصه، با واسطه‌های مختلف، چند برابر قیمت با پیش پرداخت‌های بسیار زیاد، به صورت کالاهای دست دوم انجام شده بود! چرا به مردم واضح نمی‌گویید که سیستم برق و کنترل 30 سال پیش را گران‌تر از سیستم برق نو خریداری کرده بودید؟!

لازم است به اطلاع مردم شریف ایران برسانیم آن‌چه در مورد پیشرفت فیزیکی طرح در مقطع مرداد 92 در گزارش‌های وزارت نفت آمده بسیار دقیق بوده و صرفاً مربوط به پیشرفت فیزیکی واحدهای اصلی فرآیندی و یوتیلیتی پالایشگاه است که بنا بر گزارش در مقطع مرداد 92، حدود 48 درصد بوده که در مقطع کنونی به حدود 90 درصد رسیده است.

اعداد بزرگتری که در مواردی بدان‌ها اشاره شده با احتساب واحدهای جانبی مانند مخازن، آبگیر و خط لوله انتقال خوراک از عسلویه تا پالایشگاه است اما پیشرفت این مجموعه در مقطع مرداد 1392 حدود 64 درصد بوده و در حال حاضر بالغ بر 94 درصد است.

متاسفانه گویا آقای قاسمی علیرغم چند سال حضور در مدیریت عالی صنعت نفت هنوز به مباحث حرفه‌ای و فنی اشراف ندارند. آقای قاسمی بدانید که پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس از ابتدا برای تولید 36 میلیون لیتر بنزین در روز طراحی و اجرا شده است و نه 38 میلیون لیتر! در ضمن و مزید اطلاع بنزین تولید می‌شود نه آن‌گونه که فرمودید استخراج!
عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.