انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
اقتصاد
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
خدمات ویژه برترین اپراتور ارتباطات ثابت کشور به اعضای خانه کارگر
اخلاق حرفه ای، گم‌شده مهندسی!
مجلس با «سهميه‌بندي بنزين» مخالفت كرد
حداقل دستمزد کارگران باید ۳ میلیون و ۷۵۹ باشد
وعده جذاب دولت براي خانه‌دار كردن پنج دهك جامعه
پیشنهاد افزایش ۳۰ تا ۴۰ درصدی برخي حقوق‌ها
مشاغل نجات‌بخش
بخش کشاورزی و ضعف رسانه‌ای
مزد بلاتكليف!
ركورد طلايي!
حفظ دارایی در گرو جلوگیری از زیان ساز بودن
سهام ؛ ارزش واقعی یا ذاتی؟
حاشیه ادامه‌دار چک‌ها
رئیس سازمان شیلات ایران برکنار شد
وزارت صادرات یا وزارت بازرگانی
فرصت های صندوق های سرمایه‌گذاری مشترک
رانت اطلاعاتی، مفسده ای که جرم تلقی نمی‌شود
راه سوء‎استفاده واردکنندگان از ارز دولتی بسته شد
اشتغال چرمی!
تعيين تكليف برای پیش‌خریدها
سياسي كاري با دستمزد کارگران
بازار نفت در سه ماهه اول ۲۰۱۹ به تعادل می‌رسد
پاسخ به ماجراي ممانعت بانك‌مركزي از كاهش نرخ ارز
پیامک «یارانه شما قطع شد» جعلی است
هشدار نسبت به افزايش تحريم‌هاي آمريكا
سهم نفت در بودجه باید به صفر برسد
بودجه 98 مغایر با احکام برنامه ششم توسعه است
قیمت جهانی طلا کاهش یافت
بازار كساد طلاي سياه
فشارهای کمرشکن، حقوق‌های اندک!
لزوم راه‌اندازي ديپلماسي هوانوردي
سامانه‌های "سرکاری" سازمان تامین اجتماعی و سردرگمي مردم!
معرفي مقصر اصلي وجود تورم
سالانه حدود ۸۰۰ هزار زوج جوان به مسکن جدید نیاز دارند
اقدامی بیات
بحران گوشت‌هاي سلطنتي!
جهنم اجاره ‌نشینی
قیمت بنزین و گازوئیل در سال ۹۸ افزایش نمی‌یابد
كارگران زير ضرب زندگي
وعده‌اي كه وابسته به كمك دولت است
پيشتازي گازي ايران
بازار بي تحرك مسكن
پروازهاي نجومي!
طرح سهمیه‌بندی بنزین مردم را فقیر می‌کند
هشدار يك نماينده مجلس درباره آينده ناخوشايند خودروسازي
ارزش پول ملی یک سوم کاهش یافته است
طلا به بالای ۱۳۰۰ دلار صعود خواهد کرد
خبرهای خوبی بانك مركزي درباره کسب وکارهای نوپا
وام 25 ميليوني به دانشجويان صنعتي شريف
تزريق نجومي به صنعت خودرو
بیشتر
کد خبر: 36272 | تاریخ : ۱۳۹۶/۲/۳۱ - 14:06
نه به سم يارانه‌ها!

نه به سم يارانه‌ها!

امروز، روز پيروزي همه ملت ايران است چراكه همه براي ايران آمدند؛ براي ايراني كه بايد آباد و آزاد اداره شود.

قانون- كارشناسان وضعيت اقتصادي چهار سال آينده كشور را با انتخاب دوباره روحاني پيش‌بيني كردند.

امروز، روز پيروزي همه ملت ايران است چراكه همه براي ايران آمدند؛ براي ايراني كه بايد آباد و آزاد اداره شود. همه آمدند چون مي‌دانستند آنچه كه دولت، از چهار سال پيش آغاز كرده، در ميانه راه است و بايد به سرانجام برسد. همه آمدند تا ثابت كنندكه ايراني به بي‌تدبيري و نااميدي، نه مي‌گويد.

همه آمدند تا نشان‌ دهند معناي اقتصاد بيمار را مي‌دانند، تا كمك كنند پايه‌هاي ويران شده اقتصاد كشور دوباره جان بگيرد.

همه آمدند تا بگويند مي‌دانيم كه دولت در چهار سال گذشته براي حل مشكل سياسي اقتصاد، قدم برداشته است، تا بگويند كه مي‌دانند در كشوري زندگي مي‌كنيم كه اقتصاد به سياست گره خورده است و مشكلات آن‌ را بايد توامان حل كرد.

همه آمدند تا نشان دهند معناي انفجار بمب تورم را مي‌دانند و در اين چهار سال شيريني ثبات و افزايش منطقي قيمت‌ها را چشيده‌اند و نمي‌خواهند آن را از دست بدهند. مردم آمدند تا نشان دهند در مقابل خدمات بي‌وقفه دولت قدردان و صبورند، تحمل مي‌كنند تا نتيجه تغيير رشد اقتصادي كشور از منفي هفت به مثبت هشت درصد را با گذشت زمان در معيشت و بر روي سفره‌هاي خود احساس كنند. آمدند تا به افزايش يارانه و بر باد رفتن ثروت ملي كشور، نه بگويند.

تا نشان دهند مي‌دانند با وجود اينكه جوانان ما مشكل اشتغال دارند، پولي كه صرف پرداخت يارانه مي‌شود، بايد صرف توليد و سرمايه‌گذاري در كشور شود تا اشتغال ايجاد و فضاي سرمايه‌گذاري پويا شود، تا چرخ اقتصاد كشور با دور تندتري از پيش بچرخد و كشور را از تنگناهاي اقتصادي نجات دهد.

مردم آمدند و به هر آنچه براي ايران، خفقان و بي‌تدبيري و نااميدي به همراه داشت، «نه» گفتند و به تدبير و اميد «آري». در اين زمينه با برخي كارشناسان اقتصادي به گفت‌وگو نشستيم و پيش‌بيني اقتصادي آن‌ها را از فضاي پس از انتخابات و چهار سال آينده جويا شديم كه مشروح آن را در ادامه مي‌خوانيد.

بسترسازي براي روابط بين‌الملل

محسن ايزدخواه، كارشناس حوزه كار

همان‌گونه كه ديديم، آقاي روحاني در ميان كانديداها، تنها كانديدايي بود كه برنامه مكتوب تنظيم كرده بود. اين برنامه در اختيار مردم قرار گرفت تا نقاط قوت و ضعف آن بررسي شود. چارچوب كلي برنامه‌هاي آقاي روحاني براي چهار سال بعد، بايد در قالب برنامه‌هاي توسعه‌اي تدوين شود. به طور طبيعي دولت اگر بتواند در ادامه فعاليت‌هاي سياسي و ديپلماسي خود عمل كند و بازهم تحريم‌ها را كاهش دهد-همان‌طور كه براي جهان، واقعيت فعاليت‌هاي ايران را روشن كرده است و ايران‌هراسي را به حداقل رسانده است- با بسترسازي در روابط بين‌الملل مي‌تواند، در حوزه فناوري‌هاي نوين با وارد كردن سرمايه‌هاي خارجي در كنار تدبير و سياست‌هاي اقتصادي داخلي، به وعده‌هاي خود در حوزه اقتصاد كلان عمل كند؛ يعني همچنان تورم را كنترل كند و يك رشد اقتصادي باكيفيت و اشتغال‌زا در كشور شكل دهد تا بتواند خواسته‌هاي عمومي را كه حول مساله رونق اقتصادي و اشتغال است، محقق كند. اين امر مستلزم اين است كه آقاي روحاني تجديد نظر اساسي در كابينه خود داشته باشد. با توجه به توفيقاتي كه دولت در زمينه مبارزه با قاچاق كالا و ارز داشته است، بايد اين رقم را همين طور كه از 25 ميليارد به يازده ميليارد رسيد، در اين دوره چهارساله دست‌كم به نصف برساند. نكته ديگر حل مشكل صندوق‌هاي بيمه‌اي است كه اكثر آن‌ها حالت ورشكستگي پيدا كرده‌اند. يكي از آن‌ها سازمان تامين اجتماعي است كه در بحران جدي قرار گرفته است و اگر نتواند از عهده تعهدات خود برآيد، حوزه امنيت ملي به خطر مي‌افتد. اين صندوق‌ها، بنگاه‌هاي اقتصادي و اجتماعي هستند و نيازمند اين هستند كه كسي سكان آن‌ها را به دست بگيرد كه در زمينه اقتصاد متخصص باشد.

ثبات و آرامش اقتصادي نهادينه شود

هادي حق شناس، كارشناس اقتصادي

همچنان كه در سال 92 وقتي دولت آقاي روحاني انتخاب شد، بسياري از شاخص‌هاي كلان اقتصادي مانند نرخ تورم، نرخ رشد اقتصادي، تراز بازرگاني خارجي ايران و رشد نقدينگي به دليل اميدي كه به دولت يازدهم بسته شد، طي چهار سال بهبود قابل توجهي پيدا كرد، همچنين چالش‌هاي سياسي بين‌المللي كشور مانند چالش هسته‌اي به سرانجام رسيد و برجام كارنامه موفق دولت يازدهم شد، انتظار اين است كه در پايان دولت دوازدهم، يعني ايران سال 1400 دوباره شاهد بهبود بسياري از شاخص‌هاي كلان اقتصادي باشيم. انتظار مي‌رود ثبات و آرامشي كه در چهار سال گذشته بر اقتصاد ايران حاكم بود، نهادينه شود. بزرگ‌ترين ويژگي دولت يازدهم اين بود كه رفتار اقتصادي قابل پيش‌بيني داشت و به نظر مي‌رسد در دولت دوازدهم نيز اين روند ادامه پيدا كند. اگر چنين بشود، سرمايه‌گذاران و فعالان اقتصادي و فعالان بازار سرمايه و پول بهتر مي‌توانند در خصوص فعاليت‌هاي ميان‌مدت و بلندمدت برنامه‌ريزي كنند، تا بازار دلال‌ها نسبت به هميشه كم‌رنگ‌تر شود. بزرگ‌ترين مشكل سال‌هاي 84 تا 92 اين بود كه رفتار دولت در آن مقطع به هيچ وجه قابل پيش‌بيني نبود. بنابراين فعاليت‌هاي اقتصادي نيز كوتاه‌مدت بودند و راه براي سوداگري و دلالي باز بود. اميد است كه در چهار سال آينده، كاهش هرچه بيشتر اين نوع فعاليت‌ها را شاهد باشيم.

تاثير عقل‌گرايي در همه بخش‌هاي اقتصادي

سيد حميد حسيني، كارشناس نفتي

اقتصاد كشور در دوره قبل، دوران پرتلاطمي را پشت سر گذاشت. در چهار سال اخير، بسياري از چالش‌ها و مشكلات مرتفع شدند. در چنين شرايطي، هم‌اكنون كشور آمادگي لازم براي قرار گرفتن در ريل رشد و شكوفايي را دارد. همزمان با انتخابات رياست‌جمهوري، تمديد لغو تحريم‌ها از سوي ترامپ، رييس‌جمهور آمريكا امضا شده است.

اين امر مي‌تواند بخشي از برنامه‌هايي را كه براي جذب سرمايه‌گذاران خارجي و همكاري با شركت‌هاي بزرگ نفتي و صنعتي دنيا تدوين شده‌اند، محقق كند. با توجه به اين فرصت انتخاباتي و مذاكراتي كه از قبل با ساير كشورها انجام شده است ازجمله انعقاد قرارداد در زمينه نفت، گاز و پتروشيمي كه نتيجه آن به كارگيري ظرفيت بزرگي از پيمانكاران، خدمات و نيروي انساني كشور است، به‌طورحتم صنعت نفت مي‌تواند در رشد اقتصادي و بازگشت نشاط به جامعه ايراني اثرگذار باشد. همچنين رشد اقتصادي سال گذشته مي‌تواند درسال جاري تداوم داشته باشد و بخش‌هايي از اقتصاد كه هنوز از ركود خارج نشده‌اند، در سال جاري از ركود خارج شوند.

اميدواريم با همكاري مجلس شوراي اسلامي و تصويب برنامه ششم توسعه و همچنين اصلاحاتي كه در كابينه دوم دولت صورت مي‌گيرد، سال 96، سال بسيار خوبي براي اقتصاد كشور باشد و امسال تمام بخش‌هاي اقتصادي كشور آثار اين عقل‌گرايي و راي دادن به حسن روحاني را درك كنند و شاهد تداوم رشد اقتصادي با سهم كمتر نفت در آن باشيم.

لزوم تعريف سياست كلان انرژي

محمود خاقاني، كارشناس اقتصادي

براي قضاوت در خصوص شرايط اقتصادي كشور در چهار سال آينده، بسيار زود است زيرا هيچ‌كس در دنيا جام جهان‌نما ندارد كه بتواند بگويد چه اتفاقي مي‌افتد. بعد از فاجعه نيروگاه هسته‌اي فوكوشيما در ژاپن، كشور آلمان به طور كلي برنامه هسته‌اي خود را بايگاني كرد. نيروگاه هسته‌اي فرانسه با بحران مواجه شد و اين كشور فضاي لازم را ندارد كه نيروگاه هسته‌اي جديد بسازد. موضوعي كه در حال حاضر مورد بحث است، اين است كه سياست كلان انرژي دولت دوازدهم در چهار سال آينده چه خواهد بود؟ درحالي كه دنيا از انرژي هسته‌اي روي برمي‌گرداند، اگر ما همچنان بخواهيم نيروگاه‌هاي هسته‌اي جديد بسازيم، درست نيست. به عنوان مثال برقي كه نيروگاه بوشهر توليد مي‌كند، برق بسيار گراني است زيرا ميزان سرمايه‌گذاري، طول زمان بهره‌برداري و همچنين نگهداري از نيروگاه بسيار هزينه‌بر است. در نتيجه برخلاف آنكه تصور مي‌شد انرژي هسته‌اي ارزان‌قيمت است، در شرايط فعلي اين انرژي، انرژي ارزاني محسوب نمي‌شود. بنابراين دولت دوازدهم از هم اكنون بايد به فكر اين امر باشد كه يك سياست كلان انرژي براي كشور تعريف كند و اين امر را جزو اولويت‌هاي خود در چهار سال آينده قرار دهد.

انطباق نظام بانكداري با قانون مبارزه با پول‌شويي در اولويت باشد

محمد حسین ادیب، پژوهشگر ریسک

اولویت اول دولت باید ایجاد اشتغال باشد، اما ایجاد اشتغال، بدون سرمایه خارجی و تنها با تكيه بر منابع داخلی، ممکن نیست. ورود سرمایه خارجی مستلزم تعامل با بانک‌های بزرگ جهان است.

پيشتر نيز گفته‌ام كه بانک‌های بزرگ جهان تنها در صورتی حاضر به ورود به ایرانند که رتبه اعتباری ایران کم‌ریسک ارزیابی شود و زماني اين اتفاق مي‌افتد که تورم در ایران به حدود سه درصد کاهش یابد. علاوه بر این، ایران با قانون پول‌شويی نیز نباید مشکلی داشته باشد. برای حل بحران اشتغال و ورود سرمایه خارجی، انطباق نظام بانکداری ایران با قانون پول‌شويی و تورم سه درصدی، باید به اولویت اول دولت روحانی تبدیل شود. از سوي ديگرخارج شدن دايمی ایران از لیست مرتبط با پول‌شويی نيز بايد جزو اولويت‌ها باشد.

ایران برای یک سال به‌صورت موقت از لیست خارج شده است که در تاریخ سوم خرداد مهلت تعلیق یک ساله سپری می‌شود و یا باید برای یک سال دیگر تعلیق ایران تمدید و یا به صورت کامل خارج شود. نظام بانکی ایران برای انطباق با قانون پول‌شويی، باید در دو حوزه تغییر کند.

نخست اگر معادل ریالی 10 هزار دلار یا 37 میلیون تومان در حساب بانکی یک سپرده‌گذار بانکی، مازاد ایجاد شد، باید اثبات شود که مازاد ایجاد شده پول‌شويی نیست. بر اساس قانون پول‌شويی که همه کشورهای جهان به استثنای دو کشور به آن عمل می‌کنند، اگر مازاد بر معادل ریالی 10‌هزار دلار در حساب بانکی یک فرد مازاد ایجاد شد، باید مالیات آن پرداخت شده باشد. اگر مالیات آن پرداخت شده باشد، اين مازاد، پول‌شويی تلقی نمی‌شود. به زبان بسیار ساده اگر یک حساب بانکی، مازاد بر معادل ریالی 10‌هزار دلار افزایش يابد، باید مالیات آن پرداخت شده باشد. در غیر این صورت پول‌شويی است. این نکته اکنون در کشور عملیاتی شده و پرداخت مالیات مربوط به سال 95 بر اساس افزایش در حساب بانکی محاسبه می‌شود. در سال 95 برای حدود 60 نفر بالغ بر 800 میلیارد تومان مالیات بر اساس افزایش در مانده حساب دریافت شده است؛ بدون اینکه پرونده مالیاتی آن‌ها، پرداخت مالیات را نشان دهد که اولین پروژه پول‌شويی در ایران بوده است.

انتظار می‌رود در سال جاری، مالیات عملکرد سال 95 بر این اساس دریافت شود که گامی مهم برای انطباق فضای کسب‌وکار ایران با قانون پول‌شويی است. البته مردم ایران نباید تصور کنند که در مجموع، مالیات بیشتری از آن‌ها دریافت خواهد شد.

همه کسانی که در عمل فرار مالیاتی داشتند، به این طریق در تور مالیاتی گرفتار می‌شوند و این باعث می‌شود تا از کسانی که اکنون مالیات پرداخت می‌کنند، مالیات کمتری دریافت شود. بنابراين اجرای قانون پول‌شويی به منزله پایان دادن به فرار مالیاتی و کاهش شدید مالیات کسانی است که اکنون در تور مالیاتی دولت قرار دارند. در وضعیت موجود معمولا تولیدکنندگان و به‌خصوص صنایع و کسانی که شفاف عمل می‌کنند، در تور مالیاتی قرار دارند و اجرای قانون پول‌شويی ، باعث عدالت مالیاتی بیشتری می‌شود.

از سوي ديگر تورم در ایران در فروردین 96 نسبت به فروردین 95، در زمينه غذا ، درمان و كرايه‌خانه 74 درصد بوده است. منهای سه مورد یاد شده، تورم در ایران حدود پنج درصد است.

به عبارت دیگر تورم در ایران تنها از ناحیه سه مورد یاد شده تحت فشار است.کاهش تورم در حوزه غذا، درمان و كرايه‌خانه علاوه بر اینکه رتبه اعتباری بانك‌هاي ایران را ارتقا می‌دهد، باعث افزایش رضایت افکار عمومی می‌شود و ذخیره مشروعیت دولت را نيز بالا می‌برد. با تمام آنچه گفته شد، نتيجه مي‌گيريم كه در عمل اجرای قانون پول‌شويی باعث می‌شود تا فرار مالیاتی، غیرممکن شود و بقیه مردم مالیات کمتری پرداخت کنند و تورم در ایران که حدود سه تا پنج درصد منهای غذا، درمان و كرايه است، شامل سه مورد یادشده نیز بشود که به شدت با استقبال قشر متوسط و ضعیف مواجه می‌شود.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.