انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رابطه ایران و پاکستان «بی‌نظیر» نیست!
درخواست نمايندگان از ظريف براي بازگشت به وزارت‌خارجه
ادعاي كريمي‌قدوسي درباره ظريف
لرزه ظريف بر اندام سياستمداران
انتقاد تند آيت‌الله‌خامنه اي از ازدواج سفيد
تكذيب دستور گرفتن روحاني از MI6
تكذيب يك شنود
نبرد ديدگاه‌ها
نقش اصلاح‌طلبان در بحران‌ امروز
احزاب در ایران نان انتخابات را خورده اما چوبش را نخورده‌اند
آرشيو صدا و سيما را از كشور خارج كرده‌اند!
وضع آزادی از زمان طاغوت بدتر شده است
تقدير آيت‌ا...‌خامنه‌اي از نوجوان شطرنج‌باز
نمره ۲۰ از ۱۰۰ روحاني
دومينوي خودخواهي و ضربه به هم‌ميهن
دولت نمي‌تواند به متخلفان كمك كند
سرنوشت FATF در گرو رفراندوم
اندیشه ایرانشهری به مثابه ابرگفتمان
ارسال لایحه «جامع انتخابات» به مجلس
اصلاح‌طلبان نباید با یکدیگر درگیر شوند
واكنش خنثي ظريف درباره FATF
زندگي اشرافي با انقلابي‌گري سازگاري ندارد
اميد به كليد سندرز
پارادوكس مودت ـ تخاصم
نپیوستن به FATF یعنی نه به شفافیت بین المللي
تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تا ۴ ماه دیگر
آيت‌الله خامنه‌ای درگذشت محمدمؤمن را تسلیت گفتند
يك امام جمعه ديگر نيز كناره‌گيري كرد
تحكيم وحدت با اژدهاي زرد
لبيك صوتي!
گره ارشادي
رد شهادت و عباي روحانيت
راهبرد شرقي
پژمانفر، رييس دفتر روحاني را تهديد كرد
رياست‌جمهوري اختصاص هزارميلياردي به پديده را تكذيب كرد
شهادت زکریا سازمان ملل را از خواب غفلت بیدار کند!
ایران و ایالات متحده ،حکایت تلخکامی و شرح جدایی
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
بدهكار اصلي اروپاييان هستند
حاتم‌بخشي هزارميلياردي
نماينده ولي فقيه در خوزستان از امامت جمعه استعفا داد
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
كنايه جهنمي به علي‌مطهري!
جزييات انهدام خانه‌های تيمى عوامل حادثه تروريستی زاهدان
اعانه‌اي كه پايمال مي‌شود!
سایه بحران دیپلماتیک بر روابط تهران- اسلام آباد
هشدار از قم به عربستان و پاكستان
من به مسئولین و دولتی‌ها نمی‌گویم چه کنند
اولين سيلي سپاه به تروريست‌هاي زاهدان
فيك‌نيوز فارس را كريمي قدوسي تكذيب كرد!
بیشتر
کد خبر: 36310 | تاریخ : ۱۳۹۶/۲/۳۱ - 15:59
پایان اردیبهشت نفس‌گیر

پایان اردیبهشت نفس‌گیر

همزمان با اعلام نتایج نهایی انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری، داغ‌ترین اردیبهشت ایرانی نيز سپری شد. حسن روحانی با رایی بالاتر از دوره قبل ساکن پاستور ماند و ابراهیم رئیسی رای چشم‌گیری به دست آورد.

قانون- احسان اقبال‌سعيد/ دانشجوي دكتري علوم سياسي

همزمان با اعلام نتایج نهایی انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری، داغ‌ترین اردیبهشت ایرانی نيز سپری شد. حسن روحانی با رایی بالاتر از دوره قبل ساکن پاستور ماند و ابراهیم رئیسی رای چشم‌گیری به دست آورد. هاشمی طبا و میرسلیم نيز طبق انتظار در فضای دوقطبی، بسیار کم فروغ بودند. حال پس از نهایی شدن نتایج و فروکش کردن هیجانات وغبارها می‌توان نکاتی را مورد بررسی قرار داد.

شكست‌روياي تك‌دوره‌اي شدن

روحانی برخلاف تصور وتخیل اصولگرایان، اولین ريیس جمهور یک دوره ای نشد. حال با رای مردم، روحانی 4سال سرنوشت ساز را پیش رو دارد. طیف آراي او رنگین کمانی بود. از سبد رای اصلاح طلبان گرفته تا وحشت زدگان بازگشت بخشی از افراطیون اصولگرا و همین‌طورگروهی از رای دهندگان که مطابق یک سنت سیاسی ایرانی، تمایل به یک فرصت هشت ساله برای ريیس‌جمهور دارند. روحانی با مطالبات گوناگونی مواجه است. از دفاع از آزادی های اجتماعی ومدنی گرفته تا بهبود ملموس معیشت وچانه زنی برای تغییر شرایط برخی رهبران اصلاحات این طیف متنوع خواسته‌ها را تشکیل می‌دهد. روحانی ممکن است با تمام توان به دنبال خواست‌های حامیانش برود و یا اینکه فارغ از دغدغه انتخاب مجددش در بروکراسی و روزمرگی گرفتار شود. رفتار روحانی ترکیب نمایندگان مجلس در سال 98 را تعیین خواهد کرد.

ضربه‌اي كه رئيسي خورد

تولیت آستان قدس رضوی برای اولین بار وارد عرصه یک رقابت انتخاباتی شد. رئیسی توسط طیف ناب‌تر اصولگرایان چون پایداری و مدیران احمدی‌نژاد احاطه شد. به حدي روي او حساب‌شده‌بود که قالیباف نيز رویای 12ساله را به سود او بایگانی کرد. آقای رئیسی نگاه ساده ای به معضلات پیچیده کشور داشت ولی به نسبت قالیباف رفتار اخلاقی‌تری بروز داد و در مقابل شکست نيز خویشتندار بود. آقای رئیسی در مورد خاص تتلو مرتکب خطاي بزرگی شد که شايد از جانب اعضا ستادش در روزهایی که بر اثر فشار کار تمرکز پایینی نيز داشت بر او تحمیل شد. این شکست شايد تصوراتی که در مورد آینده آقای رئیسی وجود داشت را منتفی کند اما رای قابل قبولش شايد چهار سال دیگر نيز او را یگانه نامزد اصولگرایان کند. زماني‌که نامزد اصلاح طلبان و اعتدالیون نماینده وضع موجود خواهد بود وآقای رئیسی می تواند مواضع اپوزیسیون‌تری نيز اتخاذ کند.رئیسی باید در اطرافیان ونزدیکانش بازنگری كند زيرا بسیاری از همراهان رئیسی، پتانسیل فراری دادن رای بالایی دارند.

بازنده بزرگ

رویای ریاست جمهوری قالیباف را باید بایگانی‌شده دانست. قالیباف هرگز نتوانست یک پایگاه مشخص اجتماعی برای خود تعریف کند. این بار نيز آمد وحملات کم سابقه به روحانی را صورت داد ورفت. شايد شهرداری تهران نيز از دست قالیباف خارج شود. سرهنگ شاید مانند محسن رضایی به لباس نظامی بازگردد و مانند همه آن‌هايي كه از سمت‌هاي انتخابي بازماندند و انتصابي مشغول شدند در گوشه‌اي از اين سرزمين به فعاليت بپردازد.

پوششي مقتدر

اما جهانگیری كه در مناظره‌ها فراتر از انتظار ظاهر شد و درخشید، به عادت سیاسی ایرانی شايد همه انتظار دارند نامزد سال1400 اصلاح طلبان و اعتدالیون باشد. جریان تخریب علیه جهانگیری شايد در دوسال پایانی دولت پررنگ خواهد بود. در سال 1400،جهانگیری نماد وضع موجود خواهد بود و با توجه به بروکراسی معیوب و اشکالات ساختاری سیستم اجرایی در ایران تمام این ایرادات از سوی اصولگرایان متوجه او خواهد شد. جهانگیری بهتر است میدان را در 1400به یک نیروی کمتر پيش‌چشم و کسی که بتواند موضع مخالف اتخاذ کند، بسپارد. اصولگرایان در1400با توجه به شکست های پس از سال92متحد خواهند بود.در مورد میرسلیم و هاشمی طبا نکته چندانی نمی توان ذکر کرد جز اینکه موتلفه باید بپذیرد كه به همان نقش خاطره‌گویی در دهه فجر انقلاب بسنده کند.

معضل و بحران گفتمان

نکته مهم دیگر اینکه هر دو جریان اصلی سیاسی کشور با فقر وبن‌بست گفتمانی مواجه هستند. جریان اصلاح طلب دیگر مفاهیمی چون آزادی و دموکراسی‌خواهی و... را کمرنگ کرده و به استراتژی هراس از بازگشت افراط‌گرايي روآورده است و سعی دارد به بدنه اجتماعی خود بقبولاند که مدیریت کم هزینه تری نسبت به رقبای اصولگرایش دارد. اصولگرایان نيز دیدگاه های خود در حوزه‌های فرهنگی و سیاست خارجی را ناکارآمد و رای پران یافته و در قامت مدافع طبقات محروم و بهبود دهنده معیشت فرو رفته اند. افشاگری و مبارزه با فساد از دیگر ابزارهای جدید اصولگرایی است.

و اما احمدي‌نژادي‌ها

به پایان بردن این مطلب بدون اشاره به احمدی‌نژاد کم لطفی خواهد بود. احمدی نژاد و یارانش شايد خوشحال از شکست اصولگرایان به آنان گوشزد خواهند کرد که تنها شانس برای پیروزی مقابل اصلاح‌طلبان آن ها هستند و منتظر بازگشت وچراغ سبز متحدان سابق خواهند ماند.احمدي‌نژادي‌ها بدون شك اين روزها پتك شكست را برسر ياران سابق خود خواهند كوبيد تا آن ردصلاحيت جانسوز! را تلافي كنند ولي نبايد از پتانسيل آن‌ها نيز چشم‌پوشي كرد كه اگر غافل شويم، در آينده‌اي نه‌چندان دور يقه‌گير خواهند شد.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.