انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رابطه ایران و پاکستان «بی‌نظیر» نیست!
درخواست نمايندگان از ظريف براي بازگشت به وزارت‌خارجه
ادعاي كريمي‌قدوسي درباره ظريف
لرزه ظريف بر اندام سياستمداران
انتقاد تند آيت‌الله‌خامنه اي از ازدواج سفيد
تكذيب دستور گرفتن روحاني از MI6
تكذيب يك شنود
نبرد ديدگاه‌ها
نقش اصلاح‌طلبان در بحران‌ امروز
احزاب در ایران نان انتخابات را خورده اما چوبش را نخورده‌اند
آرشيو صدا و سيما را از كشور خارج كرده‌اند!
وضع آزادی از زمان طاغوت بدتر شده است
تقدير آيت‌ا...‌خامنه‌اي از نوجوان شطرنج‌باز
نمره ۲۰ از ۱۰۰ روحاني
دومينوي خودخواهي و ضربه به هم‌ميهن
دولت نمي‌تواند به متخلفان كمك كند
سرنوشت FATF در گرو رفراندوم
اندیشه ایرانشهری به مثابه ابرگفتمان
ارسال لایحه «جامع انتخابات» به مجلس
اصلاح‌طلبان نباید با یکدیگر درگیر شوند
واكنش خنثي ظريف درباره FATF
زندگي اشرافي با انقلابي‌گري سازگاري ندارد
اميد به كليد سندرز
پارادوكس مودت ـ تخاصم
نپیوستن به FATF یعنی نه به شفافیت بین المللي
تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تا ۴ ماه دیگر
آيت‌الله خامنه‌ای درگذشت محمدمؤمن را تسلیت گفتند
يك امام جمعه ديگر نيز كناره‌گيري كرد
تحكيم وحدت با اژدهاي زرد
لبيك صوتي!
گره ارشادي
رد شهادت و عباي روحانيت
راهبرد شرقي
پژمانفر، رييس دفتر روحاني را تهديد كرد
رياست‌جمهوري اختصاص هزارميلياردي به پديده را تكذيب كرد
شهادت زکریا سازمان ملل را از خواب غفلت بیدار کند!
ایران و ایالات متحده ،حکایت تلخکامی و شرح جدایی
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
بدهكار اصلي اروپاييان هستند
حاتم‌بخشي هزارميلياردي
نماينده ولي فقيه در خوزستان از امامت جمعه استعفا داد
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
كنايه جهنمي به علي‌مطهري!
جزييات انهدام خانه‌های تيمى عوامل حادثه تروريستی زاهدان
اعانه‌اي كه پايمال مي‌شود!
سایه بحران دیپلماتیک بر روابط تهران- اسلام آباد
هشدار از قم به عربستان و پاكستان
من به مسئولین و دولتی‌ها نمی‌گویم چه کنند
اولين سيلي سپاه به تروريست‌هاي زاهدان
فيك‌نيوز فارس را كريمي قدوسي تكذيب كرد!
بیشتر
کد خبر: 37069 | تاریخ : ۱۳۹۶/۳/۶ - 11:06
 غرور  آفت انسجام اصلاح‌طلبان است
محمدهاشمی:

غرور آفت انسجام اصلاح‌طلبان است

محمد هاشمی در مورد انتخابات ریاست جمهوری و نتایج آن گفت: جریان پیروز مورد اعتماد مردم قرار گرفته، متقابلا مردم توقع دارند و ما نمی توانیم چشم خود را ببندیم و بگوییم همه چیز خوب است و مشکل نداریم یا صبر کنیم، چون توان نداریم، هم مشکل وجود دارد وهم توان حل آنها.

قانون-محمد هاشمی در مورد انتخابات ریاست جمهوری و نتایج آن گفت:  جریان پیروز مورد اعتماد مردم قرار گرفته، متقابلا مردم توقع دارند و ما نمی توانیم چشم خود را ببندیم و بگوییم همه چیز خوب است و مشکل نداریم یا صبر کنیم، چون توان نداریم، هم مشکل وجود دارد وهم توان حل آنها.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در مصاحبه با عصر ایران ادامه داد: ما هم پیش بینی می کردیم و هم انتظار این درصد مشارکت و رای را داشتیم. این راهی که 922 شروع شد عمدتا بر مبنای تدبیر و راهنمایی و دعوت مرحوم هاشمی رفسنجانی بود و در سایه تدبیر ایشان و شخصیت فراجناحی ایشان اصلاح طلبان و گروه های خردگرا و اعتدالیون حول محور ایشان جمع شدند و در حقیقت می توان گفت: فرماندهی و راهبری این جریان به دست ایشان بود و مرحوم در شرایط مختلف رهنمودها ونصایح لازم را داده بودند.

وی ادامه داد: این کاری که اقای هاشمی کردند جزو استثنائات تاریخ است یعنی با همه شرایطی که داشتند آمدند وارد صحنه انتخابات شدند و از ان طرف هم شورای نگهبان و افراطیون و اصولگرایان تحلیلی که از ورود اقای هاشمی داشتند این بود که ایت الله 30 میلیون رای خواهد داشت و چند گزینه را مطرح کردند: "یکی اینکه انصراف دهد و دوم، او را رد صلاحیت کنند و گزینه سوم اگر بتوانند در انتخابات اثر بگذارند.

هاشمی افزود: گزینه تاثیر در انتخابات و گزینه اینکه ایشان در صحنه انتخابات بماند و 30 میلیون رای داشته باشد برای انها مطلوب و عملی نبود ناچار گزینه سوم را انتخاب و ایشان را رد صلاحیت کردند با این استدلال که هزینه رد صلاحیت مرحوم کمتر است. وقتی ایشان رد صلاحیت شد نامزدهای انتخابات که یکی متعلق به جریان اصلاحات و دیگری اعتدال بود، در صحنه بودند که در نهایت منجر به تفاهم و ماندن و ییروزی دکتر روحانی شد.

رئیس اسبق سازمان صدا و سیما یادآوری کرد: بعد از آن ما انتخابات خبرگان و مجلس را در سال 94 داشتیم که؛ ان هم تقریبا به طرز بسیار مطلوبی تمام شد و مردم به لیستی که از طرف این جریان منتشر شده بود بطور کامل رای دادند، ذهنیتی در بین نخبگان و اصلاح طلبان وجود داشت که باید راه و اندیشه های اقای هاشمی ادامه پیدا کند.

وی اضافه کرد: معمولا همه به این موضوع معترف بودند؛ با جلوگیری از اشتباهاتی که بعد از پیروزی در سال 76 بوجود آمد، تفرقه و باصطلاح تندروی هایی که بعد از پیروزی در آن دهه پیش آمد و پرهیز از ان جریان ها و با توجه به اینکه وحدت بین نیروهای اصلاخ طلب و اعتدالی و کارگزاران و مابقی حاصل شده بود در سایه این وحدت این ها توانستند دو کار را حل کنند؛ " یکی همان انتخاب رییس جمهور و دوم در شورای شهر لیست مشترک بدهند و با یک لیست وارد میدان شوند" که مورد توجه قرار گرفت و با یک پیروزی چشمگیر و تفاوت جدی آرا و  اعتماد مردم به پیروزی رسید.

محمد هاشمی توضیح داد بعد از این پیروزی چه باید کرد؛ اولا باید این وحدت و انسجامی که بین نیروهای اصلاح طلب و اعتدالیون و بخشی از جریان اصولگرای معتدل و خردگرا ایجاد شده است باید حفظ شود اگر تفرقه ایجاد شود و یا به کسی غروری دست دهد و فکر کند که بهر حال خودش و جریانش به تنهایی سهم زیادی در این توفیقات داشته، آفت هایی است که منجر به شکست خواهد شد و نباید در این وحدت و انسجامی که بوجود آمده خلائی وارد شود تا بتوان مسائل بعدی را در سایه همین وحدت حل نمود .

وی ادامه داد: نکته بعدی این است که؛ وقتی مردم جایگاهی را با رای خود به نامزد و شخصیتی تنفیذ می کنند توقع خدمت دارند باید به مردم رسیدگی شود و در حقیقت باید جریان پیروز به نیازهای مردم پاسخگو باشد. اگر مشکلاتی است با مردم در میان بگذارد و مردم را در تمام زمینه ها به حساب بیاورد امام فرمودند: « هر کاری که مردم می توانند انجام دهند به مردم واگذار کنید» و به عاقل مردم تاکید داشتند.

و خاطرنشان کرد: بنابراین وقتی که جریان پیروز مورد اعتماد مردم قرار گرفته و به او رای دادند متقابلا مردم توقع دارند و ما نمی توانیم چشم خود را ببندیم و بگوییم همه چیز خوب است و مشکل نداریم یا صبر کنیم، چون توان نداریم بلکه هم مشکل وجود دارد وهم توان حل آنها و نیاز به پاسخگویی است پس هر جا هر سنگری که در اختیار اصلاح طلبان و اعتدالیون هست باید سنگرنشینان پاسخگوی مردم به مسئولیتشان باشند و سعی کنند رضایت مردم را جلب کنند و اینگونه نباشد که مردم و مسائل انها فراموش شود.

این سیاستمدار با تاکید بر اینکه: اگر اینگونه عمل شود و غرور و انشقاق نباشد می توانیم امیدوار باشیم که این اعتماد مردم ادامه داشته باشد و در غیر این صورت باید منتظر شکست و از دست رفتن اعتماد مردم باشیم و رو آوردن مردم به جریان مقابل یادآوری کرد: در جریان این انتخابات و انتخابات گذشته برنامه هایی مطرح و قول هایی به مردم داده شد و اصولا یکی از حرف ها و محورهایی که مرحوم هاشمی تاکید داشتند این بود که؛ " دولت آقای روحانی باید دو دوره ای شود برای اینکه بتواند برنامه های خود را عملی و تعهدات خود را اجرا کند" و برای تحقق وعده ها و تداوم برنامه ها در جهت حل مشکلات مردم اعم از مشکلات اقتصادی و معیشتی و مسائل روابط بین الملل ادامه این دولت الزامی است.

محمد هاشمی در پایان بیان کرد: در مورد وعده های که رئیس جمهور در سال 92 و 96 باید پاسخگو باشد و هر کسی در مجموعه دولت بسته به جایگاه و مسئولیتش باید پاسخگوی مردم باشد. به نظرم جناب روحانی این روحیه را دارد و در همین انتخابات بخوبی مسئولیت پذیری خود را نشان دادند و به نظر من این تعهد کاری در جناب اقای روحانی هست و باید در زیرمجموعه دولت هم باشد معیار باید مسئولیت پذیری و توانایی انجام کار و شایسته سالاری باشد. یک سری موانع در کشور ما وجود دراد که؛ در اختیار یک قوه نیست و فراقوه ای است که در چنین جاهایی هم باید با تدبیر و عطوفت و تعامل سازنده مسائل حل شود.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.