انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
فرهنگ و هنر
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
"پس از برخوردِ جسم سخت به سر" دوباره به روی صحنه می رود
خيز براي تصاحب فصل طلايي!
نامتناهی سازی ذهن در سینما
روايت سكانس هاي در بند!
آغاز ثبت آثار برای شرکت در نخستین جشنواره ملیِ هنرهای دیجیتال
رشد زیر سایه‌ حاشیه ها
ترکیب عشق و سینما با ذائقه شرقی
از فرمان قیصر تا فرمان جوجه فکلی
روایتی از سرگشتی انسانی
کله‌پاک‌کن سینما
وضعيت سيمرغ‌هاي جشنواره مشخص شد
نابودی درک و حضور زیبایی در اثر هنری
بلوغ کارگردانی
فقدان شخصیت داستانی
روزِ فیلم‌هایی که از جشنواره اعتبار می‌گیرند
ميركريمي با «قصر شيرين» به اوج بازگشت
رويارويي انعطاف و اغراق!
وامانده در فرم و مفهوم!
لزوم قانون‌گذاری و نظارت تعاملی در رسانه های مختلف
ديدار با يك ذهن جوان
خط بطلان بر يك گمان!
روز متظاهرانه‌های روشنفکری
صف کشی متـوسط‌ها و ضعیف‌ها
خراشِ فالش بر حنجره موسيقي!
رهایی با فرم‌گرایی
روایتگر زیبای یک فاجعه انسانی
از نگاه کیوریتور
انزواي ژانر وحشت بر پرده نقره اي!
انعكاس سيماي زنان در سيمرغ و سينما
«مردمی بودن» مهمترین ویژگی انقلاب است
آشوبِ ستاره‌هاي خاموش!
اميركبير، فرزند خلف اما ناکام رویاهای ضد استعماری
هنر در بودجه مهجور مانده است
6 ایرانی در فهرست ۵۰۰ هنرمند برتر ۲۰۱۸
طرح مجلس برای وزارت‌خانه‌اي كه متولي است ولي هنر ندارد!
پنجاه ميليون ايراني يك بار هم سينما نرفته اند
آلبوم هاي موسيقي درخواب زمستاني
انیماتوریست شرقی با نگاهی جهانی
هشت کتاب در مینای مهتاب
تقابل جهان دیروز و امروز
پرواز سیمرغ‌ها بر فراز آشیانه!
جدول کامل برنامه نمایش فیلم‌ها در جشنواره فجر
مهرمجوزهای ارشاد پای تئاتر جنجالی
جای خالی و یاد ماندگار
كوتاه آمدن مهدي يراحي در برابر ارشاد
گرته برداري از آمريكايي‌ها در صداوسيما
پیاده شده گان در ایستگاه سلینجر
سطرهاي كتاب در سكانس‌هاي سينما
پشت پرده يك ابطال!
زمان آن رسیده که چرخ صنعت تئاتر ایران به حرکت در آید
بیشتر
کد خبر: 38650 | تاریخ : ۱۳۹۶/۳/۱۷ - 16:31
تبعیض صداوسیما  برای شهروندان داخل و خارج کشور!

تبعیض صداوسیما برای شهروندان داخل و خارج کشور!

رسانه ملی طبق رویه همیشگی خود با تاخیر غیرقابل بخششی شروع به پوشش خبرهای اتفاقات صبح تهران کرد و حتی در پوشش دقیق همان اخبارکوتاه خود هم نتوانست دقیق و حرفه ای عمل کند.

قانون-صبح امروز تهران مورد هدف گروهک تروریستی داعش قرار گرفت. ساعت 10 و نیم صبح روز چهارشنبه فضای مجازی شوک زده از آنچه که در تهران اتفاق افتاده بود شروع به مخابره این اخبار کرده بودند و منابع مختلف خبری درصدد ربودن گوی سبقت در بازنشر اخبار دست اول از این حادثه بودند.اما در میان اخبار منابع متعدد خبری مجازی و خبرگزاری های رسمی که سعی در انتشار آخرین خبرها از این حادثه داشتند،رسانه ملی به آرامی مشغول پخش برنامه های عادی خود بود.بعد از چندساعت از وقوع تیراندازی در در مجلس شورای اسلامی و حرم امام (ره) در حالی که ایران از آنچه در پایتختش به وقوع به پیوسته بود در شوک به سر می برد، صداوسیما برای پوشش‌دهی خبرهای حادثه تیراندازی‌ها در تهران تنها به زیرنویس و یک گفت و گوی کوتاه تلفنی با عضو هیات رئیسه مجلس  بسنده کرد.

تهران شوک زده شده بود و مردم مضطرب برای باخبر شدن از آخرین اخبار و اطلاعات این حادثه دست به دامان فضای مجازی و منابع خبری غیر موثق شده بودند.
در بین اخبارشوک کننده از انچه که در تهران به وقوع پیوسته بود زودتر از هر رسانه‌ای کانال‌های خبری در تلگرام٬‌ اخبار مربوط به این اتفاق را پوشش دادند و در ادامه سایت‌ها و خبرگزاری‌ها وارد میدان شدند٬ اما رسانه ملی طبق رویه همیشگی خود با تاخیر غیرقابل بخششی شروع به پوشش خبرهای اتفاقات صبح تهران کرد و حتی در پوشش دقیق همان اخبارکوتاه خود هم نتوانست دقیق و حرفه ای عمل کند.
بخش خبری ساعت ۱۱ ابتدا به صورت خلاصه ماجرا روایت شد و در ادامه در بخش خبری ساعت ۱۱.۳۰ با ارتباط تلفنی با عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی خبرها اعلام شد.
این بی تفاوتی و کندی صداوسیما نسبت به رساندن اخبار دقیق و موثق به شهروندان در حالی صورت گرفت که در همان دقایق ابتدایی حملات در تهران بسیاری از رسانه های معتبر خارجی و شبکه های خبری جهانی تیتر و صفحه اول خود را به اآنچه که در تهران در حال وقوع بود اختصاص داده بودند.

عملکرد دوگانه صداوسیما برای خارج و داخل!

اما عملکرد صداوسیما در پوشش اخبار حوادث تهران برای شهروندان داخل کشور با ایرانیان مقیم خارج یکی نبود و در رساندن اخبار به این دو گروه تبعیض قایل شد. در حالی که صداوسیما پخش اخبار مربوط به حادثه‌ی تیراندازی مجلس و حرم امام (ره) را به شبکه‌های خبری بین‌المللی‌اش سپرده بود، شبکه‌های برون‌مرزی العام و پرس تی‌وی پیش از شبکه خبر به پخش تصاویر زنده از محل حادثه تروریستی اقدام کردند.
شبکه عرب‌زبان العالم و انگلیسی‌زبان پرس تی‌وی با پخش تصاویر و گزارش‌هایی زنده از محوطه مجلس شورای اسلامی و حرم مطهر (ره) سعی در آگاه کردن مخاطبان جهانی خود داشتند.
این در حالی است شبکه خبر همزمان با این حادثه به پخش برنامه‌های روتین خود ادامه داد و در کنار پخش اخباری از تیراندازی در مجلس و حرم مطهر، با آوردن زیرنویس‌هایی چون «اوضاع تحت کنترل است» و «تلاش برای بازداشت مهاجمان ادامه دارد»، در عین حال سعی در ایجاد آرامش میان مخاطبان داشت.

برنامه های صداوسیما در زمان حملات تهران چه بود؟

سه ساعت پس از این حادثه، شبکه اول سیما همزمان با پخش اخبار ساعت ۱۴، اولین شبکه‌ سراسری بود که اخبار مربوط به حملات تروریستی تهران را اعلام کرد.در بخش خبر ساعت ۱۴ شبکه یک سیما، گزارشی از دو حمله تروریستی به ساختمان مجلس شواری اسلامی و حرم مطهر امام خمینی (ره) ارائه داده شد.در این بخش خبری با ارایه تصاویر و فیلم‌هایی از حملات تروریستی صبح امروز تهران، گزارشی روایتی به ترتیب زمان از اتفاقات تروریستی، شنیده‌ها، تعداد مجروحان و کشته‌شدگان ارائه داده شد. همچنین در این گزارش، تصاویری که تا آن لحظه در شبکه بین‌المللی خبر نمایش داده نشده بود، پخش شد.در ادامه این گزارش خبری، صحبت‌های علی لاریجانی، رییس مجلس شواری اسلامی در پایان جلسه امروز مجلس قرائت شد.در ادامه گفت‌گویی زنده با بروجردی، نماینده مجلس درباره حادثه تروریستی امروز صورت گرفت؛ این نماینده مجلس به بیان توضیحاتی درباره نحوه وقوع این حادثه تروریستی در ساختمان مجلس پرداخت.همچنین گفت‌گویی زنده با خبرنگار صداسیما مقابل ساختمان مجلس شواری اسلامی صورت گرفت. این خبرنگار اظهار امیدواری کرد که تا یک ساعت دیگر تروریست‌های مجلس شواری اسلامی به هلاکت خواهند رسید.همچنین گزارشی کوتاه از شرایط برقراری امنیت در حرم امام خمینی (ره) ارایه داده شد.در ادامه ذولفقاری، معاون امنیتی ویزر کشور با حضور در استودیو بخش خبری ساعت ۱۴ به بیان توضیحاتی درباره نحوه اجرای حملات تروریستی امروز تهران و برخورد نیروهای امنیتی پرداخت.در پایان ارتباطی مستقیم با خبرنگار مستقر صداوسیما در حرم امام خمینی (ره) برقرار و گزارشی از نحوه برخورد با تروریست‌ها ارائه داده شد.

لزوم تغییر رویکرد صداوسیما

این دومین بار در چندماه اخیر است که صداوسیما به طرز فجیع و غیرقابل بخششی از اخبار جا می ماند و با عملکرد نامناسب خود مردم را ناچار می کند برای بدست آوردن آخرین اخبار به هر منبعی مراجعه کنند. سیمای ملی آنچه که در مورد «پلاسکو» انجام داده بود را بار دیگر انجام داد و این پیام را مخابره کرد که مدیران ارشد این رسانه همچنان از مردم و شبکه های اجتماعی عقب تر هستند و میلی به بهبود عملکرد هم ندارند.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.