انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رابطه ایران و پاکستان «بی‌نظیر» نیست!
درخواست نمايندگان از ظريف براي بازگشت به وزارت‌خارجه
ادعاي كريمي‌قدوسي درباره ظريف
لرزه ظريف بر اندام سياستمداران
انتقاد تند آيت‌الله‌خامنه اي از ازدواج سفيد
تكذيب دستور گرفتن روحاني از MI6
تكذيب يك شنود
نبرد ديدگاه‌ها
نقش اصلاح‌طلبان در بحران‌ امروز
احزاب در ایران نان انتخابات را خورده اما چوبش را نخورده‌اند
آرشيو صدا و سيما را از كشور خارج كرده‌اند!
وضع آزادی از زمان طاغوت بدتر شده است
تقدير آيت‌ا...‌خامنه‌اي از نوجوان شطرنج‌باز
نمره ۲۰ از ۱۰۰ روحاني
دومينوي خودخواهي و ضربه به هم‌ميهن
دولت نمي‌تواند به متخلفان كمك كند
سرنوشت FATF در گرو رفراندوم
اندیشه ایرانشهری به مثابه ابرگفتمان
ارسال لایحه «جامع انتخابات» به مجلس
اصلاح‌طلبان نباید با یکدیگر درگیر شوند
واكنش خنثي ظريف درباره FATF
زندگي اشرافي با انقلابي‌گري سازگاري ندارد
اميد به كليد سندرز
پارادوكس مودت ـ تخاصم
نپیوستن به FATF یعنی نه به شفافیت بین المللي
تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تا ۴ ماه دیگر
آيت‌الله خامنه‌ای درگذشت محمدمؤمن را تسلیت گفتند
يك امام جمعه ديگر نيز كناره‌گيري كرد
تحكيم وحدت با اژدهاي زرد
لبيك صوتي!
گره ارشادي
رد شهادت و عباي روحانيت
راهبرد شرقي
پژمانفر، رييس دفتر روحاني را تهديد كرد
رياست‌جمهوري اختصاص هزارميلياردي به پديده را تكذيب كرد
شهادت زکریا سازمان ملل را از خواب غفلت بیدار کند!
ایران و ایالات متحده ،حکایت تلخکامی و شرح جدایی
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
بدهكار اصلي اروپاييان هستند
حاتم‌بخشي هزارميلياردي
نماينده ولي فقيه در خوزستان از امامت جمعه استعفا داد
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
كنايه جهنمي به علي‌مطهري!
جزييات انهدام خانه‌های تيمى عوامل حادثه تروريستی زاهدان
اعانه‌اي كه پايمال مي‌شود!
سایه بحران دیپلماتیک بر روابط تهران- اسلام آباد
هشدار از قم به عربستان و پاكستان
من به مسئولین و دولتی‌ها نمی‌گویم چه کنند
اولين سيلي سپاه به تروريست‌هاي زاهدان
فيك‌نيوز فارس را كريمي قدوسي تكذيب كرد!
بیشتر
کد خبر: 39801 | تاریخ : ۱۳۹۶/۳/۲۴ - 17:11
روحاني «كمر‌همت» ببندد!
خودنمايي‌چالش‌های پیش روی دولت دوازدهم برای تحقق وعده‌ها

روحاني «كمر‌همت» ببندد!

دولتي‌ها بايد كمر همت ببندد و به جاي آنكه دايم بگويد بايد اين كار و آن اقدام صورت بگيرد، بگويد ما اين كار و اقدام را با تدبير و درايت خود انجام داديم يا خواهيم داد

قانون-محمد قره باغی/ خبرنگار

انتخابات ریاست جمهوری 96 با تمام چالش‌هایش به پایان رسید و مردم با دادن رای بالا به حسن روحانی پیروزی او را رقم زدند ولی چالش های دولت روحانی بعد از این انتخاب، تازه آغاز شده است. زيرا با پایان فضای انتخابات و فروکش کردن تب و تاب آن، مردم به عملی شدن مطالبه‌ها و وعده های گفته شده چشم می دوزند و انتظار دارند که دولت با تعهد، به وعده هایی که در ایام انتخابات به مردم داده است ، آمال و آرزو‌های آن‌ها را برآورده کند. اين موضوع بار ديگر در مراسم ديدار مسئولان نظام با رهبر انقلاب نيز مطرح شد. زماني كه روحاني از بايدها در آينده كشور سخن گفته بود، رهبري نظام خطاب به او مي‌فرمايند كه خود شما و دولت بايد اين بايدها را عملي كند. اما سوال این است که دولت برای تحقق اهداف و برنامه ها و وعده های داده شده به مردم با چه چالش هایی روبه‌رو خواهد بود و چگونه می خواهد بر این چالش ها فايق آید؟

چالش اول، دلسردی مردم از دولت

رقبای روحانی ، چه قبل از انتخابات و چه بعد از آن با ایجاد حواشی و تخریب و سیاه‌نمايی در تلاش هستند تا شکست خود را با انحراف از اصل نتایج انتخابات به مسائل دیگر گره بزنند و با ایجاد شک و شبهه، موفقیت رقیب خود را در محاق بیندازند و به همین واسطه نیز استراتژی ها و سناریو های مختلفی را در گمراه‌کردن و دلسرد کردن مردم نسبت به دولت در پیش گرفته‌اند. به‌‌گونه‌اي که رقیب شکست خورده روحانی در ادعاهاي خود، دولت را متهم به مهندسی آرای مردم کرد تا ملتي كه با ذوق وشوق پاي صندوق راي آمدند به اين بحران مبتلا شوند كه چه راي دهند و چه راي ندهند با مهندسي انتخابات، آن گزينه‌‌اي كه بايد از صندوق بيرون مي‌آيد!

چالش دوم، تخریب شخصیت ها

اصولگرایان نشان داده اند که در رادیکالیزه‌فضا و حذف کردن رقیب بسیار تبحر دارند. آنان با اتکا به فرافکنی و اردوکشی سعی دارند نیروهای مستعد و کارآزموده را از دایره دولت خارج کنند و به نوعی دولت را از حمایت شخصیت های سیاسی و مردمی تهی سازند. اقدامات اخیر در مجلس برای منزوی کردن علی مطهری و ایجاد حواشی بر سر شورای شهر و انتخاب شهردار را می توان از این قبیل رفتار های رقیبان بر شمرد كه در راستاي راهبرد قبلي مي‌تواند مردم را از وضعيت دلسرد كند تا پشت دولت را خالي كنند.

چالش سوم، ارتباط معيوب با مردم

در طول عمر دولت یازدهم ، متاسفانه رسانه ملی هیچ گاه نتوانست بی طرفی خود را به نمایش بگذارد و همواره با برخورد تخریبی با دستاورد های دولت، سعی در سیاه نمايی داشت و نتيجه این اقدام صدا و سیما را می توان در پوشش اخبار انتخابات به وضوح دریافت. از سوی دیگر، تیم رسانه ای دولت نيز در پوشش‌دهی اخبار دولت قوی ظاهر نشد و یکی از ضعیف ترین و منفعل ترین بخش های دولت یازدهم بود. این تیم به حدي ضعیف و ناکارآمد بود که دستاورد های ملموس و عینی دولت را نتوانست در جامعه تبیین کند و مردم به درستی از اقدامات و دستاورد های دولت آگاه نبودند و اگر مردم از دستاوردهای دولت آگاه می شدند همان میزان رای رقیب نيز به صندوق دولت تدبیر و امید ریخته می‌شد.به نظر مي‌رسد در اين دولت، روحاني بايد تدابير ويژه‌اي براي اين بحران بينديشد.

چالش چهارم، حفظ آرامش

برنامه ها و اهداف دولت، زمانی به سرانجام خواهد رسید که دو فاکتور عمده یعنی «حفظ آرامش در فضای بین الملل» و دیگری «حفظ آرامش در فضای داخلی » در کشور جاری باشد اما اقدام‌هایی همچون حمله به سفارتخانه ها که باعث انزوای سیاسی کشور در سطح بین الملل می شود یا جنجال بر سر حقوق‌هاي نجومی و ایجاد حواشی در بطن جامعه، سبب اغتشاش در سطح داخلی کشور می شود. از این رو با نبود آرامش دولت نمی تواند از یک سو ، روی برنامه ها و اهداف خود و از سوی دیگر نمی تواند به درستی سرمایه‌های خارجی را جذب کند و مهم‌تر اینکه ثبات سیاسی کشور دچار اختلال می شود.

چالش پنجم،کابینه دوازدهم و همکاری باقوا

دولت یازدهم در حالی به پایان می رسد که برخی وزرا و عوامل اجرايی دولت، نه تنها رویکرد همسو با روحانی را نداشتند بلکه مخالف آن نيز بودند. دولت یازدهم از آن جهت برخی وزرا را برگزید که کشور در شرایط خوبی قرار نداشت و شرایط برای زمان آزمون و خطا مناسب نبود و نیاز به مدیرانی با تجربه و متخصص داشت که بتواند کشور را از بحران نجات دهد. البته برخی وزرا و عوامل اجرايی به نوعی به دولت تحمیل شد یا دولت نتوانست در مجلس اصولگرا ، رای اعتماد لازم را به‌دست آورد. البته حال امید است با توجه به همسو بودن نسبی مجلس دهم، دولت دوازهم به منظور اجرايی کردن طرح و برنامه‌ها و وعده‌های انتخاباتی ، با معرفی وزیرانی کاردان و متخصص و پایبند به برنامه‌های دولت و همچنین به کارگیری اقلیت ها در کابینه خود ، خواسته ها و مطالبات مردم را جامه عمل بپوشاند. ایجاد تعامل سازنده و همگرايی با سایر قوا، یکی از مهم‌ترین مسائل پیشبرد اهداف دولت است. برای اینکه دولت بتواند مطالبات مردم و خواسته‌های خود را اجرايی کند، به همکاری سایر قوا نیاز دارد. دولت یازدهم به‌دليل همسو نبودن اعضای مجلس نتوانست موافقت و رای اعتماد آن‌ها را برای برخی وزراي پیشنهادی خود به‌دست آورد و یا اینکه برخی از طرح ها و لوایح دولت از سوی مجلس یا شورای نگهبان رد شد. در همين راستا دولت بايد براي كابينه دوازدهم نيروهايي را معرفي و گزينش كند كه هم صلاحيت‌هاي لازم را داشته و هم با سياست‌هاي روحاني همسو باشند.

بايدها به انجام شدن‌ها تبديل شود

سخن آخر اینکه دولت بايد برای تحقق وعده ها و اجرای برنامه‌های خود این چالش ها و دیگر چالش های پیش بینی نشده پیش روی خود را حل کند. بنابراین بهتر است که هر چه سریع‌تر برای رفع چالش ها برنامه ریزی کند تا بتواند بر مشکلات فايق آيد تا هم بدخواهان نتوانند به روحاني و كابينه او بي‌دليل خرده بگيرند و هم دوستان دلگرم شوند كه انتقادات و توصيه‌هاي شان كارآمد بوده‌است. روحاني بايد بداند كه به غير از خود او و كابينه دوازدهم، هيچ گروه يا جريان ديگري نمي‌تواند او را در بهبود اوضاع كمك كند. در همين راستا بايد كمر همت ببندد و به جاي آنكه دايم بگويد بايد اين كار و آن اقدام صورت بگيرد، بگويد ما اين كار و اقدام را با تدبير و درايت خود انجام داديم يا خواهيم داد.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.