انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رابطه ایران و پاکستان «بی‌نظیر» نیست!
درخواست نمايندگان از ظريف براي بازگشت به وزارت‌خارجه
ادعاي كريمي‌قدوسي درباره ظريف
لرزه ظريف بر اندام سياستمداران
انتقاد تند آيت‌الله‌خامنه اي از ازدواج سفيد
تكذيب دستور گرفتن روحاني از MI6
تكذيب يك شنود
نبرد ديدگاه‌ها
نقش اصلاح‌طلبان در بحران‌ امروز
احزاب در ایران نان انتخابات را خورده اما چوبش را نخورده‌اند
آرشيو صدا و سيما را از كشور خارج كرده‌اند!
وضع آزادی از زمان طاغوت بدتر شده است
تقدير آيت‌ا...‌خامنه‌اي از نوجوان شطرنج‌باز
نمره ۲۰ از ۱۰۰ روحاني
دومينوي خودخواهي و ضربه به هم‌ميهن
دولت نمي‌تواند به متخلفان كمك كند
سرنوشت FATF در گرو رفراندوم
اندیشه ایرانشهری به مثابه ابرگفتمان
ارسال لایحه «جامع انتخابات» به مجلس
اصلاح‌طلبان نباید با یکدیگر درگیر شوند
واكنش خنثي ظريف درباره FATF
زندگي اشرافي با انقلابي‌گري سازگاري ندارد
اميد به كليد سندرز
پارادوكس مودت ـ تخاصم
نپیوستن به FATF یعنی نه به شفافیت بین المللي
تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تا ۴ ماه دیگر
آيت‌الله خامنه‌ای درگذشت محمدمؤمن را تسلیت گفتند
يك امام جمعه ديگر نيز كناره‌گيري كرد
تحكيم وحدت با اژدهاي زرد
لبيك صوتي!
گره ارشادي
رد شهادت و عباي روحانيت
راهبرد شرقي
پژمانفر، رييس دفتر روحاني را تهديد كرد
رياست‌جمهوري اختصاص هزارميلياردي به پديده را تكذيب كرد
شهادت زکریا سازمان ملل را از خواب غفلت بیدار کند!
ایران و ایالات متحده ،حکایت تلخکامی و شرح جدایی
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
بدهكار اصلي اروپاييان هستند
حاتم‌بخشي هزارميلياردي
نماينده ولي فقيه در خوزستان از امامت جمعه استعفا داد
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
كنايه جهنمي به علي‌مطهري!
جزييات انهدام خانه‌های تيمى عوامل حادثه تروريستی زاهدان
اعانه‌اي كه پايمال مي‌شود!
سایه بحران دیپلماتیک بر روابط تهران- اسلام آباد
هشدار از قم به عربستان و پاكستان
من به مسئولین و دولتی‌ها نمی‌گویم چه کنند
اولين سيلي سپاه به تروريست‌هاي زاهدان
فيك‌نيوز فارس را كريمي قدوسي تكذيب كرد!
بیشتر
کد خبر: 39963 | تاریخ : ۱۳۹۶/۳/۲۵ - 18:30
شوراي‌عالي‌سياست ‌گذاري در رابطه با نحوه بستن ليست توضيح دهند
محسن هاشمي در گفت‌وگو با «قانون»:

شوراي‌عالي‌سياست ‌گذاري در رابطه با نحوه بستن ليست توضيح دهند

حتم داشته باشيد كه همه 21 نفري كه در شوراي آتي خواهند بود، با يكديگر تعامل دارند

قانون- سعيد شمس

مردمی که از پیروزی روحانی شادمان بودند، صبح یک‌شنبه 31 اردیبهشت، خوشحالی‌شان مضاعف شد. چرا که اتفاق 7 اسفند 94 در 29 اردیبهشت 96 تکرار و خبر راه‌یابی همه اعضای لیست امید، این امیدواری را به وجود آورد تا شهر تهران از وضعیت نابسامان فعلی رهایی پیدا کند. در همین فضا، سوال‌هایی ذهن افکار عمومی را به خود مشغول کرده است و تهرانی‌ها چشم‌انتظارند تا شورای پنجمی‌ها در ساختمان خیابان بهشت مستقر شوند و نتیجه رای‌شان را ملموس مشاهده‌كنند. در همين راستا به سراغ محسن‌‌هاشمي نفر اول ليست شوراي شهر پنجم رفتيم تا بخشي از سوالات جامعه را از وي بپرسيم. فرزند آيت‌ا...‌هاشمي نيز در گفت‌وگو با «قانون» و در پاسخ به ابهامات موجود اظهاراتي را بيان كرد كه در ادامه، آن را مي‌خوانيد.

ساز و كار شوراي‌عالي سياست‌گذاري جبهه اصلاحات براي بستن ليست، شايبه‌هاي فراواني را موجب شد. شما تصميم‌هاي گرفته شده را چگونه ارزيابي مي‌كنيد؟

بنده در جريان فعاليت شوراي‌عالي اصلاح طلبان نبوده‌ام اما افرادي نظير آقايان مرعشي و صادقي كه در اين فرآيند بوده‌اند، در مصاحبه‌هاي خود اشاره كرده‌اند كه طي يك فراخوان، ابتدا از كليه كانديداهاي اصلاح طلب كه تعدادشان به حدود 800 نفر مي‌رسيد، جمع‌ آوري اطلاعات مي‌شود و سپس 150 نفر و بعد 42 نفر از ميان آن‌ها گزينش شده اند كه اين 42 نفر به‌طور انتخاب از دو به يك، در شوراي عالي راي‌گيري شده‌اند اما اينكه گزينش از 800 به 150 و 42 نفر آيا براساس امتياز بوده يا انتخاب با كف امتياز بوده ، مواردي است كه هنوز خود بنده اطلاع دقيقي از آن ندارم.من همچنين تاكيد مي‌كنم كه در انتخابات نيز هيچ نقشي در بستن ليست نداشته‌ام و به همين دليل بهتر است كه اعضاي شوراي عالي به اين سوال پاسخ بدهند. البته باید اذعان داشت، اتفاق مهم این است که اصلاح‌طلبان به ساز و کار مطلوبی برای تحقق اهداف انتخاباتی رسیده‌اند.

براي اينكه در انتخابات بعدي مواضع منفي كمتري مشاهده شود، چه مولفه‌هايي را بايد مدنظر قرار داد؟

يك واقعيت وجود دارد كه بايد 21 نفر در انتخابات شورا يا 30 نفر در انتخابات مجلس در ليست قرار بگيرد و اگر ثبت نام و تاييد صلاحيت به طور حداكثري باشد، طبيعي است كه تعداد زيادي از شخصيت‌ها خارج از ليست مي‌مانند كه همين موجب ناراحتي شود و دلخوري‌هايي نيز به وجود بيايد. البته اگر مكانيزم انتخاب ليست از ابتدا شفاف و با امكان اطلاع و اقناع كانديداها و فعالان سياسي صورت بگيرد، بي‌شك موج منفي به مراتب كمتري را شاهد خواهيم بود.

اينكه شورا يكدست و همه راي‌ها در اختيار يك جريان سياسي قراربگيرد، چه تبعاتي مي‌تواند داشته باشد؟

يكدستي شورا مي‌تواند به اجماع منجر شود كه اين حالت در كارايي بهتر و همچنين حمايت بيشتر از مديريت شهري موثراست. البته از لحاظ ديگر، حضور اقليت نيز مي‌تواند به عمق بخشي مسائل و انسجام بيشتر اكثريت منجر شود اما حال كه ما سهمي 100درصدي در شوراي آتي داريم، بايد همه تلاش‌مان را به كار بگيريم تا بتوانيم كارنامه‌اي قابل دفاع داشته باشيم.

مردم از شوراي‌ اصلاح طلب اول دل خوشي ندارند. شوراي پنجمي‌ها براي تكرار نشدن فضاي شوراي اول، خود را ملزم به رعايت چه ملزوم‌هايي مي‌بينند؟

واقعيت اين است كه شوراي اول، نخستين تجربه شورا و همچنين نخستين تجربه اصلاح‌طلبان در حوزه تصميم‌گيري گروهي بود اما حال با وضعيتي بسيار متفاوت‌تر روبه‌رو هستيم. بنابراين تاكيد مي‌كنم، اگر شورانشينان شوراي آتي، فرآيند ورود كارشناسي مباحث را حفظ كنند، بي‌شك خروجي كار، برنامه‌اي مدون و دقيق براي اداره شهر است و در مقابل، خارج كردن مباحث از فضاي كارشناسي و ورود به فضاي هيجاني و رسانه‌اي و تبديل كردن شورا به چند خرده جريان و صف بندي، نكته‌هايي هستند كه بايد از آن‌ها اجتناب شود. در چنين حالتي اين خوش‌بيني و اميدواري به وجود خواهد آمد كه مردم، چه آن‌هايي كه به ليست اميد راي داده و چه آن‌هايي كه راي نداده‌اند، عملكرد شوراي پنجم را در راستاي اهداف شهري و توسعه قلمداد خواهند كرد که این هدفی بسیار مهم برای شورای پنجمی‌ها به شمار می‌رود و به همین دلیل مراقب خواهیم بود تا مشکلی پیش نیاید.

شما در شرايطي شورا را تحويل خواهيد گرفت كه شهر تهران به دليل ضعف مديريت اين چند سال، كاستي‌ها و مشكلات متعددي دارد. براي شناخت دقيق از وضعيت موجود چه اقداماتي انجام داده‌‌ايد تا شورانشيني را با آگاهي لازم شروع كنيد؟

براي اينكه بتوانيم شروعي توام با تاثيرگذاري در شوراي شهر داشته باشيم، اعضا به كمسيون‌هاي تخصصي تقسيم شده‌اند و اولويت هر كميسيون را شناخت وضع موجود قرار داده‌ايم تا از اين طريق، شرايط و معضلات تشخيص داده شده و به درستي بررسي شوند. همچنين قرار است در مرحله بعد، راه كارهاي حل معضلات و رويكرد شوراي پنجم به مديريت شهري‌ تهران مشخص شود. من از اين فرصت استفاده كرده و به تهراني‌ها اطمينان مي‌دهم كه تهران از اين پس با مديريت علمي‌تر اداره خواهد شد تا آسیب‌هایی که در این چند سال اخیر وارد شده،‌ ترمیم شوند.

انتخاب شهردار سبب ايجاد حاشيه ميان اعضاي شورا شده‌است؟

حتم داشته باشيد كه همه 21 نفري كه در شوراي آتي خواهند بود، با يكديگر تعامل دارند و همصدا هستند و بي‌شك براي معرفي شهردار نيز هيچ اختلاف يا چالشي نخواهيم داشت. ما تحت لوای شورای عالی جبهه اصلاحات فعالیت می‌کنیم و امید داریم تا عملکردمان با کمترین اشکال ممکن باشد.

شما با شهردار شدن يكي از اعضايي كه از ليست اميد به شورا راه‌يافته‌اند، موافقيد؟

انتخاب شهردار نيازمند راي اكثريت مطلق اعضاي شورا و در شرايط ايده‌آل اجماع شورا بر روي يك گزينه است. به نظر من در اين مورد بسيار حساس اگر شتابزدگي صورت نگيرد و پس از تدوين برنامه شورا، ويژگي‌هاي شهردار متناسب با برنامه تدوين شده مشخص و معيارها سنجيده شود، حاشيه و جدلي به وجود نمي‌آيد اما درباره اينكه آيا يكي از اعضاي شورا بتواند شهردار شود يا خير، اين نيز بخشي از مباحثي است كه موخر بر تدوين برنامه و تعيين رويكرد شورا به مديريت شهري است.

يك شهردار مطلوب براي شهر مهمي مثل تهران بايد از چه ويژگي‌هايي برخوردار باشد؟

ويژگي‌هاي يك شهردار خوب به ويژه براي پايتخت به چند بخش تقسيم مي‌شود. نخست ويژگي‌هاي عمومي است كه در درجه اول بايد از مقبوليت بالايي در نزد مردم و افكار عمومي برخوردار باشد تا بتواند برنامه‌هاي خود را با كمترين مقاومت به مرحله اجرا برساند. نكته دوم ومهم اين است كه شهردار، قدرت تعامل خوب با دولت و ساير نهادها و دستگاه‌هاي اجرايي مستقر در تهران را داشته باشد. چراكه وضعيت مالي شهرداري و مسائل اجرايي پروژه‌ها به نحوي است كه نمي‌توان بدون تعامل مناسب به موفقيت قابل توجهي رسيد. سومين ويژگي هم ارتباط نزديك با شورا ست تا از اين طريق شكاف و چالشي بين شهردار با شورا و يا بخشي از آن مشاه نشود. ويژگي چهارم كه اين نيز اهميتي فوق‌‌العاده دارد، وجهه غيرسياسي و كارشناس بودن شهردار است كه موجب مي‌شود تا بتواند از همه ظرفيت‌هاي شهري براي مديريت بهره ببرد. اما شهردار بايد، شاخصه‌هاي تخصصي نيز داشته باشد كه به برنامه شورا براي اداره شهر برمي‌گردد. هم‌اكنون معضلات و مسائل متعددي در شهر تهران وجود دارد كه بسته به آنكه شورا ،كدام يك از آن‌ها را به عنوان اولويت براي دوره بعدي مديريت شهري انتخاب مي‌كند، اين تخصص در شورا متفاوت خواهد شد. ازحل معضل ترافيك و آلودگي هوا و احداث بزرگراه، پل و تونل گرفته تا نوسازي بافت‌هاي فرسوده و اولويت‌هاي فرهنگي و اجتماعي، همه مي‌تواند با توجه به رويكرد شورا در اولويت تخصص شهردار باشد.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.