انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
جامعه
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
دستگیری 300 تن به اتهام احتکار اقلام بهداشتی و ضدعفونی
ممنوعیت برگزاری اردوهای درسی و نوروزی مدارس
بسیج امکانات شهرداری‌ها برای مقابله با شیوع کرونا
تعداد تلفات ویروس کرونا در کشور به ۳۵۴ نفر رسید
جمعیت پنهان مبتلایان HIV در روستاها
کارتون
کارتون
برگزاری اولین عهدواره منطقه ای پیشرفت در گلستان
دشواري زندگي مردانه زنان در جامعه
طغیان آنفلوآنزا با مرگ 17 نفر
دستان گرم برای شب سرد میانه
بهترین دیدنی‌های شیراز
چرا باید بیمه مسافرتی بخریم؟
10 هتل نزدیک به فرودگاه بین المللی امام خمینی
تبعات ترور شهروندان در اینستاگرام
پایان یک عمر بی‌هویتی
شهرت‌طلبی و پشت کردن به جامعه!
نهاد آموزش و بیماری بی عدالتی
بلای توسعه سیمانی!
انتقاد پذیری، رکن اصلی رشد وتعالی در آموزش و پرورش
معیشت پرفشار کارگری
زن بلوچ؛ چهارمین بانوی روستایی برتر جهان
جزييات بدهي و ميراث 52 هزار میلیاردي قالیباف
اپيدمي كلاهبرداري پيامكي !
جزييات منتفي شدن فروش سربازي در سال 98
سونامی تحصیل‌کردگان بی سواد
تلاش براي «فلج نشدن» زندگي
آیناز کودک ربوده شده یا گم شده؟
خطر دخالت دیگران بر روابط
متهمِ طلبکار
اثر مستقیم فرار مالیاتی پزشکان بر بیکاری
دوره گشت ارشاد به سر آمده است
سپندارمذگان روز زن، زمین و مادر
رویکردهای نوین در توسعه پایدار شهری
از قاچاق تا ورود دام‌های مشكوك!
سرگرمی و کسب درآمد به قیمت آزار حیوانات
ازدواج با چه زناني معافيت سربازي در پي دارد؟!
حمایت خانواده از بیمار مبتلا به سرطان
جلسه هاشمی باحناچي درباره اعتبار خطوط ۶ و ۷ مترو
حکایت مصايب رسانه
دستفروشی؛ چالشي پايدار!
گامی دیگر برای مشارکت فرهنگیان
پیش بینی وقوع سیلاب در ۶ استان کشور
رسيدگي به جريمه‌هاي رانندگي در مراسم 22 بهمن
جزئیات لایحه نرخ کرایه تاکسی سال ۹۸
برج ميلاد و تهدید جانی حدود ۲۲۳۶ نفر
شکایت شهروندان از پزشکان، هر روز بیشتر از دیروز
رکود-تورمی و زنان سرپرست خانوار
عوارض شبهه‌ناك
لزوم عادت دادن بچه ها به رفتار خوب
بیشتر
کد خبر: 40104 | تاریخ : ۱۳۹۶/۳/۲۶ - 15:45
خطر، حيات وحش ايران را تهديد مي‌كند

خطر، حيات وحش ايران را تهديد مي‌كند

يکی از مهم ترین مخلوقات روی کره زمین، حیوانات وحشی هستند که متاسفانه در سال های اخیر، دستکاری‌های انسان، باعث بر هم خوردن تعادل جمعیتی این موجودات شده است.

قانون-نرگس روحانی / ارزیاب انجمن ارزیابی محیط زیست ایران: يکی از مهم ترین مخلوقات روی کره زمین، حیوانات وحشی هستند که متاسفانه در سال های اخیر، دستکاری‌های انسان، باعث بر هم خوردن تعادل جمعیتی این موجودات شده است. از جمله حیوانات وحشی در ایران، پلنگ است که در رأس هرم غذایی قرار دارد. در سال‌های قبل از 1340، زندگی معیشتی در بيشتر جوامع روستایی ایران به صورت کشاورزی و دامداری به روش سنتی بوده و توسعه و گسترش شهرها نیز مثل امروز افسار گسیخته نبود؛ در نتیجه در بيشتر اکوسیستم های ایران، گله‌های قوچ و میش و کل و بز وحشی در تپه ماهورها و ارتفاعات سلسله جبال زاگرس و البرز و رد پای پلنگ نيز در جوار آن مناطق دیده می شد. امروزه به بهانه توسعه، بسیاری از اکوسیستم‌ها مورد تجاوز انسان قرار گرفته و تمام موجودات داخل اکوسیستم ها به‌شدت مورد تهاجم و آزار قرار گرفته‌اند . توله پلنگ های «ورکان» و «هیرکان» قربانی چنین توسعه ناپایداری شدند؛ مادرشان به‌دنبال غذا از ارتفاعات به دامنه کوه سرازیر و از بخت بد با دامداری‌های گسترده که در منطقه کردکوی هست، به قتلگاه خود نزدیک شد و چنین شد که دوتوله پلنگ بدون مادر تحویل اداره کوچک محیط زیست کردکوی شدند و گلستان نیز با وجود وسع ضعیف مالی و به خاطر حفظ ژن دو توله پلنگ به عنوان دو ذخیره ژنی در منطقه خود، تصمیم به نگهداری با روش رهاسازی گرفت. متاسفانه به دلیل نداشتن کارشناسان مجرب و متخصص و نبود تخصیص مالی کافی سازمان محیط‌زیست اتفاقات بسیاري برای حیات وحش می افتد. آگاهی به حیات وحش باید در فرهنگ آموزش و پرورش دبستانی و سپس در رشته‌هایی مثل دامپزشکی گنجانده شود اما وزارت علوم هیچ امکانی فراهم نکرده است تا کارشناسان دامپزشک در نگهداری و بالندگی حیات وحش از دانش پویای خود استفاده ببرند. دو توله پلنگ گلستان با کمک گرفتن از استادانی مثل دکتر کیابی و دکتر رضایی رشد می‌کردند و بزرگ می شدند.

یادم می آید چند سال گذشته در موزه دارآباد که قفس کوچک پلنگ های آفریقایی را دیده بودم، به یک قفس دومتری که حتی جای مانور نداشت چقدر اعتراض کردیم تا آن‌ها را به قفس بزرگ‌تری به‌نام باغ‌وحش مشهد انتقال دادند !! دلم نمی خواست این دو توله بزرگ و به آن سرنوشت دچار شوند با این همه، زندگی حقیقت دیگری است. در تمام این مدت که این دو توله بزرگ می‌شدند، جاده‌ای از وسط پارک ملی گلستان عبور می کرد که همچنان حیات وحش پارک ملی را گاه و بی‌گاه به نابودی می کشاند .توله ها بزرگ شدند و آن قفس، بسیار برای جثه آن‌ها کوچک شده بود. گلستان به فکر آزاد سازي آن‌ها افتاد . اینکه ژن پلنگ گلستان باید در گلستان بماند، کاری درست و علمی بود اما ترس از بین رفتن و عدم توان پلنگ در طبیعت، مسئولان محیط زیست گلستان را بر آن داشت تا با کمک کارشناسان حیات وحش اروپایی، هزینه گردنبندهای ماهواره ای را به جان بخرند. این گردنبندها تا حدودی آثار نگرانی را کم می کرد. بالاخره بعد از نصب ردیاب، پلنگ ماده در پارک ملی گلستان رهاسازی شد و پس از گذشت 10 ماه گفته می شود که تلف شده است.پلنگ ماده آزاد شده بعد از چند ماه به دلیل درگیری با پلنگ بزرگ‌تر به‌خاطر چیرگی در قلمرو یا شکار از پا درآمده و توجه همه را به خود جلب کرده است اما هیچ‌کدام از بزرگان اکولوژی و کارشناسان حیات وحش و نیز رسانه ها قبلا به فکر آن‌ها نبودند! این آزادسازی کمی با عجله صورت گرفت چرا که باید آسیب‌پذیری پلنگی که در قفس بزرگ شده و می خواهد در طبیعت رها شود، سنجیده می شد و مدتی در یک قفس بزرگ در محیط طبیعی رها می شد تا به فضا عادت کند اما به نظر بسیاری از کارشناسان،به جهت آزادی از اسارت، مورد قبول است. از آن پس پایش امواج گردنبند تنها راه حمایتی مسئولان از هیرکان بود .تجربه وآزادی از اسارت و رها سازی پلنگ در طبیعت یک رویداد اکولوژی محسوب می شود.اتفاقی که افتاد اين بود كه پلنگ بالغ هیرکان بعد از چند ماه آزادی از اسارت، بر سر رقابت توسط پلنگ قوی تر از بین رفته و این اتفاقات همیشه در طبیعت امکانش وجود دارد و غیرطبیعی نیست. هرچند اگر وضعیت سازمان از نظر مالی و داشتن کارشناسان با دانش کافی اکولوژی حیات وحش، غیر از وضعیت امروزی بود و محوطه ای چندین هکتاری که اطراف آن فنس کشیده باشند با نظارت دامپزشکان حیات وحش فراهم می شد، نتایج بهتری به دست می آمد. با این همه، اقدام اداره کل گلستان، باوجود تمام کمبودهای مالی و مکانی در جهت نجات ژن پلنگ گلستان قابل تقدیر است و منتقدان بهتر است انرژی نقادانه خود را برای خروج جاده از وسط پارک ملی گلستان و افزایش بودجه سازمان حفاظت محیط زیست بگذارند. گاهی مواقع ناچاریم بین«بد و بدتر» انتخاب کنیم؛ بین نبود تجربه کافی هیرکان برای آزادی در طبیعت و رفتن به قفس و شکنجه گاه با تلاش دلالان باغ وحش ها. انتخاب آزادی برای هیرکان، بهترین گزینه علمی بود و مرگ او در درگیری نيز، چیز عجیبی به‌نظر نیست. می‌ماند کار غیراخلاقی عدم اعلان خبر مرگ هیرکان که با برخوردهایی که این روزها از طرف برخی رسانه ها می بینیم، خالی از تعبیر نبوده است که آن‌نيز با تذکری می توان اصلاح کرد و اصل تلاش گلستان را نادیده نگرفت. امید که فضایی در گلستان برای پرورش خوی وحشیگری «ورکان» لنگه نر، فراهم شود تا در آزادی و برخورد با رقبا بتواند از آن بهترین استفاده را بکند .

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.