انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رابطه ایران و پاکستان «بی‌نظیر» نیست!
درخواست نمايندگان از ظريف براي بازگشت به وزارت‌خارجه
ادعاي كريمي‌قدوسي درباره ظريف
لرزه ظريف بر اندام سياستمداران
انتقاد تند آيت‌الله‌خامنه اي از ازدواج سفيد
تكذيب دستور گرفتن روحاني از MI6
تكذيب يك شنود
نبرد ديدگاه‌ها
نقش اصلاح‌طلبان در بحران‌ امروز
احزاب در ایران نان انتخابات را خورده اما چوبش را نخورده‌اند
آرشيو صدا و سيما را از كشور خارج كرده‌اند!
وضع آزادی از زمان طاغوت بدتر شده است
تقدير آيت‌ا...‌خامنه‌اي از نوجوان شطرنج‌باز
نمره ۲۰ از ۱۰۰ روحاني
دومينوي خودخواهي و ضربه به هم‌ميهن
دولت نمي‌تواند به متخلفان كمك كند
سرنوشت FATF در گرو رفراندوم
اندیشه ایرانشهری به مثابه ابرگفتمان
ارسال لایحه «جامع انتخابات» به مجلس
اصلاح‌طلبان نباید با یکدیگر درگیر شوند
واكنش خنثي ظريف درباره FATF
زندگي اشرافي با انقلابي‌گري سازگاري ندارد
اميد به كليد سندرز
پارادوكس مودت ـ تخاصم
نپیوستن به FATF یعنی نه به شفافیت بین المللي
تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تا ۴ ماه دیگر
آيت‌الله خامنه‌ای درگذشت محمدمؤمن را تسلیت گفتند
يك امام جمعه ديگر نيز كناره‌گيري كرد
تحكيم وحدت با اژدهاي زرد
لبيك صوتي!
گره ارشادي
رد شهادت و عباي روحانيت
راهبرد شرقي
پژمانفر، رييس دفتر روحاني را تهديد كرد
رياست‌جمهوري اختصاص هزارميلياردي به پديده را تكذيب كرد
شهادت زکریا سازمان ملل را از خواب غفلت بیدار کند!
ایران و ایالات متحده ،حکایت تلخکامی و شرح جدایی
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
بدهكار اصلي اروپاييان هستند
حاتم‌بخشي هزارميلياردي
نماينده ولي فقيه در خوزستان از امامت جمعه استعفا داد
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
كنايه جهنمي به علي‌مطهري!
جزييات انهدام خانه‌های تيمى عوامل حادثه تروريستی زاهدان
اعانه‌اي كه پايمال مي‌شود!
سایه بحران دیپلماتیک بر روابط تهران- اسلام آباد
هشدار از قم به عربستان و پاكستان
من به مسئولین و دولتی‌ها نمی‌گویم چه کنند
اولين سيلي سپاه به تروريست‌هاي زاهدان
فيك‌نيوز فارس را كريمي قدوسي تكذيب كرد!
بیشتر
کد خبر: 41071 | تاریخ : ۱۳۹۶/۴/۱ - 19:15
سكوت غرب نسبت به شليك‌موشك يك نوع سياست است

سكوت غرب نسبت به شليك‌موشك يك نوع سياست است

اين نوع برخورد با موضوع را مي‎توان يك نوع سياست دانست زيرا اگر واكنش منفي يا مثبتي نشان دهند بايد دلايل و ميزان موافقت يا مخالفت خود با موضوع را نيز بيان كنند. ما در اين حادثه شاهد بوديم در كنار غربي‎ها كشورهاي منطقه نيز واكنش خاصي به اين موضوع نشان ندادند

قانون-علي بيگدلي/ كارشناس مسائل بين الملل

با گذشت چند روز از حمله موشكي سپاه پاسداران به مواضع داعش هيچ كدام از رسانه‎ها و شخصيت‎هاي برجسته غربي نسبت به اين موضوع واكنش و تحليل خاصي نشان نداده‎اند و تنها به پخش خبر اين اتفاق اكتفا كرده‎اند. البته اين نوع برخورد با موضوع را مي‎توان يك نوع سياست دانست زيرا اگر واكنش منفي يا مثبتي نشان دهند بايد دلايل و ميزان موافقت يا مخالفت خود با موضوع را نيز بيان كنند. ما در اين حادثه شاهد بوديم در كنار غربي‎ها كشورهاي منطقه نيز واكنش خاصي به اين موضوع نشان ندادند. در سياست اگر شما در خصوص موضوعي نظر خود را بيان كنيد يعني آن موضوع براي‌تان مهم بوده است ولي زماني كه سكوت كنيد ديگر از شما انتظار واكنشي نيز وجود ندارد. بعد از حادثه تروريستي تهران، مجلسي‎ها نهادهاي مسئول حفاظت را به كم‎كاري متهم كردند كه به خوبي از مجلس حمايت نكرده است. اما اقدام غرور آفرين سپاه پاسداران موجب شد تا به نوعي وفاق و همدلي خاصي ميان جريان‎ها و افراد مختلف در داخل كشور شكل گيرد. از ديگر دلايل وحدت ميان جريان‎ها با تفكرات سياسي مختلف واكنش‎هايي توسط برخي مقامات غربي و عربي مبني بر كشاندن درگيري به داخل مرزهاي ايران است. هرگاه موضوعي مبني بر تهديد خاك ايران مطرح مي‎شود، تمام ايرانيان با هر تفكر و مذهبي، با وحدت و همدلي پشت يكديگر مي‎ايستند و اجازه نمي‎دهند كه خطري اين آب و خاك را تهديد كند.

لازم به ذكر است سپاه پاسداران با هماهنگي دولت‎هايي كه از مسيرهوايي آن‎ها استفاده كرده اقدام به پرتاب موشك به سمت مواضع تروريست‎ها كرده كه اين موضوع جلوي نقد و مطرح شدن موضوعاتي مانند تجاوز هوايي به كشورهاي ديگر را مي‎گيرد. از سوي ديگر بعد از تصويب تحريم‎هاي جديد سنا، به گونه‎اي به افكار عمومي القا شده، كه تحريم‎هاي صورت گرفته به كليت برجام ضربه وارد كرده و آن را زير سوال برد اما نكته اي كه بايد به آن توجه شود مفاد برجام است. در يكي از مفاد اين توافقنامه بين المللي آمده است كه ايران حق آزمايش موشك بالستيك با قابليت كلاهك هسته‎اي را ندارد. بعد از اين آزمايش‌ها، اعتراضاتي توسط آمريكايي‎ها صورت گرفت. مطرح شدن موضوعاتي نظير اينكه آن موشك‎ها قابليت حمل كلاهك هسته‎اي را ندارد و يا اينكه با دستكاري كوچك در طراحي اين موشك‎ها قابليت حمل كلاهك به آن اضافه مي‎شود از جمله موارد اختلاف و بحث ميان طرفين بود كه در نهايت موجب شد مجلس سناي آمريكا تحريم‎هاي جديدي را به تصويب برساند. برهمين اساس تحريم‎هايي عليه برخي از شخصيت‎هاي سپاه پاسداران و نهادهاي داخلي كه فعاليت‎هايي در زمينه ساخت و طراحي موشك داشتند صورت گرفت. اما مطرح شدن برخي موضوعات نظير اينكه تحريم‎هاي جديد تحت تاثير ناديده گرفتن حقوق بشر توسط جمهوري اسلامي ايران است به طور كلي فاقد اعتبار است زيرا در توافق برجام، بحثي در اين خصوص صورت نگرفته است.

در برجام پيش بيني شده اگر طرفين امضا كننده توافق اختلاف نظري داشته باشند كه حكايت از نقض آن توافق داشته باشد مي‎توانند به شوراي حل اختلافي كه در برجام پيش بيني شده شكايت كنند، كه ما شكايتي از اقدامات آمريكا به اين شورا نكرده و اروپايي‎ها نيز واكنش صريحي به اين موضوع نشان نداده و در عمل نشان دادند به مناسبات اقتصادي به وجود آمده بر اثر توافق برجام پايبند هستند. هر چند ممكن است در آينده با گسترش روابط اقتصادي ميان ايران و اروپا آن‎ها از جانب آمريكا تحت فشار قرار گيرند همين موضوع موجب خواهد شد اروپايي‎ها در روابط اقتصادي خود با ايران نتوانند سخاوتمندانه و بي‎پروا وارد معامله شوند.

بي شك آمريكايي‎ها به هيچ عنوان دوست ندارند كشور يا نهادي در كنار آن‎ها رشد و قدرت پيدا كند، با توجه به اينكه اروپا را مي‎توان برادر بزرگ‌تر آمريكا دانست و از طرفي بيشتر اعضاي ناتو عضو اتحاديه اروپا هستند، ممكن است قدرتمند شدن آن‎ها به ضرر آمريكا تمام شود. آمريكا از ابتدا با اتحاديه اروپا موافق نبود و در بعد از زمزمه‎هاي شكل‌گيري ناتو اروپايي، خصومت و دشمني آمريكا با اين اتحاديه بيشتر شده است. در پايان فراموش نشود، آمريكايي‎ها از ايران واهمه اي ندارند اما به دليل اينكه نمي‎خواهند شركاي اروپايي‌شان مانند چين و روسيه رنجيده خاطر شوند، سعي مي‎كنند با اعمال فشارهاي مختلف، ما را مجبور به نقض برجام كنند. جمهوري اسلامي در قبال اين رفتارها بايد خويشتن‌داري كند و نبايد اقدامي انجام دهيم كه ما ناقض برجام باشيم.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.