انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رابطه ایران و پاکستان «بی‌نظیر» نیست!
درخواست نمايندگان از ظريف براي بازگشت به وزارت‌خارجه
ادعاي كريمي‌قدوسي درباره ظريف
لرزه ظريف بر اندام سياستمداران
انتقاد تند آيت‌الله‌خامنه اي از ازدواج سفيد
تكذيب دستور گرفتن روحاني از MI6
تكذيب يك شنود
نبرد ديدگاه‌ها
نقش اصلاح‌طلبان در بحران‌ امروز
احزاب در ایران نان انتخابات را خورده اما چوبش را نخورده‌اند
آرشيو صدا و سيما را از كشور خارج كرده‌اند!
وضع آزادی از زمان طاغوت بدتر شده است
تقدير آيت‌ا...‌خامنه‌اي از نوجوان شطرنج‌باز
نمره ۲۰ از ۱۰۰ روحاني
دومينوي خودخواهي و ضربه به هم‌ميهن
دولت نمي‌تواند به متخلفان كمك كند
سرنوشت FATF در گرو رفراندوم
اندیشه ایرانشهری به مثابه ابرگفتمان
ارسال لایحه «جامع انتخابات» به مجلس
اصلاح‌طلبان نباید با یکدیگر درگیر شوند
واكنش خنثي ظريف درباره FATF
زندگي اشرافي با انقلابي‌گري سازگاري ندارد
اميد به كليد سندرز
پارادوكس مودت ـ تخاصم
نپیوستن به FATF یعنی نه به شفافیت بین المللي
تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تا ۴ ماه دیگر
آيت‌الله خامنه‌ای درگذشت محمدمؤمن را تسلیت گفتند
يك امام جمعه ديگر نيز كناره‌گيري كرد
تحكيم وحدت با اژدهاي زرد
لبيك صوتي!
گره ارشادي
رد شهادت و عباي روحانيت
راهبرد شرقي
پژمانفر، رييس دفتر روحاني را تهديد كرد
رياست‌جمهوري اختصاص هزارميلياردي به پديده را تكذيب كرد
شهادت زکریا سازمان ملل را از خواب غفلت بیدار کند!
ایران و ایالات متحده ،حکایت تلخکامی و شرح جدایی
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
بدهكار اصلي اروپاييان هستند
حاتم‌بخشي هزارميلياردي
نماينده ولي فقيه در خوزستان از امامت جمعه استعفا داد
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
كنايه جهنمي به علي‌مطهري!
جزييات انهدام خانه‌های تيمى عوامل حادثه تروريستی زاهدان
اعانه‌اي كه پايمال مي‌شود!
سایه بحران دیپلماتیک بر روابط تهران- اسلام آباد
هشدار از قم به عربستان و پاكستان
من به مسئولین و دولتی‌ها نمی‌گویم چه کنند
اولين سيلي سپاه به تروريست‌هاي زاهدان
فيك‌نيوز فارس را كريمي قدوسي تكذيب كرد!
بیشتر
کد خبر: 41075 | تاریخ : ۱۳۹۶/۴/۱ - 19:28
تغيير وليعهد براي كاهش فشار جهاني

تغيير وليعهد براي كاهش فشار جهاني

در طول تاريخ، عربستان هميشه سعي كرده خود را از حوادثي كه در پيرامون آن و با محوريت اين كشور در حال اتفاق بوده تبرئه كند اما واقعيت امر اين است كه نقش عربستان در تحولات و فجايعي كه توسط تروريست‎ها در سطح منطقه و جهان شاهد آن هستيم

قانون-حسين سبحاني‎نيا/ عضوهيات رييسه مجلس‌نهم و سفيرپيشين ايران در مراكش

عربستان سعودي در چند سال گذشته موضع‎گيري‎هايي داشته كه بسياري از آن‎ها بازتاب منطقه‎اي و جهاني منفي براي اين كشور به همراه داشته است. بخشي از مسائل و حواشي كه امروزه براي عربستان مشكل‌ساز شده، در ارتباط با نسل جواني است كه بعد از ملك عبدا... روي كار آمده و صاحب قدرت شده‎اند. در حال حاضر باوجود اينكه ملك سلمان به عنوان پادشاه عربستان در اذهان عمومي مطرح است اما سياست‎گذاري، تصميم‎گيري و اقدامات اساسي در بسياري از موضوعات به عهده همين نسل جوان است. از برجسته‎ترين شخصيت‎هايي كه در نسل جوان عربستان در سياست‎‎هاي كلان و تصميم‎گيري‏‎هاي اين كشور نقش اساسي دارند مي‎توان به محمدبن نائف وليعهد پيشين عربستان و محمد بن سلمان وليعهد جديد عربستان نام برد كه از همان ابتدا كه ملك سلمان به عنوان پادشاه عربستان كار خود را آغاز كرد يك رقابت پنهان و در برخي موارد آشكار ميان وليعهد پيشين عربستان و پسر ملك سلمان وجود داشت.

استمرار اين اختلافات، حمايت بي‎رويه عربستان از گروه‎هاي تروريستي و تحولات به وجود آمده در بحرين، عراق و سوريه كه هيچ كدام به نفع عربستان نبوده و هميشه دليلي بوده تا عربستان در منطقه و دنيا زير سوال برود و به نوعي تحت فشار باشد، موجب شد تا ملك‎سلمان فرزند خود را به عنوان وليعهد جديد اين كشور معرفي كند. تصميم تغيير وليعهد كه توسط ملك سلمان گرفته شده، مي‎تواند به طور ظاهري يك فضاي جديد و فرصت تازه‎اي را براي كشور عربستان در سطح منطقه و جهان به‎وجود بياورد تا آن‎ها با اعمال تصميمات تازه و اتخاذ سياست‎هاي جديد، موقعيتي را براي خود ايجاد كنند كه از فضاي نامطلوبي كه امروز رژيم حاكم بر اين كشور در آن دست وپا مي‎زند خارج شوند.

هرچند محمد بن سلمان پسر پادشاه عربستان و وليعهد جديد نيزبعد از روي كار آمدن پدرش در يك مدت كوتاه باواكنش‎ها و رفتاري كه از خود نشان داده، خود را فردي تندرو و پرحاشيه معرفي كرده است كه نمي‎توان از او انتظار رفتاري در چارچوب عقلانيت داشت. طيف منتسب به ملك سلمان و پسر او اين روزها بيش از قبل در حاكميت عربستان نقش و قدرت دارند و شايد تغييرات به وجود آمده توسط ملك سلمان به نوعي پايان جنگ قدرت در حال حاضر در ميان محمد ملك سلمان و محمدبن نائف باشد كه بسياري از تحليلگران، پايان ديگري براي آن متصور بودند.

در طول تاريخ، عربستان هميشه سعي كرده خود را از حوادثي كه در پيرامون آن و با محوريت اين كشور در حال اتفاق بوده تبرئه كند اما واقعيت امر اين است كه نقش عربستان در تحولات و فجايعي كه توسط تروريست‎ها در سطح منطقه و جهان شاهد آن هستيم، نقش پررنگ و پر اهميتي است و هميشه آن‎ها متهم اصلي اين‎گونه وقايع در ميان كشورهاي مختلف جهان به شمار مي‎رفتند. شايد يكي از اهداف حاكميت عربستان در خصوص تغيير ناگهاني وليعهد اين كشور، خروج از فشارهاي بين المللي باشد كه امروزه عربستان سعودي با آن درگير است و هزينه زيادي براي آن‎ها ايجاد كرده است. اما نكته اي كه در اين ميان نبايد از آن غافل شد، اين است كه تغيير يك نفر نمي‎تواند سياست‎هاي كلي يك كشور و يك رژيم بي‎رحم و ظالم را تغيير دهد. نزديكي به اسراييل، حمايت از گروهك‎هاي تروريستي، مبارزه با محورهاي مقاومت و پياده كردن اهداف آمريكا در سطح منطقه مسائل و مواضعي است كه با تغيير يك يا دو نفر در عربستان رخ نخواهد داد اما شايد بتواند افكار عمومي را به نفع اين كشور تلطيف كند.

در ميان مردم عربستان از گذشته تا به امروز بحث‎هاي قبيله‎اي و مذهبي هميشه زمينه ساز اختلافاتي بوده است. تغيير ولي‎عهد ممكن است زمينه ساز برخي از اختلافات در ميان اقوام مختلف در اين كشور باشد. اما طيف انقلابي و نسل جوان عربستان كه امروزه توانسته با دنيا وارد تعامل شود و شعارهاي توخالي رژيم سعودي را درك كرده و به آن‎ها ايمان ندارد، مي‎داند تغييرات اينچنيني نمي‎تواند يادآور دموكراسي و يا مسائل حقوق بشري براي مردم عربستان باشد. امروزه در همه جاي دنيا، خواسته‎هاي مردم به سمت تحقق فضاي باز سياسي ميل مي‎كند و بدون شك، نسل جوان و انقلابي عربستان با ادامه مبارزات خود مي‎تواند به اهداف و آرمان‎هاي خود برسد زيرا فضاي موجود در اين كشور فضاي پايدار و ثابتي نيست و هر لحظه امكان از هم پاشيده شدن اين رژيم وجود دارد.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.