انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
دندان رقابت با اصلاح‌ طلبان را نکنده‌ایم
چرا اینقدر جروبحث می کنید
اذن زنگنه از رهبری برای بکارگیری کرباسیان
اعتراض به امری که معروف نبود
تنگ‌كردن نفس جانبازان
نشستي براي فلسطين بدون حضور حماس
معضل كولي‌هاي سياسي
انحراف انتخاباتي
شورای حقوق بشر رفتار دوگانه دارد
دورزدن‌هاي منفور
لزوم توجه به شهرهاي كوچك در اصلاح قانون انتخابات
تغییرات در قانون انتخابات هزینه بر است
آقای رييس جمهور گناه آگاهی مردم چیست؟!
هنوز تدارکاتچی هستم
وحدت بین مسلمانان مانع طمع سلطه گران می شود
سقوط دو دهک طبقه متوسط به جمع فقرا
علت اختلاف در مورد مدیران دوتابعیتی
تحديد‌هاي قانوني
ببرهاي كاغذي به دنبال ظريف!
تعداد نمايندگان براي مجلس يازدهم افزايش مي‌يابد
خط افول!
مردم را ناامید نکنیم
روایت مطهری از اظهارنظر وزیر اطلاعات درباره جناچي
طرز تفکر «اقتصاد بازار محور» امروز جواب نمی‌دهد
نفتمان را خواهیم فروخت
بدخواهان نتوانستند عراق جدید را ناکام بگذارند
پرونده دانشجویان ستاره‌دار بسته می‌شود
حمايت مبهم!
هشدار بي‌اثركردن قانون و چسب محکم ریاست
بي‌معرفتي‌هاي سياسي اوج گرفت
طلاق جامعتین
رابطه سينوسي ايران و عراق در يك قرن اخير
اصلاح اصلاحات ، پوست اندازی یا ...؟!
دور زدن تحریم‌ها پولشویی نیست
اعمال نظارت مجمع در زمان حیات آیت‌الله هاشمی
تكاپوي حزبي
همه دركشور حق حيات دارند
با آمریکائیها مذاکره نمی کنیم
وعده رئیس جمهوری عراق برای حل مساله ریزگردها
چپ و راست سوداگری در پیش گرفته‌اند
واکنش آیت‌الله علم‌الهدی به اعدام سلطان سکه
داوری‌های ناعادلانه نشان از سیاسی شدن ورزش دارد
برگزاری مراسم تشییع پیکر دکتر نوربخش و تاج‌الدین
در شرایط فعلی نیازمند حمایت از وزیر خارجه هستیم
کشف 14 هزار فرار مالیاتی به عنوان پولشویی
5 نفر از سربازان ربوده شده در میرجاوه آزاد شدند
استعفای لیبرمن نشانه پیروزی مقاومت فلسطین است
کنایه شوخی بادامچیان به ازدواج دوم نجفی
راه انتخابی آمریکایی‌ها غلط است
محمدیان عضو حقیقی شورای انقلاب فرهنگی شد
بیشتر
کد خبر: 41454 | تاریخ : ۱۳۹۶/۴/۴ - 18:47
شهروندان، بنیاد حکو مت ها

شهروندان، بنیاد حکو مت ها

مردم موضوع و مخاطب افعال، اندیشه ها، طرح ها و راهبردهای سیاست ورزان و حکومت ها در قرون پیشین بوده اند

قانون-کورش الماسی/ محقق

برخی بزرگان و دلسوزان، نظرات متفاوتی پیرامون مشروعیت و مقبولیت ساختار کلان مدیریت کشور بیان کرده اند. به این دلیل بنیادین که بدون سربلندی، عزت، اقتدار، منافع و امنیت ملی، فضا و فرصت سیاست‌ورزی برای هیچ جناحی وجود نخواهد داشت. نگارنده بر این باور است که سربلندی، عزت، اقتدار، منافع و امنیت ملی والاترین هدف همه جناح ها، فعالان و متنفذان رسمی و غیر رسمی سیاسی با گرایش های فکری گوناگون است. با این وجود، نکته قابل تامل و توجه اینکه یک منطق یا نظم بر امور گوناگون در عالم حاکم است؛ اینکه منطق حاکم بر امور جهان تابع نظرات و دیدگاه‌های افراد و گروه‌ها یا وقایع، امور و شخصیت‌های تاریخی نیست بلکه برعکس، راهکارها، طرح ها و راهبردهای انسانی باید تابع و پیرو منطق حاکم بر امور در عالم هستی باشند.قبل از اینکه به کاربردی یا غیر کاربردی بودن دیدگاه‌های گوناگون در مورد مشروعیت و مقبولیت ساختار کلان مدیریت کشور پرداخته شود، شایسته و ضروري است تا درک مشترکی از چیستی و چرایی حاکمیت میان سیاست‌ورزان رسمی و غیر رسمی ایجاد شود.بنابراین تعریف کاربردی و زمینی از حاکمیت می‌تواند این‌گونه باشد: حکومت متشکل از نهادهایی چون دفاعی، فرهنگی، اقتصادی، علمی، تجاری، آموزشی، بهداشتی و... است. هر کدام از این نهادها تلاش می‌کنند یک سری مشکلات و نیازهای شهروندان را بر طرف کنند. در همين راستا، ضرورت حاکمیت در غالب نهادهای گوناگون در این مهم است که در صورتی که این نهادها وجود نداشته باشند یا بسیار ناکارآمد باشند، شهروندان مجبور خواهند بود به شکل فردی به حل و فصل مشکلات و برآوردن نیازهاي خود بپردازند. بسیار بعید به‌نظر می رسد که بزرگوارانی که نظرات گوناگونی در مورد ساختار مدیریت کلان دارند، مایل باشند در چنین وضعیتي بدون نظم، همکاری و قانون، زندگی کنند.نتیجه تبیین فوق این است که حاکمیت نماد درک و اراده مشترک اعضای جامعه برای ایجاد راهکارها، طرح ها و راهبردهای مشترک به منظور برآوردن نیازهای گوناگون شهروندان است. ساختار مدیریت کلان با اجبار، برآیند مولفه های زمان، مکان و شرایط خاص امور گوناگون انسانی و نه تابع وقایع، امور، اندیشه ها یا شخصیت‌های تاریخی است.

بنابراین می‌توان ادعا کرد، ریشه‌های ساختار حکو‌مت ها در وقایع، نظریه‌ها و ویژ‌گی‌های تاریخی نیست. به گواه تمامی تاریخ در بيشتر نقاط جهان، حکومت ها پیرو نوعی منطق تکامل هستند. به اين معنا که حکومت ها بسته به مقتضیات زمان، مکان و شرایط خاص، اشکال متفاوتی به خود می گیرند. گذشته از اینکه شخصیت‌های سیاسی منتفع در دوره‌هاي گوناگون چه نظری در مورد چیستی و ساختار حکومت داشته باشند، بنابر نظم حاکم بر زیست حکومت‌ها، نوع و ساختار مدیریت جوامع سیر تکاملی دارند.بي شك مشروعیت، نوع و ساختار حکومت ها در طول تاریخ بشر منوط یا تابع یک نوع منطق است. این منطق برگرفته از اذهان نخبگان نیست بلکه نمود و منعکس کننده اراده، نیازها، نظرات و تمایلات شهروندان جوامع بشری است.

این منطق به هیچ وجه ارتباطی با تمایلات، اهداف و آرزوهای فردی و گروهی ندارد. شاید بتوان این منطق را اقتدار، نیازها و تمایلات جمعی در مقابل تمایلات و اهداف فردی و صنفی تلقی کرد. می‌توان برای یاری رساندن به تبیین بیشتر بحث امنیت بنیادین شهروندان در ساختار مدیریت کلان، از دریچه کاربردی به موضع نگریست. براي مثال، اگر اینجانب حامی کم اهمیت بودن نقش شهروندان در ساختار مدیریت کلان باشم، ممکن است فردی به اینجانب بگوید برای دریافت درکی کاربردی از ایده خود مبنی بر کم اهمیت بودن نقش شهروندان در ساختار مدیریت کشور، از این پس خود به تنهایی برای تهیه و تامین غذا، لباس، مسکن، بهداشت، امنیت، آموزش و... اقدام کنم.

بي شك بسيار زود خواهم فهمید که در چنین شرایطی بقا و تداومی کوتاه و سخت خواهم داشت و از سوي ديگر به ضرورت و اهمیت شهروندان به منظور همکاری، همفکری، تبادل دیدگاه، از خود گذشتگی و... برای تهیه و تامین ابتدایی‌ترین نیازهای خود پی خواهم برد.اعتبار انديشه‌های انسانی به کاربرد آن‌ها و کاربردی بودن آن‌ها به نتایج ملموسی است که ببار می‌آورند. زندگی اجتماعی همکاری، کمک کردن و کمک گرفتن است. زندگی اجتماعی، جاده دوطرفه و نه یک طرفه است. نمی‌توان فقط از دیگران سود برد بدون آنکه به دیگران سود رساند. مردم موضوع و مخاطب افعال، اندیشه ها، طرح ها و راهبردهای سیاست ورزان و حکومت ها در قرون پیشین بوده اند. در کشورهای توسعه یافته با امنیت بالا در جهان معاصر ، موضوع و مخاطبان حکومت ها و سیاست ورزان «شهروندان» هستند. سیاست ورزانی که توانایی درک این واقعیت عینی را نداشته باشند بر خلاف میل‌شان محکوم به حاشیه نشینی خواهند شد.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.